Македонска берза

Член од
23 февруари 2024
Мислења
8
Поени од реакции
1
Океј, тоа ми користи многу да знам, дека работат до 14:00. Такви некои цаки немам од кај да ги дознаам. Пробав вчера преку MTrader, и таму има неопходно поле кое вели "Expiry." Претпоставив дека тоа значи обврзување да стојат акциите таму до одреден период, како заклучување, но не знам.

Фала. Имате други совети кој може да ми користат да знам? Што ако децималите на акција се 0.96 или така нешто. Да заокружам нагоре? Што ако рипне додека да ја купам?
 
Член од
6 април 2023
Мислења
22
Поени од реакции
23
Океј, тоа ми користи многу да знам, дека работат до 14:00. Такви некои цаки немам од кај да ги дознаам. Пробав вчера преку MTrader, и таму има неопходно поле кое вели "Expiry." Претпоставив дека тоа значи обврзување да стојат акциите таму до одреден период, како заклучување, но не знам.

Фала. Имате други совети кој може да ми користат да знам? Што ако децималите на акција се 0.96 или така нешто. Да заокружам нагоре? Што ако рипне додека да ја купам?
Не сум користел mTrader одамна, ама на eTrader местиш (оставаш) "Validnost: dneven" и важи налогот само за денес. Претпоставувам на mTrader е слично.

Заборави на децимали, нема тоа. Претпоставувам те буни кога гледаш на mse.mk и пишува на пример во делот за статистика дека просечна цена на КМБ е 16.950,65 (тоа е статистика од цел ден, ако една акција се продала по 16949 и друга по 16950, тогаш просекот може има децимали како 16.949,50). Кога купуваш акции ќе видиш куповните/продажните цени ќе си бидат во денари.

Може да рипне акцијата додека ја купиш, но од кога ќе направиш налог, брокерот ќе го реализира најчесто во истата минута. Ако некој те претрка (можно, ама бидејќи на МСЕ тргуваат мал број на луѓе нема да биде чест случај) и рипне цената, може да направиш измена на налог, не е некој голем проблем.
 
Член од
23 февруари 2024
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ова многу помага, фала ти. Мислам дека се обидов и двата пати после 14 часот, и тоа е веројатно фактор зошто ми беа одбиени. Што е измена на налог? И знаеш за како се вадат колку е комплицирано?
 
Член од
6 април 2023
Мислења
22
Поени од реакции
23
Ова многу помага, фала ти. Мислам дека се обидов и двата пати после 14 часот, и тоа е веројатно фактор зошто ми беа одбиени. Што е измена на налог? И знаеш за како се вадат колку е комплицирано?
Како одговор на твоето прашање го пишав. На пример, направиш налог за 17,000 и додека се реализира продажна цена рипнала на 17,100. Значи, во овој момент, продавачот кој нуди најевтина цена ја нуди по 17,100 (значи, твојот налог е сеуште активен и ако некој понуди по 17,000 ќе се реализира, ама можеби сакаш да го промениш и си спремен во истиот момент да платиш 17,100 -- на пример, доколку мислиш дека цената ќе оди уште нагоре и си спремен да платиш и 17,100 по акција)... Само правиш измена на налогот и ја менуваш цената која што ја нудиш по акција од 17,000 на 17,100...

Продавање е обратно. Нудиш цена по која си спремен да ги продадеш акциите. Решаваш дека си спремен да ги продадеш по 17,000 и правиш продажен налог (наместо куповен), и чекаш некој да ги купи од тебе (или слично како и купувањето, ги нудиш по тековната куповна цена за да се реализира налогот одма). Од кога ќе ги продадеш, брокерот ќе ти ги врати на твоја трансакциска сметка за неколку денови. (Може да се договорите со брокерот и на пример да ги чува на брокерска сметка ако сакаш да ги користиш тие пари за купување други акции).

Знам дека делува вака сложено, ама од кога ќе направиш еден/два налози, ќе видиш после дека треба по неколку секунди за секој од нив.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Ako dade 3 200 togas bi trebalo i Makpetrol so 5 000 da iznenadi i UNI so 500 denari dividenda i spremna ke e berzava za lansiranje samo ke fali PKB da donesi gorivo :)
Ne znam kako planiras da dobies dividenda od MPT,koga javnata ponuda za prevzemanje zavrsuva na 22.03.,a sobranie na akcioneri seuste ne e zakazano(mora da se zakaza 30 dena odnapred).Posle 22.03 ti veke nemas akcii,i kako ke zemes dividenda ?Toa ti doagja kako da si prodal pred presekot.
RAZMISLI.....
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
Ne znam kako planiras da dobies dividenda od MPT,koga javnata ponuda za prevzemanje zavrsuva na 22.03.,a sobranie na akcioneri seuste ne e zakazano(mora da se zakaza 30 dena odnapred).Posle 22.03 ti veke nemas akcii,i kako ke zemes dividenda ?Toa ti doagja kako da si prodal pred presekot.
RAZMISLI.....
Мислам дека е на ставот да не им ги продава акциите, башка ако е неуспешен обидот за превземање посекако ти остануваат акциите
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
Ne znam kako planiras da dobies dividenda od MPT,koga javnata ponuda za prevzemanje zavrsuva na 22.03.,a sobranie na akcioneri seuste ne e zakazano(mora da se zakaza 30 dena odnapred).Posle 22.03 ti veke nemas akcii,i kako ke zemes dividenda ?Toa ti doagja kako da si prodal pred presekot.
RAZMISLI.....
Pretpostavki i nadezi se toa za tolku visoka dividenda vo konteks na toa deka TNB ne bi trebalo da iznenadi so 3 200 tuku porealno bi bilo do kaj 2 600 a sto se odnesuva do MPT ne prodavam se nadevam i na mnogu povisoka cena i duplo dividenda vo odnos na minatite godini,koj saka neka prodava jas NE.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Pretpostavki i nadezi se toa za tolku visoka dividenda vo konteks na toa deka TNB ne bi trebalo da iznenadi so 3 200 tuku porealno bi bilo do kaj 2 600 a sto se odnesuva do MPT ne prodavam se nadevam i na mnogu povisoka cena i duplo dividenda vo odnos na minatite godini,koj saka neka prodava jas NE.
Sekako toa si e tvoja odluka, no samo da te potsetam na slucajot so prezemanje na OHB, a moze i nema da bide taka.No i ako propadne obidot za prezemanje vo idnina rakovodstvoto ke napravi se za akcijata da ne bidne atraktivna ,na pr.ke ja namali ili ukine dividendata i sto mislis kolku ke bide togas MPT?
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
Sekako toa si e tvoja odluka, no samo da te potsetam na slucajot so prezemanje na OHB, a moze i nema da bide taka.No i ako propadne obidot za prezemanje vo idnina rakovodstvoto ke napravi se za akcijata da ne bidne atraktivna ,na pr.ke ja namali ili ukine dividendata i sto mislis kolku ke bide togas MPT?
Akciite barem jas sto gi imam a i uste nekolku desetici ili stotici akcioneri gi poseduvame nekolku godini unazad i ete ne sme gi prodale poradi X pricini.Ne e problem sto ke napravi rakovodstvoto tuku pogolem problem e kako ke reagiraat vrabotenite.Mnogu lesno e da stvoris vo rezervarite nekvalitet,da si aroganten i neusluzliv kon musteriite,da vklucis radijatori,klimi na turbo,da pustis voda da si tece i den i nok,da predizvikas kratok spoj,da pokrenuvas tuzbi za zastita pri rabota i uste eden kup raboti nareceni bel strajk togas kade ke e krajot ke nema ni za nas ni za niv samo sto tie se vo prednost za pred nas da gi soberat zatoa sto se tie potpisnicite.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
излезе јавна понуда за МПТ?
гледам денес се тргувало на 66000 :confused:
 
Член од
23 февруари 2024
Мислења
8
Поени од реакции
1
Како одговор на твоето прашање го пишав. На пример, направиш налог за 17,000 и додека се реализира продажна цена рипнала на 17,100. Значи, во овој момент, продавачот кој нуди најевтина цена ја нуди по 17,100 (значи, твојот налог е сеуште активен и ако некој понуди по 17,000 ќе се реализира, ама можеби сакаш да го промениш и си спремен во истиот момент да платиш 17,100 -- на пример, доколку мислиш дека цената ќе оди уште нагоре и си спремен да платиш и 17,100 по акција)... Само правиш измена на налогот и ја менуваш цената која што ја нудиш по акција од 17,000 на 17,100...

Продавање е обратно. Нудиш цена по која си спремен да ги продадеш акциите. Решаваш дека си спремен да ги продадеш по 17,000 и правиш продажен налог (наместо куповен), и чекаш некој да ги купи од тебе (или слично како и купувањето, ги нудиш по тековната куповна цена за да се реализира налогот одма). Од кога ќе ги продадеш, брокерот ќе ти ги врати на твоја трансакциска сметка за неколку денови. (Може да се договорите со брокерот и на пример да ги чува на брокерска сметка ако сакаш да ги користиш тие пари за купување други акции).

Знам дека делува вака сложено, ама од кога ќе направиш еден/два налози, ќе видиш после дека треба по неколку секунди за секој од нив.

Фала ти многу, ова ми е многу од помош. Ќе се обидам во Понеделник, пред 14 часот повторно. Ме исфрустрира како ја рекламираа MTrader како многу практична апликација, а не е ни апликација. Само линк кој на мобилен телефон го отвараш во browser. Не знам колку време барав кај се даунлоадира апликацијата, за да дознаам дека не се даунлоадира никаде, зошто не е апликација.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Sekako toa si e tvoja odluka, no samo da te potsetam na slucajot so prezemanje na OHB, a moze i nema da bide taka.No i ako propadne obidot za prezemanje vo idnina rakovodstvoto ke napravi se za akcijata da ne bidne atraktivna ,na pr.ke ja namali ili ukine dividendata i sto mislis kolku ke bide togas MPT?
да потсетам, Орка кога влезе у СБТ одма пресуши денда...
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Osteten si site godini 30... mpt pravi obrt ~500 milioni obrt godisen so min zagarantirana zarabotka 8% a pokazuvase zagubi po 5-6 milioni ....
A.rmani J.eans odamna trebase da e vodecki klavijatutist vo filharmonija machedonja
Ја немам толку долго МПТ, но во секој случај намерава за принудно преземање ми изгледа многу подла и криминална. Па и потенцираат како цената ќе била фер, ама ако купил некој за 80 илјади, а насилно му ја земаат за 67, не знам кој дел е фер во таа ситуација.
Се знае ли колку вкупно % поседуваат малите акционери, па според тоа да имаме некоја насока дали може лесно да дојдат до тие 95% и да не истиснат за евтини пари?
Автоматски споено мислење:

Океј, тоа ми користи многу да знам, дека работат до 14:00. Такви некои цаки немам од кај да ги дознаам. Пробав вчера преку MTrader, и таму има неопходно поле кое вели "Expiry." Претпоставив дека тоа значи обврзување да стојат акциите таму до одреден период, како заклучување, но не знам.

Фала. Имате други совети кој може да ми користат да знам? Што ако децималите на акција се 0.96 или така нешто. Да заокружам нагоре? Што ако рипне додека да ја купам?
Како успеа да добиеш пристап до Етрадер/Мтрадер без брокер, а не знаеш работно време на берза и како да ставиш налог? Не те осудувам, ама чудно ми е како не си упознаен за баналните работи, а веќе си добил пристап до платформата. Децимален број на акции не можеш да купиш, ако пробаш таков налог да ставиш ќе ти го одбијат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom