Што јадете во моментов? (фото)

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.568
вие луксузна пача правите, ова обично се прави од свински очи, уши, нозе и слично
Не знам од кј земаш пача ама ни од очи ни од опашке не се прае.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.105
Поени од реакции
41.416
Не знам од кј земаш пача ама ни од очи ни од опашке не се прае.
не земам никаде, од ко дете ми е останато, обично од нозе се прави, има у нозете многу желатин, ова што го стврднува да изгледа вака. Али знаело и некое око да улета. Стариве ги обожаваа овие работи али ја не бев некој фан.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.568
не земам никаде, од ко дете ми е останато, обично од нозе се прави, има у нозете многу желатин, ова што го стврднува да изгледа вака. Али знаело и некое око да улета. Стариве ги обожаваа овие работи али ја не бев некој фан.
Да, затоа кој се гади може од желатин у пакетче да напрае.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.533
Поени од реакции
22.591
вие луксузна пача правите, ова обично се прави од свински очи, уши, нозе и слично
Toa e za da stegni, za zelatinot, ne mora vnatre da gi ostavas .
Ke si stavis udina ko covek :toe: .
I generalno noze se stavaat, neznam nekoj oci usi, opaski da klava. Toa obicno vo kolbasite odi, meleno da ne gi setis, a da ne odat fira ;)
Автоматски споено мислење:

Да, затоа кој се гади може од желатин у пакетче да напрае.
Ebati piftijata so zelatin. Abe nodje duri ne zacvrcori vo tendjereto, ne e to to.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.314
Поени од реакции
13.098
не земам никаде, од ко дете ми е останато, обично од нозе се прави, има у нозете многу желатин, ова што го стврднува да изгледа вака. Али знаело и некое око да улета. Стариве ги обожаваа овие работи али ја не бев некој фан.
Зависи како е приготвена.

Пред приватизацијата на Бранко дома кога ја приготвуваа беше исто во таква тава и беше превкусна.

Свински нозе исклучиво само за желатин (останатото на кучињата). За месо во неа беше свинско или телешко (зависи што добиваа од работа за празниците) и пушено месо за дополнителна арома :)

После приватизацијата само од свински нозе: кожа, р'скавци и по малце мевце, ако имаш среќа да ти се падне. Изгледа од таа си налетал :)

Сега купувам, ама коа има време ќе си напраам, за мезе со ракија е мераци.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.568
Toa e za da stegni, za zelatinot, ne mora vnatre da gi ostavas .
Ke si stavis udina ko covek :toe: .
I generalno noze se stavaat, neznam nekoj oci usi, opaski da klava. Toa obicno vo kolbasite odi, meleno da ne gi setis, a da ne odat fira ;)
Автоматски споено мислење:


Ebati piftijata so zelatin. Abe nodje duri ne zacvrcori vo tendjereto, ne e to to.
Не бе, каков желатин тоа само онака спомнав да знаа овие шо се гадат.
Инаку и ја никад не сум чул да прае некој со очи, уши или опашке. Плус коај праеш за себе.
Ни у кобасице не се става коај праеш за своја душа.
Тоа за песот, и тој има душа :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom