nicole_l
Поени од реакции
614

Профил пораки Теми и мислења За мене

 • Поздрав! :)

  Пред 10тина минути прочитав еден расказ од Едгар Алан По, го имав читано и порано ама не се сеќавав на детали, а претходно ми рекоа дека Достоевски од него се инспирирал да ја напише „Двојникот“.
  Ми имаше пишано дека ја читаш па ми текна да ти го предложам расказов се вика „Вилијам Вилсон“, ќе го најдеш во збирката раскази „Маската на црвената смрт“.
  А серијата можеш да ја најдеш преку торенти, тоа што го пуштив беше линк од базата за филмови и серии за да можеш да ѕирнеш за која серија конкретно зборам.
  Пиши ми ако не можеш да се снајдеш, а имаш мерак да ја гледаш. :)
  Одлично. :) Јас месец дена ја влечкав Идиот, сакав да ѝ влезам под кожа.
  Да, мошне суров крај но всушност тоа е и целата идеја, се уништува тоталната позитивност и пак во светот владее она преправање, онаа малодушност. Не знам дали најде некаква поврзаност меѓутоа Мишкин е еквивалент на Исус, ко што тој на крајот е распнат така и кнезот завршува во санаториум по сите потсмевања што ги претрпува. Еве еден текст којшто само малку ја зачнува таа симболика.

  А за „Достоевски: Од подземјето до Богочовекот“ претпоставувам дека си верник штом ти се допаѓа, тој некако речиси идеално душевно допира до читателот и од повеќе аспекти ги прикажува работите иако филозофијата преовладува, сепак тоа му е струка на Трајче. :)
  Тие навидум детали се мошне значајни, имаш осет да ги најдеш. :) Ќе ти се разјасни понатака ко што рече и самата. Ти ја препорачувам после серијава. :)

  Мене уште Дневникот ми остана неисполнета желба, ама ќе биде и тоа кај и да е. Како ти се чини таа од Трајче досега, во поглед на ставовите секако? :)
  Ја дочитав Идиот и сум на мислење дека за нијанса е појака и од Карамазови. Ја изгледав и серијата, перфектно е доловено сè, подобра екранизација на книга немам видено.

  Must read дело, нема да се покаеш ако ја почнеш. :)
  Ептен многу теми отвора за дебата. :)
  Па како тебе ти одговара :) Јас сум ептен нестрплива. Може и сега да го пратиш ако не те мрзи :)
  Па има многу да... Секој по свое сфаќање ги толкува нештата, затоа мене некако апсурдно ми е да кажувам свој став, убавината е во различноста. :)

  Ама мислам дека овој (Трајче Стојанов) некако најблиску е до моите ставови, затоа и ти го препорачувам.
  Да го пуштам есејот на пп или да оставиме кога ќе ја комплетираш? :)
  Хехе јас уште толку имам од Идиот. :)

  Ја бараше онаа од Трајче Стојанов?
  Не е проблем, баш полесно ми беше да ја сликам. :)

  Ајде уживај во Карамазови, па ќе коментираме кога ќе ја прочиташ. :)
  Упс! Имам Фројдовски психо-елементи во есејот, мислам дека тоа ќе ти помогне да ја видиш поентата на Фројд. :)

  Книгата е издание на АЗ-БУКИ, корицата изгледа вака. Ја чкрапнав сега со дигиталецот, побарај ја па ако не можеш да ја најдеш ќе ги сликам страните, ќе ти ја направам како e-book. :)
  Инаку во Браќата Карамазови бил предвиден уште еден том каде што централното дејство ќе се врти околу Аљоша, но за жал Достоевски починал и не успеал да го заврши замисленото. :(
  Дмитриј е доминантен лик во Карамазови. За испит ми беше есејот, имавме 5 теми и јас одбрав да пишувам токму за него ќе видиш од која причина понатака... :) Да не ти го расипувам задоволството пиши ми кога ќе ја дочиташ целата. :)

  Околу ставот на Достоевски... Неговата умешност е во тоа што не застапува став во книгите туку нè става во положба самите да си определиме на која страна сакаме да застанеме, со оглед на тоа дали сме верници или атеисти затоа што секој аргумент има и контра-аргумент во неговите книги. Ако те интересира повеќе за него прочитај ја книгата на Трајче Стојанов - „Достоевски: од подземјето до Богочовекот“.
  Многумина тврдат дека бил атеист можеби затоа што луѓето што коментирале за неговите дела така гледале на работите, но сега кога го знам неговиот животен пат слободно можам да го тврдам спротивното.
  Да, ја имам читано и јас, истото издание и мене преводот не ми се допадна затоа баш те прашав од кај ти е. :)

  А Браќата Карамазови... ВРВ. :) Имам оставено коментар за неа овде. Пишував и есеј за Дмитриј, ако те интересира можам да ти го пратам кога ќе ја прочиташ целата. :)
  Да, изданието е на Ѓурѓа, ама преводот некако не ми се допадна дури напорна ми дојде :) Инаку, сега ја почнав Браќа Карамазови и стварно ме воодушеви. На некои моменти ме наежи.
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom