Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Војо не е лошо ова да го патентираш и некоја фирма да ги произведува. Овде во Скопје многу бенефит ќе видиме, пошто нон стоп све загадено. А и ти милионер ќе станеш.
Погледни ја оваа објава на Facebook
https://www.facebook.com/share/p/pv31wzZVcDiuRs3R/?mibextid=qi2Omg овој филтер е професионално изработен и ми побараа по 510 евра по парче и си платив. Вчера купи еден комшија и го бендисува и не пропушта вода од никаде ие офарбан електростатски и печен на 200степени Истиот го патентирав на 18 мај а во месец март наредната година ќе го пријавам и меѓународно и ќе ме чини 2100евра.
Автоматски споено мислење:

Работам 6 години со индустриска филтрација и многу лесно можам да препознаам лага. Ако филтерот му работеше на видеото убаво ќе покажеше дека му е приклучен на печката. Плус ќе направеше мерење на температурата на гасовите на влезот и на излезот од самиот филтер а не тука да мавта со раката и на тој начин да не убедува дека од филтерот излегува прочистен воздух. Башка што има потреба од вентилатор кој треба да овозможи чадот да го совлада отпорот кој се создава низ филтерот.и
Истиот што е на видеото е тестиран преку Еуро Мак Контрол и там пишува што и колку прочистува и резултатите сум гиобјавил некаде во оваа тема и барај ако те интересира.
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Гледај го ова видео на Facebook
Автоматски споено мислење:

На многу писмениот да му прикажеме ново видео и би требало тука да го види долниот ќунец.
Гледај го ова видео на Facebook
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
242
Работам 6 години со индустриска филтрација и многу лесно можам да препознаам лага. Ако филтерот му работеше на видеото убаво ќе покажеше дека му е приклучен на печката. Плус ќе направеше мерење на температурата на гасовите на влезот и на излезот од самиот филтер а не тука да мавта со раката и на тој начин да не убедува дека од филтерот излегува прочистен воздух. Башка што има потреба од вентилатор кој треба да овозможи чадот да го совлада отпорот кој се создава низ филтерот.
...добро бе , дај олади. Војо со неговите перпетум мобилиња е веќа легенда во "научните" кругови и патентниот завод или како сега се вика незнам.Уште кога првпат на една мала изложба во Народна Техника каде сега е некаков факултет за туризам или така нешто во Карпош, го распршував околу цртежот-постер за воздушна турбина која работи на проток на основа на разлика од притисоци меѓу два резервоари кој што според неговото објаснување волшебно се ствараше, почнав да го земам здраво за готово.Човекот фино си се забавља и бидејќи "државата" не го сфаќа си ги финансира своите иновации и енергетскиот спас на светот од сопствениот џеб...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.254
Поени од реакции
40.003
Погледни ја оваа објава на Facebook
https://www.facebook.com/share/p/pv31wzZVcDiuRs3R/?mibextid=qi2Omg овој филтер е професионално изработен и ми побараа по 510 евра по парче и си платив. Вчера купи еден комшија и го бендисува и не пропушта вода од никаде ие офарбан електростатски и печен на 200степени Истиот го патентирав на 18 мај а во месец март наредната година ќе го пријавам и меѓународно и ќе ме чини 2100евра.
Автоматски споено мислење:


Истиот што е на видеото е тестиран преку Еуро Мак Контрол и там пишува што и колку прочистува и резултатите сум гиобјавил некаде во оваа тема и барај ако те интересира.
Автоматски споено мислење:
Војо, на кој принцип ти работи изумот? Ние што гледаме само е една голема кутија во која додаваш вода. Видов и едно друго видео каде што го вадиш тоа црното. Ме занима целиот принцип на работа на тој филтер да ни го објасниш, како чадот со водата ствараат чист воздух.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Погледни ја оваа објава на Facebook
https://www.facebook.com/share/p/pv31wzZVcDiuRs3R/?mibextid=qi2Omg овој филтер е професионално изработен и ми побараа по 510 евра по парче и си платив. Вчера купи еден комшија и го бендисува и не пропушта вода од никаде ие офарбан електростатски и печен на 200степени Истиот го патентирав на 18 мај а во месец март наредната година ќе го пријавам и меѓународно и ќе ме чини 2100евра.
Автоматски споено мислење:


Истиот што е на видеото е тестиран преку Еуро Мак Контрол и там пишува што и колку прочистува и резултатите сум гиобјавил некаде во оваа тема и барај ако те интересира.
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Гледај го ова видео на Facebook
Автоматски споено мислење:

На многу писмениот да му прикажеме ново видео и би требало тука да го види долниот ќунец.
Гледај го ова видео на Facebook
Од кога тоа одозгора се приклучуваат ќунците на печка за дрва. Се гледа дека само си го поставил ќункот одозгора колку да личи дека е приклучен а шпоретот ти е приклучен од позади на оџакот. Оди фарбај некој друг.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
...добро бе , дај олади. Војо со неговите перпетум мобилиња е веќа легенда во "научните" кругови и патентниот завод или како сега се вика незнам.Уште кога првпат на една мала изложба во Народна Техника каде сега е некаков факултет за туризам или така нешто во Карпош, го распршував околу цртежот-постер за воздушна турбина која работи на проток на основа на разлика од притисоци меѓу два резервоари кој што според неговото објаснување волшебно се ствараше, почнав да го земам здраво за готово.Човекот фино си се забавља и бидејќи "државата" не го сфаќа си ги финансира своите иновации и енергетскиот спас на светот од сопствениот џеб...
Како прво имаш голема грешка бидејќи јас не сум учествувал на тој настан. А презентација на воздушна турбина биди сигурен дека не сум ти презентирал. Размисли и сигурно е некој друг.
Автоматски споено мислење:

Од кога тоа одозгора се приклучуваат ќунците на печка за дрва. Се гледа дека само си го поставил ќункот одозгора колку да личи дека е приклучен а шпоретот ти е приклучен од позади на оџакот. Оди фарбај некој др.
браво за тебе или стварно си ептен паметен.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Како прво имаш голема грешка бидејќи јас не сум учествувал на тој настан. А презентација на воздушна турбина биди сигурен дека не сум ти презентирал. Размисли и сигурно е некој друг.
Автоматски споено мислење:

браво за тебе или стварно си ептен паметен.
Стрико на толку филтерски единици што ми имаат поминато низ раце сите овие години нема смисла ти да ми продаваш памет. Цело време не мавташ овде а во ниеден момент не стигна да ни го објасниш принципот на работа. Ако ова чудо ти е патентирано тогаш нема што да се плашиш. И така секој што е заинтересиран би го купил доколку знае како работи. Изјавите од типот комшијата го купи и многу е задоволен не држат вода.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.254
Поени од реакции
40.003
Секој што разбира оџаци ќе ти каже дека оџак не влече ако има обструкција како филтер у случајов. Ќе го враќа чадот во соба и ќе се угушиш во јаглерод моноксид.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
21.762
Neznam na koj princip raboti ova na Vojo, no filtri za vozduh koj koristat voda kako filter ne e nisto novo niti nevideno.
Pa pickamu mater pravosmukalki ima sto koristat voda kako filter.
Ete za deckoto sto cel zivot rabotel so filtri ali ete neznael deka postojat.
P.s ima i industriski modeli ali mi e maka da baram, neka si gi pobara sam, neka se educira malce :(
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Neznam na koj princip raboti ova na Vojo, no filtri za vozduh koj koristat voda kako filter ne e nisto novo niti nevideno.
Pa pickamu mater pravosmukalki ima sto koristat voda kako filter.
Ete za deckoto sto cel zivot rabotel so filtri ali ete neznael deka postojat.
P.s ima i industriski modeli ali mi e maka da baram, neka si gi pobara sam, neka se educira malce :(
Се гледа колку си едуциран кога не разликуваш правосмукалка од филтерска единица. Едуцирај се ти дибек еден исфрустриран :pos: :pos: :pos: :pos:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.822
Поени од реакции
10.058
Вистинскиот и единствен перпетуум мобиле во светот, универзумот и подалеку тоа е нашиот Војо Ушевски.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Не не, добро се изразив.
Може и така бидејќи не верувам дека некој друг се вложил умствено и материјално и временски во овој проект. Со чист образ можам да застанам пред научното тврдење и да ја побијам тезата која вели Не постои движење без влез на надворешна енергија.Со мојата теза и тврдење дека ќе обезбедам константно движење на машина со еднаш вложен енергенс и истата по механички пат ќе произведува секаков вид енергија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom