ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
22 декември 2018
Мислења
445
Поени од реакции
637
90% од договорите одат преку лични контакти. Иста приказна се и продажба, ако си продуктна компанија. Добри продавачи се луѓе со одлични лични контакти со купувачот.
Потполно се согласувам и е точно тврдењето, проверено и пробано многу тешко е да се пробиеш на пазарот доколку немаш лични контакти.. па сега во криза уште потешко
 
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
Ме интересира колку ќе заштедат компанииве со кратење на сите бенефити. Кај нас нема повеќе кафе, чај и 10 банани што ги носеа на 2 дена. Не знам зошто овие работи ги сметаат како бенефити. Исто, не пуштаат греење за да не трошат струја, а да напоменам бараат вработените да доаѓаат во канцеларија. :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.804
Поени од реакции
6.799
Ме интересира колку ќе заштедат компанииве со кратење на сите бенефити. Кај нас нема повеќе кафе, чај и 10 банани што ги носеа на 2 дена. Не знам зошто овие работи ги сметаат како бенефити. Исто, не пуштаат греење за да не трошат струја, а да напоменам бараат вработените да доаѓаат во канцеларија. :)
Можда идејата е некого да "мотивираат" сам да си замине.
Screenshot_20231114-125725_Chrome.jpg

Шалата на страна, воопшто не е наивна ситуацијата. Од континуиран раст, сега не само стагнација, туку и остар пад се заканува. На толку фалената ит индустрија кај нас, и дојде времето да крати овошје, кафе, ваучери, итн...
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Зависи колку ви е голема фирмата. Сепак кратење на кафе и чаеви ми иде дека фирмата гледа начин да скрати од секаде и ситуацијата е критична. Кај нас скратија на тим билдинг, работни патувања, бонус плата. Платите и растот на нив си остана.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.183
Поени од реакции
1.180
Ова кратењето на кафе и овошје не секогаш е поврзано со лоша состојба на фирмата. Некогаш тоа знае да дојде и од HR/OfficeManagement/Operations одделите бидејќи дел од "мерливите" метрики на овие одреди се трошоците. Ако немаат можност да се покажат со нешто друго (пример hiring, retention, позитивна атмосфера, менаџирање на конфликти итн) тогаш го бираат ова како најлесен начин (за нив) да се покажат во подобро светло пред top mangement. Не размислуваат дека со тие 500-1000 евра што ќе ги заштедат ќе предизвикаат влошување на расположението во фирмата што најчесто ќе ја кошта фирмата 100 пати повеќе. Некоја таква работа ќе му ја прелие чашата на некој. Но тие луѓе најчесто не се грижат за тоа, бидејќи не им влијае на нив директно.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.841
Поени од реакции
10.601
Ме интересира колку ќе заштедат компанииве со кратење на сите бенефити. Кај нас нема повеќе кафе, чај и 10 банани што ги носеа на 2 дена. Не знам зошто овие работи ги сметаат како бенефити. Исто, не пуштаат греење за да не трошат струја, а да напоменам бараат вработените да доаѓаат во канцеларија. :)
Ќе заштедат малку во однос на тоа што ќе изгубат. Ај ова овошје и кафе, иако е глупо, не импактира толку. Ама греење да не им пушташ на вработените за мене е црвено знаме.

Ќе почнат почнат да добиваат барања за отказ кај и да е, а ти препорачувам и ти да размислиш за нова работа доколку имаш таква опција. Очигледно некој таму не ги цени вработените.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
445
Поени од реакции
637
Ќе заштедат малку во однос на тоа што ќе изгубат. Ај ова овошје и кафе, иако е глупо, не импактира толку. Ама греење да не им пушташ на вработените за мене е црвено знаме.

Ќе почнат почнат да добиваат барања за отказ кај и да е, а ти препорачувам и ти да размислиш за нова работа доколку имаш таква опција. Очигледно некој таму не ги цени вработените.
Моментално е криза на пазарот и не е опција да шеташ по фирми, 5000 студенти на ФИНКИ чекаат вработување.. а башка имаш и од други држави отворен пазар
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.085
Поени од реакции
17.951
Можда идејата е некого да "мотивираат" сам да си замине.
Прегледај го приврзокот 397841

Шалата на страна, воопшто не е наивна ситуацијата. Од континуиран раст, сега не само стагнација, туку и остар пад се заканува. На толку фалената ит индустрија кај нас, и дојде времето да крати овошје, кафе, ваучери, итн...
Ne me cudi i namerno da gi praat ovie raboti za da si odat sami lugjeto, ako imaat golem benc. Sepak parite za ovie trosoci se smesni za bilo koja kompanija, ne samo vo it. Mislam da te tera da ides a d ane pusta greenje e samo toa i niso drugo:D
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
796
Поени од реакции
1.146
Ме интересира колку ќе заштедат компанииве со кратење на сите бенефити. Кај нас нема повеќе кафе, чај и 10 банани што ги носеа на 2 дена. Не знам зошто овие работи ги сметаат како бенефити. Исто, не пуштаат греење за да не трошат струја, а да напоменам бараат вработените да доаѓаат во канцеларија. :)
Red flag homie, бегај што побгру.

Барај друга работа по странскиве фирми, remote што и да е.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
9
Поени од реакции
4
Кај нас кратат на вработени, еден од нив сум јас. Добив отказ со причина: "интерно" се договоривме.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.841
Поени од реакции
10.601
Моментално е криза на пазарот и не е опција да шеташ по фирми, 5000 студенти на ФИНКИ чекаат вработување.. а башка имаш и од други држави отворен пазар
Не му ја знам ситуацијата може е поискусен, затоа пишав ако има опција да менува. Криза на пазарот е за џуниори, за искусните има отворени позиции еден куп.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Мислев дека се стабилизираа со кризава, сеуште нема проекти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom