Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Bas za hitachito ne vidov… inace potvrdeno vo hidroset e novata verzija DJ50PHAE
Ceni gledav hrbatska ista cena francija poskapi. Use da se resam da ja zemam:)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
535
Поени од реакции
849
Bas za hitachito ne vidov… inace potvrdeno vo hidroset e novata verzija DJ50PHAE
Ceni gledav hrbatska ista cena francija poskapi. Use da se resam da ja zemam:)
Со две години гаранција и од Хидро сет не би земал ни калорифер од 900 денар а не клима од 65000.
Една нај никаква клима има 5 години гаранција а на оваа две оти немаат сервис и ништо,ако ти затреба сервис ко мене тогаш ќе разбереш што ти зборувам и која е разликата од 1,2,5,10 год сервис... и што значи сервис..
Сепак тоа е мое искуство..ти си знаеш..
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Može nekoj da mi razjasni koj e vlezen model na DAIKIN, što e razlika pomeđu Daikin Sensira ftxf35d/rxf35d, Daikin Sensira ftxf35a/rxf35a, Daikin Sensira ftxf35b/rxf35b, Daikin Sensira ftxf35c/rxf35c.
Gleam se prodava Daikin Sensira ftxf35d/rxf35d za 56,800 den, ova li e vlezen model? I ovde vladee zbrka, negde pišuva deka ima freon 700 gr, negde 550 gr, a razlikata e stvarno mnogu bitna so 550gr može da se slika, a so 700gr i težina od ne znam 26 kg nadvorešna e sosem pristojno. Vo Tetovo vo nivnoto pretstavništvo servisorot tvrdi deka ima i EEV što ušte pomalce e za veruvanje bidejći stručnjakot tvrdi deka ne postoi inverter bez EEV, so kapilara bile samo on- off klimite. Vikam dečko pa pola inverteri se so kapilari, nešto si se zbunuval ha,ha,ha.
Mene gledajći ja klimava vo živo ne mi izgleda slabička, izgleda pristojno i ako modulira nisko kako što pišuva vo katalozite može da me zainteresira. Ama koga će ja vidiš pre prenapunpanata cena od 930e, gleaš deka ti se nudi muda za bubrezi , evropska cena e okolu 700e https://www.climamarket.eu/en/wall-split-ac-daikin-ftxf35c-rxf35c, vo Hrvatska isto https://www.ri-klima.hr/en/air-conditioners/daikin-air-conditioners/daikin-sensira-bluevolution-inverter-air-conditioners/daikin-sensira-ftxf35c-rxf35c-3,5-kw-en-detail, ja ima i za 660e https://www.acpclima.com/sensira-ftxf35d-rxf35d-r32-heat-pump-split-set-b1e29/, duri i vo Srbija koja neli ne e vo EU e 730e https://www.inelektronik.rs/daikin-inverter-ftxf35c-rxf35c-sensira.... stanuva jasno deka toa si e eden ispodprosečen ured koj ne vredi ni približno za tie pari. Za 700e sigurno deka bi vredel, ama po našava cena treba da sum budala da ja kupam.
Za poskapite modeli ne ni ispituvam tamu sigurno e nabieno cena i po 300-400E....
@tzlatko
Зошто не пробаш некако да купиш Fujitsu 09LMCE или 12LMCE од Србија. Гледајќи ги цените за другите јапонски клими, мислам дека нема ништо подобро за тие пари и за твојата потребa. Још ако наоѓаш фирма да ти продаде уред со TAX FREE сметка тогаш ќе добиеш уште поевтино. 20% е данок во Србија. Мислам дека и кога плаќаш даноци во Македонија, се да биде легално, имаш математика. Само што мислам нема да имаш гаранција за уредот.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Najverojatno imas loso iskistvo ama i tie pa ne se nekoja petparacka firma 20 godini postojat… ne znam kako vikas nemaat servis? so da kazam ne znam:/
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.717
Поени од реакции
4.041
@tzlatko
Зошто не пробаш некако да купиш Fujitsu 09LMCE или 12LMCE од Србија. Гледајќи ги цените за другите јапонски клими, мислам дека нема ништо подобро за тие пари и за твојата потребa. Још ако наоѓаш фирма да ти продаде уред со TAX FREE сметка тогаш ќе добиеш уште поевтино. 20% е данок во Србија. Мислам дека и кога плаќаш даноци во Македонија, се да биде легално, имаш математика. Само што мислам нема да имаш гаранција за уредот.
Će bide iz šupljeg u prazno ako treba da se plati carina, a treba za se so nad 350 E vrednost, treba frizirani računi, pa sekoja edinica vo različno vreme vo različni vozila, pa da se podmačka da zamižat malku.... mnogu e toa gimnastika za mene.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Će bide iz šupljeg u prazno ako treba da se plati carina, a treba za se so nad 350 E vrednost, treba frizirani računi, pa sekoja edinica vo različno vreme vo različni vozila, pa da se podmačka da zamižat malku.... mnogu e toa gimnastika za mene.
Да, комплицирано е, ама не е неизводливо.... 2ца луѓе во едно возило, можете по 350еур од човек мислам слободно да внесете...
Ќе треба само на башка сметка да ти ги пуштат ВЕ и НЕ и да дадат Такс-Фри документи за двете кој на излез од Србија треба да ги заверат и тоа е.

Е тоа со гаранцијата голем ризик е.... да си направиш математика колку разликата во цената ќе го покрие тој ризик :)

Иначе за Даикинот Сенсирата е мислам влезен модел ама ти многу различни ознаки си изнапишал, виде што носат во Ицс Груп?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
535
Поени од реакции
849
Najverojatno imas loso iskistvo ama i tie pa ne se nekoja petparacka firma 20 godini postojat… ne znam kako vikas nemaat servis? so da kazam ne znam:/
Види каква прчварница се ..јас ти го кажувам од искуство,,оти од инспекции ми дојде преку глава и 3 пати реагирав до испекција и таа до нив,и никому ништо ..ти се јавуваш во зима тој доаѓа у лето оти немале сервисер и сеа што ќе правиме во лето кога климата се пали и гасне во зима на греење..а кога тој мајсторот што сакаше да мери фреон и тк газдата не му дозволи оти ако нема дефект треба пари а ако има плус пари и во зима пак инспекции пак во зима со монтери не мајстори и пак ништо ,,и накрајот сам си го решив проблемот.
Како сакаш те подржувам што и да се одлучиш..
Автоматски споено мислење:

Еден најобичен фрижидер или ладилник од15- 20 000 денари има 5 год гаранција а не клима од 65 000
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.717
Поени од реакции
4.041
Иначе за Даикинот Сенсирата е мислам влезен модел ама ти многу различни ознаки си изнапишал, виде што носат во Ицс Груп?
Nema ovde ama postojat.....
Ne sum mazohista na sadisti da im dozvolam za moi pari da se izživuvaat. Tie što gi gleaš tuka se nad 500 e natpišani.
Će se svrtam kon porealni ponudi ovie nameneti za snobovi koi patat po brendovi će gi zaobikolam.
Da te prašam ti bi dal 2000e za Perfera 12- ka? Vo što e podobra od LN-ot?
Proizvodite vo masovnoto proizvodstvo se merat vo edinica težina. Kilogram Mercedes košta ama baš isto kolku kg Fiat ili Vw, taka e i so klimite, se drugoto e samo marketing.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Najverojatno imas loso iskistvo ama i tie pa ne se nekoja petparacka firma 20 godini postojat… ne znam kako vikas nemaat servis? so da kazam ne znam:/
Убаво ти кажува @ROBERT 11
Седи си мирен и бирај нешто друго. Јас имам искуство и со хитачи и со хидросет. Дури и благо е кажано тоа што ти го напиша
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
535
Поени од реакции
849
Убаво ти кажува @ROBERT 11
Седи си мирен и бирај нешто друго. Јас имам искуство и со хитачи и со хидросет. Дури и благо е кажано
Убаво ти кажува @ROBERT 11
Седи си мирен и бирај нешто друго. Јас имам искуство и со хитачи и со хидросет. Дури и благо е кажано тоа што ти го напиша
Плус нема врска со хитачи поминала покрај Хитачи кои одамна не прават клими како и Санио..(овие одели не постојат се продадени )овие ги први јорк и џонсон (мислам) па затоа и најниската модулацијата и е 500вати..
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
ќе ме пишманите треба новата сеија 16ка да ја зеам а ми е страв малце слаба да не е :/
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.180
Vo 16,30h vo Bitola sneg ,airlija neka e ,sefte ovaa godina.
ќе ме пишманите треба новата сеија 16ка да ја зеам а ми е страв малце слаба да не е :/
Za 2000 denari + ja imas od 24btu Seija,so ke ti e novarta Seija16.Ne bidi naiven.
Ili pak Toshiba Soraj nadvoresna ,so vnatresna od Suzumi od 80.000,den,samo maskata e od Suzimi.
Igraj maski,i razmisluvaj.
Slaba e Toshiba seija od 16btu,ne si igraj igracki.Poslaba e i od Tundrata od 18btu.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
232
Поени од реакции
311
Može nekoj da mi razjasni koj e vlezen model na DAIKIN, što e razlika pomeđu Daikin Sensira ftxf35d/rxf35d, Daikin Sensira ftxf35a/rxf35a, Daikin Sensira ftxf35b/rxf35b, Daikin Sensira ftxf35c/rxf35c.
Gleam se prodava Daikin Sensira ftxf35d/rxf35d za 56,800 den, ova li e vlezen model? I ovde vladee zbrka, negde pišuva deka ima freon 700 gr, negde 550 gr, a razlikata e stvarno mnogu bitna so 550gr može da se slika, a so 700gr i težina od ne znam 26 kg nadvorešna e sosem pristojno. Vo Tetovo vo nivnoto pretstavništvo servisorot tvrdi deka ima i EEV što ušte pomalce e za veruvanje bidejći stručnjakot tvrdi deka ne postoi inverter bez EEV, so kapilara bile samo on- off klimite. Vikam dečko pa pola inverteri se so kapilari, nešto si se zbunuval ha,ha,ha.
Mene gledajći ja klimava vo živo ne mi izgleda slabička, izgleda pristojno i ako modulira nisko kako što pišuva vo katalozite može da me zainteresira. Ama koga će ja vidiš pre prenapunpanata cena od 930e, gleaš deka ti se nudi muda za bubrezi , evropska cena e okolu 700e https://www.climamarket.eu/en/wall-split-ac-daikin-ftxf35c-rxf35c, vo Hrvatska isto https://www.ri-klima.hr/en/air-conditioners/daikin-air-conditioners/daikin-sensira-bluevolution-inverter-air-conditioners/daikin-sensira-ftxf35c-rxf35c-3,5-kw-en-detail, ja ima i za 660e https://www.acpclima.com/sensira-ftxf35d-rxf35d-r32-heat-pump-split-set-b1e29/, duri i vo Srbija koja neli ne e vo EU e 730e https://www.inelektronik.rs/daikin-inverter-ftxf35c-rxf35c-sensira.... stanuva jasno deka toa si e eden ispodprosečen ured koj ne vredi ni približno za tie pari. Za 700e sigurno deka bi vredel, ama po našava cena treba da sum budala da ja kupam.
Za poskapite modeli ne ni ispituvam tamu sigurno e nabieno cena i po 300-400E....
FTXF е првата произведена Sensira мислам 2018. Моделот FTXC исто се нарекува Sensira почнува од 2019 како засебна линија.
И двете сеуште се произведуваат и имаат слични перформанси.
Тоа A,B,C,D... се модели и секој модел има нешто различно од претходниот.
Пример, од памет зборувам, модел А се доплаќа за ви-фи кај модел В е вградено, па кај модел С има свинг лево десно...
Различни се малку во изглед.
Главни разлики:
Ftxf е со пет брзини на фан Ftxc со три.
Ftxc има Daikin Eye лед светло што ја менува бојата, црвено за греење сино за ладење жолто за само фан... И има полично дајлинско.
Ftxf лади до -10 надворешна Ftxc до 10, ако тоа е нешто што ти е битно.
Разлики во надворешните не знам не сум бил заинтересиран за Sensira.
Можеш на лот 10 да дознаеш нешто повеќе. Има каталог за секој модел, спецификации, упатство за користење...
Иначе точно влезен модел е

Еве ова се спецификации за тој модел D од нивниот каталог 2022
20231222_104749.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom