Политички случувања во Израел

Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
Непал потврди дека 10 од 17 киднапирани граѓани на Непал се убиени. Неколкумина избегале со повреди, еден не е контактибилен, значи 11 луѓе.

Од Непал. Сиротиња на печалба во Израел. Ама Хиндуси, па и тие се легитимна цел.

Кој не е легитимна цел таму?
За нив секој шо не е муслиман е легитимна цел.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.233
Поени од реакции
113.148
Kakva evakuacija? Kade bi odele 2m civili na 2km kvadratna povrsina obikoleni so zidovi i bodlikavi ogradi, so vooruzeni kuli??
Нивен проблем. Нека ги прашаат тие што колеа и киднапираа вчера жени, деца и цивили.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.288
Поени од реакции
25.557
250-260 цивили убиени само на фестивалот. Страшни бројки.
Страшни бројки се дека постојат толку дебили што ќе отидат на фестивал на граница на воена зона. Тоа е исто да земеме сега да организираме фестивал во Харков и да се чудиме зашто ракети ни паѓаат на глава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.210
Поени од реакции
24.304
А јас па на пример спиев во Витлеем (Западен Брег, официјално Палестина) во хотел со газди Арапи христијани. Изречито ни беше кажано да не шетаме ноќе и да не се мрда во радиус од 50 метра од хотелот затоа што влегуваш во муслиманската зона. И секако две шмизли што сликаа по 300 слики на саат ќе излегле да го гледаат и сликаат Витлеем ноќе и се вратија по 10 минути крпа бледи пошто тоа арапштааната почнала да им свират од коли да отвараат прозори и да им довикуваат непристојни работи и да ги следат со колите.

Иако се согласувам со многу од антиизраелските постови на темава, држат вода и тоа многу држат вода, на крајот кога се ќе ставиш на вага многу е просто. Ви иде некој и ви стави пиштол на глава и ви вика-Бирај, остатокот од животот треба да живееш или во доминантно муслиманска средина или во доминантно еврејска. Што ќе одбереш?
2 smizli vikas? i sepak se vratile zivi a? jebi ga, takva e kulturata tamu, da si imal muda da ides so niv toest pred niv ko nekoj ovcar da gi pazis moze nemal nikoj nisto da im rece ama toa e za drug pat ke znaat. gazdata probal da vi go dolovi momentot sega kolku koj od vas sfatil e druga rabota. koga ides nekade treba malku i da probas da se vklopis neli, kolku i da ne se soglasuvas. ima i poludi i pocudni domorodci od ovie niz svetot kade za takov prestap corba ke gi svarele...

mene religija ne mi e tolku bitna, poveke gledam na nacijata i kulturata. ako izborot mi e muslamini od indonezija ili da receme OAE ili evrei, bi ziveel so muslimanite... i kaj ednite i kaj drugite ima golem % gomna, taka da sosema drugi raboti ke se odlucuvacki faktor bar za mene.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
Исто и за ционистите! Па биле христијани, копти шта ја знам…
Бомбардираат до земја.
До сега не сум слушнал дека некој ционист се разнесол со динамит во црква, џамија или на некој маратон.Јас не ги подржавам ционистиве.Ама пак од друга страна е добро шо постои Израел во тоа гнездо со стршлени,чисто ради рамнотежа.Светот не е црно-бел,баш напротив има разни бои и нианси.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
Страшни бројки се дека постојат толку дебили што ќе отидат на фестивал на граница на воена зона. Тоа е исто да земеме сега да организираме фестивал во Харков и да се чудиме зашто ракети ни паѓаат на глава.
Rave festival Verbove :ROFLMAO:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.967
Поени од реакции
24.235
Во принцип не се согласувам во анти па и антиизраелски ставови-постови.
Би се согласил во антиционистички но анти-израелски не баш.
Сметам дека бунтот на Палестинците е реакција, значи оправдана, на тортурата која ја прави ционистичкиот режим кон нив со децении, па би рекол дека нивната борба за слобода е оправдана (ова не вклучува оправдување на злосторства -неважно дали се оправдани или не).

А кога сме веќе кај изборот, коже ли да се избере “еклер“? ;)
Бесмислено е на некој што живее во Македонија и кој има македонска културна матрица да го ставаш на тест што би избрал, според наши мерила нормално не би избрал ни едно од двете понудени.
И во политиката и во животот воопшто, ретко има вин-вин ситуации, напротив повеќето се заебани и треба да бираш помеѓу помалото од двете зла. Го немаме тој луксуз за еклер некогаш, еден мора да доминира во Израел. Секој удар за исламот, било политички, економски, воен, секое негово слабеење е ќар за човештвото без оглед на раса, пол, националност или било која друга демографска категорија на тоа човештво.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.788
Поени од реакции
8.474
До сега не сум слушнал дека некој ционист се разнесол со динамит во црква, џамија или на некој маратон.Јас не ги подржавам ционистиве.Ама пак од друга страна е добро шо постои Израел во тоа гнездо со стршлени,чисто ради рамнотежа.Светот не е црно-бел,баш напротив има разни бои и нианси.
Не треба да се гордееш со необразованост.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Irgun_attacks
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.372
Поени од реакции
41.780
со оглед на околностиве у кое време се дешава нападов, Иран изгледа стварно му се намерачиле на Израел. Наскоро може да очекуваме и Хезболах да се приклучат у борбите од Либан, ако веќе не и почнале од тоа што видов некои информации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom