Политички случувања во Израел

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.967
Поени од реакции
24.235
neka udri i iran i talebancite neka gi dovleckaat i onie od afrika boko haram pa da se razubavi malku svetot :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:



nema da ima dronovi dardi, ova nema da e isto so ukraina. ovie ve mrzat od dnoto na dusata, nema da se zamaraat so izvidnica ima ednostavno sve da unistat, bar taka najavija.
Не, не мора другиве ама нема да речам дека нема да уживам ако гледам како на бркото му горат 2-3 воени бази. Или 10. Ама, секако, не е до толку глуп.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.288
Поени од реакции
25.557
neka udri i iran i talebancite neka gi dovleckaat i onie od afrika boko haram pa da se razubavi malku svetot :icon_mrgr:
Ајде малце ментална гимнастика :icon_mrgr:
Што ако муџиве од цел свет намерно не се собираат во Европа баш за да европјаниве полесно ги потаманат?
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Абе уште од кога почнаа да напаѓаат знаев дека ќе ги газат како бубашваби и затоа во ниеден момент не споделив содржина за оплакување туку напротив кажав дека мртвите ќе бидат само бројка и тоа на двете страни. Ова го објавив за тие што го глорифицираат Израел дека се невини сирачиња да се соочат со реалноста.
Realno ja sum od tie shto se 1000% za Izrael, ama deka se neshto bash nevini ili deka nema da prskaat sega po se shto se dvizi tamu, nikad ne sum pomislil. Kje chistat se tamu po red, dali kje eskalira so meshanje na drugi drzavi, kje vidime denovive. A sega primer ako orkive istepale 1000 civili ovie 10000 kje im ubijat, ne se vo pravo za toa ama se kje e kolateralna shteta.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.397
Поени од реакции
5.117
Нивни луѓе се засега. СА малку се противат во последно време ама никако не и воено, од другите нема Сунити а да не се под нивна контрола или макар влијание. Се разбира освен тие во Русија кои се предобро интегрирани, и каде внатрешната безбедност е на друго ниво (како и мора да биде, после лекцијата научена од војната во Чеченија).
КСА за сега претпазливо, но ако ескалира мислам дека ќе немаат избор.
И покрај посредството на Кина и Русија во помирување помеѓу Шии и Суни овие се внимателни и дури имаше и изјави дека ако Иран направи атомска тие мора да ја имаат заради рамнотежа, се спомнуваше Израел дека би можел да им ја даде.
Чеченија е идентичен случај како и Украина корисен идиот кој требаше да послужи за сопнување на РФ, но изгледа овие дознаа за плановите па почнаа да играат на повеќе полиња, произведоа хиперсонично (и сега овие можат да им се фатат за подолгото од трите) започнаа процеси за деколонизација, создадоа економски сојуз БРИКС++++ започнаа процеси на дедоларизација и сите тие имаат за цел создавање на еден нов свет, денес видлив за многумина.
Тука се Египет, Сирија и да не ги редам.

Иран сега е преоголема коска дури и за нив, за да гризнат и да не задават. Посебно сега кога се во неформално сојузништво со РФ, па и со Кина.
Иран ќе биде голема коска само ако успее да направи нуклерака ( се шпекулираше дека г-дин Ракетмен е спремен да подари), пред некое време се говореше дека успелае да постигнат чистота од некои 80-90% значи им остана малку време за да постигнат 100%.
Сојузот со РФ и Кина повеќе е на економски план а на воен и не е толку, соработуваат и секако дека ќе го помогнат ама не би рекол дека ќе влезат во војна со САД заради Иран.

Они напаѓаат само кога:
- е евтино (од аспект на загуби)
- 102.3% се шансите за победа, односно противникот е преслаб за нив (примери се Југославија, Либија, Ирак, итн)
- кога некој друг треба да гине (прокси војни)
Најчесто да, прво преку внатрешен пријател -петта колона- ја доведуваат земјата во криза а потоа ја демократизираат.

Пробаа порано годинава да направат прокси судир во Иран, во азерските делови на север, ти текнува?
Не им успеа, исто како што не им успеа да направат државен удар и во Казакстан. РФ се вмешаа и во двата случаи, а они барем се искусни од бранење од специјална војна (обоени револуции, итн).
И Иран и Ерменија и Казахстан и Белорусија се се тоа само коцки на шаховската табла.
РФ е единствената воена и политичка сила која денес може да им се спротивстави, но толку вешто тоа го прави да човек мора да им се вохитува, создадоа еден куп сојузи преку кои на овие им ја вадат маста.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.189
Поени од реакции
3.951
Убаво се изјаснија Израелците, ке им дадат лекција на Палестинците што ке ги држи мирни во наредните 50 години... ке им биде сосема заслужено. Ако малку имаат ум Палестинците сега треба да се свртат и да ги обесат сите од Хамас и хезболах и да се оградат и осудат секој што им навлекува големо зло кое неизбежно ке ги снајде. Тешко за обичниот Палестинец, ке биде жално за невините цивили, газа ке биде изорана нива спремна за компири садење.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.210
Поени од реакции
33.230
Епа добро чим работата е "јеби га таква е таа култура", тогаш нека не се "бара" од мене да емпатизирам кога некој ќе се реши да ја ништи таа култура на љубители на педофил, сериски убиец, силувач на жени и манијак кој цицал јазици на деца и пиел мочка од камила. Тогаш и јас ќе им викам-А, шо, ве тепаат како мрави, епа јеби га.
Има едни други, цицаат кyрињa на мали дечиња веднаш после сунет.

Само сакам да илустрирам колку е незгодно да се коментираат културни разлики во ваков контекст. А тек ако ти кажам во Папуа Нова Гвинеја што им прават на сите машки деца... :LOL:


 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.211
Поени од реакции
24.304
Не, не мора другиве ама нема да речам дека нема да уживам ако гледам како на бркото му горат 2-3 воени бази. Или 10. Ама, секако, не е до толку глуп.
ma site neka udrat... edro ima da go branat amerite ako izleze se von kontrola. 2-3 moze ke gorat ama ne veruvam poveke i toa ke bide bas kaj so boli kaj kurdite...
Автоматски споено мислење:

Убаво се изјаснија Израелците, ке им дадат лекција на Палестинците што ке ги држи мирни во наредните 50 години... ке им биде сосема заслужено. Ако малку имаат ум Палестинците сега треба да се свртат и да ги обесат сите од Хамас и хезболах и да се оградат и осудат секој што им навлекува големо зло кое неизбежно ке ги снајде. Тешко за обичниот Палестинец, ке биде жално за невините цивили, газа ке биде изорана нива спремна за компири садење.
obicniot palestinec ke bide izbeglica u germanija u 2024ta... tie sto ke preziveat ko da dobile na loto
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Vreme e Mia da se vrati vo matichnata zemja, geng beng so hezbolah da
snimi, posle znaeme shto sleduva….
Автоматски споено мислење:

ma site neka udrat... edro ima da go branat amerite ako izleze se von kontrola. 2-3 moze ke gorat ama ne veruvam poveke i toa ke bide bas kaj so boli kaj kurdite...
Автоматски споено мислење:



obicniot palestinec ke bide izbeglica u germanija u 2024ta... tie sto ke preziveat ko da dobile na loto
Germanija za 20
godini ne znam shto drzava kje e, bev skoro seedno si vo bliskiot istok, Arabmanija kje se vika za nekoe vreme
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.752
Поени од реакции
36.732

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.967
Поени од реакции
24.235
Има едни други, цицаат кyрињa на мали дечиња веднаш после сунет.

Само сакам да илустрирам колку е незгодно да се коментираат културни разлики во ваков контекст. А тек ако ти кажам во Папуа Нова Гвинеја што им прават на сите машки деца... :LOL:


Да Ванлок, знам. И за Папуа знаев кој е ритуалот на постанување машко. И се тоа си е така. Ама на другата страна е ова:

1696797763324.png

Епа не можам бе за ова да сум.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.913
Поени од реакции
5.542
"The Russian elite is now a big show. A third of them are anti-Zionists and are happy about the Palestinian uprising. A third are pro-Zionists, as the Israeli right is tolerant of Putin and the special military operation; well, so in general (and i mean Kedmi and the main cast of Solovyov's show). They rush to fill the gaps in defense of Israel. A third are globalists who are for the CFR and Biden, but what they say and do, It's not clear at all. After all, Soros is against Israel and they are in favor of Soros (roughly speaking). Which line will win? Perhaps, as usual, all three at the same time."

— Alexander Dugin

btw. Кој беше тој што напиша дека Израел го испратил 80% од оружјето во Украина затоа Хамас си зел сила..

Израел до ден денешен одбива да испраќа оружје во Украина....
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.752
Поени од реакции
36.732
Да Ванлок, знам. И за Папуа знаев кој е ритуалот на постанување машко. И се тоа си е така. Ама на другата страна е ова:

Прегледај го приврзокот 393581

Епа не можам бе за ова да сум.
Мене доволно ми е да видам како коптите живеат во Египет и јасно ми е се.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.211
Поени од реакции
24.304
Овие се тие ултра ортодоксните гомна. Не велам дека не обожаваат, ама како жена мислам полесно ќе поминеш навечер во Тел Авив него ли рецимо во Карачи.
Да Ванлок, знам. И за Папуа знаев кој е ритуалот на постанување машко. И се тоа си е така. Ама на другата страна е ова:

Прегледај го приврзокот 393581

Епа не можам бе за ова да сум.
dobro de, vo karachi nema ama vo dubai i jakarta ke si pomine bolje nego vo tel aviv ili bilo koja evrejska vukojebina.

susi, islamot e i puno ama i mia kalifa i red drugi raboti...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.397
Поени од реакции
5.117

Kajgana Shop

На врв Bottom