Исчезнати лица

Член од
17 декември 2019
Мислења
2.034
Поени од реакции
3.572
Mene deteto za sekunda mi se izgubi, vrakjajki se od plaza, mu padnalo koficeto pa otislo da go izmie u moreto.. a ti baraj go trazi go, ama srekja brzo bese za 5 min go zabelezavme tamu na mestoto blisku cadorot kaj sto go imavme prethodmo staveno
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Ај вака.Да бидеме реални.Овоа со пријавувањево по толку многу краток период се должи на оноа "лигавото" кај денешните модерни наставнички и мајки.
Нема потреба да се паничи веднаш после толку краток период.
Е сега, тоа што се погодило баш во овој случај да имаат право и мајката и наставничката е сосема друг муабет.

Не сакам да држам демагогии, ама во наше време сме се колеле, беселе, тепале, крвотници сме иделе дома, не немало со саати, па пак нашите родители не кревале паника.А не беше така одамна, 89-та генерација сум.

Денешниве родители и деца ептен ми се лигави по карактер.Убаво пиша Лестер, кога ќе пораснат нема да бидат способни да се соочат со реалниот свет.Како некој изгубени гуштери ќе бидат.
Друже имав колега што секое утро се ебаваше да го носи детето во училиште со кола, и не му беше по пат. Немав појма колку години е и каде учи, се додека не се испушти низ муабет дека бил 13год :)
Во 8мо одделение секој ден го носеше со кола, а училиштето неполни 2км од дома :tapp:

Во цел живот, дали 2 пати запали стариот мој кола во апла јако невреме, сум шлапал пешадија низ секакви услови.
Прва година на факс не ни дојдоа да ме упишат во Скопје, сами со другари сме се ебавале да најдеме институции, студентски домови и станови под кирија, дури со воз си ги носев и работите за вселување, а во тоа време немавме ни мобилни со навигација, ни интернет на моб, и во Скопје имав стапнато едвај 2 пати на екскурзија.


Да не звучам како старците, ама новиве дечки се размазани и надвор од реалноста.
Имам мислам пишувано, на сред интервју, на прашање кои се очекувањата за плата кандидатка родена 2000та, побара да се јави дома да ги праша родителите за совет :D
Замисли во иднина колку ќе преземе одговорност, и колку ќе знае каде тера, па под притисок...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Друже имав колега што секое утро се ебаваше да го носи детето во училиште со кола, и не му беше по пат. Немав појма колку години е и каде учи, се додека не се испушти низ муабет дека бил 13год :)
Во 8мо одделение секој ден го носеше со кола, а училиштето неполни 2км од дома :tapp:

Во цел живот, дали 2 пати запали стариот мој кола во апла јако невреме, сум шлапал пешадија низ секакви услови.
Прва година на факс не ни дојдоа да ме упишат во Скопје, сами со другари сме се ебавале да најдеме институции, студентски домови и станови под кирија, дури со воз си ги носев и работите за вселување, а во тоа време немавме ни мобилни со навигација, ни интернет на моб, и во Скопје имав стапнато едвај 2 пати на екскурзија.


Да не звучам како старците, ама новиве дечки се размазани и надвор од реалноста.
Имам мислам пишувано, на сред интервју, на прашање кои се очекувањата за плата кандидатка родена 2000та, побара да се јави дома да ги праша родителите за совет :D
Замисли во иднина колку ќе преземе одговорност, и колку ќе знае каде тера, па под притисок...
Татко ми дозна дека сум на факс тек кога му кажав дека дипомирав.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.843
Поени од реакции
10.155
Ај вака.Да бидеме реални.Овоа со пријавувањево по толку многу краток период се должи на оноа "лигавото" кај денешните модерни наставнички и мајки.
Нема потреба да се паничи веднаш после толку краток период.
Е сега, тоа што се погодило баш во овој случај да имаат право и мајката и наставничката е сосема друг муабет.

Не сакам да држам демагогии, ама во наше време сме се колеле, беселе, тепале, крвотници сме иделе дома, не немало со саати, па пак нашите родители не кревале паника.А не беше така одамна, 89-та генерација сум.

Денешниве родители и деца ептен ми се лигави по карактер.Убаво пиша Лестер, кога ќе пораснат нема да бидат способни да се соочат со реалниот свет.Како некој изгубени гуштери ќе бидат.
Апсолутно се согласувам. Дури и во Америка до крај на 80ти години во 22 часот одеше реклама „Сега е 22 часот. Дали знаете каде ви се децата?„


 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
Дете може да ти исчезне од видик за 1 минута, верувај дека некогаш чекање 10 мин за да се реагира се многу. Најверојатно мајката си го знае нејзиното дете најдобро, затоа и веднаш пријавила. Сигурно не било својствено за девојчето да касни/бега од часови, а и кај ќе оди во 7:30 наутро аманте.

Затоа се викаат ИТНИ служби. Бидејќи во такви моменти немаш момент да седнеш и да разглабаш дали некоја ситуација е лажна узбуна или не. Некогаш и секунди значат.
Затоа и амбер алертот за кој толку се труби се праќа како бродкаст веднаш по дојавата во полиција. Прво се праќа алертот, па се започнува со работа на случајот. Конкретно за овие случаи со исчезнати малолетници ( под малолетник е и 2-3 годишно дете како и 14 годишно ) треба да се реагира експресно, од родители до полиција. Едноставно кога се работи за деца нема нешто како лажна узбуна.
Ако почне да се реагира на секое моментално исчезнување така панично, знаеш каков покољ ќе настане?
Луѓето ќе почнат да се допуштаат и при најбезвезе ситуации да пријавуваат во полиција исчезнати деца.Полицијата ќе треба буквално сите можни ресурси да ги става на располагање, а верувај ми, тоа не е баш паметна работа.
Дури и ФБИ за вакви работи има јасно дефинирани правила, кога и при какви ситуации да се реагира сериозно.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
986
Поени од реакции
3.969
Друже имав колега што секое утро се ебаваше да го носи детето во училиште со кола, и не му беше по пат. Немав појма колку години е и каде учи, се додека не се испушти низ муабет дека бил 13год :)
Во 8мо одделение секој ден го носеше со кола, а училиштето неполни 2км од дома :tapp:

Во цел живот, дали 2 пати запали стариот мој кола во апла јако невреме, сум шлапал пешадија низ секакви услови.
Прва година на факс не ни дојдоа да ме упишат во Скопје, сами со другари сме се ебавале да најдеме институции, студентски домови и станови под кирија, дури со воз си ги носев и работите за вселување, а во тоа време немавме ни мобилни со навигација, ни интернет на моб, и во Скопје имав стапнато едвај 2 пати на екскурзија.


Да не звучам како старците, ама новиве дечки се размазани и надвор од реалноста.
Имам мислам пишувано, на сред интервју, на прашање кои се очекувањата за плата кандидатка родена 2000та, побара да се јави дома да ги праша родителите за совет :D
Замисли во иднина колку ќе преземе одговорност, и колку ќе знае каде тера, па под притисок...
А да не се навраќаме назад една генерација кога нашите немале уопште мобилен

Или не дај Боже две уназад кога дедовците иделе во Австралија со брод по 2 месеца ни ги знаат кај се ни што прават, или кој има баби дедовци Егејци ќе ме разбере, баба ми од Лерин 6 години сама у Полска во дом, нејзините не ни знаеле дали е жива ни уопште каде е кога дошла во Скопје едвај се нашле и тек тогаш дознале што се случува

Што викаш да не звучиме ко старците и се е релативно, али стварно овие најмалите се куртон размазени генерации а родителите се највеќе криви два пати да не дигне детето телефон мама одма дига паника им ѕвонат по 100 пати ги фрустрираат, ако толку се плашиш живеј у помал град или не го пуштај уопште детето да излага ебате беља ебате
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.650
Поени од реакции
70.639
Друже имав колега што секое утро се ебаваше да го носи детето во училиште со кола, и не му беше по пат. Немав појма колку години е и каде учи, се додека не се испушти низ муабет дека бил 13год :)
Во 8мо одделение секој ден го носеше со кола, а училиштето неполни 2км од дома :tapp:

Во цел живот, дали 2 пати запали стариот мој кола во апла јако невреме, сум шлапал пешадија низ секакви услови.
Прва година на факс не ни дојдоа да ме упишат во Скопје, сами со другари сме се ебавале да најдеме институции, студентски домови и станови под кирија, дури со воз си ги носев и работите за вселување, а во тоа време немавме ни мобилни со навигација, ни интернет на моб, и во Скопје имав стапнато едвај 2 пати на екскурзија.


Да не звучам како старците, ама новиве дечки се размазани и надвор од реалноста.
Имам мислам пишувано, на сред интервју, на прашање кои се очекувањата за плата кандидатка родена 2000та, побара да се јави дома да ги праша родителите за совет :D
Замисли во иднина колку ќе преземе одговорност, и колку ќе знае каде тера, па под притисок...
Ама за волја на вистината времињата се целосно сменети од тогаш и сега, барем во Скопје.
Моите не знаеле каде сум од јутра до сутра, ама градот тогаш беше многу побезбеден за живот.

Порано по градовите живееле луѓе староседелци кои сите се знаеле меѓусебе, што многу ја намалува шансата да некој ти наштети. Или барем знаеш кој е проблематичен и се пазиш од него.
Сега не знам кои ми се првиве комшии. Константно нови луѓе, помош да ми треба, не знаеш на кого да се обратиш. Па некој може да влезе во станов до нас, јас нема да знам дека не е тој што живее таму, пошто 2 пати во живот сум го видел.

Порано постоеја закони, имаше казни, не беше распуштено како сега. Сега мајка ми кога ќе отиде до ГТЦ со некоја пријателка навечер, умирам од грижи да не ја нападне некој за да ограби стара жена. Или да не и се пуштат 100 кучиња потшо си шетаат ко на пазар низ цел град.
Имаше улични кучиња, ама никогаш немало групи од по 20 кучиња насекаде низ градот.
Кога сме се тепале како деца, немало коростење ножеви и пиштоли. Се измени времето, во поглед на безбедноста нема никаква споредба.
Види го сообраќајот сега, види го порано. На секое метро може да те згази кола, никој не ти застанува на пешачки.
Тротоарите запоседнати со коли, сакал неќел како пешак МОРА да одиш по улица.

Апсолутно нема споредба во нашето време и сегашното.
И јас како дете кое морало низ цело детство пешко да оди по цел град, фатив дел од ова неубаво време каде што по ем можеше да те нападнат разни групи за рекет (во тоа време панкери, скинери, металци) или да те нападне некој за да те ограби (воглавно циганарија) или едноставно да те нападнат од етнички причини. Сум се наоѓал во секакви ситуации и сум тепал и ме тепале, ама барем во тоа време немало бодење сл ножеви.
Сега ќе пуштиш дете до парк, ќе го избодат со ножеви за да му земат мобилен, ќе го расклоцаат, цел живот траума ќе има.

Во наше време бегавме од венаши за да не ти се залепат да те замараат, сега имаш еден куп манијаци што порано го немало. Луѓето сега имаат достапност до интернет, добиваат секакви идеи, поосамени се, нема дружба како порано.

Воопшто не замерувам што сега се потпрепатливи родителите од порано.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
Случкава е само причина плус да им свирнат во глава алармите на сите родители. Не верувам дека после ова што се случи на сред бел ден некој родител нема да паничи ако не си го добие детето на телефон и ако не знае каде е.
Случкава само дополнително ќе ги разлигави.Ништо повеќе.
Што е најтрагичното, поради вакви случки рајата бара што е можно поголема полициска контрола, а тоа воопшто не е добро за нас обичните луѓе.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
По коментариве на постот на мајката, а и некои коментари тука, можеме да заклучиме дека најзатуцаниот народ, најнеинтелигентните луѓе, огоромен број неписмен народ, кој се школкувал во последниве 35-45 години, живеат во оваа црна дукпа, по име Македонија. Не знае правлино да пишува, ама у коментари објаснува на мајката, да им каже у полиција како да го лоцираат телефонот. Малоумен, прост народ врти на телефонот на мајката да праша дали ја нашле. Не може да склопи просто проширена реченица, ама у коментари објаснува на мајката и на полицијата дека треба да ги прашаат другарките и сестрата, дека сигуно знаат нешто, да провереле камери. Само по кометарите на еден ваков случај ќе го видиш нивото на свест, логично расудување, култура кај народот, ништо друго не ти треба.

@Curva_sud Кога се работи за исчезнување на малолетни лица, бар јас што памтам во последниве 10-15 години, полицијата реагира во истиот момент кога ќе биде пријавено исчезнување. Кога се работи за деца нема време за чекање, иначе не е 24 часа, туку 48 часа. Обично толку се чека ако исчезне возрасно лице, и тоа не секогаш. Ако има јасни индиции дека се работи за киднапирање, или исчезнатиот има некоја здравствена состојба, може и одма да се реагира.
@jamajka Апсолутно е нормално и исправно, наставничката да ги контактира родителите дека детето не е во школо, ако предходно родителот не ја известил дека ќе отсуствува. Со самото тоа што детето не е таму каде што треба да е, значи дека нешто не е во ред. Е сега дали детето решили да бега од час (што со овај начин на комуникација треба да го одврати детето од таква идеа) или не дај боже се случи нешто како ова, клучно е родителот да знае што му се случува со детето, за да може да реагира. Да не била таа порака од наставничката, ризикот е ако се случи ваква ситуација, наместо одма, во полиција да се пријави 4-5 саати покасно, до тогаш, од Скопје у било која соседна држава можеш да влезеш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.823
Поени од реакции
18.489
Друже имав колега што секое утро се ебаваше да го носи детето во училиште со кола, и не му беше по пат. Немав појма колку години е и каде учи, се додека не се испушти низ муабет дека бил 13год :)
Во 8мо одделение секој ден го носеше со кола, а училиштето неполни 2км од дома :tapp:

Во цел живот, дали 2 пати запали стариот мој кола во апла јако невреме, сум шлапал пешадија низ секакви услови.
Прва година на факс не ни дојдоа да ме упишат во Скопје, сами со другари сме се ебавале да најдеме институции, студентски домови и станови под кирија, дури со воз си ги носев и работите за вселување, а во тоа време немавме ни мобилни со навигација, ни интернет на моб, и во Скопје имав стапнато едвај 2 пати на екскурзија.


Да не звучам како старците, ама новиве дечки се размазани и надвор од реалноста.
Имам мислам пишувано, на сред интервју, на прашање кои се очекувањата за плата кандидатка родена 2000та, побара да се јави дома да ги праша родителите за совет :D
Замисли во иднина колку ќе преземе одговорност, и колку ќе знае каде тера, па под притисок...
Прво скокни, па кажи оп. На крај е до човекот највеќе, без оглед какви методи на воспитување си применувал ти.

Имав еден вујко, тешка бараба бил/беше уште од мал, од 10 школи го избркале, не завршил ни средно, работел се и сешто од 15 - 16 години, од што не знаел што да му прави, дедо ми го земал каишот и го млател со него у када со врела вода. И што мислиш дека бидна со него? Стана пијаница и осстана пијаница до крај на живот и умре од рак.

И се слагам со @Saber Rider , дека ниту Скопје, ниту па светот се ко што беа во 80 ти - 90 ти. Ниту тогаш имало толку луѓе и сообраќај, ниту па имало толку криминал и етнички тензии во Скопје, а ниту толку муслимани спремни да кољат каури. Еве, можда у турско било позаебано.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
Ако почне да се реагира на секое моментално исчезнување така панично, знаеш каков покољ ќе настане?
Луѓето ќе почнат да се допуштаат и при најбезвезе ситуации да пријавуваат во полиција исчезнати деца.Полицијата ќе треба буквално сите можни ресурси да ги става на располагање, а верувај ми, тоа не е баш паметна работа.
Дури и ФБИ за вакви работи има јасно дефинирани правила, кога и при какви ситуации да се реагира сериозно.
Фала богу па денес се може да се изгугла, дури и совети од ФБИ како да се постапи доколку имате сомневање дека детето ви го нема. При што првата реченица е “time is of the absolute essence”.
Не за џабе секоја понормална држава има автоматски систем за известување на родителите веднаш доколку детето не е во школо. Да, во најголем број случаи причината за отсуство ќе биде банална, но зошто да се пуштат низ вода тие неколку кога навистина ќе се работи за нешто сериозно.

И муабетиве дека новите генерации се размазени уопште не држат вода. Децата денес се неспоредливо изложени на поголем број опасни ситуации него ние, психопати има на секој чекор, што во реален,што во виртуелен свет.
Многу пати и форумов бил сведок за тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.652
Поени од реакции
36.317
...пред неколку години, бев сведок на една случка во еден етно ресторан некаде настрана, каде на газдата му беше украдено ново и скапо возило од паркингот, но пред да се јават во полиција се јавил кај некој негов близок кој највероватно бил на некоја функција според разговорот, кој му кажал да не се јави на полиција додека не заврти тој некој телефон да провери нешто, за само 15 минути, се прејавил и им кажал некоја понуда. Газдата засекиран ја викнал жената од друга просторија и седнаа на една маса во ресторанот (немаше други гости), па онака послободно разговараа без да ми дадат мене внимание.
...тој и рекол на жената дека се исконтакитрало со некоја група која вршеле такви работи и дека колата веќе била блиску до некој прилаз за Албанија, кај Ќафасан, за да ја вратат барале 2000 евра, што да направат да се јават во полиција да пријават кражба или да ја прифатат понудата со што пријателот им кажал дека за 15 минути треба да одговорат или веќе нема да го видат автомобилот, овие решиле да не се јават во полиција туку да платат, се раздвижиле се јавиле на телефон прифаќајќи ја понудата и двајцата излегоа од ресторанот, јас останав уште некое време да завршиме со ручекот и веќе се стемнуваше станав да си одам, а на паркингот некоја кола не знам која марка нова гланц како газдата со радост ја гали, замислите му го вратиле „поштено“ автомобилот со договор да се плати и му ја донесоа пак на исто место од каде ја мавнале!

...што ми беше зборот, ако се изнесе од МКД тоа што е украдено, киднапирано, многу тешко или веќе нема шанси истото да се пронајде, а најмалку да се врати, затоа брзата и итната акција е многу важна постапка при такви ситуации да не излезе вон граници.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.565
Поени од реакции
3.897
И тоа е нејасно, ама па мене ми е уште понејасна причината за убиството од овие што се затворени.
Демек сакале да шират страв кај христијанското население. Па земале убиле 4 деца вон Скопје и еден постар човек.
Да биле такви болни фанатици по исламот, ќе почекале уште 2 дена и масакр ќе направеле пред Соборна. Не 5, 500 луѓе ќе утепале.
Да им било намерата да не ги фатат, фино лепо ќе избегале во Косово, немало да си се вратат дома по извршување на убиството во Смилковци.
Зарем оние копачи што се затворени, навистина би можеле толку професионално убиство да извршат? Начинот на кои се стрелани децата е класична егзекуција, за која треба многу поголема обука од пукање на свадби.

Што доби владата?
Прво, владата не е само македонската страна, туку и албанската. Со сите вакви меѓуетнички немири, се зголемува гласачкото тело на ДУИ кои продаваат ветер во магла на слепците од нивна националност.
Уште нешто во кое силно верувам е дека ги наместија луѓето да изгинат во Куманово во 2015. Чиста местенка, платеници од едната страна кои мислат дека ќе бидат нападнати од обични џандари, наши специјалци од друга страна дојдени со полесно вооружување да разбијат дилерска група.
Едноставно овие настани се прават за класично забошотување на јавноста. Која е позадината? Па кражба на државата, место да џавкаме кој колку украл и каква превара направил, ќе се занимаваме со вакви настани.
Има некој што верува дека Вејце и Карапалак не се местенка во која се вклучени наши структури?
Цела се парите, личен ќар. Па не излегуваме јас и ти со по 100 стана и цела империја од која ќе живеат уште 3 наши генерации после еден изборен мандат, туку политичариве кои биле на власт во тие моменти.
Мислењето на јавноста за богатењето на Мијалков не се промени ни малку по убиството на Смилковско од тоа што беше пред тој настан. Никој не го искористи тој настан за да прикрие свое богатење. За колку треба да бидеш професионалец за да изрешеташ дете од близина не знам баш, нити знам која им била спремноста на осудените. Знам само дека на првичното судење се избламиравме тотално како народ со повторено судење кое на крај го даде истиот резултат како и првото и шпекулации кои само им помогнаа на Албанците и Косово никад да не ни ги испорачаат двајца од директните извршители, кои нели невини и наместени од службите не кажаа ни едно издржано алиби и си провоцираат од Приштина во секоја прилика.
За Куманово веќе е друг муабетот со состојбата во државата во тоа време и со "маглата" за што точно се случи таму.
Забегавме од темата ама и Вејце и Карпалак иако двете од 2001ва се тотално различни работи. За Карпалак не знам ама Вејце како одминува времето и како се повеќе зборат за настанот директните учесници таму, за жал се повеќе мислам дека е до невнимателност на нашите отколку до некакво предавство. Баш последниов месец има две многу добри интервјуа околу Вејце, едното на Стојанче кај Стефан Лазаров, другото на главниот на битолските полицајци кај Патриотско Друштво. Погледни ги на ЈуТјуб, ќе видиш дека и двајцата не посочија никакви предавства и повеќе се на ставот дека сите во тој дел требале да бидат повнимателни со патролирањето во такви услови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom