Исчезнати лица

Член од
24 август 2017
Мислења
333
Поени од реакции
788
Алфите се префрлени во интервентна единица, само имаат униформи а единиците сеуште си ги називаат они како алфи, алфа 11, алфа 10.. Сеуште има и полицајци во цивилка од истата единица. Незнам вие ако никад не сте прошетале навечер јас преку викенд аеродром/дебар маало нема вечер да не ги видам да не работат нешто да не тресат некој.

Не реков да се "намали бројот", реков дека полицијата во однос на овој случај конкретно какво присуство и да имала неможеле ништо да направат, го чекале девојчето во влез. Незнам со какви ресурси мислите вие дека располага Македонија ама во секој влез полицаец да има што ќе ви ги испраќа децата во школо 3 пати во ЕУ да влеземе нема да го има тоа.
Mesas stvari, imas slicni ali ne i isti, Alfite kako struktura i nacin na deluvajne gi nemas, ili vo prevod imas nekoi kilavi impotentni mini edinici slicni na predhodnite. Vo odnos na slucajov ako MVR deluvalo efektivno za penzionerot denes Vanja so garant ke si bese megu nas a cinam imale 3 dena za to. Ona sho ne si zapoznaen izleda e da MVR I to so kako dobri resursi raspolagat bar jas sho znam. I nikade ne rekov da policajcive postsnet licno obezbeduvajne nego da si ja brket rabotata za to sho se plateni a ne samo kazni da piset za 10 km/h nad dozvoleno na avtopat
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.983
Поени од реакции
8.106
Gledajki go suraton narkomanski koga policijava go nosit mislam vreme e za nosenje zakon, sekoj sto ke se najde so poseduvanje na droga, bez razlika dali prodava ili konzumira, pravo na besilka, I toa javno na plostad. Tolku mozam da kazam, drug nacin da se vrati opsestvoto vo normala NEMA.
 
Член од
20 јуни 2018
Мислења
97
Поени од реакции
325
Многу штури и нелогични информации добивме за целиот случај. Освен дека уапсените се извршителите во што не се сомневам, другото се што е кажано во врска со мотивот и поврзаноста на двата случаи отвара многу нејаснотии.
Како прво рекоа дека го извршиле убиството во 10 часот бидејки ги фатила паника од целата медиумска фама и брзата реакција на полицијата да се вклучи во потрага, меѓутоа мајката го објавува статусот на ФБ во 12 часот кој го пренесуваат медиумите, два часа после екзекуцијата. Малку нелогично.
Го ликвидираат човекот во Велес 5 дена пред киднапирањето на девојчето за да го искористат неговиот автомобил WTF? Со истиот автомобил одат да киднапираат и плус уште еден автомобил кој возел пред него и бил во сопственост на сопартиец на главниот организатор, кој што управува со истиот. Сето ова се случува на место кај што имало 20 камери во околината. Хмм, овие ко да сакале од еднаш да ги откријат дека се сторители на двата случаи.
Мотивот бил изнуда на пари од мајката која продала стан? Притоа не била ни контактирана од никој да плати рекет? Монструмите одат директно на место каде предходно веројатно и планирале да го закопат телото и много брзо по пристигнувањето го палат автомобилот и го закопуваат телото.
Четири дена главниот организатор си прави поткасти на социјални мрежи, мува не го лази, на толку камери кои полицијата можела уште истиот ден да ги провери и да го открие. Тек кога почнуваат со апсења организаторот ја напуштил државата и му се губи траг.
Првичните информации беа дека се губи трага на девојчето пред Броз кафе, изјавите на надлежните пет дена беа у фазон "ја не знам, бев у подрум". Слични изјави ко и за пукачот во Еаст Гате, веачот на знаме во Тетово. Истите бледи фаци се прават мутави пред камера.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.384
Поени од реакции
22.928
Gledajki go suraton narkomanski koga policijava go nosit mislam vreme e za nosenje zakon, sekoj sto ke se najde so poseduvanje na droga, bez razlika dali prodava ili konzumira, pravo na besilka, I toa javno na plostad. Tolku mozam da kazam, drug nacin da se vrati opsestvoto vo normala NEMA.
Aко сакаат на ДУИ финансиите за предизборна кампања да им ги укинат тогаш може ќе применат вакво нешто.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
Ајде @Спасителот. што ќе искоментираш за ова
Промашени се и политички и религиозни флоскули при ваков настан. Не знам како си ме сфатил, но никаде во моето писание немам осудено патриотизам, најмалку поддржувам модерни вредности, или во крајност да сум бил против религијата. Тие муабети се за во друга тема, не, тие теми зависат од индивидуалното размислување и овде нема мешање. Ова е место за изчезнати лица, главна тема Вања и случувањата во тој правец. Со таа цел, ги „етикетирам“ воените профитери, да, вреди да се наречат така, бидејќи користат трагедија за заработка или популизам. Во случајот, дел од нив се инстаграмџиите П.Т. и Б. (од веќе споменатите) и како најгласни фејзбукџии И.М.Ф и П.Б. (исто, од веќе споменатите). Дел од овие како што кажав многупати, изнесуваја и лажни дојави, со цел поголем популизам, што накрај му успеа. Од друга страна, да правиме разлика помеѓу политичка партија, во случајот ВМРО и патриотизам. ВМРО како партија моментално е далеку од патриотизам, па оттука и моите писанија поврзани со партијата не се против патриотизам, туку, против партијата која од трагедија собира политички поени. Виновниците пак, иако гласни репрезенти на некаков радикален патриотизам, врска немаат со истото, напротив, тоа се слепи партиски ботови без иднина, без љубов кон Македонија, без љубов кон нешто свое. Единствена цел на таквите им е лична придобивка, која во случајот завршува трагично. И да, имаме илјадници такви партиски ботови, на штета на системот на Државата воопшто, некој помалку, некој повлијателен, на крај сите влијаат негативно, и искрено ме плаши дека допрва ќе зачестуваат ваквите работи. Излишно е да коментираме понатаму на оваа тема, се губи поврзаноста со случајот. Доколку сакаш отворена дискусија, повели во ПМ, таму ќе пишуваме без иницијали.

За виновните, „Кој ќе пролее крв човечка, и неговата крв ќе се пролее од човечка рака“.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.149
Поени од реакции
16.485
Нешто што дополнително нервира е тоа што се јавија на ФБ сега луѓе со анализи нивни, експерти за криминал и киднапирање абе шо не....и сите масовни ги споделват. Кај мене на статус има будали од источна Македонија шо го бранат Палчо како за татко нивни да им зборуваш...

Која држава сме, гадно онака гадно да гледаш и да повраќаш.

Овие овците пак од ВМРО племето да му го ебам уште не закопано чупето, 24 часа не поминати од сето ова срање плус неизвршена обдукција не да изразат сочуство првото нешто ОСТАВКА жени да ви се остат на туѓ кур слепци едни.

Кој ни води држава и кој живеј во неа, боже господе....
 
Член од
22 август 2022
Мислења
431
Поени од реакции
1.513
Мене па најмногу ме извадија од кожа обраќањата со саглам тврдења за моралното поведение на девојчето, избегало та избегало. Не зборам за „јас мислам“ изјавите. Тоа е друго. Овие шо уверуваа за тоа каде е со кого е и шо праи.
Ах, камо таа среќа...
У својот двор не си гледаме, Бог да чува сме.
Многу сум лута, многу, многу.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.983
Поени од реакции
8.106
Ne mozam da ve razberam site sto kazvite sto kako ve nerviralo na fb, pa uste zaradi istresena glupost od nekoj/a, odma plukaj vrni po cel narod ( najmnogu mi odat na kur sto ke zavrsat so nesto vo stilot “makedoncinja “ I ne znam sto.
I mene me nerviraat mnogu raboti sto se slucuvaat na fb, ne sega nego odsekogas, ama jas ne ni vleguvam na fb,bas radi toa sto me nerviraat mnogu sranja, Chat pat koga ke se uklucam da vidam nesto sto me interesira, ne ni citam koj sto postiral pa za komentari da ne ni zboruvam.
Ne znam koj kurac dremite na tie socijalnite mrezi ako ve nerviraat.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
725
Поени од реакции
1.572
...не требаше да ги тргнат алфите од улиците, во цивилка брза ефикасна интервенција спасува многу ситуации кои за успешност треба такви обучени луѓе за брзо делување против вакви монструми, тероризам или било каков криминал, секундите значат успех!
Повеќе штета правеа отколку корист.Беа омразени меѓу народот, никој не ги сакаше.Типични арогантни сомнителни фаци.
Башка тоа што само во Скопје ги имаше.Скоро и да не знам за град како Велес некогаш Алфи да шетале и да реагирале во некој случај.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Повеќе штета правеа отколку корист.Беа омразени меѓу народот, никој не ги сакаше.Типични арогантни сомнителни фаци.
Башка тоа што само во Скопје ги имаше.Скоро и да не знам за град како Велес некогаш Алфи да шетале и да реагирале во некој случај.
Во Куманово ги имаше, ги средија шипците за една недела.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.149
Поени од реакции
16.485
Ne mozam da ve razberam site sto kazvite sto kako ve nerviralo na fb, pa uste zaradi istresena glupost od nekoj/a, odma plukaj vrni po cel narod ( najmnogu mi odat na kur sto ke zavrsat so nesto vo stilot “makedoncinja “ I ne znam sto.
I mene me nerviraat mnogu raboti sto se slucuvaat na fb, ne sega nego odsekogas, ama jas ne ni vleguvam na fb,bas radi toa sto me nerviraat mnogu sranja, Chat pat koga ke se uklucam da vidam nesto sto me interesira, ne ni citam koj sto postiral pa za komentari da ne ni zboruvam.
Ne znam koj kurac dremite na tie socijalnite mrezi ako ve nerviraat.
Не читам кпментари јас на фб, статуси споделуваат. Немаш промаш, значи и да сакаш да одбегниш нема каде.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Повеќе штета правеа отколку корист.Беа омразени меѓу народот, никој не ги сакаше.Типични арогантни сомнителни фаци.
Башка тоа што само во Скопје ги имаше.Скоро и да не знам за град како Велес некогаш Алфи да шетале и да реагирале во некој случај.
Алфа единица за прв одговор имаше во градови каде беа потребни и секогаш без ознаки, да и Велес имало.

Трансформирани во ЕИП се прва реакција на сериозни закани на територија на цело Скопје. И како таква таа единица оперира успешно, ги виде на некои видеа поврзани со случајов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom