Најекономично греење и ладење

Член од
23 мај 2013
Мислења
2.339
Поени од реакции
5.562
Каков елитизам се тера на темава...во смисла види ги плебијци уште на дрва се греат :icon_lol:
Како се добива струјата ма воопшто не ги засега, уште колку долго ќе биде исплатливо ма и тоа не ги засега, живеј во моментот, не се труеш ти, се трујат во битолско...типично македонско размислување и не гледање подалеку од носот!
Автоматски споено мислење:

И после 3555 страни муабет, што е заклучокот?
Кој е начинот за, најекономично-греење-затоплување?
Најекономично и најубаво е подно греење.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
Фино…
И јас сакам, ама камиони со еуро -1 ми врват пред куќа, и креваат прашиништа облак! Кој ме слуша мене?! Не е се во ќумбињата..

За на скопјаништата да им биде чисто, место метан(руски гас, почисто здравје!), мора да гори РЕК у Битола, оти топлификација “скупо” им било.. па удри на клими!

Секоја паричка си има две страни!
Нели зајко ќе го затвораше РЕК не било според европски стандарди термолелектрана на ќумур многу загадувала. Ама убо е сега и во Европа почнаа пак на јаглен, нема руски гас појќе јебига.
Него шо бидна во Скопје со Фејсбук и Гугл работат "фабриките"? :)
Ај барем бројчаникот на триумфална врти па ќе можеме да уживаме и гледаме Формула трки на Ф1 патеката :pos:
Автоматски споено мислење:

Каков елитизам се тера на темава...во смисла види ги плебијци уште на дрва се греат :icon_lol:
Греење на дрва е сеуште најекономично. Под услов сам да одиш впланина, да си насечеш дрва, да ги донесеш дома и да не те фати шумска полиција или комшијата да те пријави.
Автоматски споено мислење:

Да се вратиме на клими, што прават Дајкиновци.
Најновата Perfera нордик модел е чудо. Греење до -30 економична не можи поекономична да биди. Немаат сеуште подетални информации, најверојатно ќе биди во каталогот 2024.
Браво стварно се No#2 одма после Грее
20231111_180930.jpg
20231111_181009.jpg
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
Си немаше џаоло попаметна работа...

Прегледај го приврзокот 397567
Набавив термометар само за жал со една сонда.
Уште ватметар и ќе прајме тест.
Планот е откако климата постигнала собна температура од пример 24С да се сними 10мин како модулира и потоа да се форсира на 30С да видиме што ќе се случи.
Целта е да го срушам твојот и рекордот на Стрелец максимална температура на издув. Ама дозволено е да се користи секоја опција која климата ја има. Јас ќе ја активирам оваа опција:
20231111_202108.jpg
20231111_202131.jpg
Само страв ме фаќа да не почнат пластиките да се топат :vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Набавив термометар само за жал со една сонда.
Уште ватметар и ќе прајме тест.
Планот е откако климата постигнала собна температура од пример 24С да се сними 10мин како модулира и потоа да се форсира на 30С да видиме што ќе се случи.
Целта е да го срушам твојот и рекордот на Стрелец максимална температура на издув. Ама дозволено е да се користи секоја опција која климата ја има. Јас ќе ја активирам оваа опција:
Прегледај го приврзокот 397568
Прегледај го приврзокот 397569
Само страв ме фаќа да не почнат пластиките да се топат :vozbud:
Možebi ti e poznato, možebi ne, vo mnogu će se razlikuva T na izlezot vo zavisnost od sobnata T i brzinata na turbinata ....
Ako go rokneš na 30C i T a vo sobata e 24C će dobieš visok izduv, so 15C vo sobata će dobieš drastično ponizok izduv.
Ili ako go staviš izduvot vo prva brzina će duva najvrelo......
Znači ima mal milion kombinacii vo koj sakaš da go trkaš tvojot konj, pa zatoa ne e na odmet sekogaš da se znae T na vlez, sobna T i kapacitet na duvanje.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
Набавив термометар само за жал со една сонда.
Уште ватметар и ќе прајме тест.
Планот е откако климата постигнала собна температура од пример 24С да се сними 10мин како модулира и потоа да се форсира на 30С да видиме што ќе се случи.
Целта е да го срушам твојот и рекордот на Стрелец максимална температура на издув. Ама дозволено е да се користи секоја опција која климата ја има. Јас ќе ја активирам оваа опција:
Прегледај го приврзокот 397568
Прегледај го приврзокот 397569
Само страв ме фаќа да не почнат пластиките да се топат :vozbud:
Се е доволено, и Мицубиши има такво копче на далечинското (Powerful), ама во суштина е скоро исто како да си ја пуштил на максимум во подизладена просторија за да не ја кочат сензорите...
Дури ако сакаш да си направиш математика за колку MAX топлина дава и со кој COP подобро е да користиш фиксна MAX брзинa на ФАН и пуштена на максимум 30 или 31С на далечинското не знам колку оди кај Даикинот.
Така ќе знаеш прецизно што да внесиш во формулата, зашо за Powerful операцијата може да не е наведено во упатството со колкав проток на возудх работи уредот... пример за Мицу LN упатството вика: Fan speed : Exclusive speed for POWERFUL mode

Screenshot 2023-11-12 at 11.36.38.png


Затоа барај термометар со 2 сонди, или уште еден ист таков каков што си зел....
Битна е разликата од Input до Output температури, другото ништо не е битно....
Баш со разликата се пресметува капацитетот на уредот и COPот
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.266
Поени од реакции
5.266
Треба да потсетувам по миљонити пат како се добива струјата..?!
Или и ти како оној дени што избега на ит форум, па мисли ако климата не чади, екологија е…?
Elektranite vo Bitola namesto na jaglen treba da se na plin i ete ekoloski proizvedena elektrcna energija Poentata bese deka najekonomicno e greenjeto so klimatizeri a za zagadenosta treba elektrani na plin veternici fotovoltaicni centrali i togas ke imame ekoloski proizvedena eletricna energija
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Elektranite vo Bitola namesto na jaglen treba da se na plin i ete ekoloski proizvedena elektrcna energija Poentata bese deka najekonomicno e greenjeto so klimatizeri a za zagadenosta treba elektrani na plin veternici fotovoltaicni centrali i togas ke imame ekoloski proizvedena eletricna energija
Едно е како треба, друго како е…
Плус ова важи само кај нас…
На Запад до пред војнава не беше исплатливо греење со клими, оти гасот им беше џабе!
А и сеуште има градови кај што не те праша тебе како ти е најекономично!
Ако сакаш да живееш таму, има да си плаќаш централно градско и крај!

Само кај нас не се знае кој јаде, кој пие, а кој плаќа!

Сакаш да возиш у центар?! Нема проблем! Купи си хибрид или електрично возило!
Инаку не ни помислувај!
Живееш на периферија?! Епа лепи мој, имаш јавен превоз ако работиш у центар!

Запалиш ли гуми и кабли… затвор!
(Кај нас така мост запалија па никому ништо :mad:, ми нисмо одавде е цел народ и држава..)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Elektranite vo Bitola namesto na jaglen treba da se na plin i ete ekoloski proizvedena elektrcna energija Poentata bese deka najekonomicno e greenjeto so klimatizeri a za zagadenosta treba elektrani na plin veternici fotovoltaicni centrali i togas ke imame ekoloski proizvedena eletricna energija
Nemoit deneska lignit (najlošiot što postoi na svetov), pazi jaglen e širok poim, utre na plin!!!!!!! Koga bi moželo (dobro može, ama podobro e nova elektrana) lesno bi bilo.
Gleate što se pravi im go davame Tikveš na grcite so 115 MW instalirana snaga kako učestvo na eeeeeej 60 god koristenje, za da tie go napravat Čebren i da ni plaćaat ili vraćaat so pak isto okolu 110MW!!!!!!!! Is šupjleg u prazno.
Na poklon se dava teren za gradba na reverzibilna hidrocentrala so moćnost od 330 MW ( Krško za sporedba e 550MW!). Ne veruvam deka postoi na drugo mesto vo Makedonija možnost za gradba na druga vakva reverzibilna hidrocentrala so slična snaga. Ama grcite će gi pozlatat ovie što će se potpišat, nema drugo logičko objasnuvanje za ova što se slučuva.
Hrvatska ima 3 reverzibilni, gradi ušte 4, Srbija ima veće, a se sprema Đerdap da go preprava so 1200 MW instalirana saga, Bosna veće ima 2 .......
Malo pojasnuvanje za neupatenite:
Reverzibilna hidroelektrana e vo stvari ogromna baterija koja vo najbliska idnina će bide praktično nezamenliva za pribiranje na dnevnite viškovi od obnovlivive izvori fotovoltaici i veter. Site što će investiraat vo fotovoltaci će ostanat so prstot vo usta, dnevnite viškovi će nema koj da gi otkupi i koristi (vo stvari grcite će gi zemaat za ič pari).
Znači, ovi centrali imaat gorno i dolno ezero. So gornoto se pravi struja, vodata se sobira vo dolnoto i so pumpi se vraća nazad vo gornoto ezero pak da pravi struja. Normalno za pumpanje se koristi eftinata dnevna struja od fotovoltaicite . Ova i peglanjeto pikovi vo mrežata i ušte 30- tina drugi blagodeti što gi nudat ovie centrali im se poklonuvaat na grcite za šaka dolari vo privatni đebovi. Vo edna studija čitav deka grcite a 8-10 god ja otplaćaat ijvesticijata i profitiraat vo tie 60 god skoro 4 milijardi evra!
Da bide ušte posmešno vladava se fali deka odobrila dogovori za fotovoltaici za 150 MW vo edna godina.
Kade će odat viškovite e nagradno prašanje. Isto i kako posle 2027 i zatvaranje na Te Bitola????????
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.266
Поени од реакции
5.266
Едно е како треба, друго како е…
Плус ова важи само кај нас…
На Запад до пред војнава не беше исплатливо греење со клими, оти гасот им беше џабе!
А и сеуште има градови кај што не те праша тебе како ти е најекономично!
Ако сакаш да живееш таму, има да си плаќаш централно градско и крај!

Само кај нас не се знае кој јаде, кој пие, а кој плаќа!

Сакаш да возиш у центар?! Нема проблем! Купи си хибрид или електрично возило!
Инаку не ни помислувај!
Живееш на периферија?! Епа лепи мој, имаш јавен превоз ако работиш у центар!

Запалиш ли гуми и кабли… затвор!
(Кај нас така мост запалија па никому ништо :mad:, ми нисмо одавде е цел народ и држава..)
BIdejki kaj nas nema plin a I so centralno parno greenje ne e celo Skopje a kamo li MKD zatoa Kaj nas najekonomicno greenje e so klimatizeri inaku za da nema zagadenost pri proizvodstvo na Elektricna Energija treba centralite na Jaglen da bidat Centrali na plin i da se proizveduva ekoloski Elektricna Energija plus od Fotografii i veternici toa e idninata A za greenje na plin em e skapo em Makedonija nitu ima plinska mreza nitu ke ima so vakvi politicari

Nemoit deneska lignit (najlošiot što postoi na svetov), pazi jaglen e širok poim, utre na plin!!!!!!! Koga bi moželo (dobro može, ama podobro e nova elektrana) lesno bi bilo.
Gleate što se pravi im go davame Tikveš na grcite so 115 MW instalirana snaga kako učestvo na eeeeeej 60 god koristenje, za da tie go napravat Čebren i da ni plaćaat ili vraćaat so pak isto okolu 110MW!!!!!!!! Is šupjleg u prazno.
Na poklon se dava teren za gradba na reverzibilna hidrocentrala so moćnost od 330 MW ( Krško za sporedba e 550MW!). Ne veruvam deka postoi na drugo mesto vo Makedonija možnost za gradba na druga vakva reverzibilna hidrocentrala so slična snaga. Ama grcite će gi pozlatat ovie što će se potpišat, nema drugo logičko objasnuvanje za ova što se slučuva.
Hrvatska ima 3 reverzibilni, gradi ušte 4, Srbija ima veće, a se sprema Đerdap da go preprava so 1200 MW instalirana saga, Bosna veće ima 2 .......
Malo pojasnuvanje za neupatenite:
Reverzibilna hidroelektrana e vo stvari ogromna baterija koja vo najbliska idnina će bide praktično nezamenliva za pribiranje na dnevnite viškovi od obnovlivive izvori fotovoltaici i veter. Site što će investiraat vo fotovoltaci će ostanat so prstot vo usta, dnevnite viškovi će nema koj da gi otkupi i koristi (vo stvari grcite će gi zemaat za ič pari).
Znači, ovi centrali imaat gorno i dolno ezero. So gornoto se pravi struja, vodata se sobira vo dolnoto i so pumpi se vraća nazad vo gornoto ezero pak da pravi struja. Normalno za pumpanje se koristi eftinata dnevna struja od fotovoltaicite . Ova i peglanjeto pikovi vo mrežata i ušte 30- tina drugi blagodeti što gi nudat ovie centrali im se poklonuvaat na grcite za šaka dolari vo privatni đebovi. Vo edna studija čitav deka grcite a 8-10 god ja otplaćaat ijvesticijata i profitiraat vo tie 60 god skoro 4 milijardi evra!
Da bide ušte posmešno vladava se fali deka odobrila dogovori za fotovoltaici za 150 MW vo edna godina.
Kade će odat viškovite e nagradno prašanje. Isto i kako posle 2027 i zatvaranje na Te Bitola????????
Toa e namesto nie da si go napravime Cebren nie im go poklonuvame na grcite vo ovaa nasa cudesna MK so cudesni politicari se e mozno inaku za Rek Bitola imase po portalive deka se planira da se napravi da bide elektrana na plin
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Nemoit deneska lignit (najlošiot što postoi na svetov), pazi jaglen e širok poim, utre na plin!!!!!!! Koga bi moželo (dobro može, ama podobro e nova elektrana) lesno bi bilo.
Gleate što se pravi im go davame Tikveš na grcite so 115 MW instalirana snaga kako učestvo na eeeeeej 60 god koristenje, za da tie go napravat Čebren i da ni plaćaat ili vraćaat so pak isto okolu 110MW!!!!!!!! Is šupjleg u prazno.
Na poklon se dava teren za gradba na reverzibilna hidrocentrala so moćnost od 330 MW ( Krško za sporedba e 550MW!). Ne veruvam deka postoi na drugo mesto vo Makedonija možnost za gradba na druga vakva reverzibilna hidrocentrala so slična snaga. Ama grcite će gi pozlatat ovie što će se potpišat, nema drugo logičko objasnuvanje za ova što se slučuva.
Hrvatska ima 3 reverzibilni, gradi ušte 4, Srbija ima veće, a se sprema Đerdap da go preprava so 1200 MW instalirana saga, Bosna veće ima 2 .......
Malo pojasnuvanje za neupatenite:
Reverzibilna hidroelektrana e vo stvari ogromna baterija koja vo najbliska idnina će bide praktično nezamenliva za pribiranje na dnevnite viškovi od obnovlivive izvori fotovoltaici i veter. Site što će investiraat vo fotovoltaci će ostanat so prstot vo usta, dnevnite viškovi će nema koj da gi otkupi i koristi (vo stvari grcite će gi zemaat za ič pari).
Znači, ovi centrali imaat gorno i dolno ezero. So gornoto se pravi struja, vodata se sobira vo dolnoto i so pumpi se vraća nazad vo gornoto ezero pak da pravi struja. Normalno za pumpanje se koristi eftinata dnevna struja od fotovoltaicite . Ova i peglanjeto pikovi vo mrežata i ušte 30- tina drugi blagodeti što gi nudat ovie centrali im se poklonuvaat na grcite za šaka dolari vo privatni đebovi. Vo edna studija čitav deka grcite a 8-10 god ja otplaćaat ijvesticijata i profitiraat vo tie 60 god skoro 4 milijardi evra!
Da bide ušte posmešno vladava se fali deka odobrila dogovori za fotovoltaici za 150 MW vo edna godina.
Kade će odat viškovite e nagradno prašanje. Isto i kako posle 2027 i zatvaranje na Te Bitola????????
Злате, траги-комедија ни е државава…
Политичарите се натпреваруваат кој повеќе ќе украде, кој повеќе ќе не уназади..!
Гајле им е нив! Нивните деца посекако нема да живеат тука! Битно им е за “таму” да ги обезбедат и уште три гнерации унапред!

Не треба инжињер да биде човек, за да види какви глупости ни се исподешаваа или тек допрва ни следат во енергетскиот систем!
Анѓушот лапа и уште ќе лапа субвенции за скроз нееколошки мини-чернобили… (ван секоја европска норма и регулатива!)
Сдс-дуи исто фото-волтаици со богзнае какви олеснувања, а да не зборуваме што украдени пари перат на тој начин…
Во две општини, пари за струја не сакаат да наплатат со години…
Нови капацитети НУЛА! Гасовод НУЛА!

Не ни претстои ништо друго но јужно афричко сценарио… од каква-таква функционална држава, да стигнеме до анархија…
Автоматски споено мислење:

П.С. за тие што не знаат..
Јужно Афричка Република е едина земја со редовни рестрикции на струја по распоред, каде цели милионски градови и региони остануваат во мрак во 21век!

А за тоа како си се пукаат по улици… си имате јутјуб..
Битно Мандела цел свет го знае како борец за човекови орава :pos:
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Си немаше џаоло попаметна работа...

Прегледај го приврзокот 397567
Ubava zabava si imaš so merenjava i graficive....
Aj sega so tvojava logika na razmisluvanje objasni mi ja slednava situacija:
-tvojava klima e među najekonomičniove na planetava, situacija vlez 25C izlez 37C
-bilo koja klima, eve kineska ili japonska, fiktivna nekoja što istovo može da go postigne 25/37C
Dvete klimi vo identična prostorija duvaat so ist protok na vozduh, tvojava kako ekonomična ova go pravi so ne znam 200W neli, a drugava nedomaćinska da kažeme so 300W.
Presmetano po formulava ispađa deka vtorava ima za 50% povisok COP što site znaeme deka ne možno, duri paradoksalno e što poveće vleče struja se e podobra!!!! Ne ti e ništo sumlivo tuka?
Eve i poradi ova formulata za tvoive presmetki za mene e od sumliv kvalitet.....
Baš me interesira tvojot komentar na ovaa situacija.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
tvojava klima e među najekonomičniove na planetava
It is! :vozbud:



Presmetano po formulava ispađa deka vtorava ima za 50% povisok COP što site znaeme deka ne možno, duri paradoksalno e što poveće vleče struja se e podobra!!!! Ne ti e ništo sumlivo tuka?
Ај како ќе е 50% повисок COP ако едната троши 200w а другата 300w.... при тоа сите други параметри да се идентични....
Па во формулата пресметуваме испорачана топлина и на крај делиме со моментална потрошувачка за да добиеме COP..... никако не може резултатот од деленото со 200 да е помал од деленото со 300....

protok = 426m3/h
deltaТ = 12C (37-25)
1.209212 = константа(air heat * density)

Па пресметуваме испорачана топлина:
(12*1.209212*(426/3600)) = 1.71 (испорачана топлина kWh)

И тоа го делиме со моментална потрошна да добиеме моменталнен COP:

power = 200w (или 0.2 во kWh - делам со 1000 да бидам во иста мерна единица со пресметаната топлина погоре)
1.71 / (200/1000) = 8.58 COP

power = 300w
1.71/ (300/1000) = 5.72 COP

Второво никако не може да е поголемо од првото, чисто затоа вредноста за испорачана топшлина се дели со 1/2 поголем делител.


Или не те сваќам што сакаш да кажиш или пак може калкулираш и пари потрошени за набавка на уредот....
Или пак не си уште расонет па се буниш :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Или пак не си уште расонет па се буниш
Ova će da e.
Ne znam od kade vo glavava mi e formula deka množat ovie 200W ili 300W. Eh starost ludost..... izvini ti i na site što čitaat.
Gleam mu ja misliš za čistenje koga će dojde redot.
Jas 20 godini koristam klimi i gi čistam turbinite so oštra mala četkica ( na primer za zabi najoštra ) so prethodno vadenje na krilcata i usmeruvačite, na suvo, ne se čisti baš do kraj ama sekoja godina redovno i ne se sobira mnogu naslagi. Vaka nema opasnost od debalansiranje na turbinata so nejzino vadenje. Probaj će vidiš deka ne e problem....
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
Elektranite vo Bitola namesto na jaglen treba da se na plin i ete ekoloski proizvedena elektrcna energija Poentata bese deka najekonomicno e greenjeto so klimatizeri a za zagadenosta treba elektrani na plin veternici fotovoltaicni centrali i togas ke imame ekoloski proizvedena eletricna energija
Povelete vo Bitola/pelagonija/Prilep da vidite kolku e ekoloski greejneto na klima,deka ovde ne se disi vo Sk,ve zabole ramoto....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom