Кајгана избор: Најубава градба во Македонија

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346

Само уште да биде дограден инаку изгледа топ.
WTF ???
Толку ружна зграда во животот немам видено........Ова мене ми конкурира за најружен објект,не најубав....
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
1.Ружна не е Македонски збор.
2.Твое мислење,за кое не давам ни еден фак.

;)
1-Фак не е македонски збор,Македонски требаше со мала буква да го напишеш....ако веќе сакаш така.:D
2 - Што ме цитираш тогаш :D
3 - Ако е целата од стакло не значи дека е многу убава и модерна......
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Свети Пантелејмон - Велес (со најзаконските гробишта во Македонија)




Шарена Џамија - Тетово




Марков Манастир - Скопје




Манастирот кај Горно Нагоричане,
Водоча - Струмица,
Мустафа пашина Џамија - Скопје,
Куршумли ан - стара скопска чаршија.
И повеќето средовековно-сакрални објекти.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Свети Пантелејмон - Велес (со најзаконските гробишта во Македонија)




Шарена Џамија - Тетово




Марков Манастир - Скопје




Манастирот кај Горно Нагоричане,
Водоча - Струмица,
Мустафа пашина Џамија - Скопје,
Куршумли ан - стара скопска чаршија.
И повеќето средовековно-сакрални објекти.

Најзаконски гробишта во МК :ROFLMAO:

П.С.
И нема Горно Нагоричане , туку Старо и Младо..манастирот е во Старо
 
М

Мартин`

Гостин
Свети Пантелејмон - Велес (со најзаконските гробишта во Македонија)
Што има толку закон во гробиштата цццц :D
Инаку има интересна приказна во врска со градењето на оваа црква уште во Турско време (нормално сега е пак реновирана, не е иста од тогаш) но се зборува дека едвај на Велешани им била дадена дозвола да се изгради црквата.. бидејки се наоѓа на повисочко место и од црквата директно накај долот се гледал (и сеуште се гледа) патот кој бил главен трговски за накај Солун па мислеле дека ќе го користат местото за да постават топови и го блокираат патот па така оние што сакале да го градат како одел пашата нагоре да види на кое место го полнеле со злато додека се качи до горе за потешко да му дојде и истиот се откажал од идеата да се искачи да види на кое место точно бидејки му тежело “златото“ и така им дозволил да градат црква.

Незнам колку е точна приказнава сепак така имам слушнато. Инаку за мене најдобра градбата новата црква во Велес исто ..

 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Што има толку закон во гробиштата цццц :D
Инаку има интересна приказна во врска со градењето на оваа црква уште во Турско време (нормално сега е пак реновирана, не е иста од тогаш) но се зборува дека едвај на Велешани им била дадена дозвола да се изгради црквата.. бидејки се наоѓа на повисочко место и од црквата директно накај долот се гледал (и сеуште се гледа) патот кој бил главен трговски за накај Солун па мислеле дека ќе го користат местото за да постават топови и го блокираат патот па така оние што сакале да го градат како одел пашата нагоре да види на кое место го полнеле со злато додека се качи до горе за потешко да му дојде и истиот се откажал од идеата да се искачи да види на кое место точно бидејки му тежело “златото“ и така им дозволил да градат црква.

Незнам колку е точна приказнава сепак така имам слушнато. Инаку за мене најдобра градбата новата црква во Велес исто ..

Па приказнава може да има малку вистина. Факт е дека врвел главниот пат тука а и тоа дека од двете страни на Велес имаш брда а у средина еден вид на речна долина. Одлично место.
Е сеа зашто закон гробишта - ретко сум видел така добро место за мртовци со поглед со 3 ѕвездички. Бутел има ама не е тоа тоа.
 
М

Мартин`

Гостин
Ја изгради ја ли конечно? Кога точно ја отворија вака целосно?
Не е уште официјално отворена црквата сепак камбанаријата е готова и пуштена во употреба.. градежните работи на црквата мислам се исто така готови и сега се работи на фреските, иконостасите и другите слични работи. Но мислам дека рекоа дека ќе ја пуштат до првата половина на 2012 така да набрзо..



Црквата се вика Св. Кирил и Методиј а и планирано е и делот околу неа да се отвори и уреди нормално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom