Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Нема некоја величествена руска армија скриена на некоја планина длабоко во некоја шума која што чека наредба да се прошета до Лвов. Не постои такво нешто. Ова е тоа, толку е.
Имаше пред 1 месец на темава дискусија како имало шпекулации дека во позадина се спремале 750 000 војска со кинески панцири и шлемови. :icon_lol:


Фронтов тешко дека ќе мрдне, освен некаде 10 км пробив и тоа ќе е за двете страни. Кога и да е и украинците ќе се помират дека вака тешко враќање на територија. Ќе испадне во право белорускиот полјак роден во Грузија што беше советник и го тераше наративот за да денес умираат илјадници украинци кога рече ќе има 2-3 војни со Русија и го предвиде ова пред 4-5 години. После оваа офанзива и како што оди ќе им треба доста време да ги обноват трупите Украина па ќе гледаме спремање за втора рунда.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Ее како бе сега од демилитаризација и денацификација на Украина се префрливме на тесни грла? :(

Колку бевме грлати пред година дена, Херсони, Мерсони, Одеси се спомнуваа со триумфалистички тонови. Сега тесни грла кај Волгоград и Кавказот:(
Еве читај 27 Февруари 2022:

Мислам дека најглавната причина за тоа зошто Украина е бафер зона, не е дека ќе постават проектили во Украина, туку така се прави тесно грло на Рускиот пристап до Касписко Море. Иначе индикативно е дека и во Казахстан во ист период започна куртонска револуција, која навремено беше задушена. Во една хипотетична ситуација во која Украина е дел од НАТО, со трупање војска на граница со Русија, можат да се створат сили кои во најмала рака ќе бараат огромно количество одбранбени ресурси на Русија да бидат сконцентрирани во областа на Волгоград (Сталинград). Така да може да се каже дека оваа тактичка битка што се води во моментов е еквивалент на битката за Сталинград.

Иначе отсекување на Русија од Касписко Море, би значело отсекување на Руското влијание во среден исток.

ЕДИТ: Истото тесно грло важи и за Црно Море.
Може и да научиш нешто ако не ти го испила Нафо хемијата мозокот.
Автоматски споено мислење:

Види.. за дел во право си…
Иако јас гледам понапред, и страшно е тоа што може да се деси…
Финска, Шведска у Нато ==голем к*р
Па дури и некои од помалите xyz-стани на Кавказ или Средна Азија…
Но Украина или Белорусија под амерички диктат значи крај за Русија… и тоа во догледно време, години, деценија-две.

Јасно е дека војнава не е за ресурсите на Донбас, туку за ресурсите на Сибир и Арктик!
Буквално ова е војна во каков свет ќе живеат децата на оние кои се борат, не самите они..
Во worst case scenario, каде америте би инсталирале про-америчка(читај колонијална!)Влада во Русија… ја сум сигурен дека Кина без размислување би упаднала, исто како што Русите сега упаднаа во Украина…
Геостратешка е војната. Точно е дека Белорусија и Украина се многу круцијални за Русија. Непријателски Белорусија и Украина, нема да значи крај на Русија, но дефинитивно ќе значи исцрпување на Русија преку воени ресурси. Непријателска Украина посебно, бидејќи 40 милионска крајно анти-руска милитаризирана држава би барала огромни одбранбени ресурси, пошто со еден потег може да ја пресече Русија и од Касписко Езеро и од Црно Море.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Геостратешка е војната. Точно е дека Белорусија и Украина се многу круцијални за Русија. Непријателски Белорусија и Украина, нема да значи крај на Русија, но дефинитивно ќе значи исцрпување на Русија преку воени ресурси. Непријателска Украина посебно, бидејќи 40 милионска милитаризирана држава би барала огромни одбранбени ресурси, пошто со еден потег може да ја пресече Русија и од Касписко Езеро и од Црно Море.
Веруј ќе значи крај за Русија! Толку е едноставно..
Нејзе не можат да ја нападнат директно зошто е нуклеарна сила, но затоа можат да ја подриваат одвнатре!
Непријателски Белорусија и Украина се буквално ловец и топ во половината на руската шаховска табла која е без кралица!
Шах-мат у два потеза!
Затоа и покрај ретардирано малите шанси, не се откажуваат од таа чавката белорусинката на која дури и Влада у егзил и направија :ROFLMAO:
Пре битна е и едната и другата земја за опстанокот на Русија…
Америте играат ол-ин!

Веќе нема ни дипломатија ни дипломатски изјави! Апла е се!
Чудо ќе биде ако не ескалира војнава во Светска…
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Веруј ќе значи крај за Русија! Толку е едноставно..
Нејзе не можат да ја нападнат директно зошто е нуклеарна сила, но затоа можат да ја подриваат одвнатре!
Непријателски Белорусија и Украина се буквално ловец и топ во половината на руската шаховска табла која е без кралица!
Шах-мат у два потеза!
Затоа и покрај ретардирано малите шанси, не се откажуваат од таа чавката белорусинката на која дури и Влада у егзил и направија :ROFLMAO:
Пре битна е и едната и другата земја за опстанокот на Русија…
Америте играат ол-ин!

Веќе нема ни дипломатија ни дипломатски изјави! Апла е се!
Чудо ќе биде ако не ескалира војнава во Светска…
Нема да ескалира, затоа Украина не е во НАТО сеуште. Американците не ги искористија тие 10 години на Елцин да ја уништат Русија, па сега ич нема да ја уништат, како што впрочем гледаме, Русија почна да гризе. Една интересна работа, кога сме веќе кај Елцин, и кога ќе ги погледнам Нафо ботоиве, мислам дека единствена причина што не успеаја да ја уништат Русија е дека ја потценуваа. Уште ја потценуваат. А највеќе го потценуваат човечкиот потенцијал. Тоа ароганцијата од глава ќе им се удри, уствари веќе им се удира. Поготово со техникава. Испадна западнава воена техника смешки.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Нема да ескалира, затоа Украина не е во НАТО сеуште. Американците не ги искористија тие 10 години на Елцин да ја уништат Русија, па сега ич нема да ја уништат, како што впрочем гледаме, Русија почна да гризе. Една интересна работа, кога сме веќе кај Елцин, и кога ќе ги погледнам Нафо ботоиве, мислам дека единствена причина што не успеаја да ја уништат Русија е дека ја потценуваа. Уште ја потценуваат. А највеќе го потценуваат човечкиот потенцијал. Тоа ароганцијата од глава ќе им се удри, уствари веќе им се удира. Поготово со техникава. Испадна западнава воена техника смешки.
За последното ептен си во право! Истата грешка како нацистите во WW2 ја направија… потценување на максимум! Ароганција до бескрај! Тек допрва ќе им се мава од глава тоа…

Мада мислам дека не си во право за шансите да ја уништат Русија..
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Ете ја се виде силата на руската армија. Царот е гол. Се што беше на располагање (со исклучок на нуклеарно и хемиско оружје) се фрли во Украина. Од нови до стари оружја, до специјални единици, до платеници, па и затвореници, ирански дронови и изнудена мобилизација.
Се што им било на располагање на Русите го употребиле во Украина :pos:
Добро бе, од каде се информираш врска глупостиве што ги напиша?
Ни оној цитро ин витро сигурен сум нема пишувано вакви глупости.

Но Украина или Белорусија под амерички диктат значи крај за Русија… и тоа во догледно време, години, деценија-две.
Што го спречило Западот при распадот на СССР да се инфилтрираат во Рускиот систем....
Зашто кога Русите и околните сателит биле најслаби, не посакале да им ги земат ресурсите, туку сега откако Русија колку толку се среди?

Американците не ги искористија тие 10 години на Елцин да ја уништат Русија,
Да де, глупи се затоа не искористиле таква можност.
100 милијарди долари што со авиони се носеле од САД во Русија сигурни биле хуманитарна помош.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.202
Поени од реакции
37.589
Само скроз наивен човек може да поверува дека ова е проста војна за територија..
Не дека русите не форсираа таков наратив на терен, ама ради одредени воено-социо-економски причини..
Сосем подлабока и подруга е причината за војнава..
Искрено верувам дека го заболе Путин стапот за народот во Донбас!

Ама тек тоа значи дека црно им се пишува на украинците и нивниот нато Рајх!
Ако гаат некоја надеж дека ќе седнат на маса и нешто ќе издилаат во замена за мир, гадно се заебале!
Се освен рушење на Рајхот и протерување на Нато е пораз за Русија!
No two ways about it… буквално пораз!
Не е единствена цел територијата, али е фактор. Не дека на русите им треба територија колку што ќе служи за тампон зона помеѓу евентуални нато бази во најцрно сценарио. Али не верувам да престанат се до целосна неутралност на Украина од нато.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.539
Поени од реакции
12.410
Аааа тенкови снемаа од лани сега се на т55ки и т62ки.
Автоматски споено мислење:


Да знам дека е испразнет, немаат веќе муниција, веќе го кажа тоа во Јануари. Еве:
Многу муниција овие јапонциве. Од Јануари па до сега.

Туџ срам ме фаќа кога го цитираш мизернио :LOL:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Не е единствена цел територијата, али е фактор. Не дека на русите им треба територија колку што ќе служи за тампон зона помеѓу евентуални нато бази во најцрно сценарио. Али не верувам да престанат се до целосна неутралност на Украина од нато.
Тоа е проблемот, ете и сам гледаш..
Нато бази во Украина е пораз на Русија!
Дури и фејк неутралност не им треба, оти Украина пак неофицијално ќе биде америчка колонија и кучка!
Додека не им избијат од паметот дека америчка чизма не смее да стапне во Украина, војнава ќе трае..
А ќе трае…
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.539
Поени од реакции
12.410
Значи според куртонажата. Незавземањето на Одеса и Харков е пораз на Русија?


Ах бе. Со деца ракија не се пие. :LOL:
Премногу red allert и тоа не е на арно.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

Харковската офанзива веќе оди рикверц. :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Значи според куртонажата. Незавземањето на Одеса и Харков е пораз на Русија?


Ах бе. Со деца ракија не се пие. :LOL:
Премногу red allert и тоа не е на арно.
И според мене тоа би била некомплетна операција, што на некој начин би бил пораз за Русија долгорочно. А за тоа да се изведе, мора да има екстемни цели на Украинската страна, што всушност се случува.

Изјава на кандидатката за министер за одбрана:

https://www.pravda.com.ua/rus/columns/2023/08/14/7415479/

“In order to win, we need to get out of the warm bath of propaganda and really understand what is happening. For only by understanding the objective situation, we can make adequate decisions.
We are at the beginning of a war with a very serious enemy.
Russia knows how to play the long game, and they will go to the end.

“Putin and his entourage cannot lose this war, at least because of the elementary desire to survive.
Therefore, now Russia is betting on playing the long game, on attrition, because we have a much smaller resource. It is a bet that we will run out of the only non-renewable resource - people"

"The logic is that they have a population of 143 million, respectively, Russia has at least 5-6 times greater mobilization potential.
It is worth adding to this math that the Russians mobilized tens of thousands of Ukrainians from the occupied territories into the army. That is, to a large extent, they are fighting against us with our people.
And we also add prisoners of the Wagner PMC and mercenaries from other countries, whose deaths do not affect the mood of society in any way.
All together gives an understanding that Russia has not yet seriously felt the war.
They are just starting to fight when we are already starting to run out."

“If people run out, we will have to accept defeat and sit down at the negotiating table.
Among the Western partners, there are also enough people willing to implement just such a scenario.
Honest realism is to understand: we can only rely on ourselves, only our people die. No one will give us a NATO umbrella, at least for fear of a nuclear Russia."

"Therefore, you need to mobilize your entire society and work together for victory. This can only be done through absolute trust - an adult conversation with your own and punishing the scum."

Наративот почиња со ОК губиме, и завршува со до победа до последен Украинец. Ова е игра која највеќе и одговара на Русија.
Автоматски споено мислење:

Да де, глупи се затоа не искористиле таква можност.
100 милијарди долари што со авиони се носеле од САД во Русија сигурни биле хуманитарна помош.
Не реков дека биле глупи тогаш (за сега неможам да кажам). Туку дека не ја уништија Русија тогаш, кога имаа поголеми можности од причина што беа арогантни и бајаги ги потценија Русите. Ако видиш на темава сеуште владее тој менталитет глупи се Русите, не ги бива.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
Значи според куртонажата. Незавземањето на Одеса и Харков е пораз на Русија?


Ах бе. Со деца ракија не се пие. :LOL:
Премногу red allert и тоа не е на арно.
А Херсон? Тој нели беше дел од Руската Федерација според уставот?

Го знаеш Херсон така? Оној градот што Русите го анексираа како дел од Русија па после еден месец бегаа од него како кнински Срби.
Автоматски споено мислење:

Се што им било на располагање на Русите го употребиле во Украина :pos:
Добро бе, од каде се информираш врска глупостиве што ги напиша?
Ни оној цитро ин витро сигурен сум нема пишувано вакви глупости.
Што остана неупотребено од страна на Русија во Украина? Дај еве не знам јас кажи ми кое оружје или која руска армија седи мирна и не се користи во Украина.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.539
Поени од реакции
12.410
А Херсон? Тој нели беше дел од Руската Федерација според уставот?

Го знаеш Херсон така? Оној градот што Русите го анексираа како дел од Русија па после еден месец бегаа од него како кнински Срби.
Ете и Херсон. Значи пораз е тоа за Русија?
И Запарожје.

Кажи до кога треба да се освои. Да знаеме :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
А Херсон? Тој нели беше дел од Руската Федерација според уставот?

Го знаеш Херсон така? Оној градот што Русите го анексираа како дел од Русија па после еден месец бегаа од него како кнински Срби.
Чоек бетер од тенеќе стана лакмус за погрешни мислења. Буквално оди спротивно од сите твои предвидувања и пак не ти доаѓа умот. До пред 2 месеци беше убеден дека до септември ќе го земат Крим.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom