Парфеми

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
BDC има добри перформанси, не се замарај со тоа што другите зборат. Пробани 3 разни бача ок си е дури и иде накај силен - на мене е скоро beast mode.

DHP е за старци, и ептен е елагантен, нема да има каде да го носиш + не ми праи ќеиф искрено, а перформансите му се.........епски, буквално 2 дена трае на кожа, топ 3 најсилни парфеми некогаш што сум ги мирисанл - дури и после туширање мириса цели 2 дена, тотал BEAST MODE, како мириса? микс од DHI со помалце ајрис, кожа и некоја шеќерно-блага нота, не ми праи ќеиф.

Valtenino Intense е микс од DHI со малце повеќе нота на чоколадо и мааалце лешник. Сите 3 треба да ги има во Cosmo - Зебра.

DHI земи си, нема да се каеш, топови е.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
637
Поени од реакции
368
BDC има добри перформанси, не се замарај со тоа што другите зборат. Пробани 3 разни бача ок си е дури и иде накај силен - на мене е скоро beast mode.

DHP е за старци, и ептен е елагантен, нема да има каде да го носиш + не ми праи ќеиф искрено, а перформансите му се.........епски, буквално 2 дена трае на кожа, топ 3 најсилни парфеми некогаш што сум ги мирисанл - дури и после туширање мириса цели 2 дена, тотал BEAST MODE, како мириса? микс од DHI со помалце ајрис, кожа и некоја шеќерно-блага нота, не ми праи ќеиф.

Valtenino Intense е микс од DHI со малце повеќе нота на чоколадо и мааалце лешник. Сите 3 треба да ги има во Cosmo - Зебра.

DHI земи си, нема да се каеш, топови е.
штом така велиш тој го земам, само не знам дали од интернет да го порачам( ebay ) или од free shop, од кај нас не би го зел, изгор се цените
fragrancex имат ставено 350 долари за достава кај нас, изгледа многу забушават нашинциве, пробав со друга земја да ставам, и македонија да ја додадам, ама системот му вади грешка и ми откажуваат нарачката
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
57
Поени од реакции
0
Дали парфемите од Zara се подобри од STR8, во смисла на трајност? И колку е цена на тие од Zara?
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@koletheman
Друже, која возраст си уствари?
Не глеј што кој рекол за парфемов. Исто ти е ко да речеш абе чирокеза била најбољи фризура ааали ако не ти стои ,не ти стои. Натемпирај си мирис по возраст и карактер. Гореспомнатава фризура не му личи на некој 50 годишен чика,исто и DHP не му одговара на 20 годишњак. Од ова шо си пишал Валентиното би ти било нај ок ради чоколадо лешник моментот под претпоставка дека си у 20ка.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
637
Поени од реакции
368
@koletheman
Друже, која возраст си уствари?
Не глеј што кој рекол за парфемов. Исто ти е ко да речеш абе чирокеза била најбољи фризура ааали ако не ти стои ,не ти стои. Натемпирај си мирис по возраст и карактер. Гореспомнатава фризура не му личи на некој 50 годишен чика,исто и DHP не му одговара на 20 годишњак. Од ова шо си пишал Валентиното би ти било нај ок ради чоколадо лешник моментот под претпоставка дека си у 20ка.
го порачав валентиното, диор интенсот беше продаден, за 3 недели ќе го добиеле па планирам и него да го земам

Сега се мислам меѓу
Lolita Lempicka Au Masculin Intense
Club the Nuit Intense by Armaf
Encre Noire/Extreme

инаку сум во доцна 20ка, речиси 30ка стигам
 
Член од
3 март 2010
Мислења
637
Поени од реакции
368
Не се мисли, разлика у класи е.
а која е подобра обичната или екстрем верзијата?
Инаку ја наведов лолитата, оти ја имам обичната верзија, ама во интенсот гледам има ветивер наместо ванила, па можеби ќе наликува на бронхи бонбоните што беа на времето, не сегашните карамели што се, таков бронхи парфем да најдам одма купувам.
А за армафот читам дека е подобар од авентусот, бр. 1 моментално за комплименти.
Значи цели два месеци што читам топици, ревјуа, објасненија, се сретнуваат 2 парфеми како woowww, во поглед на комплименти, да ги прашуваат и машки и женски што парфем е тоа, многу секси не знам што таму а тоа се Авентус и Армафот, па после нив со километар идат парфемите на том форд, амонаж, шанел, диор, тиери муглер итн. Е сега за армафот се константира дека непознато е потеклото на производство, иако се константира Франција, а не бил подложен ни на проверки за безбедност на состојките, гледам на ebay куп индијци што го продаваат. Додека за Армаф наспроти Енкре Ноир разликата во комплименти е 100/1. На basenotes forum, which scent get you the most females compliments, убедливо води авентусот, додека encre noire се спомнува еднаш, на последната, 194 мислам беше, и после го дупчат другите демек која женска ти даде пофалба за него, некоја стара жена дрвосечач. А за basenotes forumot повеќето што пишат се значи бациња искусни во светот на парфемите, не се тинејжери што купуваат 1 парфем до два, исфурани во маркетингот како 1 million и Versace Eros. Нема што дека Encre Noire e секаде испофален како високо квалитетна креација, нема збор за тоа. Меѓутоа сепак малце е така како да речам невобичаен парфем, андерграунд, готски, тмурен парфем. Е сега читам 2016 имало реформулација и некако послаб бил него порано. Па затоа и ја извадија Екстреме верзијата што не значи дека е појака во пеформанси нормално. Денес повеќе комплименти добиваат обичните мејнстрим слатко синтетични парфеми а тоа е факт.
Нормално повеќето велат парфем се носи за да се осеќјаш ти подобро не другите, тебе да ти се бендисва, не на другите, ама нормално па ако те фалат како мирисаш зависи и тоа како ќе се осеќаш, бидејќки друго е да добиваш убави зборови и пофалби а друго е да добиваш критики.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Премногу се замараш, не е се така комплицирано. Ги имам 2-та Aventus и Armaf, Armaf-от е гола вода у спореда со Aventus, тие што викаат дека се 95% исти немаат појма. Ставаш Armaf и после 2h перформансите осетно опаѓаат, додека Aventus се осеќа цели 5-6 +

На отварање, Aventus - осеќаш јаболко, ананас, цитрусни ноти, бреза се - додека кај Armaf микс од хемикалии, тек после 1h е тоа што е, али после 2h не се осеќа, и?

Extreme е по оштар, и по дрвенаст - "чадлив" додека регуларниот е по избалансиран - практичен за употреба. Ако те мирисне некој со него ќе мисли дека мирисаш уникатно и мажествено, со extreme-от ќе биде малце потешко да оставиш добар впечаток, баре префинет нос, и соодветна околина - некој малце по несекојдневен настан, соодветна гардероба итн.

Мирис - Extreme

Практичност/употребливост - Noire. Дури и да не ти се свиѓа ебани 30 на долари е, јас ќе ти го купам ако не ти напраи ќеиф, озбилен сум.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2010
Мислења
637
Поени од реакции
368
Премногу се замараш, не е се така комплицирано. Ги имам 2-та Aventus и Armaf, Armaf-от е гола вода у спореда со Aventus, тие што викаат дека се 95% исти немаат појма. Ставаш Armaf и после 2h перформансите осетно опаѓаат, додека Aventus се осеќа цели 5-6 +

На отварање, Aventus - осеќаш јаболко, ананас, цитрусни ноти, бреза се - додека кај Armaf микс од хемикалии, тек после 1h е тоа што е, али после 2h не се осеќа, и?

Extreme е по оштар, и по дрвенаст - "чадлив" додека регуларниот е по избалансиран - практичен за употреба. Ако те мирисне некој со него ќе мисли дека мирисаш уникатно и мажествено, со extreme-от ќе биде малце потешко да оставиш добар впечаток, баре префинет нос, и соодветна околина - некој малце по несекојдневен настан, соодветна гардероба итн.

Мирис - Extreme

Практичност/употребливост - Noire. Дури и да не ти се свиѓа ебани 30 на долари е, јас ќе ти го купам ако не ти напраи ќеиф, озбилен сум.
:):)
Добро тогаш да одам со Енкрито, досега барем 20 пати ми го имаш препорачано.
Тежок случај сум, тоа е, секогаш се преиспитуам, перфекциониста до крај. Ако се замарам со шопинг на парфеми, облека, електроника ,техника и гаџети, треба да видиш колку ја тупам со женски, риболов и компјутери.
Значи прав Ајнштајн/Шерлок Холмс сум.
Мозокот ми чади секојдневно од замарање.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@koletheman Абе mainstream парфемите увек ќе добиваат повеќе комплименти исто како шо Биберон ќе има поише фанои него ли Carl Cox пример. Америчкине батиња на basenotes мн мн и не ги слушај пошо на крај краева амери се,сВе знаат и најбољи се. Тој некој можда живее у Мајами и ти вика ENE не чинел. Па нема да чини и овде у Јули ако го спукаш на 40 степени.
Носи шо ти се свиѓа,носи нешо што ретко кој го носи. Ако ти е за цури, поише ќе памти ако и мириаш поинаку. Кај мене е тоа ( не мислам на цури, стгнав до главниот у таа игра) али шо помалце го има тоа поубо. Уште па фаци ако праат коа ќе го мириснат парфемот .....топоини. Задњи пример Tom Ford Noir, бегаа за да не ги прснам така дс топп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom