Станови во Скопје, совети за купување.

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Таман работа да извртувам дискусија, Охрид ти е загаден по 5+ месеци во годината, оваа година се грееше до крај на Април, минатата исто, и да не набројувам, во тие месеци воздухот ти е тиња.
Од архитектонски аспект да не отвораме тема, куќа на куќа, улици едвај да се свртиш, недај бог ако фати некој пожар ни камион не собира во тие уличките, а за народот да не отвораме уста.

2 собни станови во Голд Коуст од по 800к се во луксузни места од типот на Q1, таму се седи за курч, или се зема за да го издаваш на туристи на кои ќе му го изнајмуваш и по 200 долари од вечер, за фамилии за 800к имаш townhouse.

А ако земеш да споредуваш сооднос на примања во мкд и тука, млад брачен пар тука побрзо ќе си дозволи куќа отколку во мкд стан.
И да, Македонија е ефтина ако купуваш со тукашна заработка.

И тука имаш народ што врти со педалинките секој ден по каналите, имам пријател што оди со кајак на риболов секој викенд и никаков инцидент. Ајкули и приказни за нив ти се повеќе за снимање емисии за на ТВ, во реалност минатата година во цела АУС имало 19 напади во цела година, во 2021ва имало 21, и тие ти се во најчест случај на сурфери кои одат уџум во внатрешноста, и лудаци кои одат да пливаат со нив и ги провоцираат.

Еве кај мене тука последен бил пред 11 години, а има милиони туристи кои од вода не излегуваат.

Прошетај на север, ќе ти стане појасно, пакистанците ви се таму доле, тука е мнозинство бело население.



Таман работа „од високо“, напротив, го зборувам за ваше добро. Разбирам некој да трча по станови таму а отишол да работи во Мекдоналдс во Германија, едноставно со тамошната плата максимум ќе може да исплати стан во мкд, ама не ги разбирам овие од тука.

Од високо е ова што ви се курчат дека Македонија биле ефтини становите.
ДА, ефтини се, оти во Австралија ако му се работи може на годишно ниво да тргне на страна колку за еден стан во мкд. Со тоа што ќе дојде некој таков и ќе истресе 1800 евра за квадрат, нема да можете да купите тие што заработувате локална плата. Со исклучок на ИТ сектор, бизнисмени, доктори, политичари и слични лопови, за никој друг не е ефтино стан од по 1400+ евра квадрат, да не правиме маубет за 2000.

Е тоа ти е курчење, и тоа ти е „непатриотски“ чин. Ако до толку сакаат да инвестираат, нека донесат инвеститори, нека отворат фирми, вака само спонзорираат фаци кои градежен бизнис го користат за перење на парите од дрогата/лоповлук/корупција.
Работев во градежен бизнис и со чест на исклучоци се е лопов до лопов, или се фаци на кои има се „восхитуваат“ во темата за криминалци, или пак се секој ден на кафе со истите нив.

Не сакам да ја влечкам темата за Австралија, за неа може да дискутираме на другата тема, јас немам проблем и да ја фалам и да ја кудам, и тоа го имам правено во повеќе наврати.

Јас и ти ќе скапиме во земјата додека глобалното затоплување да е нерешлив проблем било каде во светот. Австралија ти е огромна територија, запад низ Перт имаш посува клима (слична на мкд лето), кај мене тука е суптропска со доста дожд и температури најчесто од 28-35 степени. Еве ти едно видео, разгледај го, добро е објаснето зошто е населена така како што е.
Автоматски споено мислење:


Значи заклучок и да сакаш да биде почисто не бива :)
Автоматски споено мислење:


Ова е една недела во 10 години, имавте во 2019та, минатата беше добра, оваа е пожешко и има поголема шанса да се разгори ама далеку од тоа дека е константно загаден по 5-6 месеци годишно како во мкд.
Значи сега јас нетреба да верувам на страната што мери загаденост на воздухот туку твоиве зборови искуцани на форумов?
Се читаш ли што збориш? Дај бе престанете на тепка да лупате глупости, ако немаш докази не штракај нешто што не си во право.

Еве ти и Biggera Waters моментално е позагадено од Охрид, Австралија цело време има пожари. Отвори мапа да видиш дека и сега има, средниот дел од континентот е пустелија.

1693463429698.png


Охрид го споредуваш со барите и мочуриштата реки што ги имате во Gold Coast?
Па појди пливај таму ако е толку добро.
и на крај краева градот до сега ви е 45 пати поплавен.

Можеш да ги игнорираш сите факти али земај во обзир други работи што не се во ред таму.
Не постои совршено место, работи што никад нема да ги имаш таму ги има овде.
И ако земаш веќе направен објект таму мора да провериш дали населбата била поплавена порано.

Не си играј со места каде што немаш познавање пошто страта ке те изгори ако земаш townhouse.
Ако земаш куќа имај во предвид полиса за осигурување.
Овие работи никогаш нема во Охрид да ги имаш.

А тоа за ајкулите верувај дека се бабини деветини, одам на риболов јас.
Оваа година ми имаат закачено 2 мали бебиња ајкули од метро. На плажа кајшто седат луѓе.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.430
Поени од реакции
7.848
@Lester Freamon
Јасно е за урбаната мафија, нема тука што да се збори. Знаеме каков лоповлук владее и тука нема збор.
Муабетот беше за квалитетот на воздухот во планински македонски предели и suburban Австралија.
Скопје, Тетово, Куманово, Битола и тн не ги земав во предвид. Но, мислам дека малце отиде overboard кога го спомна Маврово и нему сличните предели во државава. Тука едноставно нема споредба.
И нештата во АУС ќе стануваат само полоши (читај со пожари и енормни температури).
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
ДА, ефтини се, оти во Австралија ако му се работи може на годишно ниво да тргне на страна колку за еден стан во мкд.
Имав правено пред 4-5 години добро истражување каде да се селам кога имав желба некоја за селење, имам и папка некаде со анализи, плати, кирии и триста курци палци. Тие тогашни математики за Австралија и овие денешни цени некако не ми иде дека некој просечен Џон Крокодилов за една година ќе тргне 80к евра за 50м2 у Тафталиџе 2, Козле, Аердром.
Сега просечен Џон Крокодилов што е на плата и плус прекувремено, не како тука на темава и онаа за Австралија кај што кано и стренгхт си ги мераа кој колку милиони има во куќи само. :icon_lol:
За загадувањето во зиме единствено Лазарополе, Галичник, рандом село со 4-5 куќи на 800+ метри надморска висина може да биде понезагадено од Австралија.

Инаку на темава едни од подобрите од тоа што сум слушнал и нешто видел се Капитол Инжинеринг и денес после 5-6 години откако почнаа капар да земаат конечно почнаа со градење позади универзална. Добра зграда на изглед, паркинг ќе мора да се купи затоа што на улиците околни тешко слободно место ќе најдете, градинка ви е од спротива на зградата буквално, основно имате на 7-8 минути, маркети и шо знам. Се ова за само 1 900 - 2 000 минимум евра од м2. :icon_lol:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
@Lester Freamon
Јасно е за урбаната мафија, нема тука што да се збори. Знаеме каков лоповлук владее и тука нема збор.
Муабетот беше за квалитетот на воздухот во планински македонски предели и suburban Австралија.
Скопје, Тетово, Куманово, Битола и тн не ги земав во предвид. Но, мислам дека малце отиде overboard кога го спомна Маврово и нему сличните предели во државава. Тука едноставно нема споредба.
И нештата во АУС ќе стануваат само полоши (читај со пожари и енормни температури).
Ама што квалитетот на воздухот друже, му пратив дека Охрид е почисто од Австралија моментално, епа не сеа чекај зима чекај тој месец. Ајде ке чекаме сите да видиме дали Мк е најзагадената земја во светот.
Сакам факти кога некој ме цитира а не ја еднаш коа бев бабами коа беше имаше смрдеа. Тоа помина.
Автоматски споено мислење:

Имав правено пред 4-5 години добро истражување каде да се селам кога имав желба некоја за селење, имам и папка некаде со анализи, плати, кирии и триста курци палци. Тие тогашни математики за Австралија и овие денешни цени некако не ми иде дека некој просечен Џон Крокодилов за една година ќе тргне 80к евра за 50м2 у Тафталиџе 2, Козле, Аердром.
Сега просечен Џон Крокодилов што е на плата и плус прекувремено, не како тука на темава и онаа за Австралија кај што кано и стренгхт си ги мераа кој колку милиони има во куќи само. :icon_lol:
За загадувањето во зиме единствено Лазарополе, Галичник, рандом село со 4-5 куќи на 800+ метри надморска висина може да биде понезагадено од Австралија.

Инаку на темава едни од подобрите од тоа што сум слушнал и нешто видел се Капитол Инжинеринг и денес после 5-6 години откако почнаа капар да земаат конечно почнаа со градење позади универзална. Добра зграда на изглед, паркинг ќе мора да се купи затоа што на улиците околни тешко слободно место ќе најдете, градинка ви е од спротива на зградата буквално, основно имате на 7-8 минути, маркети и шо знам. Се ова за само 1 900 - 2 000 минимум евра од м2. :icon_lol:
Ok измислува страната air quality index пошто Русија прави пропаганда за тоа.
Плата во Австралија е 300,000 пичкин дим.
Ти прави колку сакаш анализи неможе курташак на форумов да продавате кога 2 грама во мозокот не ви се мерат.

Секоја статистика или податок не е точен. Битно е како курле кажал пошто така мислел.

И нека не ти иде дека Џон крокодилов нема да тргне пари. Вујко на мој другар во Битолс цела зграда купи со станови.
Втор добар другар успешен во Сиднеј 10 стана во иста зграда купи во Аеродром.
Мелете што ке мелете.
Кучињата лааат караванот врви.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.718
Поени од реакции
35.185
@Lester Freamon
Јасно е за урбаната мафија, нема тука што да се збори. Знаеме каков лоповлук владее и тука нема збор.
Муабетот беше за квалитетот на воздухот во планински македонски предели и suburban Австралија.
Скопје, Тетово, Куманово, Битола и тн не ги земав во предвид. Но, мислам дека малце отиде overboard кога го спомна Маврово и нему сличните предели во државава. Тука едноставно нема споредба.
И нештата во АУС ќе стануваат само полоши (читај со пожари и енормни температури).
Да не ја тупиме темата, слободно пишувај во другата или отвори тема за овој дел и може да ја разврземе на широко, јас стојам зад тоа што го пишувам.

Имав правено пред 4-5 години добро истражување каде да се селам кога имав желба некоја за селење, имам и папка некаде со анализи, плати, кирии и триста курци палци. Тие тогашни математики за Австралија и овие денешни цени некако не ми иде дека некој просечен Џон Крокодилов за една година ќе тргне 80к евра за 50м2 у Тафталиџе 2, Козле, Аердром.
Сега просечен Џон Крокодилов што е на плата и плус прекувремено, не како тука на темава и онаа за Австралија кај што кано и стренгхт си ги мераа кој колку милиони има во куќи само. :icon_lol:
За загадувањето во зиме единствено Лазарополе, Галичник, рандом село со 4-5 куќи на 800+ метри надморска висина може да биде понезагадено од Австралија.

Инаку на темава едни од подобрите од тоа што сум слушнал и нешто видел се Капитол Инжинеринг и денес после 5-6 години откако почнаа капар да земаат конечно почнаа со градење позади универзална. Добра зграда на изглед, паркинг ќе мора да се купи затоа што на улиците околни тешко слободно место ќе најдете, градинка ви е од спротива на зградата буквално, основно имате на 7-8 минути, маркети и шо знам. Се ова за само 1 900 - 2 000 минимум евра од м2. :icon_lol:
Иста приказна, ако те интересира повеќе за таму ќе дискутираме на другата тема.
Џон Крокодилов не ги направи парите од плата ни во 80та, ниту во 90та, ниту пак ги прават сега. И дедо му на овој што ви се чатали тука не ги направил со платата, туку со недвижностите и/или со маткање нешто на страна.

Инаку ако тука не се прават пари, во земјите низ Европа уште помалку, и на крај од денот зависи што дефинираме како „правење на пари“ (се надевам дека не се 1000-2000 евра на страна од програмерската плата во мкд).

Ама што квалитетот на воздухот друже, му пратив дека Охрид е почисто од Австралија моментално, епа не сеа чекај зима чекај тој месец. Ајде ке чекаме сите да видиме дали Мк е најзагадената земја во светот.

Ok измислува страната air quality index пошто Русија прави пропаганда за тоа.
Плата во Австралија е 300,000 пичкин дим.
Ти прави колку сакаш анализи неможе курташак на форумов да продавате кога 2 грама во мозокот не ви се мерат.

Секоја статистика или податок не е точен. Битно е како курле кажал пошто така мислел.

И нека не ти иде дека Џон крокодилов нема да тргне пари. Вујко на мој другар во Битолс цела зграда купи со станови.
Втор добар другар успешен во Сиднеј 10 стана во иста зграда купи во Аеродром.
Мелете што ке мелете.
Кучињата лааат караванот врви.
Абе те пеглаа на другата тема, ама си го бараш со боринче.
Да, се прават и повеќе од тоа, ама џабе ќе си го арчам времето за дискусија со некој што и после 10 години се радува на платичката од 100к. Ете ти погоре статистика, мери си индекси, и пали му свеќа на тој што ти оставил имот, со овој памет ти курле не си способен да извадиш ни за шупа.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Да не ја тупиме темата, слободно пишувај во другата или отвори тема за овој дел и може да ја разврземе на широко, јас стојам зад тоа што го пишувам.


Иста приказна, ако те интересира повеќе за таму ќе дискутираме на другата тема.
Џон Крокодилов не ги направи парите од плата ни во 80та, ниту во 90та, ниту пак ги прават сега. И дедо му на овој што ви се чатали тука не ги направил со платата, туку со недвижностите и/или со маткање нешто на страна.

Инаку ако тука не се прават пари, во земјите низ Европа уште помалку, и на крај од денот зависи што дефинираме како „правење на пари“ (се надевам дека не се 1000-2000 евра на страна од програмерската плата во мкд).


Абе те пеглаа на другата тема, ама си го бараш со боринче.
Да, се прават и повеќе од тоа, ама џабе ќе си го арчам времето за дискусија со некој што и после 10 години се радува на платичката од 100к. Ете ти погоре статистика, мери си индекси, и пали му свеќа на тој што ти оставил имот, со овој памет ти курле не си способен да извадиш ни за шупа.
Глеаш дека кога немаш аргументи само штракаш неповрзани работи?
Да палам свеќа на некој што имот ми оставил? Од кај па сега ова :pos:Никој не ми оставил :tapp:
Уште ни првиот имот го немаш земено во Австралија експерт стана за се.
Смири живци, набилдај искуство проживеј таму, купи имот види како е после соли памет на темава.
Автоматски споено мислење:

@Lester Freamon
Јасно е за урбаната мафија, нема тука што да се збори. Знаеме каков лоповлук владее и тука нема збор.
Муабетот беше за квалитетот на воздухот во планински македонски предели и suburban Австралија.
Скопје, Тетово, Куманово, Битола и тн не ги земав во предвид. Но, мислам дека малце отиде overboard кога го спомна Маврово и нему сличните предели во државава. Тука едноставно нема споредба.
И нештата во АУС ќе стануваат само полоши (читај со пожари и енормни температури).
Не само пожари туку и поплави. Стануваат се почести и непредвидливи.
Градот кој го спомнува до сега е 45 пати поплавен. Нез кој би сакал на такво место да живее.

Ова ли е совршеното место за живеење? Дур ние гниеме во "барата" и се гушиме во Скопје.
 
Последно уредено:

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.014
Глеаш дека кога немаш аргументи само штракаш неповрзани работи?
Да палам свеќа на некој што имот ми оставил? Од кај па сега ова :pos:Никој не ми оставил :tapp:
Уште ни првиот имот го немаш земено во Австралија експерт стана за се.
Смири живци, набилдај искуство проживеј таму, купи имот види како е после соли памет на темава.
Автоматски споено мислење:


Не само пожари туку и поплави. Стануваат се почести и непредвидливи.
Градот кој го спомнува до сега е 45 пати поплавен. Нез кој би сакал на такво место да живее.

Ова ли е совршеното место за живеење? Дур ние гниеме во "барата" и се гушиме во Скопје.
Повеќе од сигурен сум дека Lester има доста повеќе проживеано од тебе, патриотче ти треба да смириш живците.

Седи си Скопје и продолжи да веруваш дека Македонија е убаво место за живеење споредено со поразвиените економии надвор.

Stay in ure little bubble and listen to your jukebox
 
Член од
20 април 2023
Мислења
757
Поени од реакции
1.750
Повеќе од сигурен сум дека Lester има доста повеќе проживеано од тебе, патриотче ти треба да смириш живците.

Седи си Скопје и продолжи да веруваш дека Македонија е убаво место за живеење споредено со поразвиените економии надвор.

Stay in ure little bubble and listen to your jukebox
i dvajcata se vo pravo, vo odredeni delovi od godinata Avstralija ima pozagaden vozduh, vo golem del od godinata Makedonija. Problemot e vo egoto pa mora nekoj da go ima posledniot zbor.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Повеќе од сигурен сум дека Lester има доста повеќе проживеано од тебе, патриотче ти треба да смириш живците.

Седи си Скопје и продолжи да веруваш дека Македонија е убаво место за живеење споредено со поразвиените економии надвор.

Stay in ure little bubble and listen to your jukebox
2021-22 е преселен не е ни 2 години таму ниту пак има документи земено.
Така да голем fail ти е проценката.

А тебе ако не ти се свиѓа овде гитла во странство. И вака после првата година надвор од МК памет ке солите на мак форум на луѓе што седат овде и мислите ке ви веруваат во глупостите и гомната што ги тресете.

Темава е за цените на становите во Скопје, а тоа што не ви се свиѓа фактот што Мк не е загадена толку колку што ја правите е ваш проблем. Следете air quality индех и не ми ги дувајте јајцата со непроверени информации.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.442
Поени од реакции
22.798
i dvajcata se vo pravo, vo odredeni delovi od godinata Avstralija ima pozagaden vozduh, vo golem del od godinata Makedonija. Problemot e vo egoto pa mora nekoj da go ima posledniot zbor.
ne. so isklucok na tie 2-3 dena koga moze da se pocustvuvaat poslednicite od nekoj pozar vo okolinata vo nitu eden drug moment AUS nema pozagaden vozduh od MKD. duri i da sporeduvame AUS zima so MKD leto pak ne e isto, duri ne e e ni priblizno slicno. da ima nekolku mesta kade i vo AUS e zagadeno radi industrija ama tie na prsti se brojat i se na kontinent pogolem od evropa i uglavno nikoj ne zivee bash tamu, znaci zborime za izolirani rudarski naslebi...


eve ti fino ovde, mkd e 31va na listata a aus e 123ta. aus imala lani prosek 4,2 a mkd 25,6. Od AUS pocisti se samo island i nekoj ostrovcinja, i za 2022 AUS e edina od pogolemite drzavi sto gi zadovoluva standardite na WHO. MKD e 5 pati nad dozvolenata norma.

tuka nema sporedba, samo inat.

2021-22 е преселен не е ни 2 години таму ниту пак има документи земено.
Така да голем fail ти е проценката.

А тебе ако не ти се свиѓа овде гитла во странство. И вака после првата година надвор од МК памет ке солите на мак форум на луѓе што седат овде и мислите ке ви веруваат во глупостите и гомната што ги тресете.
Што се не се изначитав до сега, али пуста желба на македонче да се докажува и прави експерт во нешто што ПОЈМА НЕМА.

ti 10 + godini si vo AUS, i dokumenti imas i pak si slepec sto poima nema... :popce:

gold coast go sporedi be so ohrid :pos:

gold coast sto u eden den ima poveke turisti nego oh cela godina sto ke vidi...


1693569127393.png


gold coast vo zima, pacific air show, onaka vikend preku den zabava na gold coast, labavo... ili aco pejovic u ohrid u sred sezona... isto e nema sto :pos:


Ohrid juli 2023 (u1).jpg


za ubavina, plazi i sekakva druga sporedba slobodno proguglajte :toe:
 
Член од
20 април 2023
Мислења
757
Поени од реакции
1.750
ne. so isklucok na tie 2-3 dena koga moze da se pocustvuvaat poslednicite od nekoj pozar vo okolinata vo nitu eden drug moment AUS nema pozagaden vozduh od MKD. duri i da sporeduvame AUS zima so MKD leto pak ne e isto, duri ne e e ni priblizno slicno. da ima nekolku mesta kade i vo AUS e zagadeno radi industrija ama tie na prsti se brojat i se na kontinent pogolem od evropa i uglavno nikoj ne zivee bash tamu, znaci zborime za izolirani rudarski naslebi...


eve ti fino ovde, mkd e 31va na listata a aus e 123ta. aus imala lani prosek 4,2 a mkd 25,6. Od AUS pocisti se samo island i nekoj ostrovcinja, i za 2022 AUS e edina od pogolemite drzavi sto gi zadovoluva standardite na WHO. MKD e 5 pati nad dozvolenata norma.

tuka nema sporedba, samo inat.
zatoa pishav vo golem del od godinata vo Makedonija e pozagadeno.
Mislam da ne se lazeme, Makedonija a posebno Skopje dishi od sredina na Mart do sredina na Septemvri. Posle toa vozduhot vleguva vo cvrsta agregatna sostojba, se gleda so ochi :(
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.442
Поени од реакции
22.798
zatoa pishav vo golem del od godinata vo Makedonija e pozagadeno.
Mislam da ne se lazeme, Makedonija a posebno Skopje dishi od sredina na Mart do sredina na Septemvri. Posle toa vozduhot vleguva vo cvrsta agregatna sostojba, se gleda so ochi :(
ednostavno nema sporedba. OH i planinite vo MKD moze se pocisti ama pak imas zagaduvanje. mkd ima golem problem i so relativno siromasnoto opkruzje sto kako i mkd uglavno se toplat na drva... cesto imas zagaduvanje i sto koga duva cel smog od kosovo si go uvezuvame... dodaj na toa deka skopje e vo kotlina i deka nema provev plus unistuvanje na sumite i toa ti e...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
ne. so isklucok na tie 2-3 dena koga moze da se pocustvuvaat poslednicite od nekoj pozar vo okolinata vo nitu eden drug moment AUS nema pozagaden vozduh od MKD. duri i da sporeduvame AUS zima so MKD leto pak ne e isto, duri ne e e ni priblizno slicno. da ima nekolku mesta kade i vo AUS e zagadeno radi industrija ama tie na prsti se brojat i se na kontinent pogolem od evropa i uglavno nikoj ne zivee bash tamu, znaci zborime za izolirani rudarski naslebi...


eve ti fino ovde, mkd e 31va na listata a aus e 123ta. aus imala lani prosek 4,2 a mkd 25,6. Od AUS pocisti se samo island i nekoj ostrovcinja, i za 2022 AUS e edina od pogolemite drzavi sto gi zadovoluva standardite na WHO. MKD e 5 pati nad dozvolenata norma.

tuka nema sporedba, samo inat.




ti 10 + godini si vo AUS, i dokumenti imas i pak si slepec sto poima nema... :popce:

gold coast go sporedi be so ohrid :pos:

gold coast sto u eden den ima poveke turisti nego oh cela godina sto ke vidi...


Прегледај го приврзокот 389343


gold coast vo zima, pacific air show, onaka vikend preku den zabava na gold coast, labavo... ili aco pejovic u ohrid u sred sezona... isto e nema sto :pos:


Прегледај го приврзокот 389345


za ubavina, plazi i sekakva druga sporedba slobodno proguglajte :toe:
Живеј каде што сакаш да живееш и не ме тормози.

Немој да ја сереш темава и ти жити се. Со тебе неќам ни 2 зборови да разменам од глупостите што ги тресеш. Не те можам како појава пошто ке ми штракаш со сечени репорти да ми докажеш одредена поента цел месец.
Еве ти realtime дата.

1693570660388.png
1693570681638.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom