Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Nordic klima,od 12btu Ili takanarecena 35 Nordic koja na greenje ne mozi da povleci od 1600w poveke i toa so vgraden greac na tacna e obicnen klimatizer so mnogu slab kompresor i voopsto ne e nordik,nego sosema prosecen klimatizer.
Site nordic kimi povlekuvaat preku 2600w-2700w pa za da mozat na temperatura od -25c do -30 da isporacaat 4kw toplinska energija.
Site tie klimatizeri imaat najmalce twin rotary kompresor od najmalce 13-15 cm3 zafatnina i najmalce 120rps.
Zatoa sekogas e potrbeno da se sledat i ovie parametri.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
285
Od pricina sto postojano se pravis “najpameten”, nemoj da si go narusis renometo .
Sifrata za eden model e sekogas ista, ja ima na energetskata, a nazivot moze da e razlicen….SP Nordic / S Nordic / S Cool…..
Istoto vazi i za Hansolot sto go davas za primer, sifrata e razlicna za dvata modela…. :yid:
Мене ништо не ми значи енергетска етикета од веб сајт на Грее дилер во Македонија. Затоа што може да се манипулира со истата.
Доколку производителот Грее има лот 10 веб страна каде што поставува енергетски за своите производи тоа е веќе друго. Но во случајов нема.
Еве да сфатиш што ти велам, поклон од мене до тимот на Грее една бланко енергетска етикета па вие дотерајте ја знае Стрелец како

download-1.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Тоа е... во 2018та бев тапа за клими...
По година-две откако почнав повеќе да се интересирам и да следам на форумов уочив дека шифрата на внатрешната единица била иста ама на надворешната единица не баш... таа една буква различна... ништо страшно.... на крајот испадна... аш бубата дво-степен компресор :D

Да не испадне пак така.... SP Nordik на Скандинавија да се продава со дво-степен, а тука кај нас S Nordik со обичен :pos:

Немате конкретно модел на компресор пишано, ама бар сте ставиле дека е обичен Rotary.... нити twin... нити two-stage.... Прц!
Тип на компресорRotary

И сега... што го прави овој модел Nordik до -30С?
Греачот на тацната? :lolzz:
Stom si naucil mozes lesno da vidis koj kompresor e vo Skandinavija, koj e tuka….i ke vidis deka e istiot…zatoa ne se pravi deka veke neznaes deka se isti.
Автоматски споено мислење:

Мене ништо не ми значи енергетска етикета од веб сајт на Грее дилер во Македонија. Затоа што може да се манипулира со истата.
Доколку производителот Грее има лот 10 веб страна каде што поставува енергетски за своите производи тоа е веќе друго. Но во случајов нема.
Еве да сфатиш што ти велам, поклон од мене до тимот на Грее една бланко енергетска етикета па вие дотерајте ја знае Стрелец како

Прегледај го приврзокот 409612
Taka gi pravite vo Daikin…..hahaha
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Denes montirana kaj cicko mi, obicna fasada vnatre/nadvor kujka- Gree Airy pro12.
Dva prvi vpecatoci;mnogu tivka-vnatre na autoFan_bescujna,i nadvor ne se slusa na 4~5m,od nejze deka raboti,a vnatre duva vo 2 pravci i nadolu i pod agol,
ke vidime kako ke se pokazi iako spored vremevo nema da ima zima pod 0°
 

Attachments

Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Nordic klima,od 12btu Ili takanarecena 35 Nordic koja na greenje ne mozi da povleci od 1600w poveke i toa so vgraden greac na tacna e obicnen klimatizer so mnogu slab kompresor i voopsto ne e nordik,nego sosema prosecen klimatizer.
Site nordic kimi povlekuvaat preku 2600w-2700w pa za da mozat na temperatura od -25c do -30 da isporacaat 4kw toplinska energija.
Site tie klimatizeri imaat najmalce twin rotary kompresor od najmalce 13-15 cm3 zafatnina i najmalce 120rps.
Zatoa sekogas e potrbeno da se sledat i ovie parametri.
Imam Daisekai 8 I Daisekai 9 i dvete se Ras-16,,,I dvete sum gi nacekal vo ladnite denovi kako povlekuvaat po nad 2450w no vo ovie mlaki denovi rabotat na 160w po cel den..prezadovolen sum i gi koristam veke nekolku godini vo kuka..koj moze da si priushti DAISEKAI-za sekoja preporaka..pozzz
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Imam Daisekai 8 I Daisekai 9 i dvete se Ras-16,,,I dvete sum gi nacekal vo ladnite denovi kako povlekuvaat po nad 2450w no vo ovie mlaki denovi rabotat na 160w po cel den..prezadovolen sum i gi koristam veke nekolku godini vo kuka..koj moze da si priushti DAISEKAI-za sekoja preporaka..pozzz
ova e tvojata
Toshiba i nema promarsuvanje.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Мене ништо не ми значи енергетска етикета од веб сајт на Грее дилер во Македонија. Затоа што може да се манипулира со истата.
Доколку производителот Грее има лот 10 веб страна каде што поставува енергетски за своите производи тоа е веќе друго. Но во случајов нема.
....
Gree генерално не може да го има тоа (лот 10 веб страна) бидејќи произведуваат и уреди по барање на дилерот, според принципот колку пари - толку музика. Затоа некои модели се појавуваат само во една земја. Затоа има толку многу различни комбинации на надворешни и внатрешни единици, барем овде на Балканот. А за спецификациите во такви земји се може да се напише и да се залепи секоја налепница, бидејќи не постои строг стандард за увоз и контрола на квалитетот, а тоа е присутно и подоцна кога станува збор за контролите на малопродажбата. Се што нема Еуровент од нивните модели воопшто не вреди да се сфати сериозно. И секоја буква треба да се погледне внимателно. Ознаката на веб-страницата на Eurovent мора да биде 100/100 исто како и моделот што се продава овде. Овде на Балканот може да биде истото трговско име како на еуровент, но само една буква разлика и уредот нема двостепен, туку едностепен компресор.
Сето ова ми го кажа пријател кој е монтер во Gree.

Прашање за продавачите на Gree:
- Зошто овде на Балканот се продаваат некои модели кои ги нема никаде во светот?
- Зошто Gree, во САД, продава само уреди што имаат AHRI ?

итн итн
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Gree генерално не може да го има тоа (лот 10 веб страна) бидејќи произведуваат и уреди по барање на дилерот, според принципот колку пари - толку музика. Затоа некои модели се појавуваат само во една земја. Затоа има толку многу различни комбинации на надворешни и внатрешни единици, барем овде на Балканот. А за спецификациите во такви земји се може да се напише и да се залепи секоја налепница, бидејќи не постои строг стандард за увоз и контрола на квалитетот, а тоа е присутно и подоцна кога станува збор за контролите на малопродажбата. Се што нема Еуровент од нивните модели воопшто не вреди да се сфати сериозно. И секоја буква треба да се погледне внимателно. Ознаката на веб-страницата на Eurovent мора да биде 100/100 исто како и моделот што се продава овде. Овде на Балканот може да биде истото трговско име како на еуровент, но само една буква разлика и уредот нема двостепен, туку едностепен компресор.
Сето ова ми го кажа пријател кој е монтер во Gree.

Прашање за продавачите на Gree:
- Зошто овде на Балканот се продаваат некои модели кои ги нема никаде во светот?
- Зошто Gree, во САД, продава само уреди што имаат AHRI ?

итн итн
Vakvi glupi prasanja moze da postavi samo neuk covek.
I zapomni veke ednas, Eurovent ne e nikakov oficijalen dokument koj e potreben za vnos vo EU!!!
Za EU e validen CE Declaration of Conformity !!!
So Eurovent mozes samo da se slikas, nisto poveke.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Прашање за продавачите на Gree:
- Зошто овде на Балканот се продаваат некои модели кои ги нема никаде во светот?
- Зошто Gree, во САД, продава само уреди што имаат AHRI ?
со кое прово се дрзнуваш ти да поставуваш вакви прашања на продавачите на бр.1 климите во мк и од каде таа самоувереност дека ќе добиеш одговор
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@Sv B
Ок, не ни одговори ништо, а подобро да не си напишал повторно ништо. И затоа те казнуваат... :)
Ќе поставам повторно нови прашања:
- Дали SP Nordic моделот (Финска) е ист 100% како S Nordic моделот? (така напиша твојот колега)
- Ако се исти, дали ние како купувачи можеме да знаеме зошто и тука не се продава моделот SP ?

Благодарам :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Gree генерално не може да го има тоа (лот 10 веб страна) бидејќи произведуваат и уреди по барање на дилерот, според принципот колку пари - толку музика. Затоа некои модели се појавуваат само во една земја. Затоа има толку многу различни комбинации на надворешни и внатрешни единици, барем овде на Балканот. А за спецификациите во такви земји се може да се напише и да се залепи секоја налепница, бидејќи не постои строг стандард за увоз и контрола на квалитетот, а тоа е присутно и подоцна кога станува збор за контролите на малопродажбата. Се што нема Еуровент од нивните модели воопшто не вреди да се сфати сериозно. И секоја буква треба да се погледне внимателно. Ознаката на веб-страницата на Eurovent мора да биде 100/100 исто како и моделот што се продава овде. Овде на Балканот може да биде истото трговско име како на еуровент, но само една буква разлика и уредот нема двостепен, туку едностепен компресор.
Сето ова ми го кажа пријател кој е монтер во Gree.

Прашање за продавачите на Gree:
- Зошто овде на Балканот се продаваат некои модели кои ги нема никаде во светот?
- Зошто Gree, во САД, продава само уреди што имаат AHRI ?

итн итн
Svaka ti je njegoševa, svaka čast ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom