Македонска берза

Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
не е кај нас ама интересно

SEC tvrdi da je Loudon prisluškivao nekoliko poslovnih poziva supruge dok je radila od kuće i bila udaljena od njega šest metara. Razgovarala je s menadžerom za spajanja i preuzimanja u BP-u, a njezin je suprug nakon prisluškivanja otišao u šoping.

Kupio je više od 46.000 dionica kompanije TravelCentre bez znanja svoje supruge, sedmicama prije nego što je 16. februara 2023. objavljeno da je dogovoren posao s BP-om. Nakon te objave dionice TravelCentres of America skočile su gotovo 71 %. Loudon je zatim prodao sve svoje dionice i ostvario profit od 1,8 miliona dolara.

Loudon je na kraju sve priznao supruzi i tvrdio da je kupio dionice jer je želio zaraditi dovoljno novca da bi ona mogla manje raditi. Ona je pak prijavila njegove poslove svojim šefovima u BP-u, koji su je kasnije otpustili unatoč tome što nisu imali dokaza da je namjerno dala informacije svom suprugu. Na kraju se iselila iz njihova doma i podnijela zahtjev za razvod, piše The Guardian.

Loudon nije porekao optužbe iznesene u pritužbi SEC-a te je pristao na djelomičnu presudu, uz sudsku odobrenje. U sklopu tog dogovora neće smjeti raditi na rukovodećim pozicijama u kompanija, a novac koji je zaradio trgovanjem mora vratiti s kamatama te će još morati platiti i dodatnu kaznu koju mu odredi sud. Osim toga, prijeti mu i kaznena optužnica,
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
ОКОЛУ КМБ има уште една РАБОТА, дали беше 2005 или 2006 не се сеќавам, имаше ДЕНОМИНАЦИЈА х5
А беше како и сега помала од АЛК, ама ја намалија со Деноминацијата х5 , но БРГУ, за мислам 4-5 години му се доближија на АЛК како и ПРЕД Деноминацијата...
Тогаш и Ѓорчев од Вмро кажа на ТВ дека тоа е невидено и во Светски Рамки
Ете купував стан во Охрид 2003/4, квадрат беше 550 евра, тогаш продадов 400АЛК, мислам дека беа по 1900-2000мкд,
а КМБ беа пониски, мислам 1400мкд
Е да купев тогаш со тие 400АЛК на пример 550КМБ, па после х5 ќе станеа 2750 КМБ, денес само од тие пари едно Мотелче ќе си земев, а овие 20 години со Дендите ќе си одев на одмор кај сакав, пак Охрид ама не во градот да се заебаваш со паркирање, а и Албанија, Грција, море и на Малдивите...
Но ако се земе Пресек Пред Короната и сега, становите повеќе рипнаа...
инаку во трговијата и бизнисот ѓоа има релации,
1 влав= 3 македончиња, 1 грк =5, а 1 евреин = 10 :cool:
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2018
Мислења
5
Поени од реакции
9
ОКОЛУ КМБ има уште една РАБОТА, дали беше 2005 или 2006 не се сеќавам, имаше ДЕНОМИНАЦИЈА х5
А беше како и сега помала од АЛК, ама ја намалија со Деноминацијата х5 , но БРГУ, за мислам 4-5 години му се доближија на АЛКкако и ПРЕД Деноминацијата...
Тогаш и Ѓорчев од Вмро кажа на ТВ дека тоа е невидено и во Светски Рамки
Ете купував стан вио Охрид 2003/4, квадрат беше 550 евра, тогаш продадов 400АЛК, мислам дека беа по 1900-2000мкд,
а КМБ беа пониски, по мислам 1400мкд
Е да купев тогаш со тие 400АЛК на пример 550КМБ, па после х5 ќе станеа 2750 КМБ, денес само од тие пари едно Мотелче ќе си земев, а овие 20 години со Дендите ќе си одев на одмор кај сакав, пак Охрид ама не во градот да се заебаваш со паркирање, а и Албанија, Грција, море и на Малдивите...
Но ако се земе Пресек Пред Короната и сега, становите повеќе рипнаа...
инаку во трговијата и бизнисот ѓоа има релации,
1 влав= 3 македончиња, 1 грк =5, а 1 евреин = 10 :cool:
KB 2005.jpg
Denominacija na KB bese vo Mart 2005
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
KMB i TNB denes rusat rekordi,primamliva cena za prodazba ama prasanje e dali ke padnat pod ovaa cena kako sto se zagreva pazarot,pogolem procent e da se dokupi otkolku da se prodade.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
не ми е јасно ова тргување со МПТ под јавен повик, дали е некој Зортлија за да купи Друго или тие од Оилко се праат мангупи....
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
271
не ми е јасно ова тргување со МПТ под јавен повик, дали е некој Зортлија за да купи Друго или тие од Оилко се праат мангупи....
Веројатно Макпетрол пуштаат по некоја своја акција за да ја оддржат цената.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Stvarno ne mi e jasna ovaa frka okolu Mpt...

Javnata ponuda e dadena zoshto zakonski mora da dadat za da prodolzat da kupuvaat povekje od 25%... Simple as that... NE IM E CELTA DA BIDE USPESHNA... MORAA DA DADAT... ako sakaa da kupat se, kje ponudea 120.000, a ne ovaa mizerija...

Taka da, ne se plashete nikoj so sila nema da vi zeme nishto, ponudata kje bide neuspesha... A i da bide, mora da imaat nad 95%, za da izvrshat zadolzitelen otkup, sto e science fiction....
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Cenata e preniska da se prifati ponudata
A sto e vtorata varijanta t.e ako ne potpiseme ?
Автоматски споено мислење:

Mislam deka obavezen otkup imase i koga Sparkasse ja prevzema OHB.
Автоматски споено мислење:

Ne znam sto se sluci ako na nekogo mu ostanale akcii od OHB.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
A sto e vtorata varijanta t.e ako ne potpiseme ?
Автоматски споено мислење:

Mislam deka obavezen otkup imase i koga Sparkasse ja prevzema OHB.
Автоматски споено мислење:

Ne znam sto se sluci ako na nekogo mu ostanale akcii od OHB.
Poseduva akcii od Sparkasse.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom