Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
17 август 2011
Мислења
10.090
Поени од реакции
17.959
@Klinton А каква е разликата од тоа што до сега го имаа и го имаат како авиони и Ф-16-киве што ќе ги добијат? Толку се подобри од тоа што до сега го имаа па што толку се прави еуфорија? Што викаше онаа србинкана, Ф-16-ве биле толку добри, што само што ќе се кренат во воздух, русите ќе фатат мајка бежанија.
Ne e rabotata deka se podobri, tuku deka imaat priliv na novi vozila, avioni, sto i da e. Zapadot ima golemi rezervi na f16, prakticno mozhe da ja drzat Rusija vo vojna so godini.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
Ne e rabotata deka se podobri, tuku deka imaat priliv na novi vozila, avioni, sto i da e. Zapadot ima golemi rezervi na f16, prakticno mozhe da ja drzat Rusija vo vojna so godini.
Исто и се интероперабилни со еден куп западни оружја. Плус тоа колку многу земји имаат ф16ки. Лесно овие 60 може да станат 150.

Не се магично оружје, туку баш ко што рече нов извор на базен од кај што ќе црпат нови орудија.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Пингајте ме за нашите су25ки и ми24 како завршија. Т-72 заминаа одамна. Ви благодарам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.786
Поени од реакции
23.584
Зошто ја разводнувате темата и злосторствата на Русија сакате да ги замаскирате со флоскулата „Гледајте ги злосторствата на САД“...Што демек сега ако САД правеле злосторства треба да замижиме и друг ако ги прај? Или тоа само ви е оправдување и се тешите зошто поддржувате зло, демек еве не се само нашиве така шо прат, еве и САД прават и правеле?
sad gi pravi site zlostorstva vklucuvajki go i ova. prosiruvanjeto na nato i puchot vo ukraina bea pocetok, silenjeto na urkite i davanje oruzje da vodat vojna koja nemozat da ja dobijat e vtoriot grev, tretiot ke bide koga ke im kazat da pregovaraat i prifat sve a posledniot koga urkite ke sfatat deka imaat dolg sto ni za 100 godini nema da go vratat.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.539
Поени од реакции
12.410
Where Купјанск?

Фешти правеа на темавава минатата година Нафо ретардосите.

Сега на ф16ки се префрлени. :LOL:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.786
Поени од реакции
23.584
Ако гледаме така на работите, тогаш и ние да ги побараме Египет, Иран, Индија итн, зошто и тие еднаш беа Македонски, да е жив Аце наш?

И Македонија денешна беше под српско владение, па нека си ја побара Вучич ако не пак? А?

Ајде еве да речеме, ок, Донбас момбас ок. Лвов? Киев? Зошто таму паѓаат бомби, ракети, им влегуваат со тенкови?

И Хитлер мислел дека е ослободител... Исто и Русите...Нема зависи, една земја окупира друга земја...Се знае кој е окупатор кој не...
apsolutno treba da gi pobarame i da se nadevame eden den deka ke bideme u situacija da gi pobarame ko sto rusija si go bara svoeto.
Автоматски споено мислење:

Не мора да е залутан, ете намерно нека испратат еден. Нели Русија се бори со цело НАТО? Што е проблемот тогаш да нападнат некоја НАТО членка?
zatoa sto nato pickite ne napagaat direktno nego gi koristat urkite kako proksi. 10k poljaci do sega imaat zaginato ova spored niv...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Ne e rabotata deka se podobri, tuku deka imaat priliv na novi vozila, avioni, sto i da e. Zapadot ima golemi rezervi na f16, prakticno mozhe da ja drzat Rusija vo vojna so godini.
Како тоа со години да ја држат, кога нели Руската војска веќе се што имала на располагање употребила...
Сега со овие би требало врз Москва "чичко пушти летки" да прават.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
906
Поени од реакции
1.378
zatoa sto nato pickite ne napagaat direktno nego gi koristat urkite kako proksi. 10k poljaci do sega imaat zaginato ova spored niv...
Каква врска има НАТО како игра со Русија? За Русија праиме муабет, не дроби глупости. Тука тврдите дека Русија војува со цело НАТО, така? Што е тука проблемот да нападне држава која е членка на тој сојуз кога веќе го победува цело НАТО? Незнам дали имаш претстава воопшто какви циркузанти на темава имате испаднато.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.786
Поени од реакции
23.584
Каква врска има НАТО како игра со Русија? За Русија праиме муабет, не дроби глупости. Тука тврдите дека Русија војува со цело НАТО, така? Што е тука проблемот да нападне држава која е членка на тој сојуз кога веќе го победува цело НАТО? Незнам дали имаш претстава воопшто какви циркузанти на темава имате испаднато.
a zosto rusija da napadne? neka napadne nato de... sekako natovci ginat. rusija koga ke napadne ke bide so nuklearki ne ocekuvaj deka ke ima konvencionalna frontalna vojna so nato.

i ne e problem, nego nema potreba. koga ke im dadat pricina sigurno i ke napadnat.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.090
Поени од реакции
17.959
Како тоа со години да ја држат, кога нели Руската војска веќе се што имала на располагање употребила...
Сега со овие би требало врз Москва "чичко пушти летки" да прават.
Vo ovaa forma sea nemaat sila da ja zavrsat vojnata, ama verojatno mozhe beskonecno da se borat. E sea politicki dali kje izdrzat e drug muabet.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.161
Поени од реакции
3.711
Исто и се интероперабилни со еден куп западни оружја. Плус тоа колку многу земји имаат ф16ки. Лесно овие 60 може да станат 150.

Не се магично оружје, туку баш ко што рече нов извор на базен од кај што ќе црпат нови орудија.
И 15000 да се џабе е.. Сол ќе бидат направени од од ПВО системите..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom