Политички случувања во Израел

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.143
Поени од реакции
3.369





Гледам дека имаат и дронови, а по успешноста, очекувам да ги видам украинците како се истоваруваат кај Енергодар на овој начин.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.224
Поени од реакции
33.246
Гледам дека имаат и дронови, а по успешноста, очекувам да ги видам украинците како се истоваруваат кај Енергодар на овој начин.
Па барем дузина пати се обидоа, што со чамци, што со кајаци, по неколку пати гинеа ко глувци. И тоа специјалци, не регуларна војска. И со параглајдери нема ништо да смени, малокалибарски оган ќе ги покоси во првата минута да не зборуваме за друго што се немаат кај Енергодар.

Овде во Израел е различно тоа што ги начекаа со спуштени гаќи (буквално во неколку случаи). Потфрлање на разузнавањето, и тоа не само израелското туку и американското.
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Веќе имаме Израел на Балканов, се вика Грција. Ај погоди ние кој сме?
Grcija i Izrael hahahaha shto nema da chujam, nie koj sme Palestina ? Koj sme Rusija ili Ukraina? Grcija ili Turcija? Srbija ili Kosovo ? Me utepa od smeenje da si ziv i zdrav, mi trebashe vakov humor :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.859
Поени од реакции
82.989
LoL, Палестинциве се ко Хуни. Ги натоварија еврејскиве жени и деца на трактори и правац ропство, у Газа. И уз пут пукаат у ваздух и викаат Алаху Акбар. Дека ваљда мислат оти Алах ќе ги нагарди оти заробиле еврејски деца и жени и како Хитлер што ги товареше на вагони и они исто, али вагони што ги влече трактор. Свашта. Нема ова на добро да излезе.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.932
Поени од реакции
5.770
Војната во Украина и денешните случувања во Израел Дејан Лучиќ ги предвиде уште во 2015 година:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.366
Поени од реакции
6.961
Мислиш ќе се десеше ова без подршка однадвор?
Ова очигледно е спремано долго време, и тоа под носот на израелското прочуено разузнавање.
Имаат поддршка од надвор, тоа е сигурно. Јас зборам за директна поддршка на терен. Без таква немаат шанси. Прво не се војска, туку обични бунтовници. Второ, инфериорни се во однос на Израел. Еве имаа помош и среќа денес ги начекаа на спиење. Дека ќе напраат штета, ќе напраат. Убија многу цивили, војници, успеаа да земат некоја опрема, да киднапираат и земат заложници, цивили и војници. Еве за ден, два ќе се соземе Израел, што после? Рачунај дека Израел ќе има одврзани раце и поддршка од цел запад на чело со САД, Британија и останати се што ќе одлучат да преземат против Газа, па дури и да ја срамнат со земја. Од друга страна палестинците едини начин на тоа да се спротистават на тоа ќе биде ако имаат директна помош, што значи директно вклучување дали на Иран, Турција, останатите арапски држави и напад на Израел. Не верувам дека било кој од овие ќе се одлучи на таков чекор. Израел буквално може да ја дупре од гранатирање Газа, се секој вид на ракета што ја имаат, палестинците немаат противодбрана. Апсолутно цел запад па и Индија е на страна на Израел. Ги имаш Русија и Кина кои нема да заземаат страна. Египет кој во последно време е медијатор помеѓу нив, што значи дека ни они не би ризикувале да заземаат страна. Овој напад им донесе доста болка на израелците, поготово какви видеа и сцени гледавме, тоа е језиво, ама на крај многу повеќе страдање ќе му донесе на палестинскиот народ. Неспоредливо многу повеќе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.224
Поени од реакции
33.246

LoL, Палестинциве се ко Хуни. Ги натоварија еврејскиве жени и деца на трактори и правац ропство, у Газа. И уз пут пукаат у ваздух и викаат Алаху Акбар. Дека ваљда мислат оти Алах ќе ги нагарди оти заробиле еврејски деца и жени и како Хитлер што ги товареше на вагони и они исто, али вагони што ги влече трактор. Свашта. Нема ова на добро да излезе.
Никад немало фер плеј во војна, и посебно не во регионот... Инаку да, како животињи без контрола се понашаат.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.330
Поени од реакции
13.184

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.682
Поени од реакции
22.919
LoL, Палестинциве се ко Хуни. Ги натоварија еврејскиве жени и деца на трактори и правац ропство, у Газа. И уз пут пукаат у ваздух и викаат Алаху Акбар. Дека ваљда мислат оти Алах ќе ги нагарди оти заробиле еврејски деца и жени и како Хитлер што ги товареше на вагони и они исто, али вагони што ги влече трактор. Свашта. Нема ова на добро да излезе.
Gerilska vojna. Koga si soocen so kade kade pomokjen neprijatel koristis se sto ti se pruza vo dadena situacija. Ne se ovie regularna vojska pa da se zamaraat so pravila na vojuvanje, niti pak Izraelcite ke gi tretiraat kako takva vo slucaj na zarobuvanje. Ke gi tretiraat isto kako i dosega, kako teroristi. Nema da vazat za niv megjunarodnite pravila za vojuvanje, pa ovie verojatno civilite ke gi koristat kako leverig, da se izramni krivata. Vie nas kako teroristi, nie civilite vasi , pa ko voli nek izvoli.
Kolku povekje civili odnesat vo nepoznat pravec ,tolku vo podobra pozicija ke bidat za Izrael da ne se izzivuva vrz niv i da gi tretira kako ramnopraven partner vo pregovorite.
Taka da od takticka gledna tocka sosem ispraven poteg. Znam ne vi e po kef ali jbg, nemaat bas mnogu opcii protiv sila kako Izrael.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.859
Поени од реакции
82.989
Војната во Украина и денешните случувања во Израел Дејан Лучиќ ги предвиде уште во 2015 година:
Не знам дали ова што го збори е реално или не, али тој Вилијам Бенет што го спомиња на 9 и 50, дека Кинезите со чекани го убиле како Троцки што бил убиен, е тој е жив и здрав.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.224
Поени од реакции
33.246
Еве за ден, два ќе се соземе Израел, што после? Рачунај дека Израел ќе има одврзани раце и поддршка од цел запад на чело со САД, Британија и останати се што ќе одлучат да преземат против Газа, па дури и да ја срамнат со земја.
Не знам. Ова ти го издвојувам пошто не знаеме ништо... Ама знаеме дека тој што го иницирал ова (а тоа не се Хамас, туку некој поголем), веројатно извесно има поамбициозни намери отколку само ова денес што се деси, заробување војници и киднапирање цивили.
Автоматски споено мислење:

Former Israel Defense Forces (IDF) international spokesperson Jonathan Conricus has summed up what this day means for Israel, calling in the country's "Pearl Harbor" moment.

"The entire system failed. It's not just one component. It's the entire defense architecture that evidently failed to provide the necessary defense for Israeli civilians," he told CNN of the surprise invasion from Gaza militants. "This is a Pearl Harbor type of moment for Israel, where there was reality up until today, and then there will be reality after today."
Автоматски споено мислење:

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.224
Поени од реакции
33.246
Не знам дали се живи војниците после ова, така: 18+

Автоматски споено мислење:

 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.932
Поени од реакции
5.770
Не знам дали ова што го збори е реално или не, али тој Вилијам Бенет што го спомиња на 9 и 50, дека Кинезите со чекани го убиле како Троцки што бил убиен, е тој е жив и здрав.
Значи американскиве телевизии се преполни со лажни вести за вакви лажни убиства според тебе:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom