Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Abe vazela ne vazela,ne mi se dava po 1500 denari sekoja godina.So i fali na prvana Toshiba eve istera 13 zimi.
Ako se pogodi arno,ama eve vtora zima turka novava.
A so deka ke ja zemam od tuka ke imam tri godini bezuslovna na Toshiba.
Sega nekogas treba i rizik.Ima deloj Grcija ili na Ali ,ama sepak e poispitana marka.
Ako sakas od tuka 30% poskapo.Toa e toa.
Dali ti se davaat pari za prodolzuvanje na garancija ili ne ti se davaat e edna rabota.
Dali ima delovi vo grcija ili na ali e druga.
Dali e poeftino ili poskapo treta.
Kade kolku cini e cetvrta rabota.
I niedna od ovie ne vlijae na internacionalna garancija kako sto proba da protnes ispod tepih so prethodniot post.

Kako si ja teras vodata nakaj tvojot izbor e cudo nekogas si bolje i od ladi gree ekipata.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Некој тука да му стигна втора сметка од ЕВН за годинава?
Ме интересира да провери дал стои новата ставка со 200ки тоа новиот надомест за пристап....

За на викендица ми излезе втората сметка и ја нема таа ставка и сумата е пак 184мкд само за уличното како порано без потрошени kw.
А во претходната ја имаше и платив 420мкд...
Ако знаат што прават... или пу пу неважи пошо избори се ближат?

Прегледај го приврзокот 406844

Прегледај го приврзокот 406846
Се сожалиле на тебе кога виделе колку ти трошат климите :P
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
padna odluka, kje se zema AEMIS-ot od PAKOM direks (za 20.000mkd shto e cena na ST-to vo setek). i onaka kje sluzi 90% samo za ladenje i eventualno da pritopli vo oktomvri ili vo mart/april. sega kje chekame 10tina dena da stignat taze topli od furna so novata pratka oti vo momentov gi nema na lager.
So zdravje da se koristi spodeli fotografii koga ke ja montiraat
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Fala!

Niti prashav niti me interesirashe dali kje e so doplata garancijata ili ne. Ako ne se rasipe prvite godina - dve nema da se rasipe ni slednite 3-4 povekje od sigurno. Garancija od 5 godini lichno mene nishto ne mi znachi. Zoshto? Zatoa shto rabotite ili nechinat od start (fabrichka greshka, oshtetuvanje pri transport) ili teraat 10tina godini bez problem. Ne deka kje tera 3 i kje se rasipe kako da e so tajmer.
nekoja logika ima ova so go zboris, ama na prijatel toplinska pumpa bas kao na tajmer rikna posle tri godini :/
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Некој тука да му стигна втора сметка од ЕВН за годинава?
Ме интересира да провери дал стои новата ставка со 200ки тоа новиот надомест за пристап....

За на викендица ми излезе втората сметка и ја нема таа ставка и сумата е пак 184мкд само за уличното како порано без потрошени kw.
А во претходната ја имаше и платив 420мкд...
Ако знаат што прават... или пу пу неважи пошо избори се ближат?

Прегледај го приврзокот 406844

Прегледај го приврзокот 406846
Mi stigna vtora i e samo ulicno no kazaja deka minatiot pat za dekemvri ne trebalo da se naplati i vsusnost se rabotelo za greska i zatoa ovaa poslednava smetka ja nema taa davacka no od nareden mesec sekako ke si stignuva so taa osnovna stavka 200+18%ddv ,samo bi rekol zosto i ddv ako bese celta da ja odrzuvame mrezata linijata a ne i da profitira drzavata 36denari od sekoja smetka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
nekoja logika ima ova so go zboris, ama na prijatel toplinska pumpa bas kao na tajmer rikna posle tri godini :/
E go izvade karot so stedenjeto.
Ami care nesto kaj da se bara.
Zato velime naevtino so kvaliteten inverter.
Ednas kupvas i cao.
Автоматски споено мислење:

Dali ti se davaat pari za prodolzuvanje na garancija ili ne ti se davaat e edna rabota.
Dali ima delovi vo grcija ili na ali e druga.
Dali e poeftino ili poskapo treta.
Kade kolku cini e cetvrta rabota.
I niedna od ovie ne vlijae na internacionalna garancija kako sto proba da protnes ispod tepih so prethodniot post.

Kako si ja teras vodata nakaj tvojot izbor e cudo nekogas si bolje i od ladi gree ekipata.
Mnogu nabroja,ama petta tocka ne kaza deka pak ja spomnav mojta 13 godisna Toshiba.:lolzz:
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Znae nekoj da kaže zošto koga ima "503 service unavailable" nekoi členovi možat da postiraat.... i zošto samo na ovoj forum go ima tolku često, vo poslednive dve nedeli dva pati i trae bogami polovina od tie denovi????
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Znae nekoj da kaže zošto koga ima "503 service unavailable" nekoi členovi možat da postiraat.... i zošto samo na ovoj forum go ima tolku često, vo poslednive dve nedeli dva pati i trae bogami polovina od tie denovi????
ili ima premnogu forumdzii shto sakaat da go koristat forumov (ne samo ovaa tema tuku cel forum)
ili mashincheto na koe shto se hostira forumov e preslabo za da brka rabota (povrzano so gornata prichina)

eventualno ako kajgana chachkaat po serverite pa premostuvaat od eden na drug server neshto. drugi prichini ne gledam.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
ili ima premnogu forumdzii shto sakaat da go koristat forumov (ne samo ovaa tema tuku cel forum)
ili mashincheto na koe shto se hostira forumov e preslabo za da brka rabota (povrzano so gornata prichina)

eventualno ako kajgana chachkaat po serverite pa premostuvaat od eden na drug server neshto. drugi prichini ne gledam.
Toa e ok no prašanjevo mi e zošto ne e padnato za site členovi?
Probuvam i preku mobilen na nivnata mreža pak ne odi ili možebi deka i dvete mreži mi se na Telekom Mk!
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Toa e ok no prašanjevo mi e zošto ne e padnato za site členovi?
Probuvam i preku mobilen na nivnata mreža pak ne odi ili možebi deka i dvete mreži mi se na Telekom Mk!

uf kako da ti go objasnam ova. ne e padnat serverot tuku PREZAFATEN..

zamisli vaka na redica od 1 do 10 .. i probuvash .. 1..zafateno ..2 zafateno .. 3 zafateno .. aj si vikash batali ne moze. nekoj sekunda po tebe (ili 5 min ne bitno) probal koga mozebi se oslobodilo edno mesto i mu uspealo..po nego probuva drug.. ama go falit ovoj prethodniot mestoto i vekeje nema slobodni .. i pak kje puka 503. nebitno TEBE koj ti e provajderot. ednostavno serverot moze da usluzi odreden broj povici i tolku.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
@tzlatko kako sto veke opisa @nikomil1 oficijalno forumot ne bese padnat, gledas ti vikas dva pati ne si mozel da pristapis jas mislam deka od sredata pocna kaj mene do vcera vecerto nemozev da go otvoram. Ova verojatno bilo slucajot za golem broj od clenovite, taka sto ne e deka nekoi mozele nekoi ne mozele :D

Za minatata nedela imase i najaveno "odrzuvanje" na istiot ako nekoj go procital ama toa trebase da bide na kratko (demek edna vecer samo ama moze da izlegol nekoi problem od istoto)
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Кој го имаше поврзано апаратчето од али со клима, smart ir remote, со тв се поврза а со климата не може?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom