Исчезнати лица

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.183
Поени од реакции
81.268
Мислењето на јавноста за богатењето на Мијалков не се промени ни малку по убиството на Смилковско од тоа што беше пред тој настан. Никој не го искористи тој настан за да прикрие свое богатење. За колку треба да бидеш професионалец за да изрешеташ дете од близина не знам баш, нити знам која им била спремноста на осудените. Знам само дека на првичното судење се избламиравме тотално како народ со повторено судење кое на крај го даде истиот резултат како и првото и шпекулации кои само им помогнаа на Албанците и Косово никад да не ни ги испорачаат двајца од директните извршители, кои нели невини и наместени од службите не кажаа ни едно издржано алиби и си провоцираат од Приштина во секоја прилика.
Косово владее со Илиридава.

Тоа што било вакво или онакво судењето за Смилковско не им дало повод на Албанците од Косово да ги засолнат и да не ги даваат починителите. Тие секако ги засолнија и не ги даваат починителите на убиството на Саздо, пљачкашите на Про-кредит и други банки кои најдоа засолниште во државата од која и влегоа овде, потоа починителите на нападот во Диво Насеље како и други. Какво и да било судењето, Косово не ги изручува на Македонија тие. Наместо тоа, косовските политичари слободно доаѓаат тука и кажуваат како ние треба да ја уредиме земјава, а мрежата на ДУИ во здравство направи бизнис со крадење на материјали и лекови од нашите установи и нивна продажба на косовските приватни клиники.
Но и покрај тоа, САД притиска за континуитетот на несебична подршка на Косово од страна на Илиридава.
.......
Не. Ако е на Косово девојчево, исто ко у Африка да е.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.188
Поени од реакции
35.130
Океј. Факт е дека имаат ете некои нови правила на работа наставниците денес и не е како што беше во наше време. Свесна сум дека тие вибер групи постојат и дека наставниците/професорите постојано ги известуваат родителите за нивните деца, ама не мислев јас дека толку тоа експресно и брзо функционира. Во 7 и 30 почнува часот, па одма во ете како што спомна некој 7 и 37 да известуваат кој дошол, а кој не на настава. Ќе пишам повеќе за групиве во некоја друга прилика, ама што се однесува за изостанување од часови оваа ситуација покажува дека таквиот пристап треба да биде оправдан.

Не знам колку сте имале искуство со пријавување во полиција, ама тие 60 минути што и останале на мајката, пак се премалку ( и покрај тоа што се треба да се одвива ескпресно брзо) за да го побара девојчето по другарчиња, кај татко и, евентуално роднини и пријатели, па тек тогаш да се јави во полиција, да каже што и како се случило, па да дојде полиција дома, да и земе изјава на мајката и да покренат постапка за барање на девојчето.

Без разлика на се, ако за 75 минути се одвивало сето ова, тогаш е за поздравување работата на полицајците.
Оооо, абе не знам што е толку тешко да разберете: мајката ПРИЈАВИЛА во полиција после 75 минути. Не почнала истрагата тогаш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Ама за волја на вистината времињата се целосно сменети од тогаш и сега, барем во Скопје.
Моите не знаеле каде сум од јутра до сутра, ама градот тогаш беше многу побезбеден за живот.

Порано по градовите живееле луѓе староседелци кои сите се знаеле меѓусебе, што многу ја намалува шансата да некој ти наштети. Или барем знаеш кој е проблематичен и се пазиш од него.
Сега не знам кои ми се првиве комшии. Константно нови луѓе, помош да ми треба, не знаеш на кого да се обратиш. Па некој може да влезе во станов до нас, јас нема да знам дека не е тој што живее таму, пошто 2 пати во живот сум го видел.

Порано постоеја закони, имаше казни, не беше распуштено како сега. Сега мајка ми кога ќе отиде до ГТЦ со некоја пријателка навечер, умирам од грижи да не ја нападне некој за да ограби стара жена. Или да не и се пуштат 100 кучиња потшо си шетаат ко на пазар низ цел град.
Имаше улични кучиња, ама никогаш немало групи од по 20 кучиња насекаде низ градот.
Кога сме се тепале како деца, немало коростење ножеви и пиштоли. Се измени времето, во поглед на безбедноста нема никаква споредба.
Види го сообраќајот сега, види го порано. На секое метро може да те згази кола, никој не ти застанува на пешачки.
Тротоарите запоседнати со коли, сакал неќел како пешак МОРА да одиш по улица.

Апсолутно нема споредба во нашето време и сегашното.
И јас како дете кое морало низ цело детство пешко да оди по цел град, фатив дел од ова неубаво време каде што по ем можеше да те нападнат разни групи за рекет (во тоа време панкери, скинери, металци) или да те нападне некој за да те ограби (воглавно циганарија) или едноставно да те нападнат од етнички причини. Сум се наоѓал во секакви ситуации и сум тепал и ме тепале, ама барем во тоа време немало бодење сл ножеви.
Сега ќе пуштиш дете до парк, ќе го избодат со ножеви за да му земат мобилен, ќе го расклоцаат, цел живот траума ќе има.

Во наше време бегавме од венаши за да не ти се залепат да те замараат, сега имаш еден куп манијаци што порано го немало. Луѓето сега имаат достапност до интернет, добиваат секакви идеи, поосамени се, нема дружба како порано.

Воопшто не замерувам што сега се потпрепатливи родителите од порано.
Друже освен за колите и за тоа што не ги познаваш комшиите, за другото не се согласувам.

И кога бевме деца имаше багабонти и криминал, и сега, а народот беше уште во поголема криза и секој можеше да те преебе за ич пари. Впрочем во тоа време имаше повеќе "прави криминалци", не партиски поттрчковци, оди во темата за криминалци и прашај.

2000и некоја, не памтам точно колку години бев, во Прилеп во тепачка му го закачи ножот ко од шала, уште ја паметам сликата пред мене. Се имаме толчени упм, јас израснат сум во гадна населба, преку неколку куќи на комшијата 2 пати му фрлаа кашикара дома, и му ја палеа колата од што беше "убав човек".

Другар мој на одмор во Охрид го прекршија од ќотек, идиотите го пуцаа со клоци во глава и се опоравуваше во темна соба 8 месеци, околу 2007ма.

Комшијата ја избоди жена му 19 пати со нож, го имаше и по медиуми, внукот негов со чифте го испукаа во едно село влегол да пљачка а газдите дома, претходно неколку години и се обид за киднапирање, го викнале во кола демек да им покаже каде е излезот од градот и нагазиле, за среќа носел џебно ноже со него и му го закачил во нога го паметам и типчето.
Пљачкање на секој чекор, поштенското комбе со 400к внатре на петлата за БТ го запреа со калаши, куќа во маалото не остана необиена оти со тутунот после 3 ноќе немаше живо пиле дома. Абе буквално секој втор ден имаше некое срање, се испукаа во кафеана, имаше едни од тигрите што се дигнаа во воздух пак во кафеана, а демек мал град.

Се ова беше после 2001ва, да му ебам мајката имавме војна, претходно Србија беше бомбардирана и донесоа едно чудо избеглици од горе, шверц се правеше упм, тензија меѓу националностите, тензија меѓу партии, навивачи, масовни отпуштања и депресија колку сакаш. Ако споредам во какво срање време живеевме, ова е рекреација.

Во училиште се лупавме секој ден, нон стоп имаше собирања и некој некого бркаше за ќотек, учителите уште навиваа, а не да викаат родители.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.188
Поени од реакции
35.130
Добро безвезе прашав ние не знаеме дали е вклучен, исклучен ама родителиве, другарките, другарите кој и има нејзин број ако вртеле сигурно знаат дали ѕвони, дали е исклучен што и да сигнализира при вртење на бројот. Може не знам таа информација нешто ќе помогне во ситуацијава.
@MARCELLO , првата информација што ја споделија беше дека телефонот и бил исклучен само неколку минути откако излегла од дома. Тоа значи дека уште и е исклучен, никој не може да и ѕвони. И сите го знаат тоа, и да вртат - џабе. Дали мислиш дека ако била достапна на телефон немало веднаш да ја лоцираат?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.402
Поени од реакции
28.349
Друже освен за колите и за тоа што не ги познаваш комшиите, за другото не се согласувам.

И кога бевме деца имаше багабонти и криминал, и сега, а народот беше уште во поголема криза и секој можеше да те преебе за ич пари. Впрочем во тоа време имаше повеќе "прави криминалци", не партиски поттрчковци, оди во темата за криминалци и прашај.

2000и некоја, не памтам точно колку години бев, во Прилеп во тепачка му го закачи ножот ко од шала, уште ја паметам сликата пред мене. Се имаме толчени упм, јас израснат сум во гадна населба, преку неколку куќи на комшијата 2 пати му фрлаа кашикара дома, и му ја палеа колата од што беше "убав човек".

Другар мој на одмор во Охрид го прекршија од ќотек, идиотите го пуцаа со клоци во глава и се опоравуваше во темна соба 8 месеци, околу 2007ма.

Комшијата ја избоди жена му 19 пати со нож, го имаше и по медиуми, внукот негов со чифте го испукаа во едно село влегол да пљачка а газдите дома, претходно неколку години и се обид за киднапирање, го викнале во кола демек да им покаже каде е излезот од градот и нагазиле, за среќа носел џебно ноже со него и му го закачил во нога го паметам и типчето.
Пљачкање на секој чекор, поштенското комбе со 400к внатре на петлата за БТ го запреа со калаши, куќа во маалото не остана необиена оти со тутунот после 3 ноќе немаше живо пиле дома. Абе буквално секој втор ден имаше некое срање, се испукаа во кафеана, имаше едни од тигрите што се дигнаа во воздух пак во кафеана, а демек мал град.

Се ова беше после 2001ва, да му ебам мајката имавме војна, претходно Србија беше бомбардирана и донесоа едно чудо избеглици од горе, шверц се правеше упм, тензија меѓу националностите, тензија меѓу партии, навивачи, масовни отпуштања и депресија колку сакаш. Ако споредам во какво срање време живеевме, ова е рекреација.

Во училиште се лупавме секој ден, нон стоп имаше собирања и некој некого бркаше за ќотек, учителите уште навиваа, а не да викаат родители.
Споредуваш маалски тепачки со организиран криминал. Сите сме се тепале и школо на школо и по утакмици и по населби, едни црвени згради други бели и милион други тепапачки. Само како што кажа @Saber Rider, се остануваше на клоци и боксови. Немаше ножеви и пиштоли. Знам дека не си во државава веќе, ниту јас, ама еве следно идење побарај ме за пиво да пиеме да ти докажам колку лесно се наоѓа пиштол во денешно време на пример.
Порано 5 пати сме размислувале дали камен да земеме да не дупнеме нечија глава, денес пола од децава носат ножеви. Нејсе, да не ја тераме темава офтопик.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
828
Поени од реакции
1.295
Не сум добро известен ама можи и да се дај потерница и да се провери во околината за чупево. Колку пати низ историјата се случило чоек да нема а всушност бил киднапиран од страна на комшијата и да не е најде години.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Можам да замислам како им е на рлдителите, ужас.
Пред неколку месеци ќерка ми (2 гпдишна) ни се "изгуби" за 20 - 30 минути жена ми мозочен напад ќе имаше, а јас не знаев како ми одеа нозете воопшто, секакви сценарија ми се појавуваа, ужас. Во еден момент ми текна на татко ми и му се јавувам го прашувам каде е и ми вика у нива и одма почнувам да го пцујам се и сешто пошто знаев дека он ја земала без да ни спомне воопшто.
Се надевам ова да е бегање од дома и да ја најдат жива и здрава.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Прво скокни, па кажи оп. На крај е до човекот највеќе, без оглед какви методи на воспитување си применувал ти.

Имав еден вујко, тешка бараба бил/беше уште од мал, од 10 школи го избркале, не завршил ни средно, работел се и сешто од 15 - 16 години, од што не знаел што да му прави, дедо ми го земал каишот и го млател со него у када со врела вода. И што мислиш дека бидна со него? Стана пијаница и осстана пијаница до крај на живот и умре од рак.

И се слагам со @Saber Rider , дека ниту Скопје, ниту па светот се ко што беа во 80 ти - 90 ти. Ниту тогаш имало толку луѓе и сообраќај, ниту па имало толку криминал и етнички тензии во Скопје, а ниту толку муслимани спремни да кољат каури. Еве, можда у турско било позаебано.
Јас не викам да ги тепаат, туку да ги научат на реалноста.
Реалноста е дека нема верба на никој, дури ни на роднините и пријателите, јас сум така воспитан, и во живот не ме пипнале со рака.

Во основно знаев да ги склопам и расклопам сите пушки дома со врзани очи, стариот ме научи да пукам уште како дете и ми имаше кажано, ако некогаш е некој од семејството нападнат да грабнам оружје во рака и да не мислам 2 пати ако треба да се употреби.
Сестра ми сум ја чувал уште кога бев 6 години, сами дома. Сум работел во трговија уште на 7 години, печурки имам собирано низ Мариово на таа возраст во зони каде потскок и шарка се сретнуваат секој ден плус секаков дивеч, па еве ме пак сум жив и здрав.
На село сум се пентерел на стог да редам тонги сено и слама уште во основно, колата ја зедов без да знаат моите на 12 и ја гребнав 2цм на гаража, па ме научија да возам оти некој требаше да оди на тутун, работта не смее да застане.
Се ова ме има научено да се снајдам во секакви услови, и ме ми пречело туку напротив ми било од корист.

Небаре на нашите не му било грижа, или пак лепота му е да бе пуштат на гурбет во земји каде не знаеш никого, само јбг, се е за подобро утре и останува да се надеваш дека се ќе биде ок.

Се е ова припрема за животот, челичење, и поарно да го научиш тогаш, отколку кога ќе треба да одговараш за твои деца или фамилија.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
20.814
Рутава на движење дома<>школо и каде и е последно лоциран телефонот мене ми укажува на тоа дека веќе била во автомобил со правец на движење Ѓорче (или Центар) пред да го исклучи, и викам автомобил зашто да била во бус мала е веројатноста дека немало некој да ја примети ( чека на постројка, ќе влезе во бус од сабајле е гужва).
Ако некој ја собрал од пред зграда ќе се движел по Илинденска, што значи некаде попатно во Дебар Маало е собрана со кола или некој ја собрал од Партизанска.
Мене ми делува на договорена работа, дека се чекала со некого и најверојатно 200% сум сигурен дека тој некој (или некои) ја чекал/е на договрено место, сама доброволно влегла и дека се познавале или комуницирале со тој/тие што ја собрал/е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Споредуваш маалски тепачки со организиран криминал. Сите сме се тепале и школо на школо и по утакмици и по населби, едни црвени згради други бели и милион други тепапачки. Само како што кажа @Saber Rider, се остануваше на клоци и боксови. Немаше ножеви и пиштоли. Знам дека не си во државава веќе, ниту јас, ама еве следно идење побарај ме за пиво да пиеме да ти докажам колку лесно се наоѓа пиштол во денешно време на пример.
Порано 5 пати сме размислувале дали камен да земеме да не дупнеме нечија глава, денес пола од децава носат ножеви. Нејсе, да не ја тераме темава офтопик.
Оружје се наоѓаше секогаш, само не те интересирало или не си ги знаел луѓето. Ножеви се носеа исто, и имаше бодење и тогаш, а и пукања.
Организираниот криминал постоеше отсекогаш, разликата е што тогаш го правеа криминалци и жестоки момци, а сега шминкери и партиски ботови.

Па 2000ти години имаш истраги за трговија со органи во тој регион, сигурно не се оти им текнало да си губат време.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.823
Поени од реакции
18.489
Јас не викам да ги тепаат, туку да ги научат на реалноста.
Реалноста е дека нема верба на никој, дури ни на роднините и пријателите, јас сум така воспитан, и во живот не ме пипнале со рака.

Во основно знаев да ги склопам и расклопам сите пушки дома со врзани очи, стариот ме научи да пукам уште како дете и ми имаше кажано, ако некогаш е некој од семејството нападнат да грабнам оружје во рака и да не мислам 2 пати ако треба да се употреби.
Сестра ми сум ја чувал уште кога бев 6 години, сами дома. Сум работел во трговија уште на 7 години, печурки имам собирано низ Мариово на таа возраст во зони каде потскок и шарка се сретнуваат секој ден плус секаков дивеч, па еве ме пак сум жив и здрав.
На село сум се пентерел на стог да редам тонги сено и слама уште во основно, колата ја зедов без да знаат моите на 12 и ја гребнав 2цм на гаража, па ме научија да возам оти некој требаше да оди на тутун, работта не смее да застане.
Се ова ме има научено да се снајдам во секакви услови, и ме ми пречело туку напротив ми било од корист.

Небаре на нашите не му било грижа, или пак лепота му е да бе пуштат на гурбет во земји каде не знаеш никого, само јбг, се е за подобро утре и останува да се надеваш дека се ќе биде ок.

Се е ова припрема за животот, челичење, и поарно да го научиш тогаш, отколку кога ќе треба да одговараш за твои деца или фамилија.
Стварно не е темава за воспитување ама реалноста ќе ги научи сама, секогаш постои потешкиот начин.

Она што сакав да кажам е дека можеш на некој да му го покажеш патот, ама не можеш да го одиш место него, до него самиот е што ќе направи. И се слагам дека не треба никој да биде израснат во стаклено ѕвоно, пошто когаш тогаш ќе треба да се соочи со реалноста и ќе му биде доста потешко така.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.697
Поени од реакции
3.854
Има гласини од деца во Песталоци дека девојчето било повлечено ,не се дружело многу и имала некој дечко наркоман.
(најверојатно прилично постар од нејзе)
Ова ми е информација од братучетка помлада и најверојатно кружи помеѓу основците и средношколците, а сигурен сум дека и полицијата е запознаена веќе(ваљда).
Не тврдам ништо , ама држи вода ова донекаде.
Се извинувам однапред ако некој веќе спомнал за ова , не ја пратам темава тековно... чим до мене стигна значи голем број на луѓе знаат.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
828
Поени од реакции
1.295
Има гласини од деца во Песталоци дека девојчето било повлечено ,не се дружело многу и имала некој дечко наркоман.
(најверојатно прилично постар од нејзе)
Ова ми е информација од братучетка помлада и најверојатно кружи помеѓу основците и средношколците, а сигурен сум дека и полицијата е запознаена веќе(ваљда).
Не тврдам ништо , ама држи вода ова донекаде.
Се извинувам однапред ако некој веќе спомнал за ова , не ја пратам темава тековно... чим до мене стигна значи голем број на луѓе знаат.
Ништо чудно. Има полно случаеви кај шо копуци такви носат жени на место кај шо нема жив пес, таму ги убиваат и ги фрлаат негде телата или закопуваат, то обично по планини.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Да не била таа порака од наставничката, ризикот е ако се случи ваква ситуација, наместо одма, во полиција да се пријави 4-5 саати покасно, до тогаш, од Скопје у било која соседна држава можеш да влезеш.
И сега неможе да е во ниедна држава чим одма јавиле, а?

Друг ми е муабетот, вакви случаи има секојдневно по стотици, се исклучуваат телефони, се кријат деца од родителите, и воопшто не се алармира јавноста уште првите часови и на крај све завршува позитивно. Замисли сите овие случаи да се пријавуваат во полиција која шизофренија би се случувала.

Муабетот ми е дека доста веројатно позади случкава има приказна, затоа и итното алармирање и кај наставничката и кај полицијата и во јавноста. Сакам да кажам џабе ги носат децата у школо со коли и неможе да се помине околу школите, не верувам дека е организирана група што киднапира деца, туку е случај со свои специфики и историја.

А сега што ќе следи е јавување на секое каснење во школо и ќе се крева хистерија на секое. И на крај апел од полицијата да се смири хистеријата.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.680
Поени од реакции
17.441
Ништо чудно. Има полно случаеви кај шо копуци такви носат жени на место кај шо нема жив пес, таму ги убиваат и ги фрлаат негде телата или закопуваат, то обично по планини.
Ако се вистина гласините шо го сподели членот, ќе го земам за пример и постот на Гигс дека девојчето најверојатно е своеволно избегано со дечкото или кој и да е.
На тие години свашта му се врти на децата во памет, па и уште ако се имаат нешто дома налутено, не треба многу.
Сигурно се земаат во предвид сите фактори, мајката сигурно нема да изнесе детали од семејството во јавноста.
Тешки тоа да е во прашање и за брзо да си се врати дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom