Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Минута не издржа, си додаде реченица во првичниот пост и почна да се кара за тоа. :ROFLMAO:
Уживај, од иста страна сме сега, на ДУИ само на контра-протести може да им идеме
Некако не ти се одговара дали би подржал коалиција на ВМРО со ДУИ, не се карам, културно те прашувам.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.616
Поени од реакции
4.144
Некако не ти се одговара дали би подржал коалиција на ВМРО со ДУИ
Ни луд, макар да мислам дека од страна на албански етнонационализам, влада со Алијанса/Беса/Меџити и кои и да се други сега таму би била уште позаебана него со дуи, али ахметовци се толку длабоко навлезени во бизнис/судство/служби структури што се прераснати во канцер кој мора да се отсече по следниве избори.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Одам на шалтер по институциите, и не завршувам работа, по нивна вина.
Собирам „храброст“ и почнувам да барам некои свои права,
исправам криви Дрини, драпам „мадиња“.
Во следниот момент ми доаѓаат батки со дебели вратови
и фино ме „замолуваат“ да напуштам просторијата.
Во тој момент ми се спушта „храброста“
и останувам ментално импотентен за цел живот.
НИКОЈ од присутните не застанува на моја страна,
дури ми викаат да не ги задржувам...
За каква долгорочна корист зборуваш од ваков приватен протест???
Еве за каква, ако тоа почнат да го прават повеќе индивидуи, ќе мора да се осети притисок.

Никој не вика дека првиот пат кога ќе застанеш храбро да се конфронтираш дека ќе победиш.

Ама мора да создадеме контекст каде ова се почесто ќе се случува.

Луѓето страдаат, а не си го бараат тоа што треба да го добијат за тоа што плаќаат на државата преку даноци. И на шалтери и во болници, луѓето не си ја добиваат услугата за која плаќаат.

Ете, во хипотетичката ситуација никој нема да "застани на твоја страна" и тоа е ризикот. Не очекувај магично како во филмојте сите тогап во истиот момент да се мотивираат и да ја решите цела институција.

Мора да развиеме култура на ваква индивидуална борба.

Знам тешко е, не е лесно како одење на протести, истушување на гневот и после враќање дома и јадење бурек од типот "абе нас не небива за нишо" "абе не е ова држава" "абе да се самукиниме"

Не се гради држва со протести и таков тип на јадење бурек.

Држава се гради со индивидуална храброст која многу луѓе тррба да ја поседуваат.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Ни луд, макар да мислам дека од страна на албански етнонационализам, влада со Алијанса/Беса/Меџити и кои и да се други сега таму би била уште позаебана него со дуи, али ахметовци се толку длабоко навлезени во бизнис/судство/служби структури што се прераснати во канцер кој мора да се отсече по следниве избори.
Не те разбрав, значи на овие избори вие не би коалицирале или би коалицирале, па на наредните дефинитивно не?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.722
Поени од реакции
5.671
Еве за каква, ако тоа почнат да го прават повеќе индивидуи, ќе мора да се осети притисок.
Никој не вика дека првиот пат кога ќе застанеш храбро да се конфронтираш дека ќе победиш.
...
Држава се гради со индивидуална храброст која многу луѓе тррба да ја поседуваат.
И, вака груба прогноза, колку би траел тој процес?
Во Македонија тоа не е ни на почеток,
а да не зборуваме дека по толку години „самостојна држава“,
отидовме во минус.
...
„Држава се гради...“ Е тогаш можеби ќе ја сочувавме.
Ама ние ја добивме на тацна, без прст да мрднеме за неа.
Подарен имот полесно се распродава...
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
И, вака груба прогноза, колку би траел тој процес?
Во Македонија тоа не е ни на почеток,
а да не зборуваме дека по толку години „самостојна држава“,
отидовме во минус.
...
„Држава се гради...“ Е тогаш можеби ќе ја сочувавме.
Ама ние ја довивме на тацна, без прст да мрднеме за неа.
Подарен имот полесно се распродава...
Тој процес секогаш ќе постои.

Не постои "да де избориме за државата и после готово решени се сите проблеми".

Не се согласувам дека државата ја добивме на тацна, никој не ни даде држава.

Македонија е епитом на "историска борба за опстојување".

И на крај, и јас велам, да мрдниме со прст. Ама јас додатно велам дека истушување на гневот на протести не е мрднување со прст.

За да не комплицирам, ќе кажам наједноставно што да не правите и што да правите:

* не правете нискоинтелигентни муабети од типот
"абе нас не небива за нишо" "абе не е ова држава" "абе да се самукиниме" "абе ние на тацна добивме држава зато не чиниме"

* правете: информирајте се, правете онолку колку што можете во вашиот округ да наметнете корисен наратив, не чекајте некој комуњар-лидер "да ве води и поведи на улица" и не дозволувајте да бидите манипулирани од комуњари.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.126
Screenshot_20230917-151310_Chrome.jpg

A делегацијата од Косово на чело со Аљбин Курти отворено декларира сецеонизам и антидржавни чекори овде во нашава држава, но некако не се прогласуваат сите како непожелни или не дај Боже Аљбин како персона нон-грата. СДС ја уништивте државава со вашите двојни аршини.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.537
Поени од реакции
4.636
Ваквото однесување од „брачата„ само по себе е показател дека нивниот коаљиционен комуњарски слуга им има допуштено премногу „луксуз„...

Живо ме занима која казна ќе ја добие убиецот од нашето судсто, кое е наполнето со ликови од „брачата„.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 391044

A делегацијата од Косово на чело со Аљбин Курти отворено декларира сецеонизам и антидржавни чекори овде во нашава држава, но некако не се прогласуваат сите како непожелни или не дај Боже Аљбин како персона нон-грата. СДС ја уништивте државава со вашите двојни аршини.
Комуњарата „одработува„, за да се покаже пред својот „работодавец„ од големата ембаси.

Во превод-колку повеќе ја мразиш РФ, толку повеќе ги сакаш САД.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.126

Внесувањето на Бугарите во уставот ништо нема да и` направи на државата, м?
Автоматски споено мислење:


Screenshot_20230917-190333_Chrome.jpg

Фејсбук статус на претседателот на Црвена Младина – Марио Јанески.

Деновиве ја добив пораката од наши свиркачи од УМС. Мажињата спремале физички напад врз мене божем за да ме заплашат а иницијатор бил некојси Борис Шамбевски.

Од секогаш знаев дека таму има „храбри” мажиња со „големи мадиња”. Во Битола жаргонски ваквите лиглиња ги викаме шанкуриња.Да ви олеснам…Живеам во Скопје на ул. Даме Груев. Излегувам од станот секое утро околу 9 и се враќам околу 15:00… И не ми праќајте улични гангстери. Дојдете лично вие, сите наеднаш или еден по еден.

И да ве потсетам дека времињата на Грујо и Мијалков се минато, не сонувајте за тие времиња кога ви се плашеа сите…За каузата ние сме спремни ако треба и да изгинеме а не па еден „ЌОТЕЌ” да јадеме.

Screenshot_20230917-191003_Chrome.jpg

Уште еднаш ДПНЕ докажа дека е соучесник со власта.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.310
Поени од реакции
5.059
Ама јас додатно велам дека истушување на гневот на протести не е мрднување со прст.
Ако не си знаел, протестите токму за тоа служат да се “испразни“ социјалната енергија.
Инаку кога со протести би можело нешто суштинско(системско) да се менува, истите би биле забранети со закон.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.722
Поени од реакции
5.671
...
Не се согласувам дека државата ја добивме на тацна, никој не ни даде држава.
...
Македонија е епитом на "историска борба за опстојување".
...
Де потсети ме, кога тоа НИЕ се изборивме за да добиеме држава???
Кога велам држава, мислам на ДРЖАВА.
Да не мислиш на тупурковски и СИТЕ „гомненици“
кои се јавија по него, до ден денешен???
Кажи ми барем еден ДРЖАВНИК после Ченто!
(Вечна му слава)
...
Инаку, Македонија е вечна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom