Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Zensko e,ne ja pritiskaj tolku.Ne e dolzna nisto da ti objasnuva.
Полека, само што почнав со стискањето...[DOUBLEPOST=1506203129][/DOUBLEPOST]
Diskusijata treba da e razumna,a ti si nerazumen.Jas odgovaram koga imam vreme i kolku shto vremeto mi dozvoluva.A,ti,koga se pravish tolku pameten,ajde zemi i na shiroko obrazlozi kako moze da se unishti zloto.
Нема потреба да се пра‘ам паметен, оти веќе сум, а што се однесува до твоево барање околу уништувањето на злото, за тоа ќе треба троа да потпораснеш и самото ќе ти се кажиТ...[DOUBLEPOST=1506203214][/DOUBLEPOST]
1 април не е ден на лагата туку на шегата. Луѓето знаат дека се шегува некој со нив. Тоа е поентата на денот. Ај не трескај многу. Каков лукав каков трчилаж. Ѓаволот нема никаква врска со празникот.


Лагата не била виц

-Си биле две влакна. Се шетале по улица и едното го гази кола, а другото вели "уф за влакно ќе ме згазнеше"

Еве оваа лага е виц. Освен ако ти не сакаш да веруваш дека стварно две влакна се шетале по улица.
Ето, некои велат дека бил ден на лагата:

https://daily.mk/vesti/1-april-den-na-lagata-1

Патем кажано, вицот сам по себе не е лага, туку кратка, духовита и/или смешна досетка.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Полека, само што почнав со стискањето...[DOUBLEPOST=1506203129][/DOUBLEPOST]

Нема потреба да се пра‘ам паметен, оти веќе сум, а што се однесува до твоево барање околу уништувањето на злото, за тоа ќе треба троа да потпораснеш и самото ќе ти се кажиТ...[DOUBLEPOST=1506203214][/DOUBLEPOST]

Ето, некои велат дека бил ден на лагата:

https://daily.mk/vesti/1-april-den-na-lagata-1

Патем кажано, вицот сам по себе не е лага, туку кратка, духовита и/или смешна досетка.
Ete,ti ne znaesh da odgovorish.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Полека, само што почнав со стискањето...[DOUBLEPOST=1506203129][/DOUBLEPOST]

Нема потреба да се пра‘ам паметен, оти веќе сум, а што се однесува до твоево барање околу уништувањето на злото, за тоа ќе треба троа да потпораснеш и самото ќе ти се кажиТ...[DOUBLEPOST=1506203214][/DOUBLEPOST]

Ето, некои велат дека бил ден на лагата:

https://daily.mk/vesti/1-april-den-na-lagata-1

Патем кажано, вицот сам по себе не е лага, туку кратка, духовита и/или смешна досетка.
Така де да. Најубаво ќе биде да ти дадат титула најпаметен на форумов.


Нормално дека вицот е смешна досетка ама сепак во поголеми случаи некоја основа му е лагата. Ете вицот во претходниот мој Пост е доказ за тоа. А ти ако сакаш да веруваш дека влакна може да се шетаат по улица. Верувај твое право си е. Има некои што се реални вицови на пример некои шо се со политика. Ама повеќето се лага.

Некои го викаат ден на лагата бидејки користиш лага за да ја спроведеш шегата. Како вицот погоре.



За злото. Ај ќе ве оставам уше малку да "поприкажете". Па јас ќе дадам после свое мислење.


Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ete,ti ne znaesh da odgovorish.
Секако дека знам, а знам дека ти не знаеш.[DOUBLEPOST=1506274660][/DOUBLEPOST]
Така де да. Најубаво ќе биде да ти дадат титула најпаметен на форумов.


Нормално дека вицот е смешна досетка ама сепак во поголеми случаи некоја основа му е лагата. Ете вицот во претходниот мој Пост е доказ за тоа. А ти ако сакаш да веруваш дека влакна може да се шетаат по улица. Верувај твое право си е. Има некои што се реални вицови на пример некои шо се со политика. Ама повеќето се лага.

Некои го викаат ден на лагата бидејки користиш лага за да ја спроведеш шегата. Како вицот погоре.



За злото. Ај ќе ве оставам уше малку да "поприкажете". Па јас ќе дадам после свое мислење.


Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Не се преповторувај, нема потреба за тоа.
Ете, и јас ќе го причекам твоето мислење, ама да го имаше, до сега самиот ќе го напишеше...
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не се преповторувај, нема потреба за тоа.
Ете, и јас ќе го причекам твоето мислење, ама да го имаше, до сега самиот ќе го напишеше...
Ако не го го дадов не значи дека го немам туку прво расчистете си го спорот меѓу вас кој знае а кој не знае. Па после јас на раат да си зборам што мислам.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако не го го дадов не значи дека го немам туку прво расчистете си го спорот меѓу вас кој знае а кој не знае. Па после јас на раат да си зборам што мислам.
Одамна е расчистено кој знае а кој не, кој верува а кој не, но ти слободно почни за збориш што мислиш, оти повеќе пати сум ти укажал дека изнесуваш погрешни заклучоци, така да нема причина и овој пат нешто да не „утнеш„...[DOUBLEPOST=1506279211][/DOUBLEPOST]
Glumi deka e golem vernik,a verata ne ja pokazuva na delo.Ako vaka zboruval apostol Pavle,hristijanstvoto ke ostanelo sekta vo Judeja.
Frater Barrabbas,

во мојата правоверна вера, или „си„ или „не си„, нема „меѓусостојба„.

Нема(м) потреба од глумење верник, оти верата не се глуми, туку се живее, а Бога не можам да го излажам со глумење. Верата и делата се неодвоиви, но немам потреба да ги изнесувам јавно на форумов, така да сосема е доволно муабетење, без изнесување на својата приватност на медиум.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Одамна е расчистено кој знае а кој не, кој верува а кој не, но ти слободно почни за збориш што мислиш, оти повеќе пати сум ти укажал дека изнесуваш погрешни заклучоци, така да нема причина и овој пат нешто да не „утнеш„...
Нека биде обострано согласувањето да почнам да зборам за да знам дека сте завршиле. Не сакам да почнам за да не се убаци после некој и да почне да збори За нешто што е ставено точка.
За тоа дали ќе утнам или не. Немој да судиш пред време. Кога ќе видиш што сум напишал тогаш процени си.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Човек кој не разликува „добро„ од „зло„ , дели памет за тоа што било „зло„. :icon_lol:
Ти ова го велиш со сиот памет или го велиш без памет?
Мене не ми треба друг да ми кажува што е добро а што зло за мене, ти си тој на кој му е потребно тоа, ти имаш изјавено дека услов за да бидеш во црквата било да немаш доверба во сопственото мислење. Со оглед на тоа, ти си тој што не разликува а не јас.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мене не ми треба друг да ми кажува што е добро а што зло за мене, ти си тој на кој му е потребно тоа, ти имаш изјавено дека услов за да бидеш во црквата било да немаш доверба во сопственото мислење. Со оглед на тоа, ти си тој што не разликува а не јас.

Просто е; да можеше да разликуваш „добро„ од „зло„, до сега ќе расудеше за природата од Телема.

Според твојата идеолошка определба, појќе е од јасно дека не можеш да разликуваш „добро„ од „зло„, оти во Телема, нештата се сведени на можности, по начелото „...Може вака, а може и така...„.

„Доброто„ е непознаница во Телема.

П.С.

И ти немаш доверба во своето мислење, туку изнесуваш Телемски ставови.
Толку од твоето мислење...

[DOUBLEPOST=1506287974][/DOUBLEPOST]
Нека биде обострано согласувањето да почнам да зборам за да знам дека сте завршиле. Не сакам да почнам за да не се убаци после некој и да почне да збори За нешто што е ставено точка.
За тоа дали ќе утнам или не. Немој да судиш пред време. Кога ќе видиш што сум напишал тогаш процени си.
Веќе имам видено што си напишал и токму на таа основа ти велам дека сите твои заклучоци се погрешни, оти се засновани на „ништо„, односно се засновани на тебе самиот, без никаков познавање на темата на која си се јавил за муабет.

Почни да пишуваш слободно, никој не ти забранува....
 
Последно уредено:
D

dARK_ElementaL

Гостин
Веќе имам видено што си напишал и токму на таа основа ти велам дека сите твои заклучоци се погрешни, оти се засновани на „ништо„, односно се засновани на тебе самиот, без никаков познавање на темата на која си се јавил за муабет.

Почни да пишуваш слободно, никој не ти забранува....
Моите заклучоци не се базираат од "ништо" и не се засновани на мене самиот. Јас не го измислив тоа дека Бог создал се. Така сум слушал дека го фалат религиозните. А според таа логика испаѓа дека ги создал и чувствата и особините и добри и лоши. Јас не измислив дека Бог знае се само ги слушам религиозните како зборуваат за Бога и го фалат дека се знае па и нашите мисли. По таа логика знае кој што ќе направи уште пред да се направи и не би имало поента за тестирања. Јас не ги измислив овие работи само пренесувам како религиозните го претставуваат Бог. А тоа прашање што го поставив неколку страни претходно беше со цел да се даде објаснување за Бог. А не за јас да си го правдам мојот атеизам или да го гледам Бог како зло битие. А темата и самиот си рече дека гласи "Дискусија за...". Така што и ти можеш да ми поставуваш прашања за нешто поврзано со атеизмот доколку мислиш дека треба.


А сега да преминам на тоа за злото.
П.С. овој дел од мислењево не се однесува само за тебе туку и за другите.
-Да не праам дупло мислење затоа ставам во еден коментар.

Злото според филозофијата за јин и јанг треба да постои бидејќи не би постоело ни добро.
Како ќе се искорени злото? Тоа било често поставувано прашање како и. Од каде потекнува?
Да го земеме за пример убиството. Зошто е убиство. Ние покрај природна смрт можеме да умреме и од рана. Така сме создадени или сме еволуирале до тој тип на совршенство. Но да речеме дека сме создадени или еволуирани до тип на совршенство каде што ниту од рана не би можеле да умреме тогаш ниту самото убиство не би постоело. Бидејќи ако не можеме да умреме од било каква рана тогаш и не би можеле ни да бидеме убиени. Со тоа и самото убиство не би постоело.
Така што повеќе би се рекло моменталната состојба на она што го нарекуваме убиство е поради нашата смртност од рана. Повеќе станува збор за перцепција на тоа како во моментов гледаме на работите.
Слично е со насилството. Кога не би постоела болката и последица од ударот што ја нанел ние тоа не би го гледале како насилство.
Злото(гледајќи од моментална перцепција) склоноста кон убивање и друго не може да ги уништиме. Ние можеме да го победиме искушението од злото или да паднеме на него. Но тие особини и емоции не можеме да ги искорениме од нас. Можеме само да го одбегнуваме злото, но тоа секогаш ќе биде овде за да не искушува.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Просто е; да можеше да разликуваш „добро„ од „зло„, до сега ќе расудеше за природата од Телема.

Според твојата идеолошка определба, појќе е од јасно дека не можеш да разликуваш „добро„ од „зло„, оти во Телема, нештата се сведени на можности, по начелото „...Може вака, а може и така...„.

„Доброто„ е непознаница во Телема.

П.С.

И ти немаш доверба во своето мислење, туку изнесуваш Телемски ставови.
Толку од твоето мислење...
Во неколку наврати имаш сам изјавено дека ниту ја познаваш Телемата ниту имаш намера да ја запознаеш а сега даваш заклучоци и суд за нејзината природа.... Апсурд до апсурд ти е секој можен пост што го имаш.

П.С. Веќе нагласив дека Телемата не наметнува догми ниту се стреми да ги стави сите во ,,калап" од универзални или апсолутни етички норми и правила што се подеднакво исти за сите. Телемата е систем за себеспознавање а не идеологија што треба да се прифати безусловно и без разлика на природата и карактерот на поединецот.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Jas mislam deka decata ushte vo gradinka treba da ucat za etika i eticno odnesuvanje,shto e moral i shto e moralno,a shto ne e.Jas da sum na vlast vo drzavava :icon_lol: ,bi go napravila predmetot Etika zadolzitelen vo gradinka,vo osnovno ucilishte,vo sredno ucilishte i na fakultet.Decata ushte od rana vozrast treba da se ucat da prepoznavaat shto e dobro,a shto e zlo.Treba da se osmislat i nekakvi kreativni rabotilnici vo koi razlicni lugje kje pominuvaat nekolku casa zaedno,rabotejkji na razni neshta(koi bi bile zadolzitelni).Isto taka veruvam deka predmetot Veronauka treba da se prifati i vovede na site nivoa na obrazovanie.Na ovie nacini,lugjeto bi naucile povekje da se pocituvaat edni so drugi.I taka popoleka bi se unishtuvalo zloto. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom