Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
23
Nesto mrdnato ili stojat rabotive -
  • Образувана преписка N:XXXX/2022/06.07.2022 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. ----Preku roditel. Optimizam ?
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
3
Zdravo, imam predci od selo Budinarci, Berovo. Nemam bugarski dokument, no imam makedonski izvod na predok koj e roden od 1927 godina, a spored Vasil Knchov seloto e bilo 100% bugarsko naselenie. Dali na ovaa osnova moze da baram drzavjanstvo.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Zdravo, imam predci od selo Budinarci, Berovo. Nemam bugarski dokument, no imam makedonski izvod na predok koj e roden od 1927 godina, a spored Vasil Knchov seloto e bilo 100% bugarsko naselenie. Dali na ovaa osnova moze da baram drzavjanstvo.
Не, мора оригинал бугарску документ.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
22
Поени од реакции
16
Nesto mrdnato ili stojat rabotive -
  • Образувана преписка N:XXXX/2022/06.07.2022 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. ----Preku roditel. Optimizam ?
Jas sum 11 mesec 2021 na istiot stagus imas uste godina i pol
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Ако може едно инфо, дали преку прададео (татко на мојата баба од кај татко ми) со оргинал бугарски извод, без печат од архивот, може да се поднесе за произход
Мал едит: Кога поднесувал вујкото на татко ми за него и неговите деца, документот оргинал бугарски извод наводно е оставен во Софија кога поднесувал, сега го нема. Дали може некако по хоризонтална линија да се докажува, пример братот на баба има бугарски корени, па тоа значи дека има и баба ми, татко ми итн. Благодарам однапред
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Zdravo, imam predci od selo Budinarci, Berovo. Nemam bugarski dokument, no imam makedonski izvod na predok koj e roden od 1927 godina, a spored Vasil Knchov seloto e bilo 100% bugarsko naselenie. Dali na ovaa osnova moze da baram drzavjanstvo.
Pobaraj vo arhivot vo Sofija , naveduvajki gi tocno tvoite predci. Ke ti pratat po posta ako ima. Jas taka uspeav. Stom seloto e 100% bugarsko.
 
Член од
15 април 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,ве молам ако може некој да ми одговори што е точно а што не,или да ме упати каде можам да добијам точни информации.
Јас и сопругата имаме Бугарско државјанство, и двајцата со указ од 22.01.2021г.(со комплетна процедура преку Конзулат во Битола)
Сакам да поднесам барање за државјанство и за моите малолетни деца (исто така преку Конзулат во Битола)
Во моментов се на 17 и 13 год.возраст.
Поголемото родено на 02.09.2006
Помалото родено на 25.12.2010
Добив некои информации дека може да се оди со постапка за установјавање (основање)на Бугарско државјанство, но битни биле годините на децата во моментот на добивање на нашите укази.
Наводно за помалото дете сигурно ќе може со процедура за установјавање (основање) и целата процедура до добивање на државјанство била пократка.
Но за поголемото добивам различни мислења. Некој вика дека може со установјавање а некој вика дека треба да оди по постапка како за возрасен (со тоа што бидеќи е под 18 год. некои документи не се барале во прилог,како што е потврда за осудуваност и медицинска потврда)
Во моментот на добивање на нашите укази поголемото дете имаше 14г. 4м.
Дали би имало некоја разлика во постапката (поповолна) ако одам дирекно преку Бугарија
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Pobaraj vo arhivot vo Sofija , naveduvajki gi tocno tvoite predci. Ke ti pratat po posta ako ima. Jas taka uspeav. Stom seloto e 100% bugarsko.
Уведомјавам Ви, че д'лжимата от Вас сума за изготвјане на исканите от вас копија в'злиза на 22.00 (двадесет и два) лв., формирана както следва: 5.00 лв. – д'ржавна такса за подаване на зајавление за изв'ршване на справка; 1.00 лв. – цена за изготвјане на 4 бр. ксерокопија от архивен документ (0.25 лв./лист); 8.00 лв. – цена за заверка на архивен документ (2 х 2.50 лв. – цена за заверка на п'рва страница от архивен документ; 2 х 1.50 лв. – за всјака следваштата страница); 6.00 лв. – цена за изготвјане на 2 бр. дигитални копија от архивен документ (3.00 лв./ страница); 2.00 лв. – поштенски разходи.
Заплаштането на д'лжимата сума можете да изв'ршите по банков п'т по сметка на ДАА: БНБ – ЦУ, Софија, пл. „Кнјаз Александ'р І“, IBAN: BG47 BNBG 966131 0012 8801; BIC на БНБ: BNBG BGSD – за страната или“, IBAN: BG47 BNBG 966131 0012 8801; BIC на БНБ: BNBG BGSF – за чужбина, като в графи:
- „вносител“ трјабва да са отразени Вашето име и входјашт номер;
- „основание“ – „копија от документи“.
Молја, в'в вносната бележка да отразите коректно входјаштија номер на Вашето писмо и името на зајавителја, а за јуридически лица – МОЛ и БУЛСТАТ.
След заплаштането на д'лжимата сума, на посоченија от Вас поштенски адрес и имејл адрес ште Ви б'дат изпратени копијата от архивните документи.
При желание от Ваша страна можете да изпратите уп'лномоштено от Вас лице, което да заплати сумата и да получи исканите от Вас копија на мјасто в Читалнја № 103 за граждански справки на Централен д'ржавен архив (ЦДА).

С уважение,

Д-р јордан Желев
Началник на отдел „Използване на архивните фондове“
Централен д'ржавен архив
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
3
Уведомјавам Ви, че д'лжимата от Вас сума за изготвјане на исканите от вас копија в'злиза на 22.00 (двадесет и два) лв., формирана както следва: 5.00 лв. – д'ржавна такса за подаване на зајавление за изв'ршване на справка; 1.00 лв. – цена за изготвјане на 4 бр. ксерокопија от архивен документ (0.25 лв./лист); 8.00 лв. – цена за заверка на архивен документ (2 х 2.50 лв. – цена за заверка на п'рва страница от архивен документ; 2 х 1.50 лв. – за всјака следваштата страница); 6.00 лв. – цена за изготвјане на 2 бр. дигитални копија от архивен документ (3.00 лв./ страница); 2.00 лв. – поштенски разходи.
Заплаштането на д'лжимата сума можете да изв'ршите по банков п'т по сметка на ДАА: БНБ – ЦУ, Софија, пл. „Кнјаз Александ'р І“, IBAN: BG47 BNBG 966131 0012 8801; BIC на БНБ: BNBG BGSD – за страната или“, IBAN: BG47 BNBG 966131 0012 8801; BIC на БНБ: BNBG BGSF – за чужбина, като в графи:
- „вносител“ трјабва да са отразени Вашето име и входјашт номер;
- „основание“ – „копија от документи“.
Молја, в'в вносната бележка да отразите коректно входјаштија номер на Вашето писмо и името на зајавителја, а за јуридически лица – МОЛ и БУЛСТАТ.
След заплаштането на д'лжимата сума, на посоченија от Вас поштенски адрес и имејл адрес ште Ви б'дат изпратени копијата от архивните документи.
При желание от Ваша страна можете да изпратите уп'лномоштено от Вас лице, което да заплати сумата и да получи исканите от Вас копија на мјасто в Читалнја № 103 за граждански справки на Централен д'ржавен архив (ЦДА).

С уважение,

Д-р јордан Желев

Началник на отдел „Използване на архивните фондове“
Централен д'ржавен архив
Може ли да ми пишеш на кој маил да го пратам барањето, оти последно кога пробав да ги контактирам на маил на delovodstvo@archives.government.bg> оваа ми го вратија
1707315327176.png
 
Член од
3 декември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
6
Добар ден, после подолго време на задолжителна, денеска ми се смени мене статусот во ова:
  • Преписка 103**/2021 е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 07.04.2024 г. следва да представите в оригинал Свидетелството за свето кр'штение на дјадо Ви и на прадјадо Ви, издадени от Б'лгарската екзархија и официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 07.02.2024 г.
Додека на брат ми статусот се смени во следниот:


07.02.2024.jpg
Двајцата имаме аплицирано во ист термин со исти оригинални документи кои ги имаме предадено во амбасадата во Скопје додека аплициравме. Дали некој имал слична ситуација и како би можела да се среди ситуацијата? Поздрав
 
Член од
7 февруари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво, со документ од архив со печат и архивски број, колко време трае процедурата и дали да одам преку посредник или да одам дирекно во Софија
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Добар ден, после подолго време на задолжителна, денеска ми се смени мене статусот во ова:
  • Преписка 103**/2021 е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 07.04.2024 г. следва да представите в оригинал Свидетелството за свето кр'штение на дјадо Ви и на прадјадо Ви, издадени от Б'лгарската екзархија и официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 07.02.2024 г.
Додека на брат ми статусот се смени во следниот:


Прегледај го приврзокот 406050
Двајцата имаме аплицирано во ист термин со исти оригинални документи кои ги имаме предадено во амбасадата во Скопје додека аплициравме. Дали некој имал слична ситуација и како би можела да се среди ситуацијата? Поздрав
Povrzi go tvojot broj na prepiska so brojot na brat ti kazi deka tamu e originalniot dokument. Trebalo vo ambasada da vi gi povrzat prepiskite ko ste aplicirale zosto ste dvajca so eden ist dokument
 

Kajgana Shop

На врв Bottom