Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Тоа што пишува "Boker" не значи ништо.
Еве "бокери" на Али. Кинезите прават и копии на Spyderco и Benchmade. Има таму и Гербер Бер Грил ножеви...
Секако има и Кинески квалитет, Kizer, Qsp, Kunwu.... ама тие се брендови со нивно лого не се замараат со копирање и штанцање копии.

"Boker" има и на битпазар.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! MKD511.76 48%OFF | Survival Pocket Boker Stainless Steel Folding Blade Knives Self Defense Flipper Knife EDC Outdoor Tactical Knife Camping Utility

За да имаат квалитет почетно ниво што треба да го имаат на рафт се Мора и Опинел, па ајде Kizer и Qsp, па Spyderco, Hogue, Benchmade, Chris Reeve....а нив ги нема заради ајде да кажам оправдани причини. SPY, BM CRK за да си им дилер веројанто даваат минимум количина за да им станеш дилер на годишно ниво. Во Уса нивните цени се од 110$ па нагоре (најефтините Спајдерка), додека да стигнат во Мк ќе бидат поскапи, дилерот мора да им рачуна ДДВ и Царина, да има профит и за дилерот, да плати кирија, да плати плати за вработените....на кратко, колку луѓе во Мк би дале 150€ за преклопен нож со пластична рачка? Толку би чинеле Спакдерко најефтините ножеви кај нас.
Мнооогу малку луѓе веројатно.
Никој не сака да врзе 10 000€ во нешто што ќе му стои на рафт со години и евентуално ќе кородира на рафтот .
Јас имам такви ножеви околу 80, некои чинат и 600-700$€, ама ајде, да се исклучам јас од муабетов.
Онлајн ќе купи тој што сака и нема да гледа што има (што нема е точната фраза, пошто реално во Мк ножеви со бренд во продавници нема. Домнет се исклучок, и им симнувам капа за тоа што се дилери на Victorinox).
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
А еве ти со фискална.... Оргинал бокер од Камуфлаж имам уше два кај брат ми .


Прегледај го приврзокот 388726
Прогуглај го моделот , види Гугл што ќе ти каже.
И да е оригинал, неколку Бокери на рафт не значи дека имаш избор на КВАЛИТЕТНИ ножеви во продавница.

Ова е најголемиот дилер за ножеви во Европа, побарај го твојот модел, спореди ги цените made in Germany оригинал Boker и твојот нож.


Ова на сликава изгледа на ефтина кинеска работа, вената е 890 денари ако...си купил копија, не си прв за жал ни последен.

Пред да купиш било кој нож обавезно направи онлајн претрага, денес сите модели што се од озбилните брендови ги имаш онлајн, ако моделот од бредот го нема на нивната страница значи дека не го прават тие.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ne se ovie boker orginal. Ova e navodno nekoj si pod brend"magnum by boker" nekoja niska klasa na nozevi.
Target grupa se tie na balkanot sto se niska klasa. Normalno deka i od tie sto se niska klasa kje sakat da zemat profit.
Фала богу не сум бил сам во борбата против продавањето крш ножеви со крадење на лого.
Има такви не ФБ еден куп....само треба да се направи претрага за моделот и толку.
А ова што ниско буџетни ножеви се продаваат во продавница со фискална е веќе проблем.
 
Ф

Флеш

Гостин
Фала богу не сум бил сам во борбата против продавањето крш ножеви со крадење на лого.
Има такви не ФБ еден куп....само треба да се направи претрага за моделот и толку.
А ова што ниско буџетни ножеви се продаваат во продавница со фискална е веќе проблем.
1692963939832.png

иста цена е оти го земав со попуст ....
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Фала богу не сум бил сам во борбата против продавањето крш ножеви со крадење на лого.
Има такви не ФБ еден куп....само треба да се направи претрага за моделот и толку.
А ова што ниско буџетни ножеви се продаваат во продавница со фискална е веќе проблем.
Kaj nas fejk roleksi se prodavat vo prodavnica so fiskalna ne pa za nozevi. :ROFLMAO: Ednostavno takov e majdsetot na balkanot deka podobro da ima fejk nego li orginal.
Nema kaj nas kvalitetni nozevi da se prodavat. Mozebi ima nekoj doneseno ama ne mu se isplakja da gi prodade i tesko kje gi prodade.
Edno noze victorinox 40 evra zemes da go objaves na fejsbuk marketplace i odma dobies od narodot 500 haha reakcii i 200 komentari
od klosari filozofi kako istiot noz navodno kupile go na bitpazar za 300 denara i go davale so pivo skopsko
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Kaj nas fejk roleksi se prodavat vo prodavnica so fiskalna ne pa za nozevi. :ROFLMAO: Ednostavno takov e majdsetot na balkanot deka podobro da ima fejk nego li orginal.
Nema kaj nas kvalitetni nozevi da se prodavat. Mozebi ima nekoj doneseno ama ne mu se isplakja da gi prodade i tesko kje gi prodade.
Edno noze victorinox 40 evra zemes da go objaves na fejsbuk marketplace i odma dobies od narodot 500 haha reakcii i 200 komentari
od klosari filozofi kako istiot noz navodno kupile go na bitpazar za 300 denara i go davale so pivo skopsko
Јас правам и продавам ножеви.....знам какви се реакциите кај нас.
На Балканов веројатно најпопуларно хоби е одење во кафани.
 
Ф

Флеш

Гостин
На Балканов веројатно најпопуларно хоби е одење во кафани.
Немој така , погоди болно :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
Автоматски споено мислење:

Јас правам и продавам ножеви.....знам какви се реакциите кај нас.
На Балканов веројатно најпопуларно хоби е одење во кафани.
правиш флип ножеви ?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Прегледај го приврзокот 388730

иста цена е оти го земав со попуст ....
Еве прост пример како да направиш претрага.
На Google пишуваш " where is boker magnum master craftsmen 5 made"
И ќе добиеш го добиеш одговорот....а истиот еве го
Screenshot_20230825-140117_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20230825-140117_Samsung Internet.jpg

Вака нема да испаднеш смешен и да тврдиш дека ако на нешто пишува "Boker" што и да ти кажале во продавницата....сепак се работи за ЕФТИН Кинески нож.
Искрено, ножот е многу лошо изработен и самото тоа е индикатор дека не е премиум производ, не треба никаква претрага да се направи.
Автоматски споено мислење:

Немој така , погоди болно :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
Автоматски споено мислење:


правиш флип ножеви ?
И јас одам во кафани, да не се разбереме погрешно, контекстот требаше да оди накај тоа наместо да се има хоби како на пример мала колекција на ножеви (немојте скапо е ) или мала колекција часовници (не ни почнувајте....мноогу е скапо ако навлезете во материјата). Или ајде планинарење и квалитетна опрема околу тоа да се има обично парите се трошат по кафани.
Ако мислиш на преклопни ножеви, такви не правам. А имам премногу преклопни и неколку би ги продал.
 
Ф

Флеш

Гостин
Еве прост пример како да направиш претрага.
На Google пишуваш " where is boker magnum master craftsmen 5 made"
И ќе добиеш го добиеш одговорот....а истиот еве го
Прегледај го приврзокот 388731

Прегледај го приврзокот 388732

Вака нема да испаднеш смешен и да тврдиш дека ако на нешто пишува "Boker" што и да ти кажале во продавницата....сепак се работи за ЕФТИН Кинески нож.
Искрено, ножот е многу лошо изработен и самото тоа е индикатор дека не е премиум производ, не треба никаква претрага да се направи.
Автоматски споено мислење:


И јас одам во кафани, да не се разбереме погрешно, контекстот требаше да оди накај тоа наместо да се има хоби како на пример мала колекција на ножеви (немојте скапо е ) или мала колекција часовници (не ни почнувајте....мноогу е скапо ако навлезете во материјата). Или ајде планинарење и квалитетна опрема околу тоа да се има обично парите се трошат по кафани.
Ако мислиш на преклопни ножеви, такви не правам. А имам премногу преклопни и неколку би ги продал.
Ako ideme po taa analogija deneska nema skoro nigde orginalno proizvodstvo. Zatoa e globalizacija . Proizvodeno e vo Kina ,da svesen sum ama po germanski instrukcii i normi.

Zemi eve kola kako produkt od Germanija .

Sklopuvana e od razlicni zemji . Made in Germanija e odamna mrtvo . No patenti i normi so imaat e ostanato . Samo kineska raka sklopuva kazano strafciger industrija . Se soglasuvas ?

Loso se izraziv mozda.

Poentata e deka da se sprovede fizicki produkt veke nema na evropsko tlo,sega se e vo Azija i rasprskano.

Ama nacinot i brendot i markata toes patentot ostanuvaat kako garancija .
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Еве прост пример како да направиш претрага.
На Google пишуваш " where is boker magnum master craftsmen 5 made"
И ќе добиеш го добиеш одговорот....а истиот еве го
Прегледај го приврзокот 388731

Прегледај го приврзокот 388732

Вака нема да испаднеш смешен и да тврдиш дека ако на нешто пишува "Boker" што и да ти кажале во продавницата....сепак се работи за ЕФТИН Кинески нож.
Искрено, ножот е многу лошо изработен и самото тоа е индикатор дека не е премиум производ, не треба никаква претрага да се направи.
Автоматски споено мислење:


И јас одам во кафани, да не се разбереме погрешно, контекстот требаше да оди накај тоа наместо да се има хоби како на пример мала колекција на ножеви (немојте скапо е ) или мала колекција часовници (не ни почнувајте....мноогу е скапо ако навлезете во материјата). Или ајде планинарење и квалитетна опрема околу тоа да се има обично парите се трошат по кафани.
Ако мислиш на преклопни ножеви, такви не правам. А имам премногу преклопни и неколку би ги продал.
Ono boker e i toa ne deka ne e..ili deka e fejk. Ama niska klasa na boker kolekcija proizvedena vo kina za niska target grupa.
Автоматски споено мислење:

Ako ideme po taa analogija deneska nema skoro nigde orginalno proizvodstvo. Zatoa e globalizacija . Proizvodeno e vo Kina ,da svesen sum ama po germanski instrukcii i normi.

Zemi eve kola kako produkt od Germanija .

Sklopuvana e od razlicni zemji . Made in Germanija e odamna mrtvo . No patenti i normi so imaat e ostanato . Samo kineska raka sklopuva kazano strafciger industrija . Se soglasuvas ?

Loso se izraziv mozda.

Poentata e deka da se sprovede fizicki produkt veke nema na evropsko tlo,sega se e vo Azija i rasprskano.

Ama nacinot i brendot i markata toes patentot ostanuvaat kako garancija .
I kinezite mozat da proizveduvat dobro i kvalitetno. Arno ama za evtino i ne ocekuvajte kvalitetno.
Za 800 denara noz kvalitetno malo morgen...Za kvalitet bi bilo cenoven rang okolu 3000-4000 denara za noz made in china.
A i pa zavisi od toa kakov celik e koristen.
 
Ф

Флеш

Гостин
Ono boker e i toa ne deka ne e..ili deka e fejk. Ama niska klasa na boker kolekcija proizvedena vo kina za niska target grupa.
Автоматски споено мислење:


I kinezite mozat da proizveduvat dobro i kvalitetno. Arno ama za evtino i ne ocekuvajte kvalitetno.
Za 800 denara noz kvalitetno malo morgen...Za kvalitet bi bilo cenoven rang okolu 3000-4000 denara za noz made in china.
A i pa zavisi od toa kakov celik e koristen.
Не сум будала да фрлам 100 евра за нож . Не сум готвач .

Мене ми е за банални работи . Доволно врши за сечење
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Кинезите се лидери во ножарската индустрија за преклопни ножеви, но не сите фирми нормално. Nema tuka sto da sw diskutira.
Civivi i We, Qsp, Kizer....do 80$ dominiraat ubedlivo, najdobri se Bestech, Reate i Kunwu...no tie se do 400-500$.....zborime za premium premium kvalitet
I kaj nas gi nema nitu tue do 70-80$ bas zaradi toa sto koj gi razbira ke si gi kupi onlajn i znae deka gi nema vo Mk vo raftovi. Sto e pak vracanje vo krug deka vo camouflage nema izbor na kvalitetni nozevi.

Ontario rat ja pocna taa low budget kvalietni nozevi era.....i seuste sme vo nea. Ok....ne site, na balkanov sme vo low budget daj sto das bad quality knives era... . Ne sakaat da se informiraat pred da kupat, im podvaluvaat kopii i duri i ubavo im e na kraj.

Spyderco i Chris Reeve se po mnogu raboti unikatni i niv Kinezite nemozat da gi dostignat verojatno nikogas.
Jas ne sum protiv Kineski nozevi, ama da se kvalitetni a ova na slikata so fiskalnata ednostavno ne e.
Автоматски споено мислење:

Не сум будала да фрлам 100 евра за нож . Не сум готвач .

Мене ми е за банални работи . Доволно врши за сечење
Ete zasto nema izbor na kvalitetni nozevi kaj nas. Jas pisuvam, objasnuvam, ti od prva si kaza direktno.
Dobar noz (osven Opinel i Victorinox) pod 4000 denari nema da najdes.
Kako da baras dobra kola i na kraj ke si kazes.....pa ke si kupam Yugo, ke me vozi od tocka a do tocka b.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom