Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.925
Поени од реакции
10.553
Pa veke ima makedonci sho se patem i rodeni vo Kanada i vaka nosat investicii.
Se drugo e bukvalno izgovor.
А бе овие од Австралија клучот од црквата незнаат каде им е па ке инвестирале
Нив им е само за името за да се маваат во гради патриотите а за народот пто се тиле им е гајле и да испоцрка со прст нема да мрднат
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
После се, ако освои СДС над 30 пратеници на овие избори, заслужуваат доживотно да владеат и на првата седница после изборите да се донесат уставни измени и да се смени името на државата во Република Јужно Косово.
После преспанскиот, промена на име, презиме, идентитет освоија 45 или колку беа досега. Така да, не треба да чуди ако освојат преку 30, па и преку 40 којзнае.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.196
Не се прави тоа така.
Полниш актовката проект и пари, одиш кај градоначалници и ја отвараш и му објаснуваш ја вака и вака сакам фирма ваква и ваква да отварам кажи има ли земјиште да ми дадете на заем или да си купувам и кај да регистрирам.
Можам 2-3 да ти набројам такви. Еве еден: наш иселеник(хрватска плус нешто странство) решава да отвори фабрика и да вработи 30-40 души во мал град во регион кај што имаш најмал HDI во цела екс ју па и според скоро мапи што ги гледам цела Европа.
3 месеци чекаше зашто последната лиценца не му ја даваа зашто градоначалникот и партијата негова не му беа сите вработени тие од нивниот список. 3 месеци губеше пари зашто инат не му даваше неписмени будали да му поставуваат услови.
Ваков е најчестиот третман, ги гледаат ко бунар без дно и дека таму во странство парите на дрво ги берат и треба на нив овде да им се дава.
Види ги и постовите претходни , гадна им била онаква им била. Реално нула штета имаат направено овде, се што се заеба е од нас тука. Незнам што очекувате од нив, магично да дојдат и да оправат нешто што го заебавме толку многу што и дали и би се поправило.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Оваа новата македонска дијаспора ти е уште полоша од вас таму доле, тоа со гаранција го тврдам и со мал милион примери тука сум го доживеал, еден член од форумот е доказ за тоа што значи македонче во вистинска смисла на зборот, од мајка библиска Македонија по 1 година во Германија ја утепа од навреди истата таа мајка библиска Македонија во ДК темата. Иначе идејата на Кано е добронамерна и добра како опција, многу луѓе со промакедонски ставови се имаат иселено и свежо а и од оние одамна, голем дел се претопени по Аус ама има мал дел кој не си ги забораваат корените. Само овоа твоево иде до израз секогаш, каурот не сака да стане Македонец и тоа е.
новата дијаспора е отров, зијан си на пат да ги сретнеш.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.800
новата дијаспора е отров, зијан си на пат да ги сретнеш.
Никогаш нема да разберам што е тоа кај македонскиот народ што не се сака сам со себе, жими се мислам дека никогаш не сум почуствувал љубов од некој Македонец кога ќе сретнеш тука или кој веќе го знаеш, сум запознал еден куп нации и кај многу сум видел еден тон негативни особини ама кај никого омраза сами кон себе. За Макоденец животот сум го давал тука за икс работи ама никогаш не сум добил за возрат братска љубов, колку повеќе гледаш да имаш некоја топла и братска заедница добиваш само нож у грб и некоја омраза онака само зошто сакаш да живееш со него човечки од душа. Да не зборам колку пак си ја мразиме државотворноста, дома имам закачено знаме со еден македонски историски симбол кој мене и на брат ми ни е баш мил, ама секој еден Македонец кој влегол не рекол браво дечки, баш убаво така и треба, напротив скоро секој прокоментирал, абе што си ставил ова, вади го ти го грдее станот, итн. Други нации што влегувале рандом знаеле да го пофалат потегот, но не и нашите. Никогаш нема да можам да си го објаснам овој момент зошто е таков мојот народ.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.749
Поени од реакции
6.487
Screenshot_20240228-232358_Chrome.jpg

СДСМ и коалицијата ќе имаат повеќе пратеници на изборите од ВМРО-ДПМНЕ. И следниот мандатар на 9 мај, на денот на победата над фашизмот, повторно ќе бидам јас и ќе ја формираме проевропската влада со која во 2030 година ќе влеземе во Европската Унија, рече претседателот на СДСМ

Делузиите се уклучени на НАЈЈАКОТО можно ниво еееј! :pos: :popce: :tapp:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Никогаш нема да разберам што е тоа кај македонскиот народ што не се сака сам со себе, жими се мислам дека никогаш не сум почуствувал љубов од некој Македонец кога ќе сретнеш тука или кој веќе го знаеш, сум запознал еден куп нации и кај многу сум видел еден тон негативни особини ама кај никого омраза сами кон себе. За Макоденец животот сум го давал тука за икс работи ама никогаш не сум добил за возрат братска љубов, колку повеќе гледаш да имаш некоја топла и братска заедница добиваш само нож у грб и некоја омраза онака само зошто сакаш да живееш со него човечки од душа. Да не зборам колку пак си ја мразиме државотворноста, дома имам закачено знаме со еден македонски историски симбол кој мене и на брат ми ни е баш мил, ама секој еден Македонец кој влегол не рекол браво дечки, баш убаво така и треба, напротив скоро секој прокоментирал, абе што си ставил ова, вади го ти го грдее станот, итн. Други нации што влегувале рандом знаеле да го пофалат потегот, но не и нашите. Никогаш нема да можам да си го објаснам овој момент зошто е таков мојот народ.
Не знам што ги примаш дома, што воопшто се дружиш со такви, јас во првите три минути ги читам што ум носат и одма ги множам со нула, не сакам денот да ми го ебат, штом главниот муабетот му е со омраза и плукање кон све македонско тој за мене е воздух, не постои. Им ја разбрам фрустацијата од системот во МКД ама другото не, и секој таков што ќе го сретнам тој за мене е мртов.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.800
Не знам што ги примаш дома, што воопшто се дружиш со такви, јас во првите три минути ги читам што ум носат и одма ги множам со нула, не сакам денот да ми ебат, штом главниот муабетот му е со омраза и плукање кон све македонско тој за мене е воздух, не постои. Им ја разбрам фрустацијата од системот во МКД ама другото не, и секој таков што ќе го сретнам тој за мене е мртов.
Па најверојатно затоа што сум уште млад и зелен и верувам дека Македонец на Македонец треба да му е најблизок ама дебело се лажам изгледа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
новата дијаспора е отров, зијан си на пат да ги сретнеш.
Глупост е тоа па и паушално едноставно неточно.

Иначе интересно на крај пак дијаспората крива. Македонски синдром на најјако.
Автоматски споено мислење:

Никогаш нема да разберам што е тоа кај македонскиот народ што не се сака сам со себе, жими се мислам дека никогаш не сум почуствувал љубов од некој Македонец кога ќе сретнеш тука или кој веќе го знаеш, сум запознал еден куп нации и кај многу сум видел еден тон негативни особини ама кај никого омраза сами кон себе. За Макоденец животот сум го давал тука за икс работи ама никогаш не сум добил за возрат братска љубов, колку повеќе гледаш да имаш некоја топла и братска заедница добиваш само нож у грб и некоја омраза онака само зошто сакаш да живееш со него човечки од душа. Да не зборам колку пак си ја мразиме државотворноста, дома имам закачено знаме со еден македонски историски симбол кој мене и на брат ми ни е баш мил, ама секој еден Македонец кој влегол не рекол браво дечки, баш убаво така и треба, напротив скоро секој прокоментирал, абе што си ставил ова, вади го ти го грдее станот, итн. Други нации што влегувале рандом знаеле да го пофалат потегот, но не и нашите. Никогаш нема да можам да си го објаснам овој момент зошто е таков мојот народ.
Не си ме сретнал мене дргуар, затоа.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Па најверојатно затоа што сум уште млад и зелен и верувам дека Македонец на Македонец треба да му е најблизок ама дебело се лажам изгледа.
Го поминав тој филм одамна, бирај си луѓето околу тебе за да имаш добар живот, секое копито не ти треба да ти го заебе денот.
Автоматски споено мислење:

Глупост е тоа па и паушално едноставно неточно.
Што не е точно ?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Го поминав тој филм одамна, бирај си луѓето околу тебе за да имаш добар живот, секое копито не ти треба да ти го заебе денот.
Автоматски споено мислење:


Што не е точно ?
Дека „новава“ дијаспора не ја бива. Има доста интелегенција дојдено им треба малце време и дистанца од долу па ќе ја биде работата на правилен правец да киниса. А и доста дружливи за разлика од многу постари кои едноставно се загорчени од кои и да се причини.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Дека „новава“ дијаспора не ја бива. Има доста интелегенција дојдено им треба малце време и дистанца од долу па ќе ја биде работата на правилен правец да киниса. А и доста дружливи за разлика од многу постари кои едноставно се загорчени од кои и да се причини.
Не реков дека на ја бива, туку фрустрациите од таму ги носат ваму и секој муабет им е омраза кон све македонско.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom