Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Каков шизофрен пост, да трае војната за да платат Русите за штетата што ја предизвикале во Украина. Во меѓувреме Украинците ќе станат помалубројни од нас али океј, на натофундаменталистите поважно им е да страда Русија од се друго, ако треба нека гори цела источна Европа и сите во неа до последен.

Тоа и се случува во Украина впрочем, стотици илјади загинати и ранети, милиони побегнати во ЕУ и Русија, пола држава е минско поле а другата половина е рушевина, долгови ќе враќаат додека грее Сонцето ама не е важно тоа, нека си гори Украина, важната работа е Русите да трпат, Украина кој ја врти они се само алатка да се ископлни вековниот влажен сон на супериорната англосаксонска раса.
Добро мењање тема и желботека од твоја страна.

За среќа ништо од ова нема да помогне војната да заврши брзо како што русија би сакала, ќе мора да поминат десетина години војување за русија да се испече малку по малку и сѐ живо од машка популација да им се потепа за ова да биде поука за сите фашисти во иднина вклучувајќи ги и бугарчињата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.743
Поени од реакции
12.030
Време е да престанете да споредувате Македонија 2001 со Украина денес.
Според Пригожин, дупло повеќе вагнеровци - руси загинаа за 7 месеци во Бахмут отколку за 10 години во Авганистан. Не рачунаме руска војска, не рачунаме други битки.

Во Македонија загинаа 78 бранители, во година и половина воени дејствија, вклучувајќи после рамковниот договор.

Молам за коментар, бомбардеру.

Еве го најтазе интервјуто на полковник Даглас Мекгрегор за Такер Карлсон.


 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.559
Поени од реакции
36.517
Време е да престанете да споредувате Македонија 2001 со Украина денес.
Според Пригожин, дупло повеќе вагнеровци - руси загинаа за 7 месеци во Бахмут отколку за 10 години во Авганистан. Не рачунаме руска војска, не рачунаме други битки.

Во Македонија загинаа 78 бранители, во година и половина воени дејствија, вклучувајќи после рамковниот договор.

За секој евидентиран загинат војник од Московски регион имаат 280 загинати од Бурјатија регионот или 375 загинати од Тува регионот.

Русија дава топови, Московјаните даваат волови, а сиромасите даваат синови.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
2.605
На Украина и тие малечките фашистички држави на север не им го предложија рамковниот договор како нас...
Минските договори ти се пандан на нашиот Рамковен, разликата е во тоa што тие не ги имплементираа тие договори како нас.
Знам дека тешко е да се прифати, ама тоа што ни го спремаа (направија) Американците нас, Русите им го спремаа на Украина.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Молам за коментар, бомбардеру.

Еве го најтазе интервјуто на полковник Даглас Мекгрегор за Такер Карлсон.


Ти се восхитувам што имаш време да го слушаш Такер цел саат. Бравос, мора да имаш многу слободно време.

Молеше за мој коментар со навреда, не заслужуваш, ама тоа е тешко да го разбереш, па нека ти биде:

Во Велес деца направија милиони на сензационалистички изјави од Такер, јас во тоа време се прашував: која глупа раја му верува на ретардава? Како е можно луѓе да паѓаат на вакви евтини финти? Еве, фала што ми го одговори реторичкото прашање.

Има причина зошто Даги никогаш не е унапреден од Полковник повисоко.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.846
Поени од реакции
9.002
Ти се восхитувам што имаш време да го слушаш Такер цел саат. Бравос, мора да имаш многу слободно време.

Молеше за мој коментар со навреда, не заслужуваш, ама тоа е тешко да го разбереш, па нека ти биде:

Во Велес деца направија милиони на сензационалистички изјави од Такер, јас во тоа време се прашував: која глупа раја му верува на ретардава? Како е можно луѓе да паѓаат на вакви евтини финти? Еве, фала што ми го одговори реторичкото прашање.

Има причина зошто Даги никогаш не е унапреден од Полковник повисоко.
Ajdeee.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Кај ме виде вознемирен? Ти си тој што од очај се стави во купчето со цитро и роден, не сум јас.
Автоматски споено мислење:


Ти вришти изворот :)
Човекот понуди извор и методологија. Нека биде погрешна, ќе се сложам. Вие од проруски кампус не понудивте ниту извори ниту методологија. Тресете зелени од ракав и си ласкате кој е поманга кој повеќе ќе ги навреди неистомислениците.

Подобро да правам сопствена анализа од повеќе извори и да грешам, отколу да појадувам, ручам и вечерам пропаганда за ретардирана руска раја.

Никако не придонесуваш во дискусија и информирање, навиваш и само тоа е битно.

Барем искоментирај за бројките од Пригожин....
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.743
Поени од реакции
12.030
Ти се восхитувам што имаш време да го слушаш Такер цел саат. Бравос, мора да имаш многу слободно време.

Молеше за мој коментар со навреда, не заслужуваш, ама тоа е тешко да го разбереш, па нека ти биде:

Во Велес деца направија милиони на сензационалистички изјави од Такер, јас во тоа време се прашував: која глупа раја му верува на ретардава? Како е можно луѓе да паѓаат на вакви евтини финти? Еве, фала што ми го одговори реторичкото прашање.

Има причина зошто Даги никогаш не е унапреден од Полковник повисоко.
Јас те замолувам за коментар за ставовите на полковник Даглас Мекгрегор, а не за неговиот воен ранг или за личните ставови на индивидуи среде Велес за Такер Карлсон - па уште и деца како што и ти самиот спомна.

Прекарот бомбардер ти следува од самиот опис во профилот, ти си имаш напишано "wanna BOMB?", не сум ти го напишал јас.

Тргни го настрана твоето лично мислење за Такер Карлсон, твоето лично мислење за воениот ранг на Даглас Мекгрегор, ислушај ги неговите ставови и повели дај коментар за истите.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.538
Поени од реакции
12.405
Добро мењање тема и желботека од твоја страна.

За среќа ништо од ова нема да помогне војната да заврши брзо како што русија би сакала, ќе мора да поминат десетина години војување за русија да се испече малку по малку и сѐ живо од машка популација да им се потепа за ова да биде поука за сите фашисти во иднина вклучувајќи ги и бугарчињата.


Сега што е желботека ? Ова твоево или неговото? :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Човекот понуди извор и методологија. Нека биде погрешна, ќе се сложам. Вие од проруски кампус не понудивте ниту извори ниту методологија. Тресете зелени од ракав и си ласкате кој е поманга кој повеќе ќе ги навреди неистомислениците.

Подобро да правам сопствена анализа од повеќе извори и да грешам, отколу да појадувам, ручам и вечерам пропаганда за ретардирана руска раја.

Никако не придонесуваш во дискусија и информирање, навиваш и само тоа е битно.

Барем искоментирај за бројките од Пригожин....
Човекот е речит и прави ток шоу. Коментира настани кои му одговараат на наративот попут равноземјаш. Се откажал бесрмтниот полк и тоа значи дека Русите имаат милиони загуби :) Имаш бајаги порелевантни проукраински извори од вакви ток шоуа на луѓе кои појма немаат од Русија и оние инфографицине кои ни објаснуваат со цртани како Русите се заебале.

И за вреѓање, никого не сум навредил, никого не сум тепал по прсти да куца глупости по темиве. На почетокот на војната, вие (и Американците) бевте што ги качивте очекувањата дека ќе трае војната 2 недели. Зимоска вие (и Американците) очекувавте офанзива на Русите. И од зимоска до Јуни, вие (и Американците) кажувавте како Украина ќе го врати Крим летово (ќе видите вие западното оружје). Пишувавте Хаику за Бредлињата и Леопардите, и така натака. Е сега кога ќе ве потсети некој што сте пишувале, почињате со очајот. (Не мислам на тебе, ти сепак си поумерен и пазиш што пишуваш). Да не кажувам за трафиките за Бахмут колку поезија се има напишано на темава. Епа сега топката се намести самата.

Јас сум уште на истиот став од почеток. Сеуште тој мој став е дискутабилен. Може да се негира, ама може и да се афирмира, чак што више како поминува времето, се ми е полесно да го бранам, пошто реално добро се залетаа Украинци ко муви без глави, што значи дека Русиве знаат да приредуваат добар секс. Ама ставот на некои луѓе тука што се правеа паметни (ај паметни ама арогантни, онака америчко арогантни, „ќе видите вие летоска“...) сосема се сруши и редно е луѓето малце да трпат секс, пошто никој не ги тераше да тапанат тука за бредлињата и да обесуваат за супериорноста на западната опрема и да ја исмејуваат Руската.

Тоа што некој неќе да признае дека зборел глупости и од немајкаде почнува постови својствени на роден и цитро, не сум јас виновен, тоа само збори повеќе за него. Тој треба да порасне и да се носи со глупостите, не му се ни први глупости што ги лупал, а верувам ни последни. Ене го тенеке, жив здрав, ништо не му фали.
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Човекот е речит и прави ток шоу. Коментира настани кои му одговараат на наративот попут равноземјаш. Се откажал бесрмтниот полк и тоа значи дека Русите имаат милиони загуби :) Имаш бајаги порелевантни проукраински извори од вакви ток шоуа на луѓе кои појма немаат од Русија и оние инфографицине кои ни објаснуваат со цртани како Русите се заебале.

И за вреѓање, никого не сум навредил, никого не сум тепал по прсти да куца глупости по темиве. На почетокот на војната, вие (и Американците) бевте што ги качивте очекувањата дека ќе трае војната 2 недели. Зимоска вие (и Американците) очекувавте офанзива на Русите. И од зимоска до Јуни, вие (и Американците) кажувавте како Украина ќе го врати Крим летово (ќе видите вие западното оружје). Пишувавте Хаику за Бредлињата и Леопардите, и така натака. Е сега кога ќе ве потсети некој што сте пишувале, почињате со очајот. (Не мислам на тебе, ти сепак си поумерен и пазиш што пишуваш). Да не кажувам за трафиките за Бахмут колку поезија се има напишано на темава. Епа сега топката се намести самата.

Јас сум уште на истиот став од почеток. Сеуште тој мој став е дискутабилен. Може да се негира, ама може и да се афирмира, чак што више како поминува времето, се ми е полесно да го бранам, пошто реално добро се залетаа Украинци ко муви без глави, што значи дека Русиве знаат да приредуваат добар секс. Ама ставот на некои луѓе тука што се правеа паметни (ај паметни ама арогантни, онака америчко арогантни, „ќе видите вие летоска“...) сосема се сруши и редно е луѓето малце да трпат секс, пошто никој не ги тераше да тапанат тука за бредлињата и да обесуваат за супериорноста на западната опрема.

Тоа што некој неќе да признае дека зборел глупости и од немајкаде почнува постови својствени на роден и цитро, не сум јас виновен, тоа само збори повеќе за него. Тој треба да порасне и да се носи со глупостите, не му се ни први глупости што ги лупал, а верувам ни последни. Ене го тенеке, жив здрав, ништо не му фали.
Ниту јас се идентификувам со некоја група, ниту ти ме ставаш во таа некоја група ( во загради ми кажуваш дека не мислиш баш на мене) ама на крај пак во тој кош ме ставаш. Реши се, ќе ме ставаш во лошница или не, не може двете.

Јас предвидувања кажувам кога некој директно ќе го побара тоа од мене. Ниту едно мое такво мислење не завршило а да не речам "ќе видиме" "времето ќе покаже"... Јас не сум Ванѓа, немам кристална топка дома... И ти пак ме стави во кош со некој друг што не е ист.

Не си фер.

Самиот знаеш дека пред да почне офанзивата фамозна сам кажав дека мене ми личи дека ќе издишат дебело и можно е баш тогаш русите контра да удрат.

Да ги потцениш русите воено треба да си под дејство на психотропни супстанци. Ама да веруваш дека се е по план и на русите ова им одговара, треба да си свесен дека се лажеш себеси и си во тешка заблуда.

Што јас тебе ти згрешив за мене да ме шалташ од една во друга категорија?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Ниту јас се идентификувам со некоја група, ниту ти ме ставаш во таа некоја група ( во загради ми кажуваш дека не мислиш баш на мене) ама на крај пак во тој кош ме ставаш. Реши се, ќе ме ставаш во лошница или не, не може двете.

Јас предвидувања кажувам кога некој директно ќе го побара тоа од мене. Ниту едно мое такво мислење не завршило а да не речам "ќе видиме" "времето ќе покаже"... Јас не сум Ванѓа, немам кристална топка дома... И ти пак ме стави во кош со некој друг што не е ист.

Не си фер.

Самиот знаеш дека пред да почне офанзивата фамозна сам кажав дека мене ми личи дека ќе издишат дебело и можно е баш тогаш русите контра да удрат.

Да ги потцениш русите воено треба да си под дејство на психотропни супстанци. Ама да веруваш дека се е по план и на русите ова им одговара, треба да си свесен дека се лажеш себеси и си во тешка заблуда.

Што јас тебе ти згрешив за мене да ме шалташ од една во друга категорија?
Види пак, убаво посочив не мислам на тебе. Го кажувам тоа во второ лице, ама те исклучувам. Реков дека си умерен во изјавите, без разлика дали навиваш. Има луѓе тука што навиваат и сосема се ок. Го кажав во второ лице, затоа што ти за мојот пост го кажа во второ лице и јас само продолжив, ама нагласив дека не важи тоа за тебе.

Еве да не речеш дека на памет зборам.
Вие од проруски кампус
И уште еднаш, за несумја важи постот, не за тебе, пошто претпоставувам дека него го бранеше.
 
Последно уредено:
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.159
Поени од реакции
3.710
Одамна не бараш нови мапи да ти пуштат, што така? Порано секој ден нова мапа бараше.

Сега може цела една година од инвазијата да ти сумирам во една реченица. Од лани летото до сега - истото е минус Херсонски регион преку Дњепар и цел Харкивски регион.

Нема за што, повели и друг пат.
абе знам дека голем дел изгубија Русите од тоа што првично го освоија, ама да веруваш дека краделе камери од семафорите од Шведска... :toe:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.425
Поени од реакции
5.759
Вучиќ го продаде кучата, му ветил на Зеленски дека ќе му продаде оружје ако не го признае Косово.

И православите браќа му го начукаа на путката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom