Најекономично греење и ладење

Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Здраво. Преку GreeApp пробувам FIRMWARE UPGRADE (бидејки има понова верзија) и секад ми вика Network request time out. Region Macedonia климите ресетирани и одново додадени на greeapp
Некој да помогне?
Бидејќи немам gree клима и не ја користам апликацијата на Gree најверојатно нема да можам да ти дадам конкретен одговор во оваа ситуација, но би можел да ти дадам потенцијални одговори.
Најпрво за тие што не знаат (а ти верувам знаеш штом знаеш што сакаш да направиш) firmware е со прости зборови кажано софтверот на кој работи хардверот(во твој случај на климата).

За да се случи firmware update, ти треба на твојот уред да му префрлиш firmware кој ќе го користи и да си го инсталира самиот уред. Тоа не го правиш ти рачно, туку ќе го направи во случајов апликацијата за тебе. (Бтв, штом има wifi модул постои уште една можност односно апликацијата да му каже на хардверот на климата, симни си сам firmware и update-и се, но искрено јас мислам дека оди преку телефонот за валидација и поради вакви ствари како што ти се случиле на тебе)

Доколку е на начинов прв, преку телефонот да се симне, па телефонот да го пренесе до уредот, јас би детектирал дека има две точки кај што може да се случи твојот проблем. Првата е комуникација помеѓу твојот тел и нет, втората е твојот тел и уредот. Ако би кажал како најлесно би препознал е според тоа после колку време се појавува овој ерор. Али не е важно. Мислам објаснив доволно да кажам од кај стига проблемот отприлика.

Network request timeout error, најчесто е backend error или понекогаш frontend, доколку frontend-от не го користи правилниот или со правилни параметри request-от.

Е сега ај поконкретно, што би преземал јас:

1. Прво зависи од кога ти се случува ова, доколку ти се случува само неколку саати јас би почекал неколку дена (рецимо до вторник) бидејќи можеби им е баг на backend-от.
2. Втора можност е да е проблемот до frontend-от можеби се случува поради стара верзија на апликацијата да имаш. Провери app store/play store да не има понова верзија од апликација. Доколку нема пробај да ја избришеш и да ја инсталираш апликацијата од почеток, доколку и тоа не помогне пробај го ова на друг оперативен систем. Ако си користел Андроид, пробај со некој што има иОС дека може да е баг што се јавува само кај едната платформа.
3. Доколку ништо од ова не ти помага firmware-от што го имаш на климата може да е со баг или двете апликации да им имаат баг или backend-от да им има некој баг што со денови не го фаќаат на production.

* Доколку си техничко лице и те интересира малку повеќе има една апликација што ја немам премногу користено: Proxyman(ја има за iOS), апликацијата ти покажува кои request-и ги праќа твојот телефон и кои се неуспешни, а кои успешни. Па нели така можеш да фатиш на кој request им враќа timeout error.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
8
Зошто климава Haier AS35TADHRA-THC /1U35MEEFRA-1 Tundra Plus веќе два дена не ја одржува температурата? Наместена е пример на 28 степени, ќе достигне до некои 25-26 па се исклучува сама, температурата паѓа до кај 20-21 степени, па пак одново почнува да грее?
До сега не беше вака, што може да е проблемот?
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Фала на сите на советите, сите ги прочитав и многу ми значат. На крај изгледа мораше на 10см, поради одлука на мајсторот дека така е најдобро.

Слики следната недела да го досредам станот, а и заборавен е еден држач, па следната недела ќе ја доместат.

Ти даде објаснување зошто не прифати?
Ако си му кажал дека си добил совет за 15цм растојание од неа до плафон најдобро ќе работи и тебе тоа ти одговара и не ти смета што е малку мониско... а тој ти одбие да ја монтира без образложение зошто не сака така да ја монтира, во тој случај јас би се консултирал и со друг монтер...
Старосватот што ми е работел со клими, па ми кажа дека и он ги ставал на 10см, по препорака на самите продавачи или официјални сервиси на клими(не го сфатив баш али не ми се замараше). Ми кажа дека за мене за 2к ќе ми ја преместел кога сакам и гратис хемиско ќе ми направел, па така да може да ја освежам следната година.

Инаку во мојот случај е бетонски ѕид ПОЛН со арматура и мислам дека тоа беше проблемот да се оди надоле...
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Бидејќи немам gree клима и не ја користам апликацијата на Gree најверојатно нема да можам да ти дадам конкретен одговор во оваа ситуација, но би можел да ти дадам потенцијални одговори.
Најпрво за тие што не знаат (а ти верувам знаеш штом знаеш што сакаш да направиш) firmware е со прости зборови кажано софтверот на кој работи хардверот(во твој случај на климата).

За да се случи firmware update, ти треба на твојот уред да му префрлиш firmware кој ќе го користи и да си го инсталира самиот уред. Тоа не го правиш ти рачно, туку ќе го направи во случајов апликацијата за тебе. (Бтв, штом има wifi модул постои уште една можност односно апликацијата да му каже на хардверот на климата, симни си сам firmware и update-и се, но искрено јас мислам дека оди преку телефонот за валидација и поради вакви ствари како што ти се случиле на тебе)

Доколку е на начинов прв, преку телефонот да се симне, па телефонот да го пренесе до уредот, јас би детектирал дека има две точки кај што може да се случи твојот проблем. Првата е комуникација помеѓу твојот тел и нет, втората е твојот тел и уредот. Ако би кажал како најлесно би препознал е според тоа после колку време се појавува овој ерор. Али не е важно. Мислам објаснив доволно да кажам од кај стига проблемот отприлика.

Network request timeout error, најчесто е backend error или понекогаш frontend, доколку frontend-от не го користи правилниот или со правилни параметри request-от.

Е сега ај поконкретно, што би преземал јас:

1. Прво зависи од кога ти се случува ова, доколку ти се случува само неколку саати јас би почекал неколку дена (рецимо до вторник) бидејќи можеби им е баг на backend-от.
2. Втора можност е да е проблемот до frontend-от можеби се случува поради стара верзија на апликацијата да имаш. Провери app store/play store да не има понова верзија од апликација. Доколку нема пробај да ја избришеш и да ја инсталираш апликацијата од почеток, доколку и тоа не помогне пробај го ова на друг оперативен систем. Ако си користел Андроид, пробај со некој што има иОС дека може да е баг што се јавува само кај едната платформа.
3. Доколку ништо од ова не ти помага firmware-от што го имаш на климата може да е со баг или двете апликации да им имаат баг или backend-от да им има некој баг што со денови не го фаќаат на production.

* Доколку си техничко лице и те интересира малку повеќе има една апликација што ја немам премногу користено: Proxyman(ја има за iOS), апликацијата ти покажува кои request-и ги праќа твојот телефон и кои се неуспешни, а кои успешни. Па нели така можеш да фатиш на кој request им враќа timeout error.


Eve jas sum so gree klima i sakam da kazam deka momentalno nema nov update na firmware posledniot apdejt bese mozebi pred 7-8 meseca a aplikaciata gree+ na androit ima mnogu pocesto mozebi ednas na mesec dena ili pak po dva pati zavisi koga kako toa mobilniot sam si gi apdejtira programite dodekaa firmware se instalira racno eve sega ke vi pratam slika koj firmware i koja aplikacika se instalirani i si raboti super aplikacijata.
Neka proba nanovo instaliranje na aplikacijata i neka gi dodade uredite vo nea a toa se dodava samo koga klima uredot e bliski do wi fi uredot a i mobilniot treba da e na istata wifi mreza.
 

Attachments

Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Eve jas sum so gree klima i sakam da kazam deka momentalno nema nov update na firmware posledniot apdejt bese mozebi pred 7-8 meseca a aplikaciata gree+ na androit ima mnogu pocesto mozebi ednas na mesec dena ili pak po dva pati zavisi koga kako toa mobilniot sam si gi apdejtira programite dodekaa firmware se instalira racno eve sega ke vi pratam slika koj firmware i koja aplikacika se instalirani i si raboti super aplikacijata
Јас ако се прашувам не би правел firmware update освен ако има багови. Некогаш се вади нов firmware за edge case багови.
Не би ги правел сите зашто може да се случат милион ствари.

Нели освен ако е force update, тогаш тој значи одлучиле дека е неопходен за да ги имаш сите функционалности.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
8
Зошто климава Haier AS35TADHRA-THC /1U35MEEFRA-1 Tundra Plus веќе два дена не ја одржува температурата? Наместена е пример на 28 степени, ќе достигне до некои 25-26 па се исклучува сама, температурата паѓа до кај 20-21 степени, па пак одново почнува да грее?
До сега не беше вака, што може да е проблемот?
? Некој?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.187
Зошто климава Haier AS35TADHRA-THC /1U35MEEFRA-1 Tundra Plus веќе два дена не ја одржува температурата? Наместена е пример на 28 степени, ќе достигне до некои 25-26 па се исклучува сама, температурата паѓа до кај 20-21 степени, па пак одново почнува да грее?
До сега не беше вака, што може да е проблемот?
Potrudi se,difuzerot(nasocuvacot)na vozduhot da duva pod pojak agol vo podot.
Podobro ke se mesa topliot vozdug od gorniot prema dolniot del,da ne se koncentrira samo gore na tavanot.
Po moznost edna crticka pogore,ako e na prva brzina stavi ja na ftora,a ako e na ftora stavi ja na treta.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo decki imam Hisense Wingspro KB35YR3EG/EW inverter 3.5 kw, no nikako da ja zatopli prostorijata 13 kvadrati (spalna soba) 3 4 sati e na 30 stepeni a vo sobata e 16-17 stepeni. Pokraj toa imam i dobra izolacija. Dali znae nekoj sto moze da bide? Ili mozno e deka nadvoresnata edinica e montirana od strana kade sto nikogas ne ja fakja sonce i e kako sokak kade sto duva vetar iskreno pojma nemam.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529

Problemot najverovatno ti se neiscisteni filtri na klimata sigurno se zapuseni nema dovolno protok na vozduh i slabo gree taa pregreva i senzorot nemoze da oladi za da vkluci nanovo koga iskluce. proveri si gi a i ti pisale koristi pojak fan a i usmeri go vazduhot prema podot da duva
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Залади малку и почнаа да се жалат луѓе дека хаиреиве, хајсенсиве и останативе егзотични чуда не им греат.
Абе го плукате ГРЕЕ, ама..... Се жалат тука луѓе дека имале секакви маани ама еве никој не се пожали дека не греат.
Хмммм.....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.187
Zdravo decki imam Hisense Wingspro KB35YR3EG/EW inverter 3.5 kw, no nikako da ja zatopli prostorijata 13 kvadrati (spalna soba) 3 4 sati e na 30 stepeni a vo sobata e 16-17 stepeni. Pokraj toa imam i dobra izolacija. Dali znae nekoj sto moze da bide? Ili mozno e deka nadvoresnata edinica e montirana od strana kade sto nikogas ne ja fakja sonce i e kako sokak kade sto duva vetar iskreno pojma nemam.
Pa kako dosla taa do tie 16-17c.Sigurno ne ti bila greena ,i sakas odma da se zatopli od pocetni 5-10c na 24c.
E nee e ova kamin.Plus cisti tamu filterite i difuzerot nadolu.
Klimata na vakvo vreme 24/7 ,ne se isklucuva,a posebno ako e poslab kvalitet.Bez razlika sto grees 13m2,pa uste vo kuka mozi si kade nisto okolu tebe ne se gree a i slaba izolacija,dodusa kaj tebe ja ima ama oladena prostorija i predmeti i zidovi.I aktivira ja na pogolema brzina.
Залади малку и почнаа да се жалат луѓе дека хаиреиве, хајсенсиве и останативе егзотични чуда не им греат.
Абе го плукате ГРЕЕ, ама..... Се жалат тука луѓе дека имале секакви маани ама еве никој не се пожали дека не греат.
Хмммм.....
Si kupe Ramce radio,ama ne znaij da go sviri:)
 
Последно уредено:
Член од
26 април 2011
Мислења
20
Поени од реакции
14
Колеги здраво , пак јас пред 1/2 месеци зедов клима Midea Extreme Save Pro 18ka и сега чудното е ми прави често ДеФрост , дури денес надвор сонце температура над 15 степени и од еднаш гледам на климата „df“ . Во што може да е проблемот а и забележувам дека никако не се гаси ке ја наместам на 23 степени ке стигне до 26 во соба и си работи не се гаси никако... во што може да е проблемот ? тоа ДеФрост трае од прилика 6-7 минути?

4 stepeni.jpg 14 stepeni.png де фрост.png
 
Последно уредено:
Член од
19 октомври 2021
Мислења
6
Поени од реакции
15
Zdravo decki imam Hisense Wingspro KB35YR3EG/EW inverter 3.5 kw, no nikako da ja zatopli prostorijata 13 kvadrati (spalna soba) 3 4 sati e na 30 stepeni a vo sobata e 16-17 stepeni. Pokraj toa imam i dobra izolacija. Dali znae nekoj sto moze da bide? Ili mozno e deka nadvoresnata edinica e montirana od strana kade sto nikogas ne ja fakja sonce i e kako sokak kade sto duva vetar iskreno pojma nemam.
I jas go jadov lani so hisense expert smart 12 ka od. Setek (tendzero chingeno za nishto neck i)mnogu e bucna vnatresnata, nadvoresnata us pobucna leptirot za gore dolu otkaza ne se kreva nagore preciznost za odrzuvanje na temperatura ic celata krcka po prilicno dolgo vreme a ko ke isklucish najmalce uste 15 min.edinsveno delumno zadovolen topli nekako ko so sila. ja zedov za vo spalna 14 kvadrati sakav da zemam bilo kakva inverter, mislev da zemam st ko najevtina ama prodavacot me ubedi zemi hisense bile brend sponzori na svedskoto i rekov aj.Dodusha i podobar dizanj imashe ova tendzerovo sprema st. A imav obicna klima paolo 12-13 g.stara rekov da ja smenam uste taa ostana so obicna klima.Ja kupiv 25000 den. na akcija aku se prasuvam jas za 12000 ne vredi
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Не дека неколку мислења/поплаки се статистички релевантни за еден модел или марка…
Ама изгледа паметна ми била одлуката да одам со митсу…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom