Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 септември 2022
Мислења
210
Поени од реакции
285
Proizvoditelot e toj sto ja izbira vrednosta za Pdesignh i moze da izbere sto saka....megutoa ako izbere pregolema vrednost za Pdesigh ke se namali SCOPot.... isto vazi i obatnoto....ako izbere niska vrednost za Pdesignh togss SCOPot ke bide pogolem.
Ja za drugi pravila neznam, nepratam dali nesto e smeneto so regulativite.
Eve eden Daikin, Sensira model so isto taka izbran povisok Pdesignh vo Topla zona 4.46 od Pdesignh za Sredna zona 3.90.

Прегледај го приврзокот 409408
Мене ми гледаа 3.5kw за топла зона како многу за 3.5ка клима пошто толку нема ни 7ца Perfera односно има 3.34kw
20240311_133234.jpg

Иста работа и со 7ца Comfora
20240311_133157.jpg

Ама ете видиш клима од ниско ниво на Daikin како Sensira има многу висок Pdesign за топла зона и потоа се намалува за средна зона слично како Gree-то. Не сум го видел тоа. Чудна работа.
И велиш производителот ќе гледа да избере што помала вредност за да добие што повеќе плусчина?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ама ете видиш клима од ниско ниво на Daikin како Sensira има многу висок Pdesign за топла зона и потоа се намалува за средна зона слично како Gree-то. Не сум го видел тоа. Чудна работа.
И велиш производителот ќе гледа да избере што помала вредност за да добие што повеќе плусчина?
Прво гледаме сите дека манипулираш(означео со болд и црвено...обратно е од тоа што го кажуваш,....повисок Pdesignh има моделов што си го посочил во Средна 6.20kw а помал во Топла 3.34kw)
И второ ГЛАВНО што манипулираш...ТОПЛА ЗОНА Е НЕБИТНА, НЕМА ЕУРОВЕНТ за ТОПЛА зашто еуровент потврдува само за Средна зона(Average) а таму твојава наводно 7kw моделче со цена од "Само :)" 111.000den е на минималец SCOP 4,01, до тие 6kw само со паргреалки може да стигне :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
како Sensira има многу висок Pdesign за топла зона и потоа се намалува за средна зона слично како Gree-то. Не сум го видел тоа. Чудна работа.
Ни јас не сум го видел тоа, ниту го гледам од етикетиве…
Што не е јасно…? :toe:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ни јас не сум го видел тоа, ниту го гледам од етикетиве…
Што не е јасно…? :toe:
На детево му дале задача да праша, ама и тие што му дојавиле не разбираат и нормално ги измешал лончињата :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
На детево му дале задача да праша, ама и тие што му дојавиле не разбираат и нормално ги измешал лончињата :)
IMG_1829.jpeg
Бујрум!
Автоматски споено мислење:

Има и потпечени лепчиња(со зејтин, вегета, мелена сол), у Велес ги викаме нафора.

Е за жал, нема пдизајн за тие… само ќумбе :ROFLMAO:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Etiketa ne ja pretstavuva niti ekomomskata klasa,pa nitu mokta na klimatizerot.So etiketata slobodno mozite da si go izbresite gzot.
Samo COP e vazen.
A ostanatoto e kvaliteten hardver,(kompresor,izmenuvaci,senzori itn.) ,kvalitena elektronika i seto toa usoglaseno so dobar softver.Edo od ovie parametri da fali imas neekonomicen inverter.
Drugoro e lazenje na mali deca.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Прашањето овде е зашто за топла зона кај Даикинов од 111.000 е даден PdesignH(W) 3.34, прво тоа да го расчистиме, без паушални упади податокот е точен до 3та децимала, ама дали некој знае да го објасни ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Прашањето овде е зашто за топла зона кај Даикинов од 111.000 е даден PdesignH(W) 3.34, прво тоа да го расчистиме, без паушални упади податокот е точен до 3та децимала, ама дали некој знае да го објасни ?

Нормално дека нема да си ја расипувам ракијата, со нешто што бар 168886 пати го имам објаснето..
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Jaka rabota ,bile 1400h za greennje vo Atina,i so ke gi tolime so 7kw/h toplinaska energija.
Gluposti.
Samo COP e vazan.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
210
Поени од реакции
285
Прво гледаме сите дека манипулираш(означео со болд и црвено...обратно е од тоа што го кажуваш,....повисок Pdesignh има моделов што си го посочил во Средна 6.20kw а помал во Топла 3.34kw)
И второ ГЛАВНО што манипулираш...ТОПЛА ЗОНА Е НЕБИТНА, НЕМА ЕУРОВЕНТ за ТОПЛА зашто еуровент потврдува само за Средна зона(Average) а таму твојава наводно 7kw моделче со цена од "Само :)" 111.000den е на минималец SCOP 4,01, до тие 6kw само со паргреалки може да стигне :)
Ама сега не прај вакви манипулации. Значи ти беше тој што спомна и постира енергетска од Sensira. И јас проверив и потврдив дека е така како што велиш дека стварно Pdesign и е висок за топла зона а понизок за средна. Слично како Gree. Значи оваа енергетска ти ја постира не јас
air-conditioner-sensira-ftxc50d-18000~49481.jpg

Јас зборував за тоа како 3,5ка Грее С моделот има Pdesignh 3.5kw кога 7ци од Daikin имаат помалку и ги спомнав Comfora и Perfera.
Е сега тоа со пар греалки што велиш лесно се проверува. Ајде еве за кој модел за Perfera ли? Еве Product Fiche зошто да се лажеме
20240311_152712.jpg
Значи за Average до -10 треба back up од 1.19kw
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kolku ti zema,a kolku ti dava ENERGIJA vo skratena forma kazano,na odredena temperatura i optovarenost na klimatizerot.
Kolku ti zema,a kolku ti dava ENERGIJA vo skratena forma kazano,na odredena temperatura i optovarenost na klimatizerot.
Da ama u koi uslovi se meri objasni ni zasto e biten, za SCOP znaeme se testira na 4 i se dobiva za 26 nadvoresni temperaturi temperaturi od +15 do -10.
A COP ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom