CN – Народна Република Кина

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.784
Поени од реакции
26.346
Smesno e da se palis na bilo kakov rast na Indija koa ne znam od koj pricini ja podcenuvas Kina. Po nieden parametar ne se ni blisku. Citam od preeska za cipovite, nazad se, nebitno. Problem e so vlagaat i melat industrija po industrija. Pamtam pred 5 godini site se smea za kineski koli, eve gi sea vlegoa na golema vrata i vo toj sektor. Kje dojde red i za chipovite. Nema niedna razumna pricina so bi gi sprecila da stanat konkurentni vo ovaa industrija, koa vise izdominiraa vo sve drugo. Da ne ima neso genetski so gi sprecuva Kinezite da ucat eletronika?
Ако најважната работа за технолошки развој се човековите ресурси Индија е далеку пред Кина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Не знам каде пишав дека ја потценувам Кина.
Или пак зошто секое посочување на фактите се сфаќа така што веднаш се лепат етикети, мора да си ваков или онаков.

Муабетот беше за моменталната состојба и каде ќе се движат работите.
Не реков дека нема да станат конкурентни, туку дека тоа е долг пат ако успеат да го изодат.
Но истото важи и за Индија и било која друга земја. Стави 10-20 години разлика е функционира.
cel svet kupuva sve i svasta od kina, imaat najgolem suficit vo svetot ovoj zbori za konkurentnost... :lolzz:

daj be idi zamaraj na drugo mesto, doduse pisuvaj povremeno, smesno e da se citaat tvojte gluposti na temata.
Автоматски споено мислење:

Ако најважната работа за технолошки развој се човековите ресурси Индија е далеку пред Кина.
indija ke ide napred samo i koga ke ja resi korupcijata. e sega problemot tamu e sto se oni 1000 pati polosi od mkd. koj znae moze eden den i ke bidat na vrvot mada ne veruvam deka nie toa ke go doziveeme.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Не знам каде пишав дека ја потценувам Кина.
Или пак зошто секое посочување на фактите се сфаќа така што веднаш се лепат етикети, мора да си ваков или онаков.

Муабетот беше за моменталната состојба и каде ќе се движат работите.
Не реков дека нема да станат конкурентни, туку дека тоа е долг пат ако успеат да го изодат.
Но истото важи и за Индија и било која друга земја. Стави 10-20 години разлика е функционира.
Da da, sigurno vazi i za Indija. Mozhes i Nigerija da ja dodades, plus minus 10-20 godini. Zasto si preterano subjektiven, nz od koja pricina.
Kina vekje ima pedigre, dokaz deka izodele mn dolg pat vo site sveri. Indija go nema toa. Vo sporedba so toa toa kakov pat izodele, ova so cipovite e prosetka niz malo. Nema pricina da se somneva nekoj zaso ne bi mozele. Site oblasti kaj so vekje go imaat primatot, se podednakov tehnoloski predizvik.
Автоматски споено мислење:

Ако најважната работа за технолошки развој се човековите ресурси Индија е далеку пред Кина.
Ja ne smetam deka covekovite resursi se najbitni. Najvazen e sistemot. Bez sistem lugjeto vo drzavata kje ti serat na ulica, dodeka tvojte genijalci generiraat pari za amerikanskite korporacii.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.915
Da se najdi vo muabet. Rabotata od kal da e, od USA da e. A na USA tehnoloski, finansiski i voen trn vo okoto i e Kina, a Human kako i sekoj amerikanski patriot mora da gi brani po sekoja cena, pa makar toa bilo i preku Indija.
Barem da kazese dali od tamu pisuva za da cel muabet ima nekoja logika, ko Igorce Germanija sto ja brani, inaku muabetot skroz bezveze e.
Јас мислам дека човеков е фан и навивач, веројатно како мал има гледано (пре)многу американски филмови и сега е премногу инает да признае дека они уствари се лошите момци (и лузери згора на се).


Некогаш кога ќе се разбуди, тоа ќе биде нешто како искуството на овие двајцава:

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.723
Поени од реакции
23.827
Дали некој знае за оваа вест ?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.138
Поени од реакции
4.777
Da da, sigurno vazi i za Indija. Mozhes i Nigerija da ja dodades, plus minus 10-20 godini. Zasto si preterano subjektiven, nz od koja pricina.
Kina vekje ima pedigre, dokaz deka izodele mn dolg pat vo site sveri. Indija go nema toa. Vo sporedba so toa toa kakov pat izodele, ova so cipovite e prosetka niz malo. Nema pricina da se somneva nekoj zaso ne bi mozele. Site oblasti kaj so vekje go imaat primatot, se podednakov tehnoloski predizvik.
Индија е кај што беше Кина пред 2 децении. Засилени инвестиции во услови на се повеќе квалификувана работна сила. Вложуваат во разни технологии и развој. Кина е понапред, но Индија забрзано се качува по скалата.
Во врска со индустриите со автомобили или не знам што, подеднакво добри фирми има од Виетнам, Индија Блиски исток итн. Побарај по вредност на акции, ќе се увериш.
Производството поминува се повеќе во земји како Мексико, Индија, Виетнам итн.
Не велам дека Кина е за потценување, напротив, Кина напредуваше најмногу досега. Пример за држава како се вади население од сиромаштија и е во добра насока да биде развиена земја.
Дури е и на исто ниво и понапред во некои технологии кои им се неопходни за намалување на Западната зависност од технологија и ресурси со Западот.
Но во многу полиња, технолошки не се конкуретнти и нема да бидат во блиска иднина. Вложуваат, но реалноста е таа. Јасно се гледа тоа и од политиките на САД и ограничувањата што им ги наметнува на Кина. И функционираат. Една од нив за која пишав погоре.

Интересно е како некој заклучи дека според тоа што го пишав дека сум потценувал, навивал или не знам што.
Да го направиме форумов едноумие, ако не, зошто би дискутирале воопшто. Иронично е на пример тоа што, забрана на критики, или напаѓање на тие што ги прават се карактеристики на едно интересно општество. :D
Друго на пример интересно и тажно е тоа што има некои кои мислат дека постојат добри и лоши играчи на глобалната сцена. Добар предуслов за насока кон истото општество.

Kај се мали, па уште и невидливи се.
Ако продолжат вака со наталитетот, уште малку и непостоечки ќе бидат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.925
Поени од реакции
35.793
Индија топтан заедно со сојузниците е во невиден технолошки и економски раст. Ама фановите на Кина се радуваат на моменталната мала предност во технологија за смартфони.
Какво време... и какви глупости.
Индија е во раст, особено технолошки, но ако не ја средат корупцијата никогаш нема да станат сериозна сила.

Тоа што му успеа на Кинезите, е мнооогу далеку во Индија, и чисто се сомневам дека ќе успее без екстремни мерки, сметај дека корупцијата во мкд е гола вода за тоа што се случува во Индија.

И не знам колку си имал контакт до едните и другите, неспоредливи се и како народи по дисциплина и менталитет.
Автоматски споено мислење:

Da da, sigurno vazi i za Indija. Mozhes i Nigerija da ja dodades, plus minus 10-20 godini. Zasto si preterano subjektiven, nz od koja pricina.
Kina vekje ima pedigre, dokaz deka izodele mn dolg pat vo site sveri. Indija go nema toa. Vo sporedba so toa toa kakov pat izodele, ova so cipovite e prosetka niz malo. Nema pricina da se somneva nekoj zaso ne bi mozele. Site oblasti kaj so vekje go imaat primatot, se podednakov tehnoloski predizvik.
Автоматски споено мислење:


Ja ne smetam deka covekovite resursi se najbitni. Najvazen e sistemot. Bez sistem lugjeto vo drzavata kje ti serat na ulica, dodeka tvojte genijalci generiraat pari za amerikanskite korporacii.
Само инфраструктурата што ја изградија во овие 2 децении е нешто што Индија нема да го стигне во наредните 50 години. Англичани им го наштимаа системот, т.е се што може да се заврши во 2 дена, ќе трае 2 години и ќе требаат 50000 дозволи и документи. После ти требаат барем 5 анекси и почетната сума да стане *15 за да има дел за секого.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.084
Поени од реакции
4.858
Кина станува мега сила, но по која цена?
По која цена?
И дали цената е во долари или некоја друга валута?

Ja ne smetam deka covekovite resursi se najbitni. Najvazen e sistemot. Bez sistem lugjeto vo drzavata kje ti serat na ulica, dodeka tvojte genijalci generiraat pari za amerikanskite korporacii.
Ај да го видам и тоа чудо, “системот е најважен“!
Да видиме како Макарон и Франција преку системот ќе жонглираат сега кога ураниумот кој го набавува од Нигер ќе мора да го плаќат по пазарни цени (разлика само 100 пати ама е системски нели).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.915
Заебанција на сметка на америчките медиуми... Постојано пишуваа наслови „по која цена“. На пример:
- Русија ќе почне војна, ама по која цена?
- Русија почна војна, ама по која цена?
- Русија ја добива војната, ама по која цена?
Итн.


Кина станува светска сила, ама по која цена? :D
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.084
Поени од реакции
4.858
Заебанција на сметка на америчките медиуми... Постојано пишуваа наслови „по која цена“. На пример:
- Русија ќе почне војна, ама по која цена?
- Русија почна војна, ама по која цена?
- Русија ја добива војната, ама по која цена?
Итн.


Кина станува светска сила, ама по која цена? :D
Мене ме фасцинираат форумскиве зналци со исфрлање (копи-пасте) на тези од ракав.
На пример никако да разберат дека “западот“ може да изгуби војна многу пати а Русија само еднаш.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Но во многу полиња, технолошки не се конкуретнти и нема да бидат во блиска иднина. Вложуваат, но реалноста е таа. Јасно се гледа тоа и од политиките на САД и ограничувањата што им ги наметнува на Кина. И функционираат. Една од нив за која пишав погоре.
Како воопшто помислуваш да го напишиш ова? Нема да бидат конкурентни? Нели гледаш на запад уште во камено доба се, а овие измислиле невидливо палто..ПАЛТО...ПАЛТО...

Но сепак мора да се признае дека Кинезите водат даалеку попрагматична и подобра политика од нивните партнери во геополитиката, а ривали на локал ниво, Русија.
Автоматски споено мислење:

Дали некој знае за оваа вест ?
Иии како не...Кога го пишуваше ти ова, до тебе седев, ама не ме виде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom