Политички случувања во Израел

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.318
Поени од реакции
4.915
Сакаш да кажеш дека мојата теза била неточна пред САД (да станат фактор), или дека сега во моментов е неточна?
Затоа што истите САД ги направија сите „арапски пролети“ (читај сите државни удари преку обоени револуции, во северна Африка и на Блискиот Исток). САД ги направија ИСИС, Исламското Братство (да, и Хамас), исто и муџите во Авганистан, муџите на Осама (исто нивни човек), Боко Харам, итн, итн... Ај да те видам - кажи ми дека не е така.

Фак! Во јeбенaта Либија живее најдобро во цел регион, немаше ни колења ни силувања. Што се дешава сега?
И на крај да! Да скроз е точно дека муслите се најподложни на ѕверства, ама тие не го прават тоа по дифолт туку кога некој ги подбуцнува, провоцира и овозможува.
Најискрено Ванлок, постојано пишуваш работи што немаат врска со реалноста, и се гледаш низ призмата Лошата Америка.

Неточна е во двата случаеви.
Ниту Хамас, ниту ИСИС, ниту Боко се производ на САД.
Индиректно поддржани во одреден временски период, најверојатно да. Создадени, апсолутно не.

Ниту ја знаеш историјата на Либија под Гадафи, ниту причините зошто САД направија хаос таму.
Веројатно бесполезно е да ти пишува човек, кога истото или ќе го игнорираш и продолжиш со глупостите, или во текот на дискусијата ќе ја смениш насоката, како последната дискусија на оваа тема, за парадигмите на војување и дали Израел заостанувал спрема Украина.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.032
Поени од реакции
9.190
Да ми кажат можеш да спасиш 10000 Палестинци или само 10 Шпанци, Боливијци, Конгоанци, Кинези, Свети Китс и Невижани или што и да е ќе го одберам второто знаејќи дека помалку штета сум направил на човештвото отколку ако сум ги спасел нив.
Да не претеруваме сега, диндувците се исти ако не и бетер. За останатите се согласувам.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
5.447
За овие што поддржуваат Фри Палестајн под методот на Хамас. Еве го методот на Хамас..Оди од куќа по куќа и убива луѓе, а на крајот си го добива заслуженото најверојатно од некој што си ја пази куќата.

Палестина НИКОГАШ нема да добие држава, ако постои Хамас. Хамас е зло за Палестинците, ама ајде можеби и ќе му текни некогаш.

.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.476
Поени од реакции
32.558
Најискрено Ванлок, постојано пишуваш работи што немаат врска со реалноста, и се гледаш низ призмата Лошата Америка.

Неточна е во двата случаеви.
Ниту Хамас, ниту ИСИС, ниту Боко се производ на САД.
Индиректно поддржани во одреден временски период, најверојатно да. Создадени, апсолутно не.
Навистина во иста мисла кажуваш дека САД не ги создале ИСИС и истовремено мене ми кажуваш дека немам врска со реалноста?
Имаш ли ти воопшто претстава колкава е иронијата тука?

Ај кажи ми и дали Шќиптарите ќе направеа нешто во Косово и овде во Македонија - без целосна помош и подршка од САД. Кажи уште тоа и да ја заокружиме тезата за твојот допир со реалноста.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.151
Пуштиле вода во јужна Газа, наводно под притисок на Сад.

Ни во Варшавското гето не биле оставени без вода, ама евреите отидоа чекор понапред Варшавскон гето 2.0
Во Африка кога ке фатат сушите знаеш колку стока изумира за вода па никому ништо.Какви потресни снимки сум гледал цели стада бизони како умираат од жед,боље да не знаш
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Убиствата на деца за мене и верувам за секој нормален ми се крајната линија за која не постои било каква причина да ја оправдува.
Во овој случај за Израел е оправдано за секое убиено израелско дете да се убиваат 100 палестински, според видеава по интернет така ми се соодносите.
И да, се случува пред наши очи холокауст 2.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.946
Поени од реакции
24.119
Убиствата на деца за мене и верувам за секој нормален ми се крајната линија за која не постои било каква причина да ја оправдува.
Во овој случај за Израел е оправдано за секое убиено израелско дете да се убиваат 100 палестински, според видеава по интернет така ми се соодносите.
И да, се случува пред наши очи холокауст 2.
Ако исклучиме деца токму тоа е проблемот во светот на тема ислам, што за еден немуслиман не одат 1000 курбан, пошто очигледно само тој јазик го разбирате. Светот ве жали и ве прима за да силувате и правите криминал. Само Израел и Кина со ујгурите очигледно го нашле рецептот. Во Кина џамии се прават јавни вециња, пуштање брада е забрането, сите ујгури се носат во превоспитни школи а ако многу им знае газот и мистериозно исчезнуваат.
Светот не сфаќа дека со гомнари ок е да се игра гомнарски и да не важат правилата за фер плеј. А ако настапуваш со мајндсет и од позиција на гомнар насилник (или bully на енглески) најлесно е кај тие што ти простуваат, те сожалуваат и не ти пружаат отпор.

Кога веќе така играте, секој нефер удар испод појас, секоја нечесна игра против вас, се што во нормални услови е за осуда во случајов е заслужено. Тотално е фер кога нефер играчи добиваат нефер шамари.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.032
Поени од реакции
9.190
Убиствата на деца за мене и верувам за секој нормален ми се крајната линија за која не постои било каква причина да ја оправдува.
Во овој случај за Израел е оправдано за секое убиено израелско дете да се убиваат 100 палестински, според видеава по интернет така ми се соодносите.
И да, се случува пред наши очи холокауст 2.
Не баш холокауст но секако етничко чистење. За жал на Палестинците Израел никој не може да го спречи да направи што сака, затоа се таму 2 Амерички носачи на авиони со попратните бродови за да не им текне на комшиите да се замешаат (не дек нешто ги бива додуше ама сепак) додека Израел не се засити од одмазда.

Тешко сега и на Палестинците од Западен Брег, уште повеќе притисок ќ мора да трпат за иселување со надеж дека и они може да изведат оваква глупост. Ебате глупите Хамасовци, после воено одлично изведена акција наместо да се повлечат со воени заробеници они решаваат да масакрираат цивили.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.318
Поени од реакции
4.915
Навистина во иста мисла кажуваш дека САД не ги создале ИСИС и истовремено мене ми кажуваш дека немам врска со реалноста?
Имаш ли ти воопшто претстава колкава е иронијата тука?

Ај кажи ми и дали Шќиптарите ќе направеа нешто во Косово и овде во Македонија - без целосна помош и подршка од САД. Кажи уште тоа и да ја заокружиме тезата за твојот допир со реалноста.
Ајде биди така добар и кажи како САД го создадоа ИСИС.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
5.447
^^

Кажи му де, и мене ме интересира... :smirce: :coffee:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.316
Поени од реакции
11.057
Ајде биди така добар и кажи како САД го создадоа ИСИС.
Експерти се за да создадат идеални услови за создавање терористички групи како ИСИС и Хамас. САД имаат таков нарав да се расправаат со владите на другите земји од различни причини, најчесто затоа што имаат замислено дека нештата треба да се одвиваат баш како што они сакаат. И така начинот на кој тие ги решаваат таквите ситуации е со создавање конфликти, па уривање на власта која е одговорна и сето тоа придонесува да настане хаос. И кога една земја е во непотребен хаос, тогаш екстремистите добиваат најголема моќ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom