Политички случувања во Израел

Член од
25 март 2012
Мислења
8.537
Поени од реакции
5.085
Каурите за разлика од шиптaрите не се толку монолитна структура и од една или од друга причина навиваат за едната или другата страна. Јас не се двоумам, пишав за кој сум, запамти еднаш за секогаш освен со еден исклуок секогаш сум за немуслиманската страна. Ако е судир на шиити и сунити сум за шиитската страна. Ако е судирот меѓу 2 сунитски фракции сум за помалку шиптaрската од двете. Ти за кој си, ама искрено? Батали ги стварно говориве за Мис Свет или за говорницата на Обединети Нации. Душичката што ти вика? Еднаш бе кажи си машки што посакуваш, наши сме си, никој нема да каже во штабот што си кажал. Кажи сакам да победат тие и тие.
Па треба да решиш и ти, или сум тежок шиптaр националист кој спие со рацете правејќи орел или сум муслиман терорист кој подржува терористички напади направсни од страна на муслимани.
Ако сум првиот тогаш го подржувам Израел, ако сум вториот тогаш ги подржувам палестинците.
Реално сум за двете страни односно ниту едната, потсвесно секогаш ја подржувам послабата страна, во овој случај не знам кој е слабата страна, освен децата, жените и постарите кои погинуваат од двете страни, да, навивам за нив.
Можеби не сум како тебе напреден смрта да ја гледам како природна трансформација на енергија, ентропија. Изгледа прост сум па ме боли кога умира човечкиот род.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.914
Поени од реакции
5.544
Бев неутрален ама сега сè повеќе се наклонувам на страната на Израел.
Неутрален? Ако падни Израел, ништо чудно за дваесетина години да гледаме ваква сцена и на Балкан, така да ако мислиш дека има време за калкулација океј е. Израел е последната брана на фундаменталните исламисти да дојдат на Балканот (и Европа).

Со овие потези колку и да имале симпатии Палестинците во светот ќе го изгубат, и ќе му дадат одврзани раце на Израел. Сега Израел што и да направи никој нема да му замери. Ниту Русија, САД веќе не му ни замеруваат, ниту Кина, за ЕУ да не прајме ни муабет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.380
Поени од реакции
41.792
Неутрален? Ако падни Израел, ништо чудно за дваесетина години да гледаме ваква сцена и на Балкан, така да ако мислиш дека има време за калкулација океј е. Израел е последната брана на фундаменталните исламисти да дојдат на Балканот (и Европа).

Со овие потези колку и да имале симпатии Палестинците во светот ќе го изгубат, и ќе му дадат одврзани раце на Израел. Сега Израел што и да направи никој нема да му замери. Ниту Русија, САД веќе не му ни замеруваат, ниту Кина, за ЕУ да не прајме ни муабет.
како Израел ги спречуваше до сега исламистиве да дојдат овде?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
Неутрален? Ако падни Израел, ништо чудно за дваесетина години да гледаме ваква сцена и на Балкан, така да ако мислиш дека има време за калкулација океј е. Израел е последната брана на фундаменталните исламисти да дојдат на Балканот (и Европа).

Со овие потези колку и да имале симпатии Палестинците во светот ќе го изгубат, и ќе му дадат одврзани раце на Израел. Сега Израел што и да направи никој нема да му замери. Ниту Русија, САД веќе не му ни замеруваат, ниту Кина, за ЕУ да не прајме ни муабет.
Значи ние треба фала да им викаме на Израел?
Тоа ИСИС мизис, Ал Каеди, Нусри курци-палци нема врска?
Или и ти пиеше од cool-aid за “умерената опозиција” во Сирија?

А и до сега многу му замеруваа на Израел.. страшно дури…
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Ф

Флеш

Гостин
Уше еден мој пост ама курназ .


Сеа ќе цела педерска Европа замени украинско знаме со израелското знаме.

Сеа цела Македонија ќе заземе една страна кој кого ќе ебе .

Класика.

Помодарство на јако пуштено .


Се смени име,рипнаа цени, Бугарија влезе у правен систем .

Македонецот масовно на маратони . И че доиме голи цицки #ИНФЛУЕНСЕРИ мали бебиња Давуд и Лука ....


Нигде нема да се појави за одбрана на поважни работи .


Горд педер од Скопје сум . Извинете,цела Македонија помодари е . Попедерско е.


#КунташеДаВеЕбеСите


Ливадарки и Помодари

Ратрој у петрој.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.219
Поени од реакции
33.244
Сва среќа Израел што не брани, иначе кај ќе ни беше крајот... :unsure:
Автоматски споено мислење:


Readers added context
Iran, Hamas' main ally, has produced an arsenal of advanced drones used for reconnaissance & combat. Several of Iran’s drones were modeled on captured U.S. drones, including the Predator, Reaper, Sentinel and ScanEagle 5. Also, Iran agreed to supply Russia with drones.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.380
Поени од реакции
41.792
да не беше израел све џихадисти ќе бевме. Кујзнае што праат само да ги нема овде кај нас. Ако знае некој нека пише на начините кои ги спречија да дојдат. :kafence:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
2.120
Поени од реакции
5.575
Мора да им се даде признание на крајната десница низ европските градови. Маме им ебаа на палестинците што искочија алах акбар и знамиња и све.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
Мора да им се даде признание на крајната десница низ европските градови. Маме им ебаа на палестинците што искочија алах акбар и знамиња и све.
Дај постирај нешто…
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.295
Поени од реакции
25.566
Не постои оправдување за киднапирање, мачење и силување девојки и жени и потоа бизарно парадирање со нивните тела и постирање на твитер и телеграм. Ни трошка симпатија за нивната кауза немам, да се бореа против Израелската војска и полиција, ќе беше подруго. Ова е дивјачки напад на недолжни цивили во кој ниту туристи не беа поштедени. Не знам како некои од вас се радуваат на овие ѕверства. На најголемиот душман не би му посакал да му се случат такви грозотии.
Taка е, зошто ова на нас никој не ни го правел и сите не сожалувале на твитер #prayforottomanrepublicofmacedonia #prayforslavaegeanmacedonia #prayforbulgarianmacedonia па затоа сега и ние мора да глумиме како сме нешто многу потресени.

А 90% потресениве што уште немаат никаков коментар за убиените Виетнамци,Ирачани и Авганистанци од САД, убиените Срби на Косово, убиените Македонци 2001 год и сите години после тоа, за убиените Руси во источна Украина од 2014 до 2022год, за убиените Ерменци кои тек сега трпат нов геноцид во Нагорно Карабах....

Но секако овие жртви се колатерална штета и нормална работа во војна, а сите жртви на колониите на западот што ги поддржи овие злосторства се маченици што храбро загинале и епопеи сега треба да пишуваме за нив.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
Еве го слугата на Сатаната :popce:
истиот тој што прими икона нацртана на панцир од ујраински војник додека трпел бомбардирање или така нешто им беше прикаската…
Хк пу
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.440
Поени од реакции
27.240
Не дека нема нешто ситно вистина и во тоа..!
Ама најголемиот пораз им го задале египјаните! Буквално маљутките им ги гореле тенковите! Масакр им направиле на Синај!
Во два-три дена цела авијација ја изгубиле од ПВО!
Анкл Сем ги спасил… ама Синај морале да го вратат!
Грешка си за ова, добро почнал Јом Кипур за Египјаните, се додека Ариел Шарон не им влегол на 50Км од Каиро. Сите аеродроми и ПВО им ги збришал, ги исекол логистичките линии, па морале СФРЈ да праќаат итно сини шлемови за да ги спасат Египјаните од уште една катастрофа попут 6 дневната војна. Прочитај колку опрема имаат изгубено Египјаните за време на таа војна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom