Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
29
Јас сум од 2 мај на дополнителна вратен, бев на финална и ме снајде несаканото :ROFLMAO: се надевам овие недели ќе се смени или бар таму накај септември
Kad si bio na intervju i koji si broj ?
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
63
Поени од реакции
35
А кога се јави за да закажеш?
И дали од таму ти закажаа за тој датум или ти кажуваат кога има слободни датуму и ти сам си избираш кога да отидеш?
Se javiv 1Juni i mi rekoa sloboden termin 31 Jnuari za Proishodot
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Да прашам, јас имам поднесено за происход на 09.12.2016, кај и да е треба да излезе веќе, ама проблемот е што јас веќе не сум во Македонија и нема да можам да го подигнам кога ќе се изготви, најверојатно ќе можам после неколу месеци дури. Прашањето ми е, дали нешто ќе ми се поништи постапката што сум ја започнала затоа што нема одма да го земам и дали може некој друг да го направи тоа во мое име? Посредникот ми рече дека ќе го земе он, ама требало интервју јас да си закажам лично, не можело без мене, а тука читам телефонски се закажувало или грешам?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Se javiv 1Juni i mi rekoa sloboden termin 31 Jnuari za Proishodot
На овој ли број се јави 058058555 и како што разбрав ти си закажал за произход а не за интервју?[DOUBLEPOST=1503231480][/DOUBLEPOST]
Да прашам, јас имам поднесено за происход на 09.12.2016, кај и да е треба да излезе веќе, ама проблемот е што јас веќе не сум во Македонија и нема да можам да го подигнам кога ќе се изготви, најверојатно ќе можам после неколу месеци дури. Прашањето ми е, дали нешто ќе ми се поништи постапката што сум ја започнала затоа што нема одма да го земам и дали може некој друг да го направи тоа во мое име? Посредникот ми рече дека ќе го земе он, ама требало интервју јас да си закажам лично, не можело без мене, а тука читам телефонски се закажувало или грешам?
Телефонски се закажува за интервју и поддавање на документите во Конзулатот -Битола или Амбасада-Скопје во зависност од кој дел од Македонија си.
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
На овој ли број се јави 058058555 и како што разбрав ти си закажал за произход а не за интервју?[DOUBLEPOST=1503231480][/DOUBLEPOST]
Телефонски се закажува за интервју и поддавање на документите во Конзулатот -Битола или Амбасада-Скопје во зависност од кој дел од Македонија си.
Јас во Софија носев документи за происход,така да мислам дека таму ќе биде и интервјуто. Таму како се закажува, исто телефонски? Происходот мора лично да се земе или може некој друг да го подигне?
 
D

Drexel

Гостин
Јас во Софија носев документи за происход,така да мислам дека таму ќе биде и интервјуто. Таму како се закажува, исто телефонски? Происходот мора лично да се земе или може некој друг да го подигне?
Ако планираш во софија да ја тераш процедурата во Министерство за Правда, откога ќе го земеш произходот одиш во министерството со сите документи и лично ти мораш да ги предадеш, таму една жена ќе ги види дали се сите ок и ти закажува интервју на лице место и ќе ти даде картонче или лист со датум на интервју, Мислам дека овој чекор на предавање документи во МП неможе посредник да го прави, мојот ме одвезе до софија и јас лично тоа морав да го правам.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Јас во Софија носев документи за происход,така да мислам дека таму ќе биде и интервјуто. Таму како се закажува, исто телефонски? Происходот мора лично да се земе или може некој друг да го подигне?
Произходот може да ти го земе и посредникот доколку има полномошно се разбира.Со земен произход имаш две опции или да ги поднесеш документите лично во Министерството кадешто ќе ти закажат за интервју и втората е да си закажеш телефонски термин за интервју во Конзулатот -Битола или Амбасада-Скопје кадешто во истиот ден ги поднесуваш документите и правиш интервју.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Tebe to barase ..mene I na drugar mi dodeka ne mu doplativme ne barase po tri pati na den ..so vetuvanje za 8 meseci go image uste 2013….Sega gnasata ja nema ne kreva tel vece pola godina ...Ali samite SME krivi .dodeka ne go pustat nekoj posrednik na klinicki vaka CE ni pravat
добро што го пишуваш ова без разлика ти или некој друк затоа што мене некој членови от тука ме осудија и нападнаја дека лажам за човекот,добро е што не бев при пари тогаш сега гледам појасно каква фатална грешка ке сум направел,незнам што да ти кажам друго,ГОСПОД напомош..поз..сречно[DOUBLEPOST=1503280480][/DOUBLEPOST]
Tebe ti baral ama mene licno me kostase 350e ,zatoa ne tresete gluposti sekoj na nekoj nacin e nezadovolen od nekoj posrednik
како и да е СЕ ГЛЕДА гинеш за (роднината твој ТВОЕ ПРАВО) нема да се натегам со тебе но мене ми бараше 600евра плус превоз за се на се 900евра за цела процедура(патем и сега толку ме кошта но овој барем е АСАЛЕН што го најдов) и плус 100евра за да ме пуштеле преку ред и плус би ти го кажал и ова от милион луге што ги прашав за него никој некажа ДОБАР ЗБОР...........ЛОШ ГЛАС ГО БИЕ.........ЈЈООННЕЕ ООТ ООХХРРИИДДДД..................
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
андроид апликација која ќе ни ги намали маките на патот до бугарско државјанство
BG Passport
Хехехех...најдоброто нешто што излегло на форумов како информација во последно. :bravobe:

:)
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
добро што го пишуваш ова без разлика ти или некој друк затоа што мене некој членови от тука ме осудија и нападнаја дека лажам за човекот,добро е што не бев при пари тогаш сега гледам појасно каква фатална грешка ке сум направел,незнам што да ти кажам друго,ГОСПОД напомош..поз..сречно[DOUBLEPOST=1503280480][/DOUBLEPOST]
како и да е СЕ ГЛЕДА гинеш за (роднината твој ТВОЕ ПРАВО) нема да се натегам со тебе но мене ми бараше 600евра плус превоз за се на се 900евра за цела процедура(патем и сега толку ме кошта но овој барем е АСАЛЕН што го најдов) и плус 100евра за да ме пуштеле преку ред и плус би ти го кажал и ова от милион луге што ги прашав за него никој некажа ДОБАР ЗБОР...........ЛОШ ГЛАС ГО БИЕ.........ЈЈООННЕЕ ООТ ООХХРРИИДДДД..................
Kako prvo jas bev so spostven prevoz,znaci bevme 5 dusi I troskovite za pat si gi podelivme inace ke trebase da platime uste 150 evra.nemie nikakakov rodnina I nema sto da go branam.i tocno e deka so se negov prevoz so se vagjane na drzavjastvo I zemane na pasos po brza postapka ke te fati okolu 700e.samo da to kazam deka na nas ne ni pobara pari odnapret tuku toa bese postepeno.i na kraj kraeva sekoj na nekoj nacin ne e zadovolen od nekoj posrednikot zosto site ocekuva da ni bide zavrseno rabota za dve godini.vo ovoj moment toa e nevozmozno i treba site da bidime strplivi.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
89
Decki dobiv dobra informacija, na eden prijatel statusot na Internet mu e na finalna, prasal negoviot posrednik vo Sofija veke mu e odobreno drzavjanstvoto i ima zakazano slikanje za 20 septemvri. Inaku so inervju e od fevruari 2014.Znaci se raboti ne e zakocena rabotava
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom