Политички случувања во Израел

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.341
Поени од реакции
4.953
Како не е одговорено?

^^ Претходниот пост што го игнорираш.
Аман, намерно се правиш глуп??
Претходниот пост ти е повеќето за Либија и Арапската пролет, што немаат врска со прашањето.
Другиот дел со ИСИС велиш дека влечеле потези корисни за САД.
Одговорот е дека влечеа потези корисни и за Русија. Влечеа потези корисни и за Курдите.
ИСИС војуваа со сите. Најголемиот товар го јадеа Курдите. Што беше во корист на Турција.
Тоа не го одговара прашањето.

За остатокот од постот, поентата е дека екстремистички организации што искоренуваат се останато што не е потпаднато под нивната идеологија, не постојат во друга религија. Оттука и мојот одговор за нас.

Не биди глуп, не бегај од прашањето, одговорот може да го склопиш во 3 реда:
Како САД го креираше ИСИС?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.914
Поени од реакции
32.996
Moze ocekuva da postiras snimka od Osnovacko sobranie na ISIS kade Americkiot vrv gi pozdravuva prisutnite...
Изгледа дека ништо друго нема да ја заврши работата.
Еве сега не е дека спори дека САД ги уништиле сите тие арапски држави, не спори ни дека САД ги радикализирала сите тие кољачи и фанатици. Дури не спори ни дека САД има бенефит од нив... Но филмот е како „како точно ги создале“? Ваљда доказ нешто, како снимка од основачкото собрание на ИСИС. :unsure:

@Human навистина не знам што одговор очекуваш.
Јас искрено се обидов, и очигледно не можам јас да толку да објаснам колку што можеш ти да се правиш дека не разбираш.

Но ти мене не ми одговори за Шќиптарите.
Ќе одговориш или и понатаму ќе бегаш?
Ај кажи ми и дали Шќиптарите ќе направеа нешто во Косово и овде во Македонија - без целосна помош и подршка од САД. Кажи уште тоа и да ја заокружиме тезата за твојот допир со реалноста.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.341
Поени од реакции
4.953
Изгледа дека ништо друго нема да ја заврши работата.
Еве сега не е дека спори дека САД ги уништила сите тие арапски држави, ги радикализирала сите тие кољачи и фанатици... Дури не спори ни дека САД има бенефит од нив. Но филмот е како „како точно ги создале“?

@Human навистина не знам што одговор очекуваш.
Јас искрено се обидов, и очигледно не можам јас да толку да објаснам колку што можеш ти да се правиш дека не разбираш.

Но ти мене не ми одговори за Шќиптарите.
Ќе одговориш или и понатаму ќе бегаш?
Ок, баш ова е одговорот.
Претерав со прашањето во 5 поста, но поентата е дека прашањето нема одговор, т.е. ИСИС не се создадени од САД.

Поентата на целиот разговор (како што почнавме) е дека религијата и само религијата е виновна за сите тие организации.
Секоја земја се соочила со некакви непријатели, окупации или не знам што. Секоја земја имала некаква форма на отпор. Ретко кои го прават тоа како што го прави исламот.

Мојот одговор на твоето прашање е истиот што би го кажал ти.

Само една работа. Ако место Македонци, Албанците имаа други муслимани за непријател, ќе имаше организации налик Хамас или Боко на другата страна. :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.914
Поени од реакции
32.996
Одговорот ти е во стилот „сабјата сече затоа што е оштра, не затоа што некој ја ракува и сече луѓе со неа“.
Муслиманите се најпогодни за злоупотреба, но тоа не го менува фактот дека САД безочно ги користат.

Автоматски споено мислење:

Туку кажи @Human овој долу муслиман ли е, што е оволку радикализиран за и јавно да повикува на геноцид?
Реторичко е прашањето, вистинското прашање е - дали би бил вака очигледно корисен за САД кога не би бил радикализиран?

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.341
Поени од реакции
4.953
Нормално дека ќе се префрлиш на друга тема
И за ова може да ти објаснам која е разликата.
Ама после тоа пак ќе смениш тема. И така натака со тебе. :)

Ај доста ти е. И онака сме офтопик.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.914
Поени од реакции
32.996
Темата е иста, САД се позади сите овие работи. Дали Левант, дали Балкан, дали Украина, итн, они се злосторниците. Тие што им се алатките - им се алатки. Ете Украинците не се муслимани, ама им се исто толку корисни алатки како и муслиманските ИСИС/ИСИЛ/Хамас/Боко Харам, итн. Поединци можеби би правеле глупости од религизони побуди ама никогаш не би имало тоа масовност за да направи суштински промени. Ниту би опстојало нешто спонтано десено наспроти мнозинството а без подршка од САД. Истото важи и за Хамас, и за Евреите, па и за Украинците и за Шќиптарите.

Затоа а не за друго истиот т.н. меѓународен фактор се за Евреите и за Украинците, како што претходно беа и за Шќиптарите. Истите навијачи и ботови навиваат за истиот тим САД... А ти слободно прај се на тошо, види дали ќе смени нешто. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Ова долу не е било кој, туку поранешен министер за надворешни работи и амбасадор на Израел во САД. Отворено најавува исселување на Палестинците од Газа (се подразбира што ги чека тие што ќе одбијат да си одат).

Се поизвесно е дека се спрема етничко чистење... И да, редно е да се признае дека тезата за фолс флаг која на почеток некои ја спомнаа како на пример @Syn - дека се повеќе држи вода. Чудовишно е да се помисли дека намерно ги оставиле да им направат онолку штета за да имаат изговор, но случувањата веќе зборуваат сами за себе. Прво Иран се гледа дека не бил вмешан (0 ирански дронови), и побрзаа да одречат вмешаност додека вчера отворено порачале во ОН дека ќе интервенираат ако има копнена интервенција. Второ ама баш никој ништо не се вклучи да помогне, дури ниту елементи на Хезболах што би излегле од контрола на Иран.

Сега е појасно зошто тенковите им немале вклучен APM (многу очилгедно на видеата) и лесно беа уништувани од ATGM-ови. Цели бази свои војници си ги оставиле да ги масакрираат. И сето тоа за изговор на ова што сега ќе се случува... Колку психопатски е тоа УПМ.

.

Автоматски споено мислење:

1697479426852.png



1697479495492.png
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Бугарија е раскрсница меѓу Европа и Блискиот Исток. Повеќето терористи во Европа транзитираат низ Бугарија. :)

Главна цел на терористите се западните прогресивни земји...а Бугарија и Романија не се дел од нив. Нивните сили се насочени кон "големите играчи". Дали ќе привлече повеќе внимание нападот на Париз или Софија?
Супер, после 2ипол неповрзани постови, одиме кон нова тема.

Не се бираат веќе земји по религија, не се бираат земји кои се политички нестабилни, сега веќе се бираат земји кои се "големи играчи".

Колку годинки имате?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.537
Поени од реакции
5.084
Ако исклучиме деца токму тоа е проблемот во светот на тема ислам, што за еден немуслиман не одат 1000 курбан, пошто очигледно само тој јазик го разбирате. Светот ве жали и ве прима за да силувате и правите криминал. Само Израел и Кина со ујгурите очигледно го нашле рецептот. Во Кина џамии се прават јавни вециња, пуштање брада е забрането, сите ујгури се носат во превоспитни школи а ако многу им знае газот и мистериозно исчезнуваат.
Светот не сфаќа дека со гомнари ок е да се игра гомнарски и да не важат правилата за фер плеј. А ако настапуваш со мајндсет и од позиција на гомнар насилник (или bully на енглески) најлесно е кај тие што ти простуваат, те сожалуваат и не ти пружаат отпор.

Кога веќе така играте, секој нефер удар испод појас, секоја нечесна игра против вас, се што во нормални услови е за осуда во случајов е заслужено. Тотално е фер кога нефер играчи добиваат нефер шамари.
Религијата не е причината за бедата кај арапските земји, туку е симптом, има повеќе параметри зошто некоја цивилизација пропаѓа, религијата е симптом која се појавува после падот или при крај кога владателите како desperate measures ја употребуваат религијата за поголема контрола.

Не се прашање веќе игрите, деца се убиваат, од твојата исламофобија ми се повраќа, искрено.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ај некој нека каже што се случило денес?
Ептен busy day имав, и глава ме боли, и не планирам вести да читам/гуглам шта ја знам…
У кратки црти, ги пушти ли УСА ционистите или само така џева креваат?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.964
Поени од реакции
24.203
Религијата не е причината за бедата кај арапските земји, туку е симптом, има повеќе параметри зошто некоја цивилизација пропаѓа, религијата е симптом која се појавува после падот или при крај кога владателите како desperate measures ја употребуваат религијата за поголема контрола.

Не се прашање веќе игрите, деца се убиваат, од твојата исламофобија ми се повраќа, искрено.
А не ти се повраќа од тоа што го прават припадниците на педофилот? На пример кога кољаат цртачи на стрипови во Франција само затоа што ГО НАЦРТАЛЕ педофилот мухамед? Значи пази, цртеж. И сега место државите и народот од таа деноминација да го осуди тоа и да каже дека се оградуваат, тие организираат прослави да се дерат алаху екбер, да палат француски знамиња и да ги слават убијците. Не ти се повраќа кога ги женат малолетните ќерки за некои старци таму пошто ако можел пророкот тогаш е халал? Или кога ги палат куќите на неверниците пошто неверниците се гнасни и го заслужуваат тоа и пророкот истото им го правел? Или кога силуваат европејки пошто тоа е дозволено, се што не е муслиманско "ако твојата десна рака го поседува" (во превод го грабнува како плен со што автоматски и го поседува) смееш да го ебеш по твоја волја. Од тоа не ти се повраќа ама од мене ти се повраќа оти не ги сакам тие гнаси. Па добро, фала, почестен сум искрено, на еден шиптaр му се повраќа тоа што сум исламофоб, сигурно сум на прав пат тогаш.
 
D

Diferans

Гостин
Ај некој нека каже што се случило денес?
Ептен busy day имав, и глава ме боли, и не планирам вести да читам/гуглам шта ја знам…
У кратки црти, ги пушти ли УСА ционистите или само така џева креваат?
Колку што следев, нема офанзива сеуште. Има спорадични ракетирања во јужниот дел, накај преминот со Египет, поради што тој е уште затворен. ЕУ, ОН подготвуваат хуманитарен коридор од воздух, во спротивно оценуваат дека се на 24 часа до целосна хуманитарна катастрофа.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Колку што следев, нема офанзива сеуште. Има спорадични ракетирања во јужниот дел, накај преминот со Египет, поради што тој е уште затворен. ЕУ, ОН подготвуваат хуманитарен коридор од воздух, во спротивно оценуваат дека се на 24 часа до целосна хуманитарна катастрофа.
Прават пресметка што ако се отвори фронт со Хезболах и Сирија.

И Иран се закани на Израел да не влезат во Газа.

Додај го тука и притисокот од другите арапски и муслимански земји, не само врз Израел, туку и врз Сад и Еу, а Израел без подршка на Сад нема шанси да издвои победа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom