Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
Ја не го мразам и можам само да кажам едно ТИПОТ БЕШЕ 100% У ПРАВО кога рекол да се ДЕЛИ македонија .... јебешга соживот со говеда нема
најточно и најправилно секогаш збори,..ама ете кога политиката е во прашање....секогаш се омаловажува.....ете го процесот за поделба...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
не повикувам на ништо пишувам мислење, ќе ме наклеветиш ќе ме собере јанкуловска од дома за 15 мин и утре ќе ме има на сител дека се спречило граѓанска војна -.-
Добро де, какво ти е мислењето што го пишуваш? Треба да има протести мирни или немирни? Ајде напиши мислење :D
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Какво делење бе? Не сме ние ни Косово ниту Босна па да не делат.
Нема никое друго парче земја кое може да го замени моето родено место,незнам за тебе ама јас сум од западна Македонија.И никогаш не сум размислил ниту во иднина ќе размислам да го дадам така лесно Мавровскиот регион,Гостивар,Тетово и сите места кои се во Западна Македонија и кои биле од секогаш Македонски!
Абе доста живееш во илузија, и Кичево ќе го изгубиме 2013 година. И доста тресеш , тоа се Албански градови. Тетово, Струга, Гостивар, Дебар, Куманово се Албански градови, во моментов има битка за Скопје.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Политика нема да мешаме, ова се генерално жаришта во кои се судираат две страни, се пере мозок, трета страна има голема корист... Обично пред избори, кампањи, рушење власт итн, посебно во една мултиетничка држава како Македонија со една скршена нога, многу лесно се имплементира на дело.
да во право си, на прв поглед изгледа така.

Ама јас лично мислам дека некои наши политичари, ако не и повеќето, бизнисмени, сакаат матна вода.
Зошто побогу македонски политичар би сакал влез во еу и нато?
Зошто некој би сакал да запре корупцијата, криминалот, кога сите имаат дел?
Се мислам дека да дојде ред, да имаме шанса за нато на пр, ќе си ја запалат државата само да не биде. Не знам, може грешам, ама мислам од себе си патиме...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Политика нема да мешаме, ова се генерално жаришта во кои се судираат две страни, се пере мозок, трета страна има голема корист... Обично пред избори, кампањи, рушење власт итн, посебно во една мултиетничка држава како Македонија со една скршена нога, многу лесно се имплементира на дело.
Македонија не е мултиетничка држава. Иста е како и останатите од Балканот. Мнозинството се Македонци а останатите 20 посто се малцинство. Само поради тоа што беше извршен напад од страна на НАТО врз нашата држава со цел да се оствари еден експеримент се смени реториката и станавме од братство единство мултиетнични кога сите наши комшии имаат горе-долу ист процент на малцинства.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
да,таква ти е намерата и постапката според искажаното.....порано или покасно ќе мора да се решиме,во тоа сум сигурен.....

За жал најверојатно си у право.

Има и друга опција, но за таа немаме обединети полиитчки макдонски партии.

Влез во НАТО и ЕУ засекогаш ќе ја зациментира желбата за голема шкипериа на позиција утопија.

Инаку соживот ниту некогаш имало, ниту има, а не верувам дека нешто ќе се смени и во иднина.

Имало, има и ќе има еднострана толеранција и попустливост, и тоа само од наша страна.
Се друго е бајка.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Имам прашање :


Каде може да поставам некое прашање до власта наша мила што мисли да превземе во врска со случајов ? по можност ?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Добро де, какво ти е мислењето што го пишуваш? Треба да има протести мирни или немирни? Ајде напиши мислење :D
-.- читај меѓу редови.
Дечко што си запнал толку да ме банираат?
ај не биди досаден
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Абе доста живееш во илузија, и Кичево ќе го изгубиме 2013 година. И доста тресеш , тоа се Албански градови. Тетово, Струга, Гостивар, Дебар, Куманово се Албански градови, во моментов има битка за Скопје.
За таквите како тебе стануваат Албански градови,не мудрувај многу...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
да,таква ти е намерата и постапката според искажаното.....порано или покасно ќе мора да се решиме,во тоа сум сигурен.....
Епа небиди сигурен, погреши и во двата случаи.:)
Секогаш има повеќе од две опции, за било која ситуација, СЕКОГАШ!
Ова не го кажувам затоа што многу ги сакам тие безумни дебили, кој се всушност само нечива обична алатка, туку го кажувам затоа што е очигледно дека тие токму таква реакција од вас сакаат! Толку ли сте слепи да не го видите тоа?
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
Биче рата куме?
Немој куме, ќе си помислам од првата линија на фронтот, специјално за кајгана форум под опсада избегнувајќи го непријателскиот оган куцкаш постови :D во кои не известуваш за ситуацијата.

Ако е овде тогаш е многу добро камуфлирана. Или треба многу имагинација за да се замисли дека има војна. Да се перцепираат тепачките како воени дејства би значело дека цел свет е во војна...

Терај како сакаш, овде во замислените први борбени редови (Нерези), тече мед и млеко. Но, поради тоа што трипам , јас не сум во состојба да ги приметам нив.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
то је то, истите работи кои се случуваа во Тетово, Гостивар, Струга пред 11 години се случуваат сега во Скопје.

Тоа можеше тогаш да се спречи, но тогаш никој не веруваше дека е навистина така во споменативе градови, сите викаа „Што ви е бе на вас...„. А они си поставуваат свои стандарди, силни се и никој не смее да им се спротистави.

Доколку интервенира полицијата, го знаеме однапред сценариото кое понатаму ќе следи...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom