Политички случувања во Израел

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.816
Поени од реакции
5.474
Хахаха...Мајкаму дојде да го оплакува дека е тешко ранет, а после и покажуваат дека сепак не е ранет и дека се снима филм...

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
Хахаха...Мајкаму дојде да го оплакува дека е тешко ранет, а после и покажуваат дека сепак не е ранет и дека се снима филм...

Уште кога го видов вчера знаев дека некој ќе го пренесе, а кој друг ако не ти... Кажи искрено, дали застануваш да го употребиш тоа меѓу ушите да дојдеш до некој заклучок - пред да постираш? Не го виде девојчето со откинати ноги? Тебе лично ти го покажав тоа видео. Еден куп такви видеа има, и не ги покажувам освен кога билмези како тебе ќе загризат ваква пропаганда.

Што треба ова „паливуд“ видео да докаже, што треба оној „инфлуенсерот“ да покаже - а што е различно од заклучокот со сите тие видеа со илјадници жртви во Газа? Фејк се? Сите? Заради овие неколку којзнае-што-гледаме видеа со некакви недоветни сценарија од типот „мајката видела на ТВ и дошла да види“ и наративи кои никако не можеш да ги провериш?

Која црна телевизија во Газа, тие бензин немаат за генераторите на струја во операционите сали ама Киго гризе кромид како јабука „мајката видела на ТВ и дошла да види а синот глумел дека е повреден“. Аман!



Еве ти, па кажи ми како е ова како за „паливуд“:






Автоматски споено мислење:

Израел: „Немаме изгубено ниеден тенк и техника“.

Реалноста:

1699888325642.png
Автоматски споено мислење:

Меркава сквер?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
Mi se cini deka neo liberalite, koj se najvlijatelni vo zapadniot svet, pukaat jaka propalestinska propaganda periodov a i godini unazad.
Dali e zaso go nejkat Bibi ili opsto evreite, who knows. Ama mislam deka Izrael nema da ja ima taa megjunarodna podrska use dolgo. Moze zatoa i vlegoa vaka glaveecki vo gaza.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.260
Поени од реакции
26.991
Mi se cini deka neo liberalite, koj se najvlijatelni vo zapadniot svet, pukaat jaka propalestinska propaganda periodov a i godini unazad.
Dali e zaso go nejkat Bibi ili opsto evreite, who knows. Ama mislam deka Izrael nema da ja ima taa megjunarodna podrska use dolgo. Moze zatoa i vlegoa vaka glaveecki vo gaza.
Ми се чини дека приказната за Израел ќе добие многу неочекуван правец.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
Ми се чини дека приказната за Израел ќе добие многу неочекуван правец.
Na koj nacin neocekuvan?

Izrael dolgo vreme jadese tivka propaganda niz zapadniot svet, do toj stepen da pola picki od sredno postiraat na instagram za gaza iako togas ne znaea izrael na mapa da go najdat. Zemete u predvid deka bubasvabive imaat najdobra demokrafija niz cel zapad a bogami i na istokot, i kad tad nivniot glas kje mora da se slusne.
Ednata opcija e deka Izrael go glea trendot i probuva da naprai finalno resenie tuka.
Drugata opcija e deka deluvaat emocionalno, kako Amerika posle 2001, trgnati vo bescelna vojna koja nikako ne mozhe da ja dobijat. So deka kje ja zazemat gaza? Nikakov kjar nemaat od toa.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
САД во 2001ва не тргнаа во „бесцелна“ туку многу профитабилна војна (профитабилна не за САД, туку за газдите на САД).

Ова сега дека Израел немале никаков ќар од етничко чистење на Палестинците е како да кажеш дека немаат ќар од преселбата во Палестина пред 70 и кусур години. Израел има секаков ќар од тоа што не би морале да држат 24/7 под надзор и воено покривање отворен затвор со 2+ милиони Палестинци кои досега се толку нaкyрчeни да би ги заклале во првиот момент кога би можеле.
Значи повеќе е заради тоа отколку заради самата територија на Газа. Иако не територијата - туку крајбрежието на Газа е тоа што е многу интересно. Уште пред пар децении таму се најдени потенцијално големи наоѓалишта на природен гас.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
САД во 2001ва не тргнаа во „бесцелна“ туку многу профитабилна војна (профитабилна не за САД, туку за газдите на САД).

Ова сега дека Израел немале никаков ќар од етничко чистење на Палестинците е како да кажеш дека немаат ќар од преселбата во Палестина пред 70 и кусур години. Израел има секаков ќар од тоа што не би морале да држат 24/7 под надзор и воено покривање отворен затвор со 2+ милиони Палестинци кои досега се толку нaкyрчeни да би ги заклале во првиот момент кога би можеле.
Значи повеќе е заради тоа отколку заради самата територија на Газа. Иако не територијата - туку крајбрежието на Газа е тоа што е многу интересно. Уште пред пар децении таму се најдени потенцијално големи наоѓалишта на природен гас.
Imaat kjar od etnicko cistenje, nemaat kjar od okupacija i trganje na hamas od vlast (toa go najavija). Hamas e prirodna sostojba na palestincite. Napadot na Irak i Avganistan se najgolemite geopoliticki katastrofi za SAD. Da se nadevame deka ova nema da e Izrael.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
Imaat kjar od etnicko cistenje, nemaat kjar od okupacija i trganje na hamas od vlast (toa go najavija). Hamas e prirodna sostojba na palestincite. Napadot na Irak i Avganistan se najgolemite geopoliticki katastrofi za SAD. Da se nadevame deka ova nema da e Izrael.
Целта не е е територија, туку етничко чистење. Тоа не го ни кријат, најотворено го кажуваат официјални владини претставници на Израел.
Тргање на Хамас од власт е само касус бели, не е главната стратешка причина.

На Египет јавно им беше понудено простување на долговите кон ИМФ (заради што може да влезат во банкротирање) само да ги прифатат бегалците од Газа. Не знам како Израел може тоа да го вети/понуди, ама јавно го направиле тоа. Луѓето од Газа во оваа ситуација г'з преку глава би избегале во Египет, да можат. Што е многу разбириливо за секој што макар малку следи што се случува таму. Ама Израел одби, и границите се затворени. Тоа и покрај притисокот од западните „демократии“.



Ирак и Авганистан се исклучително профитабилни за олигархијата во САД, како и сите војни на САД, а посебно се такви за газдите на MIC (military industrial complex) но војните за нив се профитабилни и од многу други аспекти. Интересите на САД =/= интересите на олигархијата.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
Целта не е е територија, туку етничко чистење. Тоа не го ни кријат, најотворено го кажуваат официјални владини претставници на Израел.
Тргање на Хамас од власт е само касус бели, не е главната стратешка причина.

На Египет јавно им беше понудено простување на долговите кон ИМФ (заради што може да влезат во банкротирање) само да ги прифатат бегалците од Газа. Не знам како Израел може тоа да го вети/понуди, ама јавно го направиле тоа. Луѓето од Газа во оваа ситуација г'з преку глава би избегале во Египет, да можат. Што е многу разбириливо за секој што макар малку следи што се случува таму. Ама Израел одби, и границите се затворени. Тоа и покрај притисокот од западните „демократии“.



Ирак и Авганистан се исклучително профитабилни за олигархијата во САД, посебно за газдите на MIC (military industrial complex) но е профитабилно и од многу други аспекти. Интересите на САД =/= интересите на олигархијата.
Vojnara e premnogu vo spotlight, nema da ima nikakvo etnicko cistenje. Palestina ima dosta podrska na zapadot. Da bese obratna situacija, verojatno nemase ni eden evrej da ostane tamu.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.005
Султанот во ситуацијава како се снаоѓа? Или најголема моќ му е вербални закани на Грција и повремено бомбардирање Курди во Сирија? Иран? Некој нешто да стори?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.122
Поени од реакции
3.879
Уште кога го видов вчера знаев дека некој ќе го пренесе, а кој друг ако не ти... Кажи искрено, дали застануваш да го употребиш тоа меѓу ушите да дојдеш до некој заклучок - пред да постираш? Не го виде девојчето со откинати ноги? Тебе лично ти го покажав тоа видео. Еден куп такви видеа има, и не ги покажувам освен кога билмези како тебе ќе загризат ваква пропаганда.

Што треба ова „паливуд“ видео да докаже, што треба оној „инфлуенсерот“ да покаже - а што е различно од заклучокот со сите тие видеа со илјадници жртви во Газа? Фејк се? Сите? Заради овие неколку којзнае-што-гледаме видеа со некакви недоветни сценарија од типот „мајката видела на ТВ и дошла да види“ и наративи кои никако не можеш да ги провериш?

Која црна телевизија во Газа, тие бензин немаат за генераторите на струја во операционите сали ама Киго гризе кромид како јабука „мајката видела на ТВ и дошла да види а синот глумел дека е повреден“. Аман!



Еве ти, па кажи ми како е ова како за „паливуд“:






Автоматски споено мислење:

Израел: „Немаме изгубено ниеден тенк и техника“.

Реалноста:

Прегледај го приврзокот 397741
Автоматски споено мислење:

Меркава сквер?
Исто како Цацко што му ја учукал една у кафаната кога го тепале....
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
834
Поени од реакции
1.306
Во книгите на Макавеите (последните од стариот завет, кои ги нема во католичките и протенстанските верзии, ниту во несловенските верзии на на стариот завет) пишува дека Аце наш дошол од земјата Китим, според името на еден од синовите на Хат. Хат е син на Ное, брат на Сем.

Е сега некои луѓе кои љубат да истражуваат дошле до некакви заклучоци, според словенската митологија, дека словените во минатото пред да станат многубошци, славеле еден бог и уствари тие се хатитите. Книгите на Макавеите имале јасни сигнали дека ант. Македонци се словени, затоа е забранета во другите верзии на стариот завет… не ја знам најточно приказната, ама тоа е во кратки црти.

Затоа те прашав за твојот потпис, ама искрено немам време да истражувам.
Ме интересира во која зато шо постојат 8 а првите 3 се во Православието канонски.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Гадното ќе биде ако настојат да го освојат и јужниот дел на Газа каде ќе бидат 2,4 милиони луѓе во 200 км2, односно повеќе од дупло од претходно, таму сега камен да фрлил од небо ќе убиеш некого преполно е.

Нетањаху ветил дека ќе ги ослободи заложниците со сила (значи дека сака војна, како тоа се ослободувале заложници со тенкови и авиони?)
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.005
Гадното ќе биде ако настојат да го освојат и јужниот дел на Газа каде ќе бидат 2,4 милиони луѓе во 200 км2, односно повеќе од дупло од претходно, таму сега камен да фрлил од небо ќе убиеш некого преполно е.

Нетањаху ветил дека ќе ги ослободи заложниците со сила (значи дека сака војна, како тоа се ослободувале заложници со тенкови и авиони?)
Нека ги ослободат заложниците и ќе прекине војната. Пренеси им таму имаш ти директни канали. До тогаш ќе требат се што е палестинец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom