Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
Еј ај доста глупости.
Во војната во Виетнам и Кореа Советски најмодерни авиони војуваа директно против америте. Ако тоа не беше САД-СССР војна и ова не е РФ-НАТО војна.
Намалете со копиум.
Znaci samo tvoete e vredno oti se prajsh naiven kako prvace?

Umrea tie vremina Vietnam i Korea
Ako pocnat sega ce bidi baraj kaj ima pogolema i podlaboka peshtera.
I zatoa drugarcinata tvoi taka se krijaat.
Pobaraj po internet kolku US oficeri ima vrateno doma so Zname preku oci.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.532
Поени од реакции
40.501
Стиснав "прикажи игнорирана содржина" да видам со кого толку се убедуваш, и имам што да видам.

Џералд Форд е моментално во Јадранот. Русите да ја знаат точната координата, додека стаса некој си Кинжал, тој веќе нема да е таму. Плус не плови во права линија туку има патерн на движење. Плус има едно чудо копно да прелета додека стаса до Јадран, плус има радари во Констанца, Авиано, Рамштајн, Бондстил, Инџирлик, Талин, цела завеса на многу моќни радари. Плус има AWACS 24/7 во воздух, еден гледа нагоре а еден надоле и како да не е доволно, генеричките авиони на секој носач се Growler и Prowler, за електронско попречување, исто летаат 24/7.
САД нема изгубено нуклеарен носач на авиони, најголема штета си нанесоа сами во Виетнам со пожарот на Форестал.

Ама со кого да се докажуваш....
клинтоне, дали имаат родови офицери на Џералд Форд? За афирмација на родовиот идентитет на морнарите. Пошто е нов брод сигурно и тие стандарди ги исполнува.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Dobro shto znaci za tebe na teren da vojuvaat??
Mislish na vojnici od USA ili Anglija?
Па пишувате Русија војува со Западот. Русија војува со Украина која ја вооружува Западот. Тука има гооолема разлика...
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.839
Поени од реакции
6.978
Па пишувате Русија војува со Западот. Русија војува со Украина која ја вооружува Западот. Тука има гооолема разлика...
Каква бе Украина? :pos:
Русија војува со 30+ држави, згора на тоа и дипломатски и политички. Украина е само пион во ова. Да кажеш дека Украина војува против Русија, а не против Американците и Европјаните и исто како да кажеш дека нашиве ја водат Севернава, а не Американците со Европјаните. :icon_lol:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Каква бе Украина? :pos:
Русија војува со 30+ држави, згора на тоа и дипломатски и политички. Украина е само пион во ова. Да кажеш дека Украина војува против Русија, а не против Американците и Европјаните и исто како да кажеш дека нашиве ја водат Севернава, а не Американците со Европјаните. :icon_lol:
-Дипломатски и политички војува да.
-Украина, точно, пион е во војнава, и да не беше помошта од Западот досега ќе беше поразена.
-Украина добива воена помош од Западот, добива информации итн. Но, поинаку Западот не е вмешан во војната.
Факти.

Да ве чита човек што воопшто не ја познава состојбата ќе си речи дека Западот цело свое оружје што го поседува го има пренесено во Украина, сите свои војници, сета своја логистика, сите свои воени капацитети. Ете тогаш можеш да речиш дека Русија војува со Западот. Вака, и те како не, ма колку сакајте убедувајте(се) не тука дека не е така. Се палите на пропаганди и памфлети со циркони,кинжали и сатани како да Западот нема против одговор на тоа, како да Западот само камења, лакови и стрели поседуваат. Исто како што се јачавте со Армегедон Суровикин, па го затворија, па се појавува по еден месец целиот подгрбавен и видно остарен едно 10тина години во Алжир, а не сте свесни дека голтате пропаганда како работат русите со цврста организација, а во реалноста се подезорганизирани од времето на Елцин, само што сега ја извежбаа пропагандата и мачкаат четки преку очи...Со таква армија, со таква војска како што ни претставуваат, досега Украина требаше да ја направат ораница, а во пракса Бахмут го освојуваа 2 години...Не планирам ниту да ве убедувам, ниту да ви наметнувам мое мислење, но ќе си кажи времето, дека на терен не се работите како што ви ги сервираат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
-Дипломатски и политички војува да.
-Украина, точно, пион е во војнава, и да не беше помошта од Западот досега ќе беше поразена.
-Украина добива воена помош од Западот, добива информации итн. Но, поинаку Западот не е вмешан во војната.
Факти.

Да ве чита човек што воопшто не ја познава состојбата ќе си речи дека Западот цело свое оружје што го поседува го има пренесено во Украина,
Ne seto svoe oruzhje ama premnogu.
I kako shto ti e i poznato, vojna ne se vodi samo so oruzhje tuku so spionazha, diverzii , medii.....
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Ne seto svoe oruzhje ama premnogu.
I kako shto ti e i poznato, vojna ne se vodi samo so oruzhje tuku so spionazha, diverzii , medii.....
Ајде сега да те прашам, што би се десило ако 50% од целата НАТО флота во моментов би била во Црното Море. Нели Нато вс. Русија војуваат? Да не зборувам за авијација, пешадија, тенковски единици, дроној моној к*рци палци..Ама ако ви е подобро да си верувате дека војнава е Русија вс евриуан океј, ако ви е полесно така да си го оправдате тоа што војнава нема изглед за некој крај, и што Русија ја заглибија во жива песок од кој што многу тешко се излегува, а и да излезиш ќе излезиш црн катран...Ама битно на Владивосток се пие кока кола, другото шогое*аш...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
Ајде сега да те прашам, што би се десило ако 50% од целата НАТО флота во моментов би била во Црното Море. Нели Нато вс. Русија војуваат? Да не зборувам за авијација, пешадија, тенковски единици, дроној моној к*рци палци..Ама ако ви е подобро да си верувате дека војнава е Русија вс евриуан океј, ако ви е полесно така да си го оправдате тоа што војнава нема изглед за некој крај, и што Русија ја заглибија во жива песок од кој што многу тешко се излегува, а и да излезиш ќе излезиш црн катран...Ама битно на Владивосток се пие кока кола, другото шогое*аш...
Golem kur ce bidi sko dojdi pola Flota vo Crno More.
Prvo nema ni da stasaat do nego.
A shto ce bidi, podobro i da ne doznaeme.

A i toa e vicot za takvi kako tebe shto pijaat voda a zhedni umiraat.

Ili po prilepski, voda pod roguzina e nato.

Alllloooo,
Razbudi seeeee.
Amerika ne dava ni Cent ako nema 100x povejce da dobija nazad.

A ne pa grdni milijardi od " Zhal za dovcerashnite neprijateli"
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Znaci samo tvoete e vredno oti se prajsh naiven kako prvace?

Umrea tie vremina Vietnam i Korea
Ako pocnat sega ce bidi baraj kaj ima pogolema i podlaboka peshtera.
I zatoa drugarcinata tvoi taka se krijaat.
Pobaraj po internet kolku US oficeri ima vrateno doma so Zname preku oci.
не треси зелени
многу е едноставно:
А ко не беше СССР во војна со САД за време Виетнам и Кореја, не е ни НАТО сега во војна со РФ.
Или пак ќе се прајме Милица со две лица?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
не треси зелени
многу е едноставно:
А ко не беше СССР во војна со САД за време Виетнам и Кореја, не е ни НАТО сега во војна со РФ.
Или пак ќе се прајме Милица со две лица?
Javi se na shalter koga ce ja izvadish glavata od pesok!

Vistinata e ovaa,





a ako ne go najdam drugiot link za Chicho Rockefeller i Rotscild kade shto pishuva deka pola Ukrainska obrabotliva zemja mu bila kupena do 2020 pobaraj go vo moive postovi od pred pola godina.

I ne me teraj da ti pojasnuvam koi se ovie dvajca i shto se poseduvaat i shto se pravat po svetot.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Golem kur ce bidi sko dojdi pola Flota vo Crno More.
Prvo nema ni da stasaat do nego.
A shto ce bidi, podobro i da ne doznaeme.

A i toa e vicot za takvi kako tebe shto pijaat voda a zhedni umiraat.

Ili po prilepski, voda pod roguzina e nato.

Alllloooo,
Razbudi seeeee.
Amerika ne dava ni Cent ako nema 100x povejce da dobija nazad.

A ne pa grdni milijardi od " Zhal za dovcerashnite neprijateli"
Малце ме шеташ по темава, ама ако :) Ќе продолжам, кога сакаш така.. :)

Милион пати имам напишано, уште еднаш ќе напишам.. Нема пријатели-непријатели, има само интереси.

Денеска чунга лунга мастика за 3 денари не добиваш гратис, а камоли толкаво вооружување. Мене ми е оддамна јасно и раскрстено со тоа дека ниту Америте ги сакаат Украинците, Албанците, Саудите, ниту пак Русите ги сакаат Србите, Белорусите па уште помалку Кинезите. Интерес е во прашање, и интересот е тој што спојува.. Љубов нема..Малце Зеленски да не им игра по волтите на УСА, ќе го фрлат во вода, истото важи апропо и за Русија со Лукашенко
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
Малце ме шеташ по темава, ама ако :) Ќе продолжам, кога сакаш така.. :)

Милион пати имам напишано, уште еднаш ќе напишам.. Нема пријатели-непријатели, има само интереси.

Денеска чунга лунга мастика за 3 денари не добиваш гратис, а камоли толкаво вооружување. Мене ми е оддамна јасно и раскрстено со тоа дека ниту Америте ги сакаат Украинците, Албанците, Саудите, ниту пак Русите ги сакаат Србите, Белорусите па уште помалку Кинезите. Интерес е во прашање, и интересот е тој што спојува.. Љубов нема..Малце Зеленски да не им игра по волтите на УСА, ќе го фрлат во вода, истото важи апропо и за Русија со Лукашенко
Citaj go mojot post nad tvojov!
Tocno istoto go kazhuva!
I zatoa NATO vojuva!
Samo so Recepta " Mizhi asan da ti baam" nameneta za glupite gradjiani vo USA i EU a NE za RUSITE.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.832
Поени од реакции
26.412
Ф-35ките и Ф-18ките, што оперираат од носачи, имаат дострел од 2300 - 2800 километри, што значи носачите може да бидат во Црвено море (Египет) или Персискиот залив. Со можноста да бидат надополнети во воздух, непрекинато може да оперираат во Црно море.
Крстосувачките проектили Томахавк имаат дострел од 2500 км.
Офанзивна позиција е на 2000 километри од брегот/непријателот.
Цирконите, тие балистичките на Кина имаат дострел до 1500 км.

Сам пресметај си кој ќе го извлечи подебелиот крај.


10 проектили се даааалеку од сатурирање на ПВО, особено воена база каде што има заштита од авиони, point air defence (чија намена е да се справат со десетици закани) и далекуметните S-400, S-300. Плус бродови.

Нападот е делумно успешен заради стелт карактеристиките на Storm Shadow, како и фактот дека никоја одбрана не е 100% успешна.
Сам си го даваш одговорот. Средоземно море, Црвено Море или Персиски залив не се места кај што можеш да го скриеш носачот или пак уште помалце флотата, не збориме за Пацификот или за Атлански Океан. Можеби на океан може, но тука не. И во сите овие мориња, е на дострел на противводните ракети на Русија. И башка каде ќе се пунат авионите за да делуваат непрекинато. И да, за да делуваат непрекинато не им треба само гориво, туку и муниција.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Сам си го даваш одговорот. Средоземно море, Црвено Море или Персиски залив не се места кај што можеш да го скриеш носачот или пак уште помалце флотата, не збориме за Пацификот или за Атлански Океан. Можеби на океан може, но тука не. И во сите овие мориња, е на дострел на противводните ракети на Русија. И башка каде ќе се пунат авионите за да делуваат непрекинато. И да, за да делуваат непрекинато не им треба само гориво, туку и муниција.
Ама чекај, не знаеш ти, тоа се стелт бродови, УСА е надмоќна и на толку нато бази наоколу + авакси невозможно е да ги лоцираш и било што да им направиш на тие бродови од нивната флота.
Башка Москва Кинжал ќе лансира од Кавказ или Сибир, знаеш ти тоа колку треба да прелета за да стигне до Јадранот? Ете не знаеш.
Башка шо по патерни пловат бродовите, не праволиниски, тек па тоа колку не го знаеш.

п.с.
Да ги чита некој тука воените експерти ќе се замисли и тоа два пати дали прочита нешто или му се сонило.
Очигледно и бомбандерите кои ги рокаа на руска територија во последно беа рокнати од ракети кои беа испалени во .... па шо знам Киев, Вашингтон, некој носач долу накај Хаваи или од Марс. Не дека нема други нато земји во комшилук кај што може да кренат дронови или ракети или пак диверзантски од руска територија тоа да го направат, па еквивалентно нешто да има и кон УСА и нивните полтрончиња.

Само УСА е тоа брат, не може таму, супериорни се, ќути добро што не се замешале во Украина оти да се замешаа леле леле тешко на клетите Руси и слични приказни за деца од забавиште, напишани од ликови што по темите викаат УРА на некој што 30 години ги ебава во здрав мозок, додека истите дома и во други НАТО држави ќе плаќаат енергенси по покачена цена пошто... нели, на чичко Сем така му одговара.

Ништо Јамајка, повеќе да се информираш во догледно време од непристрасни пишувачи на темава како @Klinton (сега ќе се избаци одма со прашање, а кај тоа реков дека сум непристрасен) или од @Vartolu (кој ќе ти рече дека не е тој за америте во оваа војна пошто бил против нив во други, туку дека останатите сме заслепени и завземаме страна) и да размислиш два пати дали тоа семоќната американска армија е во дострел на противводни ракети или само ти така си мислиш, а реалноста е дека се недопирливи.

Stay tooned.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom