CN – Народна Република Кина

Член од
14 октомври 2018
Мислења
360
Поени од реакции
448
Американските регулатори беа вчудоневидени пред неколку недели кога кинескиот SMIC започна со масовно производство на 7nm ARM процесори , а сега очигледно премина на 5nm. Повторно, регулаторите беа затечени од овој напредок во кинеското производство на чипови.

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.152
Поени од реакции
4.781
Американските регулатори беа вчудоневидени пред неколку недели кога кинескиот SMIC започна со масовно производство на 7nm ARM процесори , а сега очигледно премина на 5nm. Повторно, регулаторите беа затечени од овој напредок во кинеското производство на чипови.

Ништо не се понапред Кинезите во споредба од пред банот на Хуавеи.
Новиот Хуавеи што го испофалија дека користи домашни процесори или не знам што, не е ништо понапред од процесорите што ги произведуваше Хуавеи пред банот, произведени во Тајван.
На сите бенчмаркови, заостанува 4+ години. Слична ситуација како и пред да им биде воведена забраната. Можеби и полоша.
Друг факт е што ги нема во голема бројка, што јасно покажува на проблемите со производството.
Една работа е да направиш прототип, друга е да произведеш милиони.
Ова зборува доволно дека функционираат санкциите за забрана за технологија.

За да стигнат во позиција да бидат конкурентни, не само што им треба да го погодат развојот, туку и постојани инвестиции од десетици билиони во текот на многу години.
Има многу добра причина зошто Тајвански TSMC е единствениот производител на cutting edge чипови, ситуација која нема да се смени во блиска иднина.

Резултатите:

1702141972332.png

1702141989730.png

1702142007319.png

 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
360
Поени од реакции
448
Ништо не се понапред Кинезите во споредба од пред банот на Хуавеи.
Новиот Хуавеи што го испофалија дека користи домашни процесори или не знам што, не е ништо понапред од процесорите што ги произведуваше Хуавеи пред банот, произведени во Тајван.
На сите бенчмаркови, заостанува 4+ години. Слична ситуација како и пред да им биде воведена забраната. Можеби и полоша.
Друг факт е што ги нема во голема бројка, што јасно покажува на проблемите со производството.
Една работа е да направиш прототип, друга е да произведеш милиони.
Ова зборува доволно дека функционираат санкциите за забрана за технологија.

За да стигнат во позиција да бидат конкурентни, не само што им треба да го погодат развојот, туку и постојани инвестиции од десетици билиони во текот на многу години.
Има многу добра причина зошто Тајвански TSMC е единствениот производител на cutting edge чипови, ситуација која нема да се смени во блиска иднина.

Резултатите:

Прегледај го приврзокот 400472

Прегледај го приврзокот 400473

Прегледај го приврзокот 400474

Како не се кога 14nm им беше најнапредното производство на SMIC и идејата на санкциите е да ги ограничат на 14nm, гледаме дека не функционира тоа.

Пред и после санкциите се две различни приказни, Huawei пред санкциите ги дизајнираше процесорите за своите телефони а ги произведуваше тајвански TSMC, впрочем истото што го прави и Apple.

Ова е во услови на санкции и е огромен успех. Очекуваа Huawei да ја распушти HiSilicon и инженерите да отидат на Запад. Наместо TSMC производството е во домашниот SMIC, кој секако е назад во однос на Тајванците.

Имаат милиони во обем, Mate60 има околу 2,5 - 3 милиони продажба, секако имаат проблеми и не можат да ја задоволат побарувачката , но кој и не очекуваше дека нема да имаат проблеми.

Сега следниот наратив е дека нема да стигнат далеку без машини за ултра длабока литографија, баш да видиме. Развиваат технологии кои ги нема Запад, а кои можеби ќе им овозможат не само да ги стигнат туку и престигнат. Ќе видиме, ова е трка на долги стази.

Кинеските истражувачи работат на начини да развијат сопствен процес на полупроводничка литографија за да се натпреваруваат со ASML. Користејќи го новиот метод наречен микробунцирање во стабилна состојба (SSMB) , тимот верува дека оваа нова техника може да се користи за масовно производство на висококвалитетни микрочипови и намалување на зависноста на Кина од литографија системи од индустриски гиганти како што е Напредна литографија со полупроводнички материјали (ASML). .

 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.152
Поени од реакции
4.781
Како не се кога 14nm им беше најнапредното производство на SMIC и идејата на санкциите е да ги ограничат на 14nm, гледаме дека не функционира тоа.

Пред и после санкциите се две различни приказни, Huawei пред санкциите ги дизајнираше процесорите за своите телефони а ги произведуваше тајвански TSMC, впрочем истото што го прави и Apple.

Ова е во услови на санкции и е огромен успех. Очекуваа Huawei да ја распушти HiSilicon и инженерите да отидат на Запад. Наместо TSMC производството е во домашниот SMIC, кој секако е назад во однос на Тајванците.

Имаат милиони во обем, Mate60 има околу 2,5 - 3 милиони продажба, секако имаат проблеми и не можат да ја задоволат побарувачката , но кој и не очекуваше дека нема да имаат проблеми.

Сега следниот наратив е дека нема да стигнат далеку без машини за ултра длабока литографија, баш да видиме. Развиваат технологии кои ги нема Запад, а кои можеби ќе им овозможат не само да ги стигнат туку и престигнат. Ќе видиме, ова е трка на долги стази.

Кинеските истражувачи работат на начини да развијат сопствен процес на полупроводничка литографија за да се натпреваруваат со ASML. Користејќи го новиот метод наречен микробунцирање во стабилна состојба (SSMB) , тимот верува дека оваа нова техника може да се користи за масовно производство на висококвалитетни микрочипови и намалување на зависноста на Кина од литографија системи од индустриски гиганти како што е Напредна литографија со полупроводнички материјали (ASML). .

Проблемот е што Кина сеуште не има под забрана да увозува одредени технологии.
Но тие технологии се античко минато кога е во прашање технологијата за производство на чипови.

Во врска со 14нм процес:

The initial belief was that the Kirin 9000s chip was produced by SMIC using a 7nm process. However, it was later revealed that the chip was based on a 14nm node, modified to mimic a 7nm chip. Now, the plot thickens as a tipster suggests that the Kirin 9000s chip is actually a 5nm TSMC-made Kirin 9000 chip from over three years ago. A picture from the teardown of the Mate 60 Pro, showing the Kirin 9000s chip with a date stamp indicating it was manufactured during the 35th week of 2020, substantiates this claim.

Како и со многу други работи, Кинезите си тераат пропаганда и со ова.
Бенчмарк тестовите ја покажуваат реалноста.

Кина е на добар пат ако има вложени билиони и продолжи да го прави тоа.
Ова не гарантира дека ќе сигнат да бидат конкуренти, но има шанса да успеат за неколку децении (процесот на развивање на такви технологии навистина трае долго).
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
360
Поени од реакции
448
Да чуваат уште процесори од 2020 за што? Да чекаат да застарат и сега да ги вградуваат? Во меѓувреме овие 3 години користат Qualcomm процесори со ограничување за 4Г мрежи. Баш чудно, да не речам идиотски.
Не ми се верува во ова, но сепак да почекаме да видиме за неколку месеци кога ќе ги пуштат P70 серијата какви процесори ќе имаат.
Автоматски споено мислење:

Овој тип веројатно подобро информиран тврди дека Huawei ќе продаде 15 милиони од водечките серии P70, во споредба со 4-5 милиони уреди Huawei P60, а меѓу другото ќе биде и со нов Kirin чипсет.
https://www.gsmarena.com/kuo_huawei_to_triple_its_flagship_sales_in_2024-news-60728.php
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.401
Поени од реакции
40.220
На западот уште некои чипови му останаа да е пред Кина. Кога кинезите и тоа ќе го совладаат ќе биде ауфвидерзен.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.152
Поени од реакции
4.781
Да чуваат уште процесори од 2020 за што? Да чекаат да застарат и сега да ги вградуваат? Во меѓувреме овие 3 години користат Qualcomm процесори со ограничување за 4Г мрежи. Баш чудно, да не речам идиотски.
Не ми се верува во ова, но сепак да почекаме да видиме за неколку месеци кога ќе ги пуштат P70 серијата какви процесори ќе имаат.
Автоматски споено мислење:

Овој тип веројатно подобро информиран тврди дека Huawei ќе продаде 15 милиони од водечките серии P70, во споредба со 4-5 милиони уреди Huawei P60, а меѓу другото ќе биде и со нов Kirin чипсет.
https://www.gsmarena.com/kuo_huawei_to_triple_its_flagship_sales_in_2024-news-60728.php
Кога немаш чипови ќе вградуваш стари.
Објасни ми ги поинаку бенчмарк поените, каде има полоши перформанси од mid-range телефон од пред 3 години.
Дали ќе продадат в година повеќе ќе видиме.
Процесорите што ги дизајнираа пред забраната, а ги произведуваа во Тајван беа подобри отколку овие сега.
Ова засега им е чекор назад, но ако продолжат со инвестирање, можеби ќе се изедначат, но многу тешко дека некогаш ќе стигнат да бидат конкурентни.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.191
Поени од реакции
30.981
Пакс Американа топтан заедно со вазалите се во надолна линија се во вртоглава спирала надолу... Ама фановите се радуваат за моменталната мала предност во технологија за направи за денгубење за смартфони, која ја имаат фабриките во Тајван (кои па релативно наскоро ќе бидат кинески).

Какво време, и... Какви глупости. :LOL:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.152
Поени од реакции
4.781
Индија топтан заедно со сојузниците е во невиден технолошки и економски раст. Ама фановите на Кина се радуваат на моменталната мала предност во технологија за смартфони.
Какво време... и какви глупости.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.191
Поени од реакции
30.981
Хаха, кој има било што против Индија... И од каде испадна Индија во САД вс Кина муабетот?? :LOL: :ROFLMAO:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.164
Поени од реакции
21.824
Проблемот е што Кина сеуште не има под забрана да увозува одредени технологии.
Но тие технологии се античко минато кога е во прашање технологијата за производство на чипови.

Во врска со 14нм процес:




Како и со многу други работи, Кинезите си тераат пропаганда и со ова.
Бенчмарк тестовите ја покажуваат реалноста.

Кина е на добар пат ако има вложени билиони и продолжи да го прави тоа.
Ова не гарантира дека ќе сигнат да бидат конкуренти, но има шанса да успеат за неколку децении (процесот на развивање на такви технологии навистина трае долго).
Kolku dolgo? Vaka od oko?
10 godini, 15, eden vek ?
Автоматски споено мислење:

Хаха, кој има било што против Индија... И од каде испадна Индија во САД вс Кина муабетот?? :LOL: :ROFLMAO:
Da se najdi vo muabet. Rabotata od kal da e, od USA da e. A na USA tehnoloski, finansiski i voen trn vo okoto i e Kina, a Human kako i sekoj amerikanski patriot mora da gi brani po sekoja cena, pa makar toa bilo i preku Indija.
Barem da kazese dali od tamu pisuva za da cel muabet ima nekoja logika, ko Igorce Germanija sto ja brani, inaku muabetot skroz bezveze e.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.959
Поени од реакции
17.787
Индија топтан заедно со сојузниците е во невиден технолошки и економски раст. Ама фановите на Кина се радуваат на моменталната мала предност во технологија за смартфони.
Какво време... и какви глупости.
Smesno e da se palis na bilo kakov rast na Indija koa ne znam od koj pricini ja podcenuvas Kina. Po nieden parametar ne se ni blisku. Citam od preeska za cipovite, nazad se, nebitno. Problem e so vlagaat i melat industrija po industrija. Pamtam pred 5 godini site se smea za kineski koli, eve gi sea vlegoa na golema vrata i vo toj sektor. Kje dojde red i za chipovite. Nema niedna razumna pricina so bi gi sprecila da stanat konkurentni vo ovaa industrija, koa vise izdominiraa vo sve drugo. Da ne ima neso genetski so gi sprecuva Kinezite da ucat eletronika?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.152
Поени од реакции
4.781
Smesno e da se palis na bilo kakov rast na Indija koa ne znam od koj pricini ja podcenuvas Kina. Po nieden parametar ne se ni blisku. Citam od preeska za cipovite, nazad se, nebitno. Problem e so vlagaat i melat industrija po industrija. Pamtam pred 5 godini site se smea za kineski koli, eve gi sea vlegoa na golema vrata i vo toj sektor. Kje dojde red i za chipovite. Nema niedna razumna pricina so bi gi sprecila da stanat konkurentni vo ovaa industrija, koa vise izdominiraa vo sve drugo. Da ne ima neso genetski so gi sprecuva Kinezite da ucat eletronika?
Не знам каде пишав дека ја потценувам Кина.
Или пак зошто секое посочување на фактите се сфаќа така што веднаш се лепат етикети, мора да си ваков или онаков.

Муабетот беше за моменталната состојба и каде ќе се движат работите.
Не реков дека нема да станат конкурентни, туку дека тоа е долг пат ако успеат да го изодат.
Но истото важи и за Индија и било која друга земја. Стави 10-20 години разлика е функционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom