Македонска берза

Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Dobro beshe za tie od Pivara shto ne gi dadoa akciite za golfovi, poshto grcite hi kupija dite akcii
A dali oilko(ili KMB) mora site akcii da gi kupi ili samo 51%??
Se sekavam za Ohridska kako beshe otkupot... Koga zavrshi padna cenata pod toa
Da ne zboruvam za drugite pomatni raboti, mavrovo, pelagonija?, gi zaboraiv site
Pa i na Beton mu ibaa majkata
Da moze da se zdruzat akcioneri i da zemat nekoja benzinska pumpa pa da ja rentaat ili prodadat??
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
271
Ako dade 3 200 togas bi trebalo i Makpetrol so 5 000 da iznenadi i UNI so 500 denari dividenda i spremna ke e berzava za lansiranje samo ke fali PKB da donesi gorivo :)
Каде ја виде каузалноста помеѓу ТНБ и МПТ, УНИ...?
Автоматски споено мислење:

Da moze da se zdruzat akcioneri i da zemat nekoja benzinska pumpa pa da ja rentaat ili prodadat??
Не може
 
Член од
16 октомври 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mislenje za akcijata na Alkaliod I Cemnetara imam nesto poveke vo Alkaloid. Posle prviot patentiran proizvod gledam sega raste akcijata.Dali da dokupam tuka uste ili vo nekoja banka malku sum nova I ne tolku iskusna.A Cementara stagnira pa se mislam dali da prodadam I da dokupam vo Alkaloid ili nekoja banka.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Mislenje za akcijata na Alkaliod I Cemnetara imam nesto poveke vo Alkaloid. Posle prviot patentiran proizvod gledam sega raste akcijata.Dali da dokupam tuka uste ili vo nekoja banka malku sum nova I ne tolku iskusna.A Cementara stagnira pa se mislam dali da prodadam I da dokupam vo Alkaloid ili nekoja banka.
Banka
 
Член од
6 април 2023
Мислења
22
Поени од реакции
23
Тоа е за нлб групацијата (се тргува на словенечка берза). Ова НЛБ банка што се тргува на македонска берза не може да зголеми дивиденда толку и да сака ради потребен капитал во банката (од друга страна има други предности како затворен пазар и слично).

Претпоставувам за НЛБ банка дивидендата ќе иде некаде од 70% од добивка по акција (2600 денари) па можеби до 3000 денари.
 
Член од
23 февруари 2024
Мислења
8
Поени од реакции
1
Океј, нов сум во ова, и нешто заебувам кога пробувам да купам stock во комерцијална на Etrader и Mtrader. Дали зошто ставив децимали, дали зошто ставив expiry да биде на 24ти фебруари...не знам што направив. Сакам само да си купам и да бидам раат, ова испадна многу покомплицирано отколку што мислев.

Пробувам без брокер, ама не знам дали некој би ми дал час или два со screen sharing да платам за туторство. Знам кај сакам да купам и ќе си стојат.

Не знам како се вадат, ама тоа понатака.
 
Член од
6 април 2023
Мислења
22
Поени од реакции
23
Океј, нов сум во ова, и нешто заебувам кога пробувам да купам stock во комерцијална на Etrader и Mtrader. Дали зошто ставив децимали, дали зошто ставив expiry да биде на 24ти фебруари...не знам што направив. Сакам само да си купам и да бидам раат, ова испадна многу покомплицирано отколку што мислев.

Пробувам без брокер, ама не знам дали некој би ми дал час или два со screen sharing да платам за туторство. Знам кај сакам да купам и ќе си стојат.

Не знам како се вадат, ама тоа понатака.
Не е ништо комплицирано, можеш во секој момент да видиш куповна и продажна цена (и колку акции се понудени по таа цена). Отвори главна табла, пиши "KMB" (тоа е тикерот на Комерцијална банка на пример), и ќе ги видиш цените.

Ако сакаш да купиш во истиот момент по било која цена, гледаш продажна цена (на пример, нека е 17,000) и правиш налог со број на акции и дека си спремен да ги купиш по цена од 17,000 денари. Немора да местиш краен датум (налозите обично ги правиме да истекуваат истиот ден). Не треба да местиш децимали.

Претпоставувам се обидуваш да направиш налог во овој момент сега? Имај предвид дека МСЕ работи до 14:00. Следна можност за купување е во понеделник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom