Политички случувања во Израел

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
А како ке тепаш терористи кога се кријат зад цивилите, користат жив штит... пука и се пика под фустанот на жена му, пука и се пика во дупка под болница... Размисли со главата и ке сватиш дека цивилите што гинат употребени како жив штит не се жртви на Израел туку на стоката која ги користи како жив штит, тие се убиени од оние храбри борци што се кријат зад нив.... ако муџите не се кријат зад цивилите и не се пикаат во објекти на цивили, цивилните жртви ке бидат многу мали.
za pocetok ubavo e da ne kreiras takvi formacii i da ne gi poddrzuvas finansiski. potoa dobro e da ne im davas povod na lokalnoto naselenie da gi poddrzuvaat.

ako veke doslo do vojna ke si ja pratis "najsposobnata i najsofisticiranata" armija u bitka i nema da upotrebuvas prekumerna sila kako sto ni serea nas u arachinovo. toa e cenata na cisto vojuvanje.

ic ne me boli dali se krijat ili se ziv zid, israel ja kreira ovaa situacija koga ja pretvori gaza u konc kamp. da nemase zidovi i da ne gi nacukaa 3m narod na tolku prostor ke nemaa vakva situacija sega.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.482
Поени од реакции
32.565
i nema da upotrebuvas prekumerna sila kako sto ni serea nas u arachinovo. toa e cenata na cisto vojuvanje.
Па не ни употребувавме „прекумерна сила“. Но во 89-тата минута влезе Чичо Сем и кажа „СТОП не се важат головите, нерешено ќе биде и ќе потпишете рамковен договор“.

Што не им кажат сега на Евреите да потпишат рамковен договор мме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
Искрено не би рекол дека Америка директно е нешто контра нас последниве години, потсети ме и исправи ме ако грешам
Последниве години Америка стварно е све на наша страна. Претераа дури.

Одма се гледа по тоа што не подржуваат во спорот со Бугарија (како вчера во Мичиген) и што нивната кампања против корупција во Македонија ја спроведуваат фер, ни по баби ни по стричевима. Затоа сите од ДУИ се во затвор и нема више оноа внукот на Ахмети ваму Соравија, внукот онаму со енергенси. Лесно е вака кога Америка е на наша страна.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
Нити се со сила напикани ниту држени таму

Факт е дека огромното мнозинство во Газа го поддржува Хамас кој дојде на власт со ветувања дека ќе убива Евреи на секој чекор, значи се согласуваат и ја оправдуваат нивната терористичка политика

Ме потсеќа на муабетот од 2001 дека тука нема учк туку сѐ е шиптаpи цивили
ne zbori gluposti. pola gaza od ona sto bese originalno e iselena u ova segasniot koncentracionen logor. sakas da mi kazes deka tie od tamu moze slobodno da se naselat kade sakaat vo israel? moze li palestinec da kupi u stan u tel aviv ili u erusalim? ne se problem pari, saudijcite sve toa ke sponzoriraat samo neka kazat cena evreite i eve ke gi preselime tie 3m zateknati tamu za da si igraat vojna hamas i evreite.

ps. normalno deka lugeto od gaza ke go poddrzuvaat toj sto se bori protiv buljasite sto gi naselile vo konc kamp.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
ako veke doslo do vojna ke si ja pratis "najsposobnata i najsofisticiranata" armija u bitka i nema da upotrebuvas prekumerna sila kako sto ni serea nas u arachinovo. toa e cenata na cisto vojuvanje.
Тоа немојте да пукате на нив со нешто со кое они не пукаат на вас, затоа што ене го кај е Авиано, тоа само нас ни го викаат. Оти не саакат многу, за да не напраиме некое воено злосторство и да се влечкаме по судови после.

Треба да си ментално ретардиран, плус толку многу морално-етички абериран па да не приметиш дека САД по 2-30 годишно водство на земјава не напраи слуги у соптсвена држава и во сите спорови беше на страна на Албанците, Бугарите, Грците...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
Тоа немојте да пукате на нив со нешто со кое они не пукаат на вас, затоа што ене го кај е Авиано, тоа само нас ни го викаат. Оти не саакат многу, за да не напраиме некое воено злосторство и да се влечкаме по судови после.

Треба да си ментално ретардиран, плус толку многу морално-етички абериран па да не приметиш дека САД по 2-30 годишно водство на земјава не напраи слуги у соптсвена држава и во сите спорови беше на страна на Албанците, Бугарите, Грците...
za zal u mkd ima golem procent na mentalno retardirani sto ne sfakaat nisto od se toa...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.892
Поени од реакции
5.733
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.318
Поени од реакции
4.915
Можеби ти изгледа смешно, можеби е од не знаење, но мислам дека најмногу е од фактот дека пробуваш да ги налепиш Американците секаде како баба рога.

Европјаните активно си ги бранат интересите.
Еве во Африка последно, јасно се покажа што се случува, особено во Нигер. Французите имаат еден куп војска во други земји, каде активно ги бранат своите интереси.
Португалија (економски) во Ангола.
Шпанија (економски) во Западниот брег на Африка.
Шведска стоеше настрана од НАТО, бранејќи ги своите воени капацитети.
Германија (до пред Украина) во соработката со Русија.
Италија со своето влијание врз Источна Африка.
Турција со соседите.
Британците во Ј. Америка. Медитеранот и сл.

Вазал е некој што извршува директни наредби. Тоа сме ние. Европа, Израел, Јапонија, далеку од тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.482
Поени од реакции
32.565
Вазал е некој што извршува директни наредби. Тоа сме ние. Европа, Израел, Јапонија, далеку од тоа.
Но ти само што ги опиша европските држави.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.242
Поени од реакции
8.878
@121314 чекам одговор на прашањето, се надевам ќе ме удостоиш.
Ќе те удостојам, секако. Само морав да завршам некоја работа. Прашањето ти беше:

„Значи сметаш дека Украинците треба да си ја дадат територијата на руските терористи/сепаратисти?“

Одговорот е толку очигледен. Значи истото треба да важи и за Србија и да сметаш дека Србите треба да си ја дадат територијата на албанските терористи/сепаратисти?

Ако си конзистентен во своите ставови, твојот одговор треба и во двата случаи да биде ист, било да е потврден или одречен.

Ако се разликува, тогаш си лицемер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom