Исчезнати лица

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.321
Поени од реакции
40.117
Па има шанси, еве ти да знаеш некој дека убил дете и го бараат би го пренел ли до некаде?
муабетот е нелогичен, дали таа греши што збори или ние сеа дознаваме за ова. Пошто сите го криват Палчо за убиствава, сеа слушам друго за шоферот. Ваљда таа ги помешала лончињата.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.727
Поени од реакции
9.294
Тешко е за верување и тоа на србинот и тоа на мувлосаниот северномакедонски кривично-правен систем. Верзијата на србинот е само пологична од таа на мвровмро.

Иако целиот овој настан е толку бизарен, што веќе може и нема поента да се бара било каква логика.
Верзијата на србинот е одвлекување на внимание и погрешна претпоставка. Каде е пиштолот со кој е пукано во Вања? Наводно два пиштоли ќе се вештачат. Каде се пронајдени баш два пиштоли? Куршумот односно чаурата од кој пиштол е? Марка? Изглед? Или само ќе се шпекулира. Нема никогаш да го покажат тоа затоа што се уште не е пронајден убиецот. Ќе се шпекулира и одолговлекува за да се заташка се и да се заборави.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.460
Muabetot e deka nema vrska so slucajot, a ne deka videl pa ne kazal. Bar ja taka gi svakjam. Mene me mi deluva na covek so bi prael neso vakvo, za razlika od palco i drugite dvajca.
Istoto e i za tatkoto, go drzat vo pritvor a prvicnata verzija na nastanite 1000 posto ne e tocna.
Како тоа не е учесник и нема врска со случајот? Значи од МВР будали се што го приведоа? Другите 2 будали се што признале, сега магично овај бил Мајка Тереза пошто бил каратиста, а останатите двајца се абдали?

По таа логика ако одиме утре за Палчо ќе кажеме дека не е учесник и го местат, дека кој знае што кријат и кој знае кои други лица се замешани - а ликот ладно Турција пребегна.

Зошто Палчо би бил учесник? Види шо фин господин, се бави со бизнис, си има партија со која се бори против неправдите на овие што се на власт и крадат, не ми се верува просто како може една таква личност да е извршител или пак нешто да знаел, најмалку да организирал. Види колку смирено си го тера последниот поткаст, нема шанси така смирен човек да убил некого.
Го местат службите.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.727
Поени од реакции
9.294
Зошто Палчо би бил учесник? Види шо фин господин, се бави со бизнис, си има партија со која се бори против неправдите на овие што се на власт и крадат, не ми се верува просто како може една таква личност да е извршител или пак нешто да знаел, најмалку да организирал.
И замисли можеби баш неговиот пиштол е најден и можеби баш двата пиштоли се негови? Кој не би знаел да очисти и сокрие пиштол после убиство? Дали некој од вас си ги поставува тие прашања?
Screenshot_2024-01-08-20-33-09-90_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
У видеово на крај вика дека шоферот го сомничеле како организатор планер и егзекутор. А нели палчо беше?

Во видеото вика дека шоферот е во притвор кој го однел Палчо до Турција, кој (Палчо) е организатор и главен осомничен. Значи се мисли за Палчо не за шоферот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.149
Поени од реакции
35.010
On mozhe ne e faktor, ama javnosta i te kako e faktor u vakov slucaj. Jaka prica vozite, teorii na zagovor. Bozhem praime muabet za vonzemljani ili piramidite na milenko tuka.
Ne, praime muabet za sudstvoto i policijata u drzavata koja site mnogu dobro ja znaeme.

Da ne se dignese dzeva, ni istraga ni butur kje videvme. I sea navodno nemalo potreba da znaeme. Epa neka soberat 3ca random od ulica, neka gi osudat i ete resen problem. I taka za sekoj slucaj. Nema potreba javnosta da se zamara so vakvi raboti, oni se za da rmbaat i plakjaat danok.
Ама врз база на што го правите муабетот: врз база на рекла-казала муабети. „Јас слушнав, од сигурни извори...“. Вториот пат кога ја заклучив темата истиот лик кој сега го браниш тврдеше од „сигурни извори“ дека добил „информација од прва рака“ дека каратистот од Велес умрел во затвор од што многу го тепале. Бетер од тетки на селска чешма сте. Перси!

Јавноста ќе знае тогаш кога ќе треба да знае, а не кога вие ќе сакате, не знам што ви е толку тешко да го сфатите тоа. Никој не го брани ни Обиџуко ни никого, иако и тоа ви е тешко да го сфатите па ете другар ти вели дека сум имал партиска книшка од СДСМ. :pos: Само кога би знаел колку е далеку од вистината... Тоа е тој ограничен мозок на тие кои коментираат рекла-казала муабети: или е црно или е бело, сиво нема, не постои.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.789
Ама врз база на што го правите муабетот: врз база на рекла-казала муабети. „Јас слушнав, од сигурни извори...“. Вториот пат кога ја заклучив темата истиот лик кој сега го браниш тврдеше од „сигурни извори“ дека добил „информација од прва рака“ дека каратистот од Велес умрел во затвор од што многу го тепале. Бетер од тетки на селска чешма сте. Перси!

Јавноста ќе знае тогаш кога ќе треба да знае, а не кога вие ќе сакате, не знам што ви е толку тешко да го сфатите тоа. Никој не го брани ни Обиџуко ни никого, иако и тоа ви е тешко да го сфатите па ете другар ти вели дека сум имал партиска книшка од СДСМ. :pos: Само кога би знаел колку е далеку од вистината... Тоа е тој ограничен мозок на тие кои коментираат рекла-казала муабети: или е црно или е бело, сиво нема, не постои.
Мора да се продолжи со притисок иначе на тоа ке остане
Дали сте размислувале нова тема да се отвори за случанов со оглед на тоа што темава е за исчезнати лица и е со тендиција пак да ја затворите?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.335
Поени од реакции
886
се слозуем дека секој треба дасе и ја гледа брка својата работа ама нешто кога излегува од рамките на нормалата .луѓето е логично да си поставууваат прашања и се сомневат има страв диструбција на мирот и некој настан и ја нарушуваат убавата хармонија на опшеството во кој живееме,шо вика во филмо на тетовирање добар глас надалеку се слуша. sta bi reko benjamin franklin 100 dolareco 'It is the first responsibility of every citizen to question authority.'
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.551
Поени од реакции
5.806
Јавноста ќе знае тогаш кога ќе треба да знае, а не кога вие ќе сакате, не знам што ви е толку тешко да го сфатите тоа.
Ne si vo pravo.
MVR I Obvinitelstvo izlegoa javno so press na koja bea izneseni del gluposti, del lagi. Samite otvorija kup propusti koi baraat odgovori, posebno ako se znae deka ne e ova dali nekoj namestil tender, tuku se raboti za bezbednost. Uste pobitno, kako vo slucajot, bezbednost na nasite deca.
I zatoa javnosta ima pravo da bara odgovori, a bogami I odgovornost.
Ti, na primer, ne bi sakal da znaes koj napravil propusti I da baras da go smenat, za da utre tvoeto/moeto dete bidat pobezbedni?
Ili ke cekas sto ke ti kazat (ako ti kazat)?

Inaku, na slucajot
- MVR go nemaat motivot, (toa sto go kazuvaat e gluposti),
- go nemaat ubiecot (isporacuvanje moze da trae so godini) ,
- nemaat priznanie za ubistvo (samo za soucesnistvo),
- nemaat potvrdeno oficijalno ni oruzje so koe e izvseno deloto
- imaat eden krajno sporen pritvoren, (tatkoto), za kogo oficijalno nitu imaat priznanie, nitu direktni dokazi,
-I uste eden sporen pritvoren (soferot) koj, spored vremenski raspored (go vozi vo petok, a duri vo nedela go objavuvaat oficijalno imeto na Palco) I toj moze navistina da nemal poim za cela rabota.
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Jaс не знам што толку се комплицира приказната кога има еден фактор кој го поврзува и убиецот и жртвата.

Палевски ја градел зградата каде што е извршено киднапирањето, и до ден денес скалите во зградата (прв пат слушам дека во станбрна зграда скали можат да бидат сопственост на фирма), дел од подрумот и дел од поткровје е на име на поранешната фирмата на Палевски.

Во зградата станот во кој што живеела Вања со мајката е купен од родителите на мајката на Вања. Значи купен од Палчо.

Така да ... околу ова е нешто.

Не благодарно е да шпекулирам, но мислам дека е повеќе од јасен мотивот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.931
Поени од реакции
17.754
Ама врз база на што го правите муабетот: врз база на рекла-казала муабети. „Јас слушнав, од сигурни извори...“. Вториот пат кога ја заклучив темата истиот лик кој сега го браниш тврдеше од „сигурни извори“ дека добил „информација од прва рака“ дека каратистот од Велес умрел во затвор од што многу го тепале. Бетер од тетки на селска чешма сте. Перси!

Јавноста ќе знае тогаш кога ќе треба да знае, а не кога вие ќе сакате, не знам што ви е толку тешко да го сфатите тоа. Никој не го брани ни Обиџуко ни никого, иако и тоа ви е тешко да го сфатите па ете другар ти вели дека сум имал партиска книшка од СДСМ. :pos: Само кога би знаел колку е далеку од вистината... Тоа е тој ограничен мозок на тие кои коментираат рекла-казала муабети: или е црно или е бело, сиво нема, не постои.
Epa vrz baza na so da go praime muabetot? Informacii nema, osven taa prvicnata verzija na mvr, koja veorjatno nikoj normalen ne ja zema za vistina. Zatvaraj temata i sto isporaca mvr toa, mozhe se tie, mozhe ne, bitno site sreknji.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.789
Да нели некој ќе изврши убиство и после 3 дена си прави подкаст ко да ништо не се случило...
Тој што е способен да убие дете буквално не подкаст него да се вклучи во борба против насилствата врз децата е до толку се ладнокрвни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom