А1 Македонија (VIP)

S

staycalm

Гостин
Јас го имав истиот проблем. Телефонот треба да видиш на која фреквенција ти работи на 4г. Vip како Vip ги има фреквенциите на 800 гигахерци и за 4г на 1800 гигахерци. Ако телефонот не ти ја подржува фреквенцијата ке имаш само 2г брзини што е чиста патетика.
http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_4_prime-8263.php Пример овој телефон под network има опциите за 800 гигахерци за 2Г и 1800 за 4г и би работел на ВИп. Најди го твојот телефон на истата страна и ке знаеш за сигурно
4G: FDD-LTE: Band 3/7/20 (800/1800/2600)
3G: WCDMA: Band 1/8(900/2100)
2G: GSM: Band 3/5/8 (850/900/1800) ..
Не е до телефонот[DOUBLEPOST=1488393093][/DOUBLEPOST]
4G може да имаш само ако смениш Vip postpaid тарифен модел.
Vip картичка и вака и така ќе мораш да промениш, бидејќи кај и да е, старите картички нема да бидат во функција: https://www.vip.mk/izvestuvanje
Па добро, али бар уште малце ќе си бев раат и со интернет и со се'. Можда глупо звучи али стварно пред да сменам картичка немав проблеми со интернетот а сега секојдневно снемува на одредени места.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Здраво, ми треба еден совет.
Ќе бегам странство на подолг период и бројот од вип нема да ми треба, ама неќам да го изгубам, порано дури бев на ОНЕ можеше од пост-пејд на припејд да се префрли и ќе си траеше уште една година без кредит без ништо. Сега овие скапаниве ништо не нудат.

Претходно, имав еден друг број на постпејд на мајками кој гласеше на мое име и бидејќи не може да се префрли на друга тарифа (беше на селект направи сам од оне) морав да земам друг број па овај да го исклучам. Кога го поднесов барањето ми се јавија по неколку дена да ми понудат тарифа од 100 денари месечно со 3000 минути вклучени кон сите броја кои гласат на мое име. незнам дали ако дам барање за да ми го исклучат бројот би ми понудиле пак истото или слично или би ме исклучиле дирекно па да го изгубам бројот. а најниската тарифа е 450 денари шо и то ми е џабе трошок. во мирување мислам дека можело само три месеци а и таа услуга се наплаќа.

какво е вашето искуство со такви „специјални“ понуди доколку сте дале барање за раскинување на договор и совет како да си го зачувам бројот.
:)

фала
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Здраво. Сакав да прашам нешто во врска со една услуга што ја имам активирано на ВИП. Се работи за нотификација на при пеид околу тоа колку кредит ми преостанува, пришто ми стига нотификација еднаш на неколку саати но после се изгледа дека услугата не е бесплатна бидејки со секоја нотификација исто така и ми го празни кредитот па никако да најдам начин да ја исклучам.

И уште една работа, неможам да вртам кон мојот домашен кој е од T-Home, секретарката ми кажува дека неможе да се воспостави повик.
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Дали некој друг има проблеми со 3G интернетот од Вип денеска ?
Од сабајлево не покажува “H+“ симбол кога ќе пуштам Мобилни податоци ...
(На 2G работи без проблем ) ...
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Дали некој друг има проблеми со 3G интернетот од Вип денеска ?
Од сабајлево не покажува “H+“ симбол кога ќе пуштам Мобилни податоци ...
(На 2G работи без проблем ) ...
Имам јас цел ден и дома проблем од кога го купија Blizzo сФе се поеба и интернет и сФе. Ништо неможам да работам ни на лаптоп ни на компјутер ни на телефон сФе да им е'ам .17 М изгубив на покер денес ми падна и нет и сФе .И симнување споро и аплоуд од 2.3 M не иде а плаќам пакет 50/50 Mbps сега им се јавив сФе им опцув и спуштив .17 милиони мајки да им е'aм .
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Им пишав е-mail веднаш откако пишав и тука - ми се јавија во 22:00 ч. и тој од таму ме убедуваше дека ми е проблемот во телефонот :facepalm: .... се’ дури не му кажав дека пробав на 3 различни мобилни уреди да се поврзам и не сака ...
Ми кажа ќе пренесе на Екипата за одржување и утрето ден попладнето го оправија ...
Mоже си во право за тоа дека сфе „си иба пиперот“ со Blizoo
затоа што прв пат се дешава само кај мене у населба да снема 3G интернет :vozbud:

Битно добро е сеа - ќе им спамам пак у inbox ако нешто заебаваат xD
Capture.JPG
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Дали некој друг има проблеми со 3G интернетот од Вип денеска ?
Од сабајлево не покажува “H+“ симбол кога ќе пуштам Мобилни податоци ...
(На 2G работи без проблем ) ...
Ukluci data while roaming i izberi ja racno mrezata na Vip.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
За 449 МКД сега имаат 6GB, претходно само 100MB беше.
Имаат и услов кој го поставуваат за да се користи тој тарифен модел:
За да станете корисник на промотивните Vip Family Hero, Vip Family Hero+ или Vip Family Hype тарифни модели потребно е да го исполните следниот услов: или веќе да користите една мобилна линија со минимална месечна претплата од 550 денари или да активирате барем две Vip Family мобилни линии од кои една е со минимална месечна претплата од 550 денари.
Понудите на ВИП почнаа да наликуваат како оние на телеком, со секоја нова понуда поставуваат некој нов услов со кој ја покачуваат цената.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Posle 6 godini gi otkaciv. Samo prepaid sega. Mirna dusa i nema vekje zamaranje so nisto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom