Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.463
Нема да ме чуди до крај на годинава ако ги пуштат низ вода, им дадоа опрема (ма да далеку од адекватна на модерна опрема) не успејаа во втората офанзива, прескапо да продолжи да се финансира од европска гледна точка плус ова машала.
Нема помодерно оружје западот од тоа што го даде. Најново е касни 80ти. Другото е све прототипови.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
6.936
Многу работи испомеша брат. Ама ок е, не верувам дека ќе се сложиме на еден тек на настаните. Многу ми е симптоматично само што велиш за грузијциве. Си биле на тајна задача да иницираат нереди, си се изнафалиле изнасликале ама наеднаш цела држава станаа ретардирани и веруваат дека ете баш Јанукович пукал. Класична руска пропаганда, ако гинат цивили, никако русите не згрешиле или не повредиле цивили, тоа овие другиве ненормални сами свои луѓе си тепаат.....

Еве едно видео, од што имам слушано анализи од мој личен пријател од Украина, кој мајчин јазик му е руски, видеото горе доле е реално точно. Најдобро што може за еден јутуб канал што брка спонзори.
Го изгледав видеото. Апсолутно текот на настаните, иако дури и траги-комично редуцирани, се поклопуваат со се она што го пишав. Прво, да расчистиме од старт, русите ниту се невини, ниту не грешеле, и тоа како си имаат удел и во настаните пред Мајдан, и после него, и сега после фебруар 2022. Имам и предходно пишано, за мене русите да ја имаат моќта на САД би биле исти ко нив, а кинезите би биле 10 пати полоши од русиве и америве заедно. Да се вратиме на видеово и што е пороблематично во него, освен што е тотално редуцирано, па само во мојот пост беа опфатени повеќе настани. Прво, збориме за руска пропаганда, видеово ти е класичен пример за западна пропаганда, она преочигледна и баш проста. Цел наратив на видеото е Русија е лоша, ЕУ е супер. Русија ја уценувала, блокирала Украина, ЕУ никако ништо не барала, не уценувала, баш напротив они златните, само добро прават. Па на наша кожа ги имаме осетено нивните уцени, од блокирање, промена на име, рамковни, териториална, со Бугарија сега, историја, јазик. Зашто некој би се посомневал во нивната добронамерност. Да почнеме со ред и Портокаловата револуција, која и јас ја спомнав, а и видеов почња така. Значи стандард муабет, изборите биле украдени, се прави револуцијава, организираат нови, победува овој прозападниов. И он е супер, се прави ко што треба, ама злобниве руси не го оставаат на мира, не може да работи иако е супер, доаѓаат избори и оп, злобниве руси го враќаат нивниот кандидат на власт. Ај што го враќаат, па дури овој го местат да биде 5-ти на листа по број на гласови, цели 5% гласале за него. Мислам, дури и смешно звучи. Идеме понатака, дури и видеово го потврдува тоа што го пишав дека Јанукович е про ЕУ. Русија ја покачила цената на гасот за Украина, ама никаде у видеото да се спомне дека Украина и дожи пари на истата таа Русија за истиот тој гас, кој секако го добиваат далеку поповолно од било која друга земја. Многу е нормално да Украина која иде кон ЕУ ги изгуби поволностите и да Русија тргува со нив ко со останатите. Тука доаѓаме до муабето од пред некоја реченица, Русија ја уценува Украина, Еу не. Знаме сите како западот не уценува. Понатака. Јанукович и Азаров тајно се ретнуваат во Москва и Сант Петерсбург со Питин и Медведев. Не се знае што збореле. Извор, траст ми бро и извор од ЕУ потврди за Ројтерс. Ти звучи ова познато од известувањето на западов за војнава? Идеме понатака, како започнува Мајдан. Скоро истото го пишав и јас, само што во видето изоставаат еден дел, у кој исто ко и кај нас со шарена револуција, јадеме чоколадо, немаме за леб, и слични муабети кои ги пуштаа, во Украина беше со фамозната златна шоља која ја имал Јанукович. Да се разбереме, како и кај нас и во Украина, сиромаштијата, корупцијата, криминалот, се апсолутна нормална причина и исправна пред се за протестите. Понатака, протестите стануваат помасовни, нешто што и јас го кажав, дека има голема критична маса, на моменти се и насилни и од страна на полицијата и од страна на демонстрантие, нешто што го гледаме и во Франција, Холандија, Америка, Австралија и секаде. Е тука доаѓаме до еден проблем у вудеото, по кој онака преочигледно е дека е тотално запада пропаганда. Кога во остатокот од светот полицијата употребува сила врз демонстранти, тоа е недемократски, нецивилизирано, фрштат осуди од ЕУ, кога нивната полиција го прави истото, тоа е воведување на ред и мир. Апсолутно нема да прочиташ ни една реченица критика за полицијата, ни од медиуми ни од ЕУ. Понатака, не сум сигурен, мислам дека спомнав дека протестантите земаат под нивна контрола дел од зградите на плоштадот. Тоа го има и во видеото. Некаде во декемри, кога веќе протестот е масовен, во игра се увацува и ултра десницата. Потврдено во видеото со рушењето на споменикот на Ленин. И сеа имаш во видеото еден скок од повеќе од месец дена, како воопшто ништо да не се дешавало. Не ти падна малце чудно? Во тој период е тој инцидет со началникот на киевската полиција (регион), кој не се знае по чија наредба, наредува на полицијата брутално да ги растера протестантите, под изговор дека требало да се постави елка на плоштадот. Нешто што, иако веќе има насили протести, уште повеќе ги разгорува протестите и вади дополнително народ на улица. Вака логички, дали тоа му одговара на Јанукович? Понатака, видеот скока до средина на јануар 2014-година. Протестите веќе се пренасилни од двете страни, протестантите се опремени со штитови, палки, молотови колтели. Тука веќе и доаѓа до првите жртви. Преговори има, според видеото добрите САД и ЕУ пробуваат да најдат решение, ама опозицијата, одбива се и останува на своите барања, Истата таа опозиција која оди на баци рака кај амерот, а покасно истот тој амер и составува влада, бира кој на која позиција ќе биде. Се тоа го има у разговорот на Нуланд. Веќе до крајот на јануар 2014 има жртви и кај демонстрантите и кај полицијата. Понатака, доаѓаме до клучниот момент. 19 фебруар, според видеото. Денот кога има огромен број на жртви. И сега што е критично во видеово и тој ден. Посветена е една реченица од 10 збора, за настан во кој има 42 убиени луѓе, повеќето убиени од снајпер. Тоа е се за настанот. Не ти е малку чудно, за тој ден и настан 10 збора, за колку бил добар оној прозападнион претседател после портокаловата револуција, 4-5 реченици. Видеото продужува со нешто што и јас го пишав, Јанукович дава оставка, Германија и Франција се гаранти (во видото се спомнува и Полска), се договараат со опизицијата што отстапки ќе се направат, закони и слично, протестантите да го предадат оружјето, дел од лидерите на протестите кои во видеото не се именувани, а се работи за ултра десничарите, кои исто ги спомнав и нивната улога која е, одбиваат и продулжуваат да протестираат се до негово повлекување. И оп тука завршува протестот и Еуромајдан. Ни збор за обидот да се убие Јанукович во неговата вила откако се повлекува од портестантите на таа ултра десница. Иначе лидерите на таа ултра десница, после ги добиваат од америте заслужените позиции во новата влада. Доаѓаме до заклучоците во видеото и контрадикторностие што се појавуваат. Тоа дали била народна револуција, пуч, секоја страна ќе го гледа онака како и одговара. Прва, контрадикторност. во заклучокот се наведува дека полицијата користи огнено оружје тек на 20 фебруар и убива демонстранти. Од друга страна го имаш 19 фебруар, значи ден предходно, наведен во видеото, кога се убиени 42 лица, демонстранти и полицајци, повеќето од снајперисти. Нешто не штима тука. Видеата кои ќе ги стаам ќе ти ти разјаснат што се дешава. Втора работа. Снајперисте биле руска пропаганда базирана само на наводна изјава на докторката Олга Бохомолец. У видеата кои ќе ги ставам, има видеа од снајперисти на згрдите под контрола на демонстрантите, има видеа снимани од демонстрантите кои кажуваат дека се пука од Хотел Украина, друга државна зграда, двете под контрола на демонстрантите, имаш интервјуа со грузиските снајперисти, кои опишуваат се, кои се, кој ги донел, со имиња со све, со видеа, дека стварно биле таму. Едниот го има и на снимка од медуми. Идеме до најконтрадикторниот заклучок во видеото. Америка иако давала поддршка на протестите, не директно вмешана. Нуланд што парадираше на плоштадот делејќи колачи, говорите на амерички сенатори, ликнатиот разговор на Нуланд и америчкиот амбасадор кој не само што е познат фак ЕУ, туку во него овие двајца се договараат кој од опизицијава на која позиција ќе го постават, па така имаш и нејзина изјава за Кличко дека е глуп (иначе германски поттрчко) и дека нема да му дадат никаква битна позивија во владата. Истиве овие амери, ги наградуваат ултра десничарите, тако звани Десни сектор, со високи позиции во владата.

Кратко за грузиците. Не знам што е симптоматично. Претпоставувам знаеш кој е Саакашвили? Во видеава ќе ти стане јасно што барале грузијци, кој ги донел, нивната улога. Истото тој што ги донел, Саакашвили после беше награден со позиција сковетник на претседател и гувернер на Одеса и Мамашвили, негов воен советник. Убаво е опишана нивната улога и за време на Мајдан и после тоа. Тие видеа и слики не ги споделувале они во живо на Инстаграм, не снимале лајвови. Изглеј ги видеата и ќе ти стане јасно. Буквално еден од нив го има и на снимка од телевизија. Има интересен дел и околу докторкана Олга Бохомолец.

Овие видеа ни јас ги немав гледано, денес прв пат ги видов. Интересен детал, грузијциве ги итервуираат во Скопје. :D
Иначе ако сакаш, кога ќе имам малце поише време ќе ги побарам се што ум гледал и читал окулу настаниве, па може во некоја приватна порака да ти ги пишам и пратам, нема смилса во темава веќе волкави реферати да пишувам.

 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.463
Иначе ако сакаш, кога ќе имам малце поише време ќе ги побарам се што ум гледал и читал окулу настаниве, па може во некоја приватна порака да ти ги пишам и пратам, нема смилса во темава веќе волкави реферати да пишувам.
Таман си е темата за тоа што го пишуваш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.104
Поени од реакции
36.226
Don’t kill the messenger :D

Прилично сериозен пропуст е да ти рокнат најмалку четири авиони за стратешки транспорт во авио база на 700 километри од украинска граница. А ова на Русите веќе им се случува пет пати до сега со различни бази. Not good.
Уште една екстремно сериозна причина да не дозволат друга екс СССР земја да премине во рацете на САД.
Да сум на место од нивново раководство ова би го искористил за да им влезам со се јајца, буквално со се што имам и по секоја цена би ги тргнал од постоење на мапата. Имаат најлегитимна причина да се покрене воена состојба на највисоко ниво, и да се спречи западот да стави рака врз Украина затоа што од тие што се под нивна команда добиваат нож во грб во секоја можна прилика и во прва слабост ќе ги истребат како народ.

И излегува дека е во право Путин кога вика дека ова е прашање на опстанокот на Русија, во ваква ситуација земји како Естонија, Латвија, Полска треба да си седат независни, а не да бидат организатори како во случајов, така да око за око, заб за заб, не е лошо да им ги пратат екс Вагнеровци да им минираат објекти на нивна територија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
не е на 700 километри. Неколку километри од Естонија е аеродромот. Треба Клинтон да ти дал од неговата дрога да мислиш дека летале 700 км тие дронови
Ама и ти треба да имаш земено опасна дрога ако мислиш дека летале од Естонија.

По понижувачки е одговорот. Ги имаат пуштено од руска територија.
Автоматски споено мислење:

И Брајанск го шлакнале вчера вечерта.

 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.423
Поени од реакции
5.747
Извинете за вознемирувањето, се работи недоразбирање, Зеленски му кажал на генералот да тргнат во офанзива за Крим а он разбрал за Кремлин.

Тешка недела за руската армија:

1.Уништен најновиот руски радар Предел Е, наводно вреден 200 милиони долари.

2.Уништен најновиот Бук систем пуштен во 2015та, 40 милиони долари.

3.нападнат воен аеродром далеку од Украина, уништени најмалку 4 авиони ИЛ76.

4.падна Роботне

5.дронови се редовна појава на правецот Украина Москва, украинскиот миннистер за одбрана ветил дека ако само еден ден не ја одржат линијата редовно,ќе давал оставка.

Цел овој успех е постигнат без ниедно парче Нато оружје да се уништи.

Залихите на Боинзи не се чепнати, ниедна америчка ракета или дрон не е соборен, бидејќи не се ни пратени.

Почнавте со коментари за атомски бомби, зошто бе дечки, зошто ги арчите прстите, кому му е гајле за нуклеарките на путкин, војува против Украина, а тоа што им лета во Русија не е западно оружје.
А ако се предомисли за воената агресија,нека се повлече, од него завиди,Украина никогаш не би ја нападнал Русија, путкин е агресорот.

Не ни е гајле за нуклеарки, џабе уценувате, нека докаже дека е прва светка армија.

Нема доказ кој напаѓа во Русија, руски партизани, беолуруски партизани, вагнеровци.
 
Последно уредено:

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.113
Поени од реакции
12.817
Па у право е за нуклеарките.
Малку зорт и одма ко слепци за стап.Така лесно да било расфрлање со нуклеарки до сеа Путин имаше 1000 причини за истото.
Крај краева и да лупне една тактичка во Украина сигурно нема западната цивилизација да го ризикува своето постоење со директен судир со русите.

Остајте рамноземјашите ко оној крмак Миленко што лупаат глупости.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.281
Поени од реакции
13.012
Па у право е за нуклеарките.
Малку зорт и одма ко слепци за стап.Така лесно да било расфрлање со нуклеарки до сеа Путин имаше 1000 причини за истото.
Крај краева и да лупне една тактичка во Украина сигурно нема западната цивилизација да го ризикува своето постоење со директен судир со русите.

Остајте рамноземјашите ко оној крмак Миленко што лупаат глупости.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Зошто сите мислат дека ако лупне тактичка нуклеарка тоа ќе биде Украина?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
9.959

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Зошто сите мислат дека ако лупне тактичка нуклеарка тоа ќе биде Украина?
Добра забелешка; Украина е одбрана да биде „корисна будала„ во слабеење на Русија, а ако треба да нагаѓам/е, поверојатно е дека Англичаните би „попиле„ една „печурка„ отколку Украинците, кои ионака веќе се за жалење, а не за дополнително истребување...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.563
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
9.959
:lolzz:

jas sum za katovice, studgard i marsej... varsava i berlin se bivsi sovetski kolonii sto treba povtorno da se integriraat vo istocniot blok.
До пред летово поминав 2 години во Хелсинки. Сега сум назад во Германија на саат од Берлин. Викендов бев на дејт со Полјакиња од Варшава, последна надеж да ме удри нуклеарка. Касно е да менуваш прогнози сега, нема цел свет да го шетам јас :cautious:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.563
До пред летово поминав 2 години во Хелсинки. Сега сум назад во Германија на саат од Берлин. Викендов бев на дејт со Полјакиња од Варшава, последна надеж да ме удри нуклеарка. Касно е да менуваш прогнози сега, нема цел свет да го шетам јас :cautious:
vtoro e zelba, prognozite se tie prvite.... ako dojde do posiroka vojna tie se prvite gradovi sto ke naebat...

ako ostanes ziv bujrum u nadi, fiji... jas od tamu ke gledam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom