Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.044
Поени од реакции
11.270
Где сте мишеви ситуација. Тишина :D

Ај ве разбирам, во подготовки се со анализи за Иран-Израел. Немој да не го испоштувате хегемонот. Ќе ви турат минус :icon_lol:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
992
Поени од реакции
655

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.044
Поени од реакции
11.270
Некој прашуваше како Европа ќе има енергетска криза, нека читаат сега.
Читаат ама уште не им се верува. Мислат тоа што не смрзнале зимава по дома им е успех.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.739
Поени од реакции
38.986
Мене ме интересира каде се борците за човекови права да зуцнат нешто за состојбата на мажите во Украина кои се буквално заробеници на власта и немаат никакво право на приговор доколку власта одлучи дека треба да одиш на фронт. Буквално ги киднапираат од улица

Каква дистопија у пм притисок ми се крева кога ќе се ставам во нивна кожа.
На крај ни земја ни луѓе нема да имаат. Ептен моронска власт. Мислам дека ниедна држава у историјата не го екстерминирала својот народ како овие. Освен можеби советите но тоа било војна за буквално преживување. Што не е случај со ова.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.631
Поени од реакции
8.519
На крај ни земја ни луѓе нема да имаат. Ептен моронска власт. Мислам дека ниедна држава у историјата не го екстерминирала својот народ како овие. Освен можеби советите но тоа било војна за буквално преживување. Што не е случај со ова.
“I argue that it is extremely good value for money for the United States and for others,” Cameron said. “Perhaps for about five or 10% of your defence budget, almost half of Russia’s pre-war military equipment has been destroyed without the loss of a single American life. This is an investment in United States security.”
Да сум украинец мадињата би си ги откорнал со уста.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.044
Поени од реакции
11.270
“I argue that it is extremely good value for money for the United States and for others,” Cameron said. “Perhaps for about five or 10% of your defence budget, almost half of Russia’s pre-war military equipment has been destroyed without the loss of a single American life. This is an investment in United States security.”
Да сум украинец мадињата би си ги откорнал со уста.
Самите Американци на сослушувањата во конгресот потврдија дека Русија загубите кои ги имале веќе ги замениле. Чак што Руската армија е на 15% зголемена за разлика со 2021. Капак доброволци, курци палци.


Ама ако нека продаваат муда за бубрези.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.746
Поени од реакции
4.446
Види и двете страни потфрлија, Русите несериозно ги потценија Украинците па еве место 3 дена војнава иде 3 години, а Украинците свесно се впуштија во самоубиствена војна која знаат дека не можат сами да ја добијат, патем еве им ја таа Европа која ја идеализираа пред војната после илјадници мртви и милиони раселени нека размислат дали вредеше, и нека размислат дали друг пат ќе им текне да идат по паметот на напалени мајмуни т.е. националисти кои им донесоа несогледливи последици

Е сега егото и гордоста на Зеленски се огромни, но ако има малку емпатија, чувства и жал кон сопствениот народ треба да седне на преговори пошто ситуацијава не иде на добро за Украина
Во што потфрли РФ?
РФ не води војна само со Украина туку уште 39 други земји наречени ЕУСА, и други како Северџганистан.
Украинците во нитш не се впуштија туку дојде вујко Сем им им рече а тие какви што изгледа само чекаа.
За да се воспостави новиот мултиполарен свет потребно е западната империја да биде превоспитана, ако одбие да ја прифати својата нова позиција , ќе гледаме светско првенство.
Украина беше средство/инструмент кој ЕУСА го искористи за да ја загрози РФ, денес Украина не постои ќе видиме што ќе биде со ЕУСА.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.631
Поени од реакции
8.519
Самите Американци на сослушувањата во конгресот потврдија дека Русија загубите кои ги имале веќе ги замениле. Чак што Руската армија е на 15% зголемена за разлика со 2021. Капак доброволци, курци палци.


Ама ако нека продаваат муда за бубрези.
Тоа да, ама сакав да посочам како изгледа ова од украинска страна....прогресивците како им ебаа матер на цела нација.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.437
Поени од реакции
3.151
@Ingvar Ти ми делуваш као разумен човек и сакам да те прашам дали ние имаме поима што се стварно дешава таму..Или правиме во главата некоја наша конструкција и некоја вистина од гледање кратки видеа и читање на вести(од теренот) и линкови кои ги пласираат од двете страни као докази кои ,,ти го хранат умот" да донесуваш одлука и завземаш страна..Ја сеуште немам став во врска со оваа војна и правата вистина останува да лебди во воздухот во недостиг на здрави информации и која е позадината на сето оваа а да не е пропаганда..
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.746
Поени од реакции
4.446
На некои канали читам Французите влегле во Украина.
Поточно се говори за 100 припадници на Легијата на странци дека се префрлени во Славјанск.

Има некој повеќе инфо за ова...
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793
@Ingvar Ти ми делуваш као разумен човек и сакам да те прашам дали ние имаме поима што се стварно дешава таму..Или правиме во главата некоја наша конструкција и некоја вистина од гледање кратки видеа и читање на вести(од теренот) и линкови кои ги пласираат од двете страни као докази кои ,,ти го хранат умот" да донесуваш одлука и завземаш страна..Ја сеуште немам став во врска со оваа војна и правата вистина останува да лебди во воздухот во недостиг на здрави информации и која е позадината на сето оваа а да не е пропаганда..
„Добра„ ти е дилемава околу војната во Украина.

Ако верувам/е на извештаите од Руското МНР, кои ги објавува „Спутњик„, „она„ во Украина веќе не е војна, туку братоубиствена кланица. Губитникот е однапред познат и не му „иде умот„.

Не ме чудо зашто англо-саксонските копилиња се ситат на туѓата беља...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom