Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Фрчко во животот никогаш нема ништо произведено освен камиони и камиони измет и гомнарии. Неспособен професор, неспособен министер, пропаднат кандидат за претседател кој изгуби како теле, исфрустрирано говедо, фалсификатор и најважно од се велепредавник.

Единствена прифатлива опција за земјата е по падов на системов Фрчко да биде вратен од Америка во синџири и последните денови во животот да ги помине во работнички камп или ако не се стигне до таа точка пред да умре од природна смрт,гробот да му биде ископан и да биде фрлен во каналзиација. Он и Шеќеринска се број еден и два најголемите предавници и најголемите змии во Македонија.

Сите најголеми гомнарии имаат започнато од тие две ѓубриња.
Види ја фрле не го ценам ко личност, но сме на приближно исти ставови по однос на шиптaрското прашање. Мора да пливаат за ние на балканот да живееме мирно.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Koj toa nas ? Koj sme toa nie pa sto ne dupis kao mnozina ?
A da, poarno supak otkolku komunjarce veke ako treba da biram.
A da, daj uste ednas ta prikaznata za dedoti kako ubivall bugari, gi frlal vo endekot i mu se mocal.
Aktuelna prikazna ti bese do kaj nekade 2016, SDSM ko bese antibugarska partija oti posle 2017 pa do den denesen nekako slabo se prisekjas na tie slavni vreminja od dedoti koga tepal bugari , najverojatno oti ne ti odi vo prilog so aktuelnite politicki momenti pa malce nezgodno e od edna strana da imas bugarski kur do grlo a od druga strana da se kurcis so dedoti koj namesto da im gi zema do grlo ko tebe,gi ubival i gi frlal vo endek.
Zatoa e poarno supak otkolku komunjarce.
Supak e karakterna osobina, komunjarce e vekje patologija :toe:
со шиптaрите или со бугарите ќе бидеш? Не одбегнувај одговор.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Епа тоа е и проблемот. Поправката те води приорно на Рамковен, значи македонскиот народ ќе биде надреден.
Хибрид устав :D .
Абе комедии.

Тоа што ти имаш желба според твојот пристрас да си ги кроеш работите како ти одговараат, притоа игнорирајќи ги потребите на другите, тоа не го прави добро решение, не те бива за дипломатија.

Треба прагматично да размислуваш, според целиот clusterfuck у кој се наоѓаме, да најдеш некаква заедничка точка која ќе ги смири страстите од сите страни.


Се друго е продавање магла.
Подредување на народи на "Надредени народи", "подредени народи" е познато само од афрички тоталитарно-племенски режими и апартхејди.

Со сите маани на државата приорно рамковниот договор, ваков системски колапс каде наркодилерска шизофрена козоебачка банда владее со цела држава со поддршка од помалку од 100000 гласови никогаш немало.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Ти можда сакаш да бидеш и Швајцарија и Грција или САД, али еве ти се паднало Република Северна Македонија каде што од историски причини овде работите се другачији.


Тоа што е направено со Охридскиот договор е добра зделка на папир.
Реториката оди као демек сите ги третираш еднакво али разликуваш наспроти народности.

Што е смешното и жалното секако е што после 20 години таква реторика, ние живееме у држава која де факто е поделена по сите можни основи и омразата е огромна.

Со ова темпо, ако уопште постои Македонија за извесен период, едино решение за нас е федерација, оно и сега неофицијално така делува.

Очигледно на Балканот тешко може реално да заживее некаква форма на мултиетнички соживот, па така или ќе се распаднеме или ќе продолжиме да си бидеме држава на апарати се дур САД не одлучи дека треба да се распаднеме.
Не ми се "падна" Република Северна Македонија, ја донесовте нелегално.

Рамковниот договор не е добра зделка ниту на хартија затоа што позитивна дискриминација едноставно не е добра општествена тактика. Кај нас проблемот со рамковниот договор е уште поголем бидејќи ниту албанската политичка каста почитува закони, ниту одредена група албанци(како што се во Слупчане, Арачиново) почитуваат закони.

Сите кои активно ги поддржувате моменталните политики на власта имате желба да ја уништите државата и да кажите "па ете, Македонците не се спремни за државотворност, дај еден дел да му дајме на албанците, друг дел на бугарите нека не оправат". А реалноста е дека моменталната влада активно ја уништува Македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.008
Поени од реакции
3.752
Koj toa nas ? Koj sme toa nie pa sto ne dupis kao mnozina ?
A da, poarno supak otkolku komunjarce veke ako treba da biram.
A da, daj uste ednas ta prikaznata za dedoti kako ubivall bugari, gi frlal vo endekot i mu se mocal.
Aktuelna prikazna ti bese do kaj nekade 2016, SDSM ko bese antibugarska partija oti posle 2017 pa do den denesen nekako slabo se prisekjas na tie slavni vreminja od dedoti koga tepal bugari , najverojatno oti ne ti odi vo prilog so aktuelnite politicki momenti pa malce nezgodno e od edna strana da imas bugarski kur do grlo a od druga strana da se kurcis so dedoti koj namesto da im gi zema do grlo ko tebe,gi ubival i gi frlal vo endek.
Zatoa e poarno supak otkolku komunjarce.
Supak e karakterna osobina, komunjarce e vekje patologija :toe:
Види вака шупче, тоа што сум кажал така е а незнам зошто очекуваш некој да повторува едно те исто. Бугарите се најдолна сорта на луѓе и нема полошо од Бугарин. Од нив подолна сорта се само оние кои за мочан пасош потпишуваат дека се бугари, а уште погнасно е што истото го потпишуваат и за нивните баби и дедовци. Се знаат сите злодела кои ,,ослободителите,, ги извршиле врз Македонците, има сеуште и живи сведоци на масакрите.... И не се слагам со никој кој ке се обиде да ги избрише тие историски вистини. И незнам што не ти е јасно? Ти си шупак ама не си ваљда од оние кои потпишале дека се бугари па затоа убеден сум дека имаш капацитет да резонираш. Ти си добар, ама баш кога човек ке помисли дека нешто си сватил, тебе ти прескокнува зупчаникот и пак треба да ти се објаснува, затоа си шупак.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.207
Поени од реакции
21.933
Види вака шупче, тоа што сум кажал така е а незнам зошто очекуваш некој да повторува едно те исто. Бугарите се најдолна сорта на луѓе и нема полошо од Бугарин. Од нив подолна сорта се само оние кои за мочан пасош потпишуваат дека се бугари, а уште погнасно е што истото го потпишуваат и за нивните баби и дедовци. Се знаат сите злодела кои ,,ослободителите,, ги извршиле врз Македонците, има сеуште и живи сведоци на масакрите.... И не се слагам со никој кој ке се обиде да ги избрише тие историски вистини. И незнам што не ти е јасно? Ти си шупак ама не си ваљда од оние кои потпишале дека се бугари па затоа убеден сум дека имаш капацитет да резонираш. Ти си добар, ама баш кога човек ке помисли дека нешто си сватил, тебе ти прескокнува зупчаникот и пак треба да ти се објаснува, затоа си шупак.
E ako de, potsetine na prikaznata. Znaes kade bese 2016 i kolku raboti se imaat smenato od togas. Ete na primer SDSM toest tvojte( i nemoj da recis deka lazam i izmisluvam deka ne se tvoite koga jasno i nedvosmisleno sam si go imas toa izjaveno ) do 2016 bea izrazito antibugarski nastroeni. Posle 2016 prakticno se ispostava na bugarija tuka. Do 2016 dedoti ubival bugari, posle toa stama, zbor nemas naposano okolu toa.
Koincidencija :cautious:
Nastrana toa sto sega ima eden kup novi taze likovi koi ne se zapoznaeni so slavnoto antibugarsko minato na tvojata loza, a veruvam deka bi sakale povtorno da procitaat za dedo ti i negovite podvizi i herojski dela. Pa uste deka taa prikazna ja kazuva komunjarce, soznam vredi da se pomacis uste ednas i da ni ja osvezis memorijata, da ni go krenis moralot i taka nesto.
Aj ne bidi takov, 5 min rabota e.
Udovoli mu na ovoj shupakot na koj mu prefrli zapcanikot :)
Автоматски споено мислење:

Кај шиптaрите, диверзант професионално.:toe:
Treba da si go secnis inaku odma ke te provalat deka ne si nivni :sneaky:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.008
Поени од реакции
3.752
E ako de, potsetine na prikaznata. Znaes kade bese 2016 i kolku raboti se imaat smenato od togas. Ete na primer SDSM toest tvojte( i nemoj da recis deka lazam i izmisluvam deka ne se tvoite koga jasno i nedvosmisleno sam si go imas toa izjaveno ) do 2016 bea izrazito antibugarski nastroeni. Posle 2016 prakticno se ispostava na bugarija tuka. Do 2016 dedoti ubival bugari, posle toa stama, zbor nemas naposano okolu toa.
Koincidencija :cautious:
Nastrana toa sto sega ima eden kup novi taze likovi koi ne se zapoznaeni so slavnoto antibugarsko minato na tvojata loza, a veruvam deka bi sakale povtorno da procitaat za dedo ti i negovite podvizi i herojski dela. Pa uste deka taa prikazna ja kazuva komunjarce, soznam vredi da se pomacis uste ednas i da ni ja osvezis memorijata, da ni go krenis moralot i taka nesto.
Aj ne bidi takov, 5 min rabota e.
Udovoli mu na ovoj shupakot na koj mu prefrli zapcanikot :)
Автоматски споено мислење:


Treba da si go secnis inaku odma ke te provalat deka ne si nivni :sneaky:
Ај тоа потсети ме дека некаде сум рекол да сум СДСМ односно дека тие се моите? Тоа за дедо ми стои на форумов па можеш да си го читаш кога сакаш. За тебе секој што не го воспева војводата Мицко е СДСМ и секоја која дава на сите а тебе не ти дава (незнам зошто, ваљда оти си шупак) е ливадарка која шета кучиња...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom