Политички случувања во Израел

Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319
тоа со сликата погоре не го сфаќаат дудлачите, па одма те прават албанец или што не. Што повеќе бомбардира Израел или Америка на блиски исток, тоа више избеглици ќе дојдат во Европа.

Instead of funneling money to rebuild Gaza or to the failed UNRWA, the international community can assist in the costs of resettlement, helping the people of Gaza build new lives in their new host countries.

:icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.814
тоа со сликата погоре не го сфаќаат дудлачите, па одма те прават албанец или што не. Што повеќе бомбардира Израел или Америка на блиски исток, тоа више избеглици ќе дојдат во Европа.
Коцептот на последици и во овој случај им e целосно туѓ. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Ova meme ne mozhe da e podaleku od realnosta. Dali 1 posto od palestincive kje zavrsat u SAD ako ima takov egzodus(Si-fi) Smesnoto e so najvise kje go jadat evropskite gragjani, koj se voglavnom liberali, anti tramp i pro palestina. Odi najdi nzs.
OK, ама стај се ти на местото на тој со МАГА капчето... И кажи пак дека мемето не е таман?
Но да бидам фер - не само ти, туку и пола коментатори овде на темава, комотно може аватарот да ви се стави во мемето:


1700818788858.png
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.814
Член од
20 септември 2021
Мислења
172
Поени од реакции
180
:unsure:





Дечко те следам најактивен си на темава ок се согласувам, со тебе многу работи, ама еве да те прашам да беше ти на место на Израел, дали ќе ја запреше војната и ако ја запреш нема да се запрашаш која гаранција ти е мирот, кога у секој момент муџине може пак да те нападнат, дури и ако им дадеш и држава пак истото може да се случи.Во темана за Русија си скрос за Русија и сакаш Русија да го ебе западот а тука си загрижен за бегалците што ќе отидат и што ќе ги заебат западњацине. Чудно бате си да си жив и здрав …. Постојано 2+2ама нешто математикава ја тераш,ко што ти одговара тебе…
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.409
Поени од реакции
3.438
Дечко те следам најактивен си на темава ок се согласувам, со тебе многу работи, ама еве да те прашам да беше ти на место на Израел, дали ќе ја запреше војната и ако ја запреш нема да се запрашаш која гаранција ти е мирот, кога у секој момент муџине може пак да те нападнат, дури и ако им дадеш и држава пак истото може да се случи.Во темана за Русија си скрос за Русија и сакаш Русија да го ебе западот а тука си загрижен за бегалците што ќе отидат и што ќе ги заебат западњацине. Чудно бате си да си жив и здрав …. Постојано 2+2ама нешто математикава ја тераш,ко што ти одговара тебе…
So mir nemas 100% garancii ama so vojna imas pa 100% garancija deka vakvi raboti kako napadite ke se slucuvaat povtorno i povtorno. Ako imaat normalni uslovi za zivot Palestincite i svoja drzava, togas Hamas i drugite ekstremni organizacii kako niv ke izgubat vlijanie - vaka so ubivanje, ramnenje so zemja na Gaza oni imaat nepresusen izvor na novi clenovi. Plus pri svoja drzava i sloboda ako pravat gluposti i go napagjaat Izrael sigurno nema da imaat podrska od obicniot narod shirum svetot.

Za matematikata na Vanlok ne znam sto ne ti e jasno. Toa sto go pravi Izrael kon Palestincite, probaa i da go napravat Amerikancite preku Ukraina kon Rusite tamu. E sega Rusite ne se Palestinci, tuku imaat sila oruzje i posledicite se drugi
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
So mir nemas 100% garancii ama so vojna imas pa 100% garancija deka vakvi raboti kako napadite ke se slucuvaat povtorno i povtorno. Ako imaat normalni uslovi za zivot Palestincite i svoja drzava, togas Hamas i drugite ekstremni organizacii kako niv ke izgubat vlijanie - vaka so ubivanje, ramnenje so zemja na Gaza oni imaat nepresusen izvor na novi clenovi. Plus pri svoja drzava i sloboda ako pravat gluposti i go napagjaat Izrael sigurno nema da imaat podrska od obicniot narod shirum svetot.

Za matematikata na Vanlok ne znam sto ne ti e jasno. Toa sto go pravi Izrael kon Palestincite, probaa i da go napravat Amerikancite preku Ukraina kon Rusite tamu. E sega Rusite ne se Palestinci, tuku imaat sila oruzje i posledicite se drugi
Mn naivni pogledi imate, kje se fatat za racinja i kje si ziveat srekjno. Ne znam na so gi temelite tie stavovi, koga palestincite i drugite arapi imaat prilicno jasni stavovi za izrael, toa e da go snema od mapa. Ne random coek na ulica, tuku nivnite politicari.
I takvi im se stavovite u moment koga se ekstremno slabi, i se vo pozicija na zrtvi. So bi praele od pozicija na ednakvost ili sila, moes da pretpostavis.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.348
Поени од реакции
11.193
Дечко те следам најактивен си на темава ок се согласувам, со тебе многу работи, ама еве да те прашам да беше ти на место на Израел, дали ќе ја запреше војната и ако ја запреш нема да се запрашаш која гаранција ти е мирот, кога у секој момент муџине може пак да те нападнат, дури и ако им дадеш и држава пак истото може да се случи.Во темана за Русија си скрос за Русија и сакаш Русија да го ебе западот а тука си загрижен за бегалците што ќе отидат и што ќе ги заебат западњацине. Чудно бате си да си жив и здрав …. Постојано 2+2ама нешто математикава ја тераш,ко што ти одговара тебе…
Друже буквално во кафез ко глувци се ставени кои црни немири и стравувања све е тоа мачкање очи да ги исчистат за сва времена
Автоматски споено мислење:

Mn naivni pogledi imate, kje se fatat za racinja i kje si ziveat srekjno. Ne znam na so gi temelite tie stavovi, koga palestincite i drugite arapi imaat prilicno jasni stavovi za izrael, toa e da go snema od mapa. Ne random coek na ulica, tuku nivnite politicari.
I takvi im se stavovite u moment koga se ekstremno slabi, i se vo pozicija na zrtvi. So bi praele od pozicija na ednakvost ili sila, moes da pretpostavis.
Добро и ти што мислиш ке ги исчистат сите арапи и дека нема мамата да им ја ебат у иднина при толку гнев навлечен? Ке чекаат момент кога нема да се врткаат подморници и носач на авион само ке биде послем куку леле греота се
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
Друже буквално во кафез ко глувци се ставени кои црни немири и стравувања све е тоа мачкање очи да ги исчистат за сва времена
Автоматски споено мислење:


Добро и ти што мислиш ке ги исчистат сите арапи и дека нема мамата да им ја ебат у иднина при толку гнев навлечен? Ке чекаат момент кога нема да се врткаат подморници и носач на авион само ке биде послем куку леле греота се
Momentot koga nema da ima sila Izrael da se brani, kje bidat izbrisani od mapata. Mozhe da idat da im go dudlaat sekoj den, pak istata sudbina gi ceka.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.339
Поени од реакции
5.078
да беше ти на место на Израел, дали ќе ја запреше војната и ако ја запреш нема да се запрашаш која гаранција ти е мирот, кога у секој момент муџине може пак да те нападнат, дури и ако им дадеш и држава пак истото може да се случи.Во темана за Русија си скрос за Русија и сакаш Русија да го ебе западот а тука си загрижен за бегалците што ќе отидат и што ќе ги заебат западњацине. Чудно бате си да си жив и здрав …. Постојано 2+2ама нешто математикава ја тераш,ко што ти одговара тебе…
.. а да си ти на место на Израел што би направил?
И зошто “муџине“ го напаѓаат Израел, имаш некое објаснување?
Автоматски споено мислење:

Како тргнале Хутиве-Јемен Израел ќе остане без бродови!
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.409
Поени од реакции
3.438
Momentot koga nema da ima sila Izrael da se brani, kje bidat izbrisani od mapata. Mozhe da idat da im go dudlaat sekoj den, pak istata sudbina gi ceka.
Jas gledam deka bas strategijata na Izrael e taa da gi nema Palestincite na mapa, duri i kako narod na tie prostori. Toa i javno si go kazuvaat Izraelskite politicari, sega bil momentot da gi pritisnele zapadnite drzavi so kvoti da gi prifatat ovie 2+ milioni Palestinci.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.814
Дечко те следам најактивен си на темава ок се согласувам, со тебе многу работи, ама еве да те прашам да беше ти на место на Израел, дали ќе ја запреше војната и ако ја запреш нема да се запрашаш која гаранција ти е мирот, кога у секој момент муџине може пак да те нападнат, дури и ако им дадеш и држава пак истото може да се случи.
Поставуваш погрешно прашање.

Одговорот е дека јас не сум на местото на Израел. И нема што да се прашувам што направил кога би бил на местото на психопатите на ционистите.
Не само јас што не сум на местото на Израел. Ти не си на местото на Израел. Општо ние Македонците не сме на местото на Израел. (Македонец си претпоставувам)

Ние Македонците немаме страна за навивање таму во таа војна во Палестина. Но ако веќе мора со некој да се поистоветиш, тогаш тргни од тоа дека САД работат против нас а работат за Шќиптарите и УЧК да не владеат и по потреба да не убиваат. А таму во Палестина САД работат за Евреите... Тогаш по која логика ти или било кој Македонец треба да се става на страната на Израел?


Во темана за Русија си скрос за Русија и сакаш Русија да го ебе западот а тука си загрижен за бегалците што ќе отидат и што ќе ги заебат западњацине. Чудно бате си да си жив и здрав …. Постојано 2+2ама нешто математикава ја тераш,ко што ти одговара тебе…
Јас не „ја сакам Русија“ сама по себе. Јас едноставано секаде и секогаш навивам против САД и нивните вазали. Така можеш дека и „Иран ги сакам“, дека и „Кина ги сакам“. Тоа е затоа што тие САД и нивните вазали ни ги држат на грб УЧК да не владеат како нивни сатрапи... Затоа навивам против нив, за САД да ослабат и конечно да немаат сила да ни ги држат УЧК на грб.
Притоа не сакам во комшии да дојдат милиони муџи од Палестина. Затоа што утре сакале/не сакале ќе не бутнат во ЕУ па утре и ние овде ќе имаме „квота“ за примање муџи од Палестина. Едноставно е.

И јас ако навивам за САД да ослабе и конечно да немаат сила да ни ги држат УЧК на грб... Зошто би сакал европските држави да пропаднат? Што ти е чудно тука? Јас сум конзистентен во ставовите, ти треба да се запрашаш зошто навиваш за некој позади кој стои САД, истите САД кои работат против нас Македонците.
Автоматски споено мислење:

На Западниот Брег врие...

Автоматски споено мислење:

Ги поделија Палестинците на Газа и Западен Брег, и сега ни тие од Западен Брег помогнаа кога Газа беше нападната, ни сега Газа помага кога Западен Брег е нападнат... Divide et impera.
Автоматски споено мислење:

Momentot koga nema da ima sila Izrael da se brani, kje bidat izbrisani od mapata. Mozhe da idat da im go dudlaat sekoj den, pak istata sudbina gi ceka.
Тоа ќе биде моментот кога САД или друга империја нема да стои позади Израел... Ете од каде е „силата“ на Израел да пркоси на сите Арапи.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
А како се створила таа желба? Или ке се праиме наудрени?
Taa ormaza e talozena so vekovi, ne e od zavcera.
Автоматски споено мислење:

Jas gledam deka bas strategijata na Izrael e taa da gi nema Palestincite na mapa, duri i kako narod na tie prostori. Toa i javno si go kazuvaat Izraelskite politicari, sega bil momentot da gi pritisnele zapadnite drzavi so kvoti da gi prifatat ovie 2+ milioni Palestinci.
Pa i ja da sum izraelec taa taktika bi ja teral. Tamu nema prostor za mir i sozivot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom