Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Svaka ti je njegoševa, svaka čast ....
Не ме зафркавај :), не треба многу мозок за обичен човек што не разбира ништо од клими да ги спои 2 и 2. Фала во секој случај :)

Исто би било на некој авто форум официјалните дилери за Dacia ги убедат луѓето дека е подобар од Мерцедес не само по цена туку и по квалитет - a за 80% моделите ги немаат тестовите што ги прават другите производители на автомобили. Па дури и Dacia ги тестира сите свои возила на неколку независни вообичаени тестови на автомобили, кои не се задолжителни и се обврзани со закон да се увезат во некоја земја.

Еве јас возим нов Duster, но многу добро знам зошто го купив и кои се неговите јаки и слаби страни. Иде исто 150 km/h како GL Mercedes, но не е ни 50% удобно како вториот. ... итн итн

Но, никогаш не ми се случило Duster да се гаси на 2000 rpm, и официјалниот продавач да ми каже дека мора така, затоа што Duster е наменет само за автопат, и дека не ја користам правилно. Или, да се вклучи темпоматот на 110, а автомобилот оди на 130, без никаква причина. Или да пиша во спецификациите дека Duster има 200 kW и може да оди и 250 km/h. Сите тие основни функции функционираат беспрекорно, а спецификациите се точни. Да Duster имаше такви основни проблеми, без многу размислување би го вратил на дилерот или би го турнал во реката.

И немаше да биде никакав проблем доколку вака не ги „рекламираат“ своите уреди претставници на Gree. Дека се и поевтини и поквалитетни од јапонските производители, а некои уредите имаат проблем со тие основни функции. Без официјални тестови, без само-направени и презентирани тестови, ... само празен празен ... разговор. Тоа е целата нивна приказна. И повеќето од членовите веќе не веруваат во тоа.

И тогаш ... нивната задача овде на форумот не е да продаваат некој уред, затоа што се свесни дека повеќето членови го забележале сето тоа во нивниот „маркетинг“, а за жал и работата на некои нивни уреди, ... туку да плукаат и навредуваат сите други ... и членови и брендови и да спречат било што друго да се пишува - oсвен тоа.

Да се надеваме дека сето ова ќе се смени еден ден :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Не ме зафркавај
Ni na kraj pamet ne mi e, tuku mi se svide kolku ubavo vo dve rečenici sublimira se za samorangiraniot br.1.
Inače pozdrav za MERCEDES komu na irvas testot im se prevrte modelot od A segment so prvata šasija tamu nekade okolu 2000 god, toa beše neviden blam i sramota za firmata, go rešija tek posle nekolku godini so vtoriot update na šasijata. Mene mi e žal za sopstvenicite na ovie vozila koga gi gledam niz Tetovo, a gi ima stvarno mnogu, ne ni znaat ako na avtopat im se pojavi kuče na primer ako malce poveće trznat so volanot deka će završat vo endek, no toa si e MERCEDES.
Zborot mi e site bukvalno site patat od detski bolesti i tuka kaj klimive ima razni gluposti i od najrenomirani firmi. Toa e se poradi mnogu koopreanti i zakažuvanje, nebrežnost ili loš izbor na načinot na kontrola.
Jas imam sertifikat kako kontrolor za ISO 9000 ušte od dalečnata 1995 god i mnogu dobro znam kako funkcioniraat tie raboti....
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Se slagam so poveketo od napisanoto i klimite se daleku od pljukni zalepi. Ja neam nekoe kojznae kakvo iskustvo so razni brendovi ama znam deka se izlazav so hitachito airhome 400. Zver na papir, rastura u evropa, brend u klimatizacija, eurovent itn itn, pa ne spustase pod 800w, (500w po prospekt) modulacija nula, auto fan mode tapa. Si ja vrativ si zemav toshiba seiya 2 i raboti kao mercedes u sporedba. Ista cena bea. Ama na pocetokot mokjnosta, performansite na papir i dual rotary kompresor me kandisaa za hitachito.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Mi smeta bukata vo treta brzina. Na najladnoto koa testitav vo vtora fiksna bez problem drzese 22c-22.4c. Ima deset metra pred nea cist prostor nema problem vozduhot da si cirkulira. Pred saat vreme ja upaliv i posle 20 min igranje pokraj eko ja staiv i na auto. Za cudo modlulirase 400-500w pola saat na min brzina. Ama koa padna temp (valjda) ja ubaci u treta i eve use modulira na 495w.
Pa eve ovde velis deka modulira vo EKO rezim pomegu 400 i 500w.Od kade izlegoja deka ne spusta pod 800w.
Citaj se nazad so imas pisuvano.
A Toshibata e poznata i specificna sto ima najdobatr auto fan po toa e prepoznatliva ,i daleku e Hitacito da ja meris so Toshibata za modulacija i vo auto fan,ama sepak spusta na 500w Hitacito no ne moze kako Toshibata na 150-200w.
Ne samo Hitacito i drugi vrvni brendovi ne si go merat so auto fan so Toshiba.Evo gledam i mitsu LN novava serija konecno si go popravi auto fanot i se doblizi do Toshiba,inace na starite modeli im bese katastofa,kako i na vleznite modeli.
Toshiba e Toshiba(y) koga se raboti za auto fan bez razlika dali e vlezen ili premium model.
Ne mi e celta da ja falam no vistinata e taa.
Neprikosnovena vo auto fan.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Pa ete sum pisal kolku i vo koi uslovi mi rabotela na 500w. Pola saat-saat. Prvata modulacija posle palenje bese takva, a otkoa ednas ke postignese i izgasese, posle gasenjata bea na 800w min. I auto fanot tapa bezveze mi saltase nepotrebno prva pa treta pa pak prva… sto ja praese klimata primetliva.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
211
Поени од реакции
285
На Facebook има креирано групи за превоз на патници, пример Битола-Скопје. И сега ти ако одиш со сопствен автомобил пишуваш во групата на која дата патуваш колку слободни места имаш, па на некој му одговара терминот се договарате па го земаш...
Значи целта беше да си помогнеме еден со друг, ти посекако одиш за Скопје со кола вака ќе извадиш пари за трошок а патникот ќе стигне Скопје побрзо и поефтино отколку со автобус.
Арно ама дивите таксисти ги научија овие групи и почнаа да ги злоупотребуваат за свои цели.
Така исто и со форумов. Наменет за корисниците на клими да споделат свои искуства, оние кои сакаат да купат клима да прашаат мислење што како...итн.
Арно ама овие дивите од Грее почна да го користат форумот како бесплатна реклама за своите производи.
Јас незнам кога сте веќе Но#1 што не си платите фино лепо за реклама на телевизија,радио,интернет...
Уствари кога си Но#1 тогаш и не ти треба реклама
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Se slagam so poveketo od napisanoto i klimite se daleku od pljukni zalepi. Ja neam nekoe kojznae kakvo iskustvo so razni brendovi ama znam deka se izlazav so hitachito airhome 400. Zver na papir, rastura u evropa, brend u klimatizacija, eurovent itn itn, pa ne spustase pod 800w, (500w po prospekt) modulacija nula, auto fan mode tapa. Si ja vrativ si zemav toshiba seiya 2 i raboti kao mercedes u sporedba. Ista cena bea. Ama na pocetokot mokjnosta, performansite na papir i dual rotary kompresor me kandisaa za hitachito.
Другарче го врати Хитачито..Па нели ти рековме..добро што ти го вратија инаку ќе останеше со ..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
На Facebook има креирано групи за превоз на патници, пример Битола-Скопје. И сега ти ако одиш со сопствен автомобил пишуваш во групата на која дата патуваш колку слободни места имаш, па на некој му одговара терминот се договарате па го земаш...
Значи целта беше да си помогнеме еден со друг, ти посекако одиш за Скопје со кола вака ќе извадиш пари за трошок а патникот ќе стигне Скопје побрзо и поефтино отколку со автобус.
Арно ама дивите таксисти ги научија овие групи и почнаа да ги злоупотребуваат за свои цели.
Така исто и со форумов. Наменет за корисниците на клими да споделат свои искуства, оние кои сакаат да купат клима да прашаат мислење што како...итн.
Арно ама овие дивите од Грее почна да го користат форумот како бесплатна реклама за своите производи.
Јас незнам кога сте веќе Но#1 што не си платите фино лепо за реклама на телевизија,радио,интернет...
Уствари кога си Но#1 тогаш и не ти треба реклама
Дечко не си разбрал основни правила, а тоа е недирај мечку док спава ;)
А кад мечку дираш објасни го следново:
Еве спореди ми ја Daikin Sensira NEW со цена 49.900 ....i GREE Fairy со цена 33.990 ....и двата модела се декларирани како 3,5kw
FairySensiraNEW.jpg
Еуровент има за двата модела, но прво да разјасниме околу шифрите на Даикинот
Рекламиран е како модел FTXC35D/RXC35D но такви шифри на LOT10 на Даикин непостојат бара целосна шифра или у превод за тој модел има две надворешни единици ама и ознаките не се исти RXC35D може да биде само скратеница од RXC35DV1B ...а може и да има снемано од тие па ке им дадете од АRXC35DV1B ?
Што се добива за 49.900 ?
Sensira1.jpg

А околу капацитетите i efikasnosta ич да не збориме, јасна е Енергетската дека Фаирито е поефикасна и повеќе топли
ELi.jpg
А и Еуровентот тое го потвдува иако скратени се шифрите за Даикиинот за нив може со протекции да се протнат јапанците фалат 3 ознаки во ознаката/номенклатурата али кој тоа да го примети нели, можда Goran ;)
EV no results.jpg

EVkomp.jpg


Pdesignh 2.24kw hahaha кога ова би имало Pdesignh како Fairy od 3.2Kw енергетската би и паднала и под A+ и нема да може ни да се увезе во Европа, SCOP negde okolu 3.9/3.8....и уште и без WiFi за 49.900 ....а ни лагер нема него да ја платиш па да чекаш 30дена хахаха...
Еве го и ProductFicheto...за 49.900 на климичево и треба бекап греалка од огромни 500w за да стигне до 2.24kw...само климата (без греалката) на-10 дава едај/само/мизерни 1.72Kw...замислете за цена од скоро 50к што се продава...па нормално нема да им чини Грее :)
FicheSensira.jpg
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
211
Поени од реакции
285
Дечко не си разбрал основни правила, а тоа е недирај мечку док спава ;)
А кад мечку дираш објасни го следново:
Еве спореди ми ја Daikin Sensira NEW со цена 49.900 ....i GREE Fairy со цена 33.990 ....и двата модела се декларирани како 3,5kw
Прегледај го приврзокот 410131
Еуровент има за двата модела, но прво да разјасниме околу шифрите на Даикинот
Рекламиран е како модел FTXC35D/RXC35D но такви шифри на LOT10 на Даикин непостојат бара целосна шифра или у превод за тој модел има две надворешни единици ама и ознаките не се исти RXC35D може да биде само скратеница од RXC35DV1B ...а може и да има снемано од тие па ке им дадете од АRXC35DV1B ?
Што се добива за 49.900 ?
Прегледај го приврзокот 410132

А околу капацитетите i efikasnosta ич да не збориме, јасна е Енергетската дека Фаирито е поефикасна и повеќе топли
Прегледај го приврзокот 410133
А и Еуровентот тое го потвдува иако скратени се шифрите за Даикиинот за нив може со протекции да се протнат јапанците фалат 3 ознаки во ознаката/номенклатурата али кој тоа да го примети нели, можда Goran ;)
Прегледај го приврзокот 410137

Прегледај го приврзокот 410134


Pdesignh 2.24kw hahaha кога ова би имало Pdesignh како Fairy od 3.2Kw енергетската би и паднала и под A+ и нема да може ни да се увезе во Европа, SCOP negde okolu 3.9/3.8....и уште и без WiFi за 49.900 ....а ни лагер нема него да ја платиш па да чекаш 30дена хахаха...
Незнам што ме прашуваш мене да ти објаснам, ти си тука стручњакот што треба да објасни.
1. Енергетската од лева страна јас не ја признавам ради тоа што не можам самиот да пристапам до Грее лот10 и да ја симнам. Од кај да знам можи ти си авторот на истата.
2. Sensira јас немам и немам никакво искуство со истата. Кога станува збор за ознаки
FTXC- Sensira NEW
35- kW
D-модел
Ако отвориш каталог ќе видиш дека тоа им е 2024 модел и нормално дека ако го сакаш најновиот модел малку ќе почекаш.
3. ARXC-D ти е надворешна од сосем друга класа која се вика Siesta
4. Низок Pdesign има и кај други нови премиум модели. За тоа ќе си прашаш во Даикин зошто така нели ти велеше производителот го одредува тоа.
На -10 надворешна која што е Тdesign за средна зона производителот одредил Pdesign 2.5
На -15 ќе биде 3кв пример
Пониска надворешна темп = повисок Pdesign
Еве за 2024 Perfera 3.5кв
20240318_153301.jpg

Stylish 2024 3.5кв
20240318_153332.jpg

А иначе ова од Грее што споредуваш гледам као наводно нордик модел :)
Па спореди го со нордик Даикин

Perfera нордик 2024 3.0кв
20240318_153646.jpg

Плус тој модел што го споредуваш од Даикин Сенсира е најслабиот најниско ниво
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Е ако нешто ми се свиѓа митсубиши електрик, тоа е дека се еден од ретките ако не и единствен производител кај што немаш супа од букви и бројки!
Модел, ознака, чао-пријатно… За цел свет!

За другиве, треба форензичар да станеш за да им уденеш точна шифра или модел! Па едно рекламираат, друго не кажуваат, трето продаваат, четврто комбинираат..
Гуд лак уште на еуровент ако ги најдеш…
А па таму ако ги нема, нека ти е Господ напомош што ќе купиш!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Е ако нешто ми се свиѓа митсубиши електрик, тоа е дека се еден од ретките ако не и единствен производител кај што немаш супа од букви и бројки!
Модел, ознака, чао-пријатно… За цел свет!

За другиве, треба форензичар да станеш за да им уденеш точна шифра или модел! Па едно рекламираат, друго не кажуваат, трето продаваат, четврто комбинираат..
Гуд лак уште на еуровент ако ги најдеш…
А па таму ако ги нема, нека ти е Господ напомош што ќе купиш!
Mitsubishi e prica za sebe...i ja edno vreme taka mislev deka sifrite im se isti so godini ama sekoja godina iskacaa servisni so razlicni verzii na modelot/sifrite.
Nesto slicno kako da kupuvas maticna ploca za PC ama imas V1.0 V2.0 itn
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
211
Поени од реакции
285
Mitsubishi e prica za sebe...i ja edno vreme taka mislev deka sifrite im se isti so godini ama sekoja godina iskacaa servisni so razlicni verzii na modelot/sifrite.
Nesto slicno kako da kupuvas maticna ploca za PC ama imas V1.0 V2.0 itn
Е признај и тоа.
Колку беше среќен и радосен коа си купе Мицу
Просто блескаше хаха

По недела дена како е намонтирана редно е и ја да се пофалам со нова клима :)
Прегледај го приврзокот 128851 Прегледај го приврзокот 128852
Како бонус на фалењево мeрење потрошувачка на +35надвор, во период од 13:30 до 20:30, просторот е 40м2отворен простор +7m2 ходник, зададена 24C.
На почеток со Турбо укључено знае да повлече нешто над 1Kw.
Прегледај го приврзокот 128853
Без турбо влечеше околу 500W
Прегледај го приврзокот 128854
По 4 часа работа 2.2Kw е потрошувачката
Прегледај го приврзокот 128855 Прегледај го приврзокот 128856
После овие 4 часа ја пуштив на ECONO COOL, е тогаш троши најмалку ама и дува минимално
Прегледај го приврзокот 128866 Прегледај го приврзокот 128857 Прегледај го приврзокот 128858
Тотал потроши за 7часа 2.8Kw што е Ок, е сеа не ми се допаѓа што неможе да покаже T на сензорот од внатрешната како што кај Грее бев навикнат а има куп безвезе опции за подесување на насока на дување, па сејвање на истите подесувања а кои не се ни користат кога е во AUTO. Турбо модот самиот се искључува после одреден (краток) период и неможе да се подесува температурата кога е на Турбо(Powerfull mode), тоа исто не ми се допага за зимно време кога турбото би го гасел откако ке постигне 22 или 23 а не кога неа ке и текне. Се надевам долго ке ме служи и пред се малку ке троши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom