Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Mиле(и), помеѓу другото е инструктор по тантрички секс. Стар ерген, имаше нешто со сестра му дека биле многу блиски... ОК, во предизборни кампањи сешто се зборува, ама од многуте работи се гледа дека човекот е сѐ само не е конзервативец со традиционални погледи. Така да ако Аргенина чека на Миле да го исфрли западното влијание... Се заeбaле малку.

Вети прекинување на учество во климатската фарса, прва работа што направи беше да испрати свој претставник на самитот во Европа. Ликот првите денови после изборот официјално премина во јудеизам, практично стана Евреј. И пошто знаеме која е политиката на Евреите кон гојимите... Аргентинците дефинитивно не идат во насока на конзервативност или зачувување на традициите.
А од каде излезе ова дека Аргентина сака “да се ослободи од западното влијание”?!
Можда нејќат!?
Јас колку што знам го избраа лудиот Миле за да им ја оправи економијата и стопанството.
Бај д веј уништено од 30 години левичари на власт! Не да брка воено-политички сојузи.

Според тоа што го нуди и кажува лудиот, има точна економска логика, која само десничар, капиталист и конзервативец може да ја има..
Тоа дали бил јудаист, мазохист, или колекционер на сликички од Панини не менува многу.

Туку мене ме буни, кај беа од БРИКС да му понудат нешто? кредит, валута врзана за злато, економска поддршка, бесцаринска унија, свети крави од Индија,ватевер било што!
Може секако нема да прифател? Ама бар да кренеле телефон.

Или можда Миле је луд, ал није глуп?! :свиркам:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.017
Поени од реакции
32.046
Не знам како замислуваш дека функционираат БРИКС, ама не функционираат така. Не регрутираат и не врбуваат. Правилата и рамката се познати и се соработува со сите со кои е можно да се дели интерес, и кои сакаат да учествуваат. Тие што не сакаат, не сакаат. Така да Миле не е млада невеста па да го бркаат и да му се пуштаат. Нешто друго има тука. Политичка одлука, извесно од видот на „западно влијание“.


Во споредба на почетокот повеќе дилеми имаше за Зеленски, отколку што сега може да има за Миле. И да, поееврејувањето напротив - баш кажува многу. Ѕирни што кажува Никсон за еврејското лоби во САД, извесно е дека јаки лобија имаат и во други држави (и дека тоа апсолутно влијае на политиките во тие држави).
Се разбира сето ова е според мое лично мислење, а времето ќе покаже дали е така.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.371
Поени од реакции
4.508
Најјако би било Русија да ја анексира 80% Украина, тие 20% кај Лвов да останат за Полска, и сите долгови што ги има Украина кон западниве сили да не ги признаат.. Ем поразени ќе бидат западниве ем со к*рот в раце :D
Па тешко е за веројатно дека русите умираат на украинска земја само за да анектираат дури 20% од нејзината земја и населените, па нека е исклучиво про-руски настроено.

Војната ќе потрае, украинците кога-тогаш ќе се „испукаат„ и истрошат и воено и војнички, така до израз ќе дојде „теоријата„ од Дугин дека Русија од Украина треба за завземе се‘ што и‘ одговара, особено источно од Дњепар, а остатокот од таквата Украина нека го делат Полјаците, Унгарците, Романците...

На ред е освојувањето на целиот украински црноморски брег, спојување со Приднестровље, излез на Дував...има време.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Па тешко е за веројатно дека русите умираат на украинска земја само за да анектираат дури 20% од нејзината земја и населените, па нека е исклучиво про-руски настроено.

Војната ќе потрае, украинците кога-тогаш ќе се „испукаат„ и истрошат и воено и војнички, така до израз ќе дојде „теоријата„ од Дугин дека Русија од Украина треба за завземе се‘ што и‘ одговара, особено источно од Дњепар, а остатокот од таквата Украина нека го делат Полјаците, Унгарците, Романците...

На ред е освојувањето на целиот украински црноморски брег, спојување со Приднестровље, излез на Дував...има време.
И Путин пред некој ден во обракање кажа дека Одеса е руски град, што значи нема да има никакво примирје пред да ја земат Одеса, а на патот до Одеса има уште еден регион, значи и Николаев е сигурен.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.515
И Путин пред некој ден во обракање кажа дека Одеса е руски град, што значи нема да има никакво примирје пред да ја земат Одеса, а на патот до Одеса има уште еден регион, значи и Николаев е сигурен.
И минимум уште Днепропетровск и Керсон. Мада сега кога западот почна да им врти грб, самите Украинци ќе видат колку е саатот и следната интервенција на Русија, во Молдавија на пример, ништо чудно да гледаме Украинци рамо до рамо со Чечечнците... Тоа ќе биде Оној момент на оние „слава украјини“ типови на форумов.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.907
Поени од реакции
22.119
За нас, како Македонци, е битно Русија да ја добие војната. Слободно нека имаат регрутирано педери кои се ебат у газ, нека крадат машини за перење, нека регрутираат затвореници... Што треба нека праат. Битно е да покажат со пример, како поминуваат кучките на Западот.
..........................................................
Некој одлучил што све треба да се направи, за Украина да стигне до Мелитопол. Одлучил што све треба да се изгласа за да успее ова вложување, што све треба да се преземе, колку и кои единици да се обучат од нула, по западна НАТО-програма, колку оружје, орудија и останата опрема треба да се ангажира и тн. и тн.

Сега, гледаме дека ништо од тоа не било доволно. Бидејќи резултатот е Роботине и околија. Толку. Мелитопол е на крајот од светот за нив, сеуште. После почнаа со гласини за тоа како можда Украина, сепак, ќе мора да прифати некаков компромис. Па, следуваа проблеми со изгласување на помошта и следуваше неминовно намалување, како што гледме од графиконите за месечен прилив на западна помош.

Како што се тркала војната во непожелен правец, така гледам зголемување на некои застарени, одамна познати наративи. Нема повеќе LGBTQ спотови на американската армија, туку спотови кои срамежливо покажуваат бели мажи во нив. Почнуваат да се појавуваат ветерани (бели мажи) на паузи од NBA Утакмици и сл. Тоа е активирање на резервни наративи, кои можда ќе притребаат.

Како што кажав у други постови, сега е најбитно да се задржи политичката подршка (за да може да се изгласаат парите). Дали тоа ќе биде со заплашување дека ако не се помогне на Зеленски, утре американските деца ќе треба да гинат (наместо украинските), или ќе биде со "докази" за украинската релевантност, како основа за спонзорирање (херсонската мочуришна офанзива, иако без објективни изгледи за успех), сеедно. Еве сега, во тој контекст го сфаќам најновово - дека Украина спремала нова летна офанзива, можда накај Херсон. Тоа скроз ми личи како приказна која има за цел само да овозможи сега гласање за нова помош. Приказна која во реалноста и нема многу основа. Тоа е изјава која сега, во моментов, треба некако да ослободи пат за гласање, дека се гласа за нешто конкретно, а не за некакви си пари кои не знаеме каде ќе идат.
Мислам дека Украина ќе биде оставена сама на себе, никаква сериозна помош нема да добива бидејќи САД имаат огромна главоболка со Израел и Газа а сега спремаат коалиција да се тепаат со Јемен.

А САД се толку истрошени што сега жонглираат со носачите, пратија 1 група во Медитеран, 1 под Јемен кој претходно седеше во Персискиот Залив и за да го покријат Иран ја праќаат групата од западен Пацифик - носачот кој е задолжен да го пази Тајван.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.017
Поени од реакции
32.046
najjako ke bide sega i venecuela ili argentina raspuka u juzna amerika
Венецуела извесно, за Аргентина не сум слушнал такви индикации.
Автоматски споено мислење:


















 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.821
Поени од реакции
23.654
Венецуела извесно, за Аргентина не сум слушнал такви индикации.
Автоматски споено мислење:


















pa noviot pretsedatel veti ke se bori za falklendskite ostrovi... ako gi rastegnat na site strani nisto cudno gauchosite pak da napadnat.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
pa noviot pretsedatel veti ke se bori za falklendskite ostrovi... ako gi rastegnat na site strani nisto cudno gauchosite pak da napadnat.
Овај беше тој така? :icon_lol: :icon_lol:

xb5lwh9oioc31.jpg


Маме ќе ебе генералот на ВБ, САД и естаблишментот :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.821
Поени од реакции
23.654
Овај беше тој така? :icon_lol: :icon_lol:

Прегледај го приврзокот 401414


Маме ќе ебе генералот на ВБ, САД и естаблишментот :icon_lol:
bas takov lik treba... neznaes ni dali e lud ni dali e seriozen pa mora da drzis spremna vojska u sred okean za sekoj slucaj.... miljonce dnevno minimum trosok...vakava budala ako napadne i ako nema koj da gi brani tie edvaj 3000 dusi na falkland moze lesno eden masakar da ima i posle nikoj nema da saka da zivee tamu... u takva situacija za 10-20 god argentina gi dobiva ostrovite.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.371
Поени од реакции
4.508

Kajgana Shop

На врв Bottom