Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Дури и моментот дека воопшто е потребно дискутирање на тоа дека не било проблем толерирањето на сакатење заради ментални заболување - е проблем.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
825
Проблемот не е во тоа дали некој се идентификува како жена без да направи операција. Не е во тоа дали некој поради било што се идентификува како било што.

Проблемот е во инсистирањето ние (јавниот наратив) да признаеме дека некој е тоа што се идентификува и правно, општествено, социјално... така да го третираме.

Тоа е апсолутен нон-сенс.
Ама океј де, да. Мене би ми биле океј особи кои смениле пол по хируршки пат. Инвестирале голема сума пари, легнале под нож. Притоа не мислам само на пластични операции.
Тие другите кои само се осеќаат како припадници на другиот пол а физички не наликуваат на нив, тие ми се проблематични. Мое мислење само.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Проблемот не е во тоа дали некој се идентификува како жена без да направи операција. Не е во тоа дали некој поради било што се идентификува како било што.

Проблемот е во инсистирањето ние (јавниот наратив) да признаеме дека некој е тоа што се идентификува и правно, општествено, социјално... така да го третираме.

Тоа е апсолутен нон-сенс.
Не е апсолутен нон-сенс. Родовиот идентитет не е единствен идентитет којшто си ти приморан да го признаеш во општеството. Ова исто важи, на пример, и за имињата и етничките идентитети на луѓето. Нашето општество веќе одамна е изградено да ги почитува овие идентитети. Единствената разлика во случајов е што вие не сакате да ја пружите истата почит кон родовите идентитети, ама тоа дека е нон-сенс да се признае нечијси идентитет нема врска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.337
Поени од реакции
79.123
Не е апсолутен нон-сенс. Родовиот идентитет не е единствен идентитет којшто си ти приморан да го признаеш во општеството. Ова исто важи, на пример, и за имињата и етничките идентитети на луѓето.
Признавам јас многу идентитети, но никој не бара од мене на Перо кој мисли дека е верверичка, да му давам лешници кога ќе го видам.

Иако не сум приморан, за сега, никој што е маж да го признаам за жена, ќе дојде еден ден кога некој маж ќе сака да влегува кај деца у градинка и да им чита срамотни приказни, облечен како машка курва, или пак ќе дојде ден кога некој маж ќе сака да влегува у ве-це со девојчиња. Е тогаш, многу лесно може да се деси некој да настрада. Има луѓе што не трпат педофили. Колку и да се претставуваат како жени.

Ама океј де, да. Мене би ми биле океј особи кои смениле пол по хируршки пат. Инвестирале голема сума пари, легнале под нож. Притоа не мислам само на пластични операции.
Тие другите кои само се осеќаат како припадници на другиот пол а физички не наликуваат на нив, тие ми се проблематични. Мое мислење само.
Не знам како не сфаќаш.

Дали сменил пол преку операција или без операција, дали си стаил рогови и мислиш дека си ѓавол, или змеј.... Све дур е тоа за тебе и у твоја глава е океј. Кога ќе почнеш да очекуваш од комшијата да бега од тебе оти ќе го изгориш со својот огнен здив, е тогаш се создава проблем за тебе и за него.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.813
Поени од реакции
8.413
Малку хорор кој сака да чита.

The WPATH Files

Leaked files from WPATH reveal widespread medical malpractice on children and vulnerable adults at global transgender healthcare authority
World Professional Association of Transgender Health (WPATH) members demonstrate a lack of consideration for long-term patient outcomes despite being aware of the debilitating and potentially fatal side effects of cross-sex hormones and other treatments


https://static1.squarespace.com/static/56a45d683b0be33df885def6/t/6602fa875978a01601858171/1711471262073/WPATH+Report+and+Files111.pdf

“But while WPATH publicly supports minors and their families consenting to these hormonal and surgical treatments based on a nebulous inner sense of self, privately, some members admit that consent is not possible,” states the report. “Behind closed doors, WPATH-affiliated healthcare professionals confess that their practices are based on improvisation, that children cannot comprehend them, and that the consent process is not ethical.”
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.158
Поени од реакции
35.324
Како можеа цела генерација да ја издегенерираат за толку брзо време. Со што им ги перат мозоците на тоа колеџите?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.813
Поени од реакции
8.413
Што има врска фетиш за гаќи со нејзиниот пост? Едно е фетиш, друго е позајмување облека.
Се најде прозван а? :D

Девојки и жени не си позајмуваат долна облека (не знам дали си живеел со девојка или дали си женет) освен во случај на едната да и дојде менструација порано па да мора да позајми гаќи од другарката кај која ја фатило тоа, да стави влошка и да отиде дома. Значи мноооооогу ретко.
На мои 45 години се десило еднаш кога на наша блиска пријателка и се случи тоа па мојата и позајми долен дел стари купачи.

“Нејзиниот“ пост покажува дека се работи за маж кој има чисто машки фетиш на долна облека.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Има женава многу добра статија напишано.
Автоматски споено мислење:

Се најде прозван а? :D

Девојки и жени не си позајмуваат долна облека (не знам дали си живеел со девојка или дали си женет) освен во случај на едната да и дојде менструација порано па да мора да позајми гаќи од другарката кај која ја фатило тоа, да стави влошка и да отиде дома. Значи мноооооогу ретко.
На мои 45 години се десило еднаш кога на наша блиска пријателка и се случи тоа па мојата и позајми долен дел стари купачи.

“Нејзиниот“ пост покажува дека се работи за маж кој има чисто машки фетиш на долна облека.
Значи се случува, ама многу ретко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom