Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Cisto da se vmesam da potvrdam deka kaj gree e pogolem problemot od ova sto se raspravate a poveketo se vo pravo imeno eve samo edno GREE G-TECH vo salon na gree mk e reklamirana deka ima fukcija samocistenje koja definitivno ja nema koja posle mnogu prepiranja izleguva deka navistina ja nema vo modelot sto se prodavase vo makedonija i so sitni bukvi i edna zvezdicka deka taa opcija ja ima na nekoi modeli ,da na nekoi ama ne i na modelot za Makedonija a kaj nas se reklamira deka ja ima .
Mislam deka drugive korisnici toa sakaat da go posocat na eventualnite idni korisnici na gree ,da pobaraat prethodno iskustvo od odreden korisnik oti edno se prodava reklamira a drugo se dobiva i batali ti mitsubishi koga i sam gledas deka sekoja promena uredno e zapisana i ako veli ja ima togas e taka a ne kako gree so zvezdicki i lotarija ili ke ima ili ne .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
210
Поени од реакции
285
Cisto da se vmesam da potvrdam deka kaj gree e pogolem problemot od ova sto se raspravate a poveketo se vo pravo imeno eve samo edno GREE G-TECH vo salon na gree mk e reklamirana deka ima fukcija samocistenje koja definitivno ja nema koja posle mnogu prepiranja izleguva deka navistina ja nema vo modelot sto se prodavase vo makedonija i so sitni bukvi i edna zvezdicka deka taa opcija ja ima na nekoi modeli ,da na nekoi ama ne i na modelot za Makedonija a kaj nas se reklamira deka ja ima .
Mislam deka drugive korisnici toa sakaat da go posocat na eventualnite idni korisnici na gree ,da pobaraat prethodno iskustvo od odreden korisnik oti edno se prodava reklamira a drugo se dobiva i batali ti mitsubishi koga i sam gledas deka sekoja promena uredno e zapisana i ako veli ja ima togas e taka a ne kako gree so zvezdicki i lotarija ili ke ima ili ne .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Зависи од тоа што мислеле под самочистење.
Ако мислеле на филтерот за воздух на внатрешна такви комплицирани работи има на Уруру Сарара.
Некој има спомнато самочистење на изменувачот на надворешна. После гаснењето на климата вентилаторот врти некој минута во контра насока за да се издава надвор прашината од изменувачот, не се сеќавам кој бренд го имал тоа.
Митсу AY новиот модел на ладење кога ќе ја исклучиш работи внатрешната уште малку време. Ги крева крилцата нагоре за да издувот го зема на усис и со тоа се суши внатрешниот изменувач како не би дошло до појава на мувла...
Не знам Грее на што мислеле али среќа тука се нивните дилерите па можда ќе кажат
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Зависи од тоа што мислеле под самочистење.
Ако мислеле на филтерот за воздух на внатрешна такви комплицирани работи има на Уруру Сарара.
Некој има спомнато самочистење на изменувачот на надворешна. После гаснењето на климата вентилаторот врти некој минута во контра насока за да се издава надвор прашината од изменувачот, не се сеќавам кој бренд го имал тоа.
Митсу AY новиот модел на ладење кога ќе ја исклучиш работи внатрешната уште малку време. Ги крева крилцата нагоре за да издувот го зема на усис и со тоа се суши внатрешниот изменувач како не би дошло до појава на мувла...
Не знам Грее на што мислеле али среќа тука се нивните дилерите па можда ќе кажат
Mislele na samocistenje na vnatresniot izmenuvac ama nasive lokalci ne doplatile za opcijata iako nas kupuvacite ni ja naplatile .
A taa opcija sto ti ja spomnuvas delumno ja ima e sega zosto delumno .
Ako opcijata xfan ja aktiviras preku aplikacija i klimata ja koristis komanduvas samo preku aplikacija togas ke ja imas taa opcija tajmeri i zastita od zamrznuvanje ona 8c no ako vo megju vreme samo ednas go iskoristis dalecinskoto togas glupata klima gi resetira site postavki od aplikacijata i nisto ne vazi treba pak nanovo setiranje aktiviranje sto e ekstremno glupo.
Na mitsubishi toa sto sum go zadal ednas preku aplikacija sekogas vazi nezavisno sto ke presetiram na dalecinsko vrven softver.
Ona nekoj post pogore so sporedbata gree daikin i zosto e poskap daikin veruvam ima mnogu zosto e toa taka i najbitno za sledni korisnici na inverter ured e da e pravilno dimenzionirana pa i naddimenizionirana za prostorot ako sakaat primarno greenje da e klimata.
Ovie nekoi nafrlanja zosto pojaka pa nema potreba batalete oti sigurno ne ja kupuvas klimata za samo edna zima koja e prognozirana relativno topla tuku planiras bar 10godini da ja koristis a nemas poim dali naredna godina nema da ima zima so 30-50dena magla i dnevna temperatura od 0stepeni a nokna -12 i ova e osnovna pricina za 35m2 da kupis 5.5ka sto ima nekoja solidna modulacija i ke raboti i kako 2.5ka a i pri potreba kako 7ka.
Ama prodavacive kaj nas namesto da ti kazi taka ti veli za 35m2 ako nemas fasada pvc i imas vizba dolu zemi 3.5ka teraj i posle toj kupuvac go gledas pak cadi so odjakot i pluka po toj nekoj brend sto ne mu vrsi rabota.
I sega nema potreba da se javat onie prodavaci sto nudat prepakovana 5.5ka so oznaka na 3.5ka i ja prodavaat za 3.5ka a so cena na 5.5ka i da tvrdat kako nivnata ke zavrsi rabota.
Toa kako kineskive motorcinja znajs 80ks e ama zaradi registracija e 50ks pisana ama pak trosi za 80.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Незнам што ме прашуваш мене да ти објаснам, ти си тука стручњакот што треба да објасни.
1. Енергетската од лева страна јас не ја признавам ради тоа што не можам самиот да пристапам до Грее лот10 и да ја симнам. Од кај да знам можи ти си авторот на истата.
2. Sensira јас немам и немам никакво искуство со истата. Кога станува збор за ознаки
FTXC- Sensira NEW
35- kW
D-модел
Ако отвориш каталог ќе видиш дека тоа им е 2024 модел и нормално дека ако го сакаш најновиот модел малку ќе почекаш.
3. ARXC-D ти е надворешна од сосем друга класа која се вика Siesta
4. Низок Pdesign има и кај други нови премиум модели. За тоа ќе си прашаш во Даикин зошто така нели ти велеше производителот го одредува тоа.
На -10 надворешна која што е Тdesign за средна зона производителот одредил Pdesign 2.5
На -15 ќе биде 3кв пример
Пониска надворешна темп = повисок Pdesign
Еве за 2024 Perfera 3.5кв
Прегледај го приврзокот 410139

Stylish 2024 3.5кв
Прегледај го приврзокот 410140

А иначе ова од Грее што споредуваш гледам као наводно нордик модел :)
Па спореди го со нордик Даикин

Perfera нордик 2024 3.0кв
Прегледај го приврзокот 410141

Плус тој модел што го споредуваш од Даикин Сенсира е најслабиот најниско ниво
Mrazam koga treba da zastanam na stranata na No1 ekipata jer preku takvoto mi se od nivnoto proseravanje na forumov. Ama i ti ja pretera nivanata bila nordic zasto ne ja sporeduval so Daikin nordik.
Nivnata 500€, najeftinata Daikin (ne trebalo da se sporeduva so ovaa) 800€, nego sporeduvaj ja so Daikin nordic sto e 2000€ ako ne i fazla.

Bar za nesto sto u ovaa diskusija Strelco e prav sto zemal da sporeduva klimi od kolku moze poizednacen cenoven rang.

Ne komentiram tuka koja edinica kako rabotela i sto kako ima i te molam nemoj da me citiras za toa.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Да не ве замарам, само да напоменам дека Gree никогаш нема направено нова верзија или ревизија на матични плочи за ниту еден модел. Сето тоа го решава едноставно (ако купувачот навистина инсистира) со едноставна замена на целиот далечински управувач, или евентуално со тајна комбинација кога ќе се притиснат 5-6 копчиња, 46 - 52 пати.. На тој начин добивате сосема нова технологија и иновација. Но затоа на секои месец пуштаат нов модел овде на Балканот, со нова реклама и сосема нова технологијаа, а повеќето од тие старите модели одат во заборав. Како шопинг во Benetton, пролет - лето - есен - зима.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Prekrasna, vantresna bescujna a duva slicno kako konzolna duva pravo dolu pod neze i pod agol/odlicen swing za gore dolu
Многу убава монтажа…
Ни неонката не ја извадиле :rolleyes:
А ако тоа десно на сликата е прозор, па уште и ако не дихтува убаво, има да и го побудали сензорот за температура.

Нека пише корисникот искуства понатаму.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Epten lošo izbrano mesto za postavuvanje, levo ako e do samiot bočen zid, desno baš senzorot će si uživa gledajći niz prozorec (znaeme deka GREE senzorite gi stava na desnata bočna strana).
Da se kladime deka lošo će modulira, ušte ako se koristi da duva nadole i vo prva brzina ete problem, posle klimata nečini epa nečini, ovde i nadaleku falenata Toshiba će bide vo teško iskušenie.
Se šalam, no fakt e deka sopstvenikot će si ima problem.....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Многу убава монтажа…
Ни неонката не ја извадиле :rolleyes:
А ако тоа десно на сликата е прозор, па уште и ако не дихтува убаво, има да и го побудали сензорот за температура.

Нека пише корисникот искуства понатаму.
Kujkata e od kamen 50sm, ne moze da se busi,prozorot e pred 1god,smenet e nov pvc/kafena boja)
Nema dr, lokacija vo dnevnata kade ova bese edinstveni mesto...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Epten lošo izbrano mesto za postavuvanje, levo ako e do samiot bočen zid, desno baš senzorot će si uživa gledajći niz prozorec (znaeme deka GREE senzorite gi stava na desnata bočna strana).
Da se kladime deka lošo će modulira, ušte ako se koristi da duva nadole i vo prva brzina ete problem, posle klimata nečini epa nečini, ovde i nadaleku falenata Toshiba će bide vo teško iskušenie.
Se šalam, no fakt e deka sopstvenikot će si ima problem.....
Nekogas ima pricina zosto nekade se montira uredot…..ne samo da se soli pamet….ama pusta zelba da se bide najpameten, se vrti da si najglup.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Nekogas ima pricina zosto nekade se montira uredot…..ne samo da se soli pamet….ama pusta zelba da se bide najpameten, se vrti da si najglup.
Некогаш има причина што се бара потесен или понизок модел, или пак воопшто не се оди со ѕидна!
Не е ова дај шта даш, па после ќе му ја мислиме!
Автоматски споено мислење:

Бај да веј, денес излезен, и зградава што ја видов… Хорор!
IMG_1876.jpeg
Не, не е грешка! Буквално сите балкони вакви, со вака монтирани клими! Дури и поголемите балкони, иста приказна!
Па после плачки, а-у климите вака, така!
(Хајсенс е цела зграда, така и ги продаваа! Со мултисплит вграден во повеќето станови)
И не е ни битна марката!
Архитектот и проектот НУЛА!
Ја не знам дури и фирмава што ги продала/местела, како се нафанале у старт кога виделе кај и како ќе им стојат климите!
Или на ангро, фанале цела зграда, па рекле јебеш све.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Некогаш има причина што се бара потесен или понизок модел, или пак воопшто не се оди со ѕидна!
Не е ова дај шта даш, па после ќе му ја мислиме!
Pak za pamet../pred odluka razlicni (3 razlicni ekipi vivax,midea, gree)nikoj ne se nafati za konzolna .!so pamet, za konzolna sobata e 35sm,poniska od ulicata + ivicnaci ...
Koga ne znaete ne pisuvajte dzabe ...
Автоматски споено мислење:

Nekogas ima pricina zosto nekade se montira uredot…..ne samo da se soli pamet….ama pusta zelba da se bide najpameten, se vrti da si najglup.
Ima pricina golema ama ...skoro site odma ...ne cini ne cini ....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Pak za pamet../pred odluka razlicni (3 razlicni ekipi vivax,midea, gree)nikoj ne se nafati za konzolna .!so pamet, za konzolna sobata e 35sm,poniska od ulicata + ivicnaci ...
Koga ne znaete ne pisuvajte dzabe ...
Автоматски споено мислење:


Ima pricina golema ama ...skoro site odma ...ne cini ne cini ....
Па нормално дека не знаеме..! Ја не знам што е чудново?!
Си ставил слика и си ја пофалил климата.
Ние едино што гледаме е чудна монтажа.

Нека си ја служат со здравје.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542


Ова е најдобар доказ колку сме просечно неписмени и необразовани, а тоа дрско го користат и увозниците и архитектите и инвеститорите и другите преварантите.

Мојата зграда е 99% наместена со Vivax. Така одлучи инвеститорот. Не сакав Vivax, се договорив сам да ги поставам клими и тој да ја намали цената во yговорот. И сега моите две клими изгледаат како некаква грешка на зградата. Само тие и на уште две тераси (Gree) се монтирани на 15 cm од фасадата, сите други Vivaxi се прецизно прицврстени ... 2 cm луфт одзади, 2 cm луфт лево, 1 cm луфт на врвот. Зградата има 4 ката и 20 тераси од моја страна.

Имаше мал проблем со инвеститорот и архитектот кога видоа како ги поставив уредите, "изгледаат грдо на фасадата", .. но кога убаво им објаснив дека лесно може да им се случи да сите уреди што веќе се инсталирани треба повторно да се монтираат - си заминаа без повеќе прашања. Моите клими беа поставени меѓу последните.

После неколку дена се среќавам со тој архитект и ми вели дека сум бил во право за моите Fujitsu клими, но дека Vivax не мора да има толко растојание од фасадата и и дека се е ок. Само се молам на Бога да е многу подобар со познавање на статика.

И ние овде млатеме празна слама со Еуровенти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom